θαυματα θα μπορουσα να κανω... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    προς το παρων δεν υπαρχει ευκαιρια... αν και αυτο θα ηταν η καλυτερη λυση.
    τις ευκαιριες τις δημιουργουμε μονοι μας. Κανεις δεν θα σε παρει απο το χερι.

  2. #32
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εχεις δικιο αυτο θα κανω.. ευχαριστω...
    Θα δεις ένα βήμα την φορά και κάθε φορά αυτό να είναι μεγαλύτερο από το προηγούμενο...
    Δεν θα υπάρξει καλύτερη ανταμοιβή από το βλέμμα της μαμας !!!!

  3. #33
    hlias1988
    Guest
    αυτο εχω παθει.. για καποιους λογους που ειναι ανοσιο να εκφρασω εγω και μαλακιες δικιες μου δεν μου μιλαει κανεις και με κοιτανε περιεργα... ειναι το χειροτερο συναισθημα.. μετα τι να σου κανει το περπατημα......

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ηλια αν τα παιρνεισ απο το κινητο μου επειδη με παρακολουθει το fbi για τη νοβαρτισ να ξερεισ οτι μονο αυτοι κ οι γυναικεσ ξερουν την αληθεια τι κανω και τι δεν κανω για φυγοδικοσ καλα περναω παντωσ μην ανυσηχεισ δουλευω γυρω στισ 10 ωρεσ μετα πινω το καφεδακι μου ολα καλα το κινητο δειχνει οτι να ναι γτ το σκεφτηκαν πολλοι αυτο στα λεω για να πεισ τι σε απασχολει πραγματικα εγω τα εζησα ολα στα τετοια μου τι θα γινει απλα στο λεω να μην σπασ το κεφαλι σου γτ βαρεθηκα αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    hlias1988
    Guest
    σας ευχαριστω πολυ για την υποστιρηξη. μαλλον θα την ξανα χρειαστω! ειναι το μονο σιγουρο. ευχομαι αυριο να βρω την δυναμη να παω για περπατημα!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ξέρεις την γνωστή ιστορία με τον παπά και την πλημμύρα που του έστελνε ο θεός βάρκες και δεν καταλάβαινε ο παπάς ότι του τις έστελνε ο θεός και περίμενε κάτι θεαματικό τύπου θαύμα, έτσι;
    οχι δεν την ξερω.. λιγο δυσκολο να σωθω.. περιμενω τον θανατο.......
    Λοιπόν, εγώ είμαι άθεη, αλλά δεν έχει σημασία αυτό. Η ιστορία από άλλο δρόμο, μέσα από το πρίσμα της θρησκείας διδάσκει λίγο πολύ αυτό που σου λέμε όλοι σε αυτό το thread και στα άλλα που έχεις ανοίξει. Ότι ο θεός, η ζωή, η μοίρα, η κοινωνία, όπως θες πέστο, σου προσφέρουν ευκαιρίες αρκεί να τις δεις για να πιαστείς από αυτές και να σωθείς και να βελτιώσεις την κατάστασή σου.

    Μπορεί να την βρεις σε διάφορες μικρές παραλλαγές την ιστορία, αλλά η ουσία παραμένει.
    Είναι η εξής:

    Μια φόρα και ένα καιρό σε κάποιο μέρος του κόσμου ξέσπασε καταιγίδα με πολλές βροχές . Στην μέση μιας πόλης ένας άξιος ιερέας πολύ πιστός και με έντιμο βίο προσεύχεται στον Θεό και του ζητάει βοήθεια ενώ το νερό έχει φτάσει ως την μέση του , από κει περνάει μια βάρκα και του φωνάζουν "πάτερ πάτερ ανέβα πάνω να γλυτώσεις" , αυτός τους απαντάει "σας ευχαριστώ αλλά προσεύχομαι στο Θεό και θα με βοηθήσει" , φεύγει η βάρκα και ο ιερέας συνεχίζει τις προσευχές . Μετά από κάποια ώρα και ήδη το νερό να έχει φτάσει ως το στήθος του ιερέα περνάει μια δεύτερη βάρκα και του φωνάζει: "πάτερ, ανέβα! θα πνίγεις!"

    Ο ιερέας όμως πιστός στον Θεό, του απαντάει "έχω εμπιστοσύνη στο Θεό δεν θα με εγκαταλείψει" έτσι η βάρκα φεύγει και ο ιερέας συνεχίζει τις προσευχές.Μετά από λίγο μια Τρίτη βάρκα και με το νερό ήδη στα χείλη του ιερέα του φωνάζουν και πάλι για να τον πάρουν και αυτοί, παίρνουν την ίδια απάντηση και φεύγουν . Μετά από λίγο ο ιερέας πνίγηκε.

    Φτάνοντας ο ιερέας στην πύλη του Παραδείσου τον περιμένει ο Άγιος Πέτρος και τον οδηγεί μπροστά στον Θεό , ο Θεός μόλις τον βλέπει , τον αγκαλιάζει - "τέκνο μου σε περίμενα!" του λέει.

    Ο ιερέας σαστισμένος και με παράπονο του λέει
    - Θεέ μου υπήρξα πάντα πιστός και έντιμος, εξομολογούμουν , κοινωνούσα και τηρούσα όλες τις εντολές σου , γιατί δεν άκουσες τις προσευχές μου ;
    - Τι λες, τέκνο μου ; Όντως ήσουν πιστός άκουγα τις εξομολογήσεις σου έβλεπα πως τηρούσες τον λόγο μου και άκουσα τις προσευχές σου .

    - Και γιατί δεν με βοήθησες ;
    - Τέκνο μου, του απαντά ο θεός ...

    Σου έστειλα τρείς βάρκες……

  7. #37
    hlias1988
    Guest
    πολυ ωραιο. ομως στην δικια μου περιπτωση δεν ξερω ποια ειναι η βαρκα... μαλλον τα χερια μου και τα ποδια μου ωστε να κουνηθω να κανω κατι.............

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Σε νιώθω. Τελευταία δεν μπορώ να δίνω συμβουλές. Μπορώ μόνο να λέω ότι νιώθω τον πόνο σου. Την αγωνία, τις φρίκες που τραβάς. Γιατί τις έχω περάσει.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ευκαιρίες σίγουρα σου έρχονται πολλές στην καθημερινότητά σου για να κάνεις μικρές ή μεγαλύτερες αλλαγές. Και τα χέρια σου και τα πόδια σου βεβαίως βεβαίως, δεν τα έχουν όλοι ούτε αυτά.

  10. #40
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Σε νιώθω. Τελευταία δεν μπορώ να δίνω συμβουλές. Μπορώ μόνο να λέω ότι νιώθω τον πόνο σου. Την αγωνία, τις φρίκες που τραβάς. Γιατί τις έχω περάσει.
    αστο φιλε απο φρικες αλλο τιποτα.... ξυπναω το πρωι με ενα αισθημα ποιος ειμαι που παω.....

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Δεν μπορουσα να κοιμηθω
    By thrylos777 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-09-2017, 17:03
  2. μηπως μπορουσα να ειχα βοηθησει??
    By iliana26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 16-02-2015, 02:35
  3. Replies: 2
    Last Post: 13-06-2010, 11:59
  4. Πως θα μπορουσα να ρωτησω για το συγκεκριμενο?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 20-08-2008, 16:08
  5. θα μπορουσα να τους ειχα σωσει???
    By mpizou in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 40
    Last Post: 03-04-2008, 19:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •