Βοήθεια επείγοντος η αρρωστοφοβια χτυπάει κόκκινο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    αλλα και παλι ας ξεπερασουμε τον στιγματισμο. κατα την γνωμη μου σε κανουν αχρηστο. εαν μπορεις να ζησεις ετσι εχει καλως. απο την αλλη κοφτα. αλλα και παλι ειναι εθιστικα. θελει σταδιακη μειωση. τελος παντων ειτε με φαρμακα ειτε οχι εμενα ο ψυχιατρος μου, μου γαμα την διαθεση...
    Και γιατι συνεχιζεις και πας σε αυτον; Αντι να σε κανει καλυτερα σε κανει χειρότερα. Πηγαινε σε αλλον. Εγω 2-3 φορες που ηθελα να επισκεφτω την ψυχιατρο μου ανα μεγαλα χρονικα διαστηματα μεσα σε 6-7 χρονια , για διαφορετικες περιπτωσεις περιμενα το ραντεβου μου σαν τρελλη. Πηγαινα εκει και εβγαινα αλλος άνθρωπος. Ειναι πολυ σημαντικο. Με μια συνεδρια. Εβγαινα λες και ειχα κανει 10. Και μου εκανε κανονικο ραντεβου ψυχολογου. 1 ωρα ακριβως.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by antaveri View Post
    Και γιατι συνεχιζεις και πας σε αυτον; Αντι να σε κανει καλυτερα σε κανει χειρότερα. Πηγαινε σε αλλον. Εγω 2-3 φορες που ηθελα να επισκεφτω την ψυχιατρο μου ανα μεγαλα χρονικα διαστηματα μεσα σε 6-7 χρονια , για διαφορετικες περιπτωσεις περιμενα το ραντεβου μου σαν τρελλη. Πηγαινα εκει και εβγαινα αλλος άνθρωπος. Ειναι πολυ σημαντικο. Με μια συνεδρια. Εβγαινα λες και ειχα κανει 10. Και μου εκανε κανονικο ραντεβου ψυχολογου. 1 ωρα ακριβως.
    Καλησπερα. Να ρωτήσω αν μένεις Αθήνα? Αν ναι θα ήθελα τα στοιχεία της ψυχιάτρου! Ευχαριστώ πολύ

  3. #18
    Quote Originally Posted by aggelosaggeloθ View Post
    Είναι η δεύτερη φορά που γράφω εδώ και πραγματικά δεν ξέρω από πού να αρχισω.θα αρχίσω από αυτό που με βασανίζει τελευταία.εδω και 5-6 χρόνια έχω διαγνωστη με ΓΑΔ και καταθλιψη.ξεκινινησα αγωγή με ziprexa kai effexor μετά τον πρώτο χρόνο σταματισα το ζιπρεξα και ο ψυχίατρος το άλλαξε με remeron.τα 2 τελευταία χρόνια έχω κόψη το effexor ( εκτός από κάποια διαστήματα που ήμουν χαλιά και το ξανα περνά,τώρα έχω να το πάρω 1 χρόνο).Μέσα σε ολλα αυτά το χειρότερο είναι η αρρωστοφοβια.πραγματικα υποφέρω.ολλα αυτά τα χρόνια έχω κάνει ούτε και εγώ ξέρω πόσες εξετάσεις αίματος ακτινογραφίες θώρακος γαστροσκόπηση αξονική κεφάλι και τα αποτελέσματα σε κάποιες περιπτωσης βγάλανε ότι κάτι εχω αλλά απλά πράγματα πχ παλινδρόμηση οισοφαγίτιδα.Προχτες πηρα τις τελευτες εξετάσεις αίματος και είχα πολλά τριγλικαιριδια και ανεβασμένα λευκά 14,75 με όριο 10.με ένα γρήγορο googlarizma ξέρετε τι μου έβγαλε και που πήγε το μυαλό μου με την μια στο χειρότερο μα φυσικά στον καρκίνο.Αφου με έπιασε τρόμος την επόμενη μέρα πήγα στην παθολόγο και αφού με εκραξε αφού δεν είχα μένει νυστικος όσο έπρεπε και είχα Καπνίση 4 τσιγάρα πριν πάω να δώσω αίμα και αφού τις είπα μάλιστα τι φοβαμε αυτή με ξανά εκραξε και μου είπε ότι κάτι τέτοιους σαν εμένα τι ίντερνετ μας έχει κάνει κακο (όχι και άδικα).θα επαναλάβουμε τις εξετάσεις σε κάνα μήνα και ότι δεν υπάρχει πιθανότητα για κάτι τόσο σοβαρό γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις ανεβενουν πολύ πάνω από 20-25.Γενικα όλα αυτά τα χρόνια έχω πολλα συμπτωματα(δύσπνοια, ζαλάδες, ναυτία πονακια σε διάφορα μερη του σωματος εμβοες και αλλά πολλα που τώρα τα ξεχναω)για αυτό έχω πάει και σε όλους του γιατρούς με άπειρες εξετάσεις και πολλα λεφτα πεταμένα πράγμα που δεν μου το επιτρέπει η οικονομική μου κατάσταση.θελω να σταμτισει ολλο αυτό χάνω τα καλύτερα χρόνια από την ζωή μου ψάχνοντας συμπτώματα καρκίνων και άλλον σοβαρών καταστασεων.Δεν ξέρω τι να κάνω ξανά ψυχίατρο και ξανά effexor μαζί φυσικά με το remeron( εδώ να προσθεσω ότι με το ρεμερον πηρα αρκετά κιλά καμία 15-20 που προσπαθώ να τα χάσω αλλα με βοηθάει στον ύπνο τουλάχιστον)η να συνεχίσω με την ψυχολόγο μου που πήγα 5-6 ραντεβού και λόγο κοροναιου σταματησα?Το ιδανικό θα ήθελα να εκοβα τα πάντα και το ρεμερον δλδ αφού αυτό περνώ τώρα μόνο και να αισθανθώ μετά από καιρό δυνατός ξανά απλά δεν ξέρω ο συνδιασμός του έντονου άγχους μαζί με την κατάθλιψη και μαζί με το κόψιμο ολων το φαρμάκων τη αποτέλεσμα θα έχουν μην πάω για μαλλι και βγω και κουρεμένος που λέει ο λαος.

    Συγνώμη αν σας κούρασα με το κατεβατο αυτό η αν σας έβγαλα τα μάτια με την ορθογραφία,συζήτηση να γινετε.Ευχαριστω
    Το εχω περασει και το ξερω. Το Ίντερνετ ειναι αυτο πουσκεφτεσαι πρωτα απο ολα να κοιταξειςγια να ησυχασεις και ειναι αυτο που σου κανει το μεγαλυτερο κακο. Εχω περασει νυχτες ατελείωτες να ψαχνω τι ειναι αυτο και τι ειναι εκεινο. .αρχισα να συνερχομαι οταν σταματησα να ψαχνω κι αφου ειχα κανει εξετασεις και δεν ειχα κατι απο αυτα που νομιζα (βεβαια ειχα αλλα που τα απεκτησα απο το αγχος).αρχισα να λεω στον εαυτο μου οτι κοιτα να δεις οι εξετασεις δεν δειχνουν κατι οποτε σταματα επιτελους. Κι αν ειναι να συμβει κατι ξαφνικο δεν μπορεις να το αποφυγεις.... Κι ετσι σιγα σιγα αρχισα να μπορω σιγα σιγα να το διαχειριζομαι. Ολα ειναι στο μυαλο μας. Τα παιχνιδια του μυαλου ειναι ατιμο πραμα. Σταματα να αγχωνεσαι και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου...με το καλο το μωρακι σας

  4. #19
    Απαντησα σε μια κοπελα αλλα καταλαθοςτο εβαλα στο δικο σου ποστ.αν αφαιρεσεις τις τελευταίες σειρες με την εγκυμοσυνη (και παλι συγνωμη), διαβασε το ειναι η δικη μου εμπειρια και απως αρχισα να το διαχειριζομαι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αγχος που χτυπάει στο πόδι;;;;;;;;;;
    By Aretou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-06-2023, 13:38
  2. Ξύλο. ... κόκκινο
    By lostinmind in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 1
    Last Post: 30-07-2017, 02:24
  3. ΓΑΔ και αρρωστοφοβια, χρειαζομαι καποιες αποψεις και βοηθεια!
    By Liberty23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-03-2017, 12:44
  4. Το κοκκινο τετραδιο
    By spaceride in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 600
    Last Post: 14-09-2016, 00:50
  5. ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ
    By ferrarif1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 30-04-2010, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •