Δοντια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Δοντια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113

    Δοντια

    Καλησπέρα. Είχα ένα δόντι σπασμένο και παρατημένο εδώ και καιρό. Και γενικά δεν πολυ προσέχω τα δόντια δυστυχώς. Πάνω είχε ένα μπιλακι εδώ και καιρό. Μάλλον απόστημα. Το είχα μήνες και ήταν μικρό. Χθες γενικά μεγάλωσε αρκετά κ ώρες ώρες πρήζεται και μετά σπάει και ξαναγίνεται και σπάει και πάει λέγοντας. Η μου φαίνεται ότι σπάει. Ίσως απλά ξεφουσκώνει για λίγο. Φοβάμαι μην πάθω σήψη γιατί το έψαξα κ είδα πολλοί έχουν πάθει από απόστημα. Φοβάμαι μη πεθάνω και πάει η μόλυνση στον εγκέφαλο. Καμία ιδέα; Με έκλεισαν ραντεβού σε ,8 μέρες αλλά μου φαίνεται πολύ.

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Δεν εχω καποια σχετικη εμπειρια, αν σου φαινεται σοβαρο, πηγαινε στα επειγοντα και πες ότι πονας πολυ να το δουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν εχω καποια σχετικη εμπειρια, αν σου φαινεται σοβαρο, πηγαινε στα επειγοντα και πες ότι πονας πολυ να το δουν.
    Στο μυαλό μου είσαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Αν ειναι αποστημα θα βγαζει και πυον.Θελει διανοιξη ,εξαγωγη του δοντιου εαν ειναι χαλασμενο και αντιβιωση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    τα δοντια με ταλαιπωρουν πολλα χρονια και εχω παθει σχεδόν τα παντα. φετος τα εφτιαξα ολα και εχω καταχαρεί. η αίσθηση ειναι εκπληκτικη.
    Αυτό που επαθες το παθαινα και εγω πολυ συχνα για χρόνια ολοκληρα σχεδόν δυο, σε ενα δοντακι που με ποναγε. Απλά πιθανον οταν πας στον οδοντιατρο, να σου πει ότι θα πρεπει να πάρεις ακτινογραφια να δει που εχει φτασει. Μετά η διαδικασια ειναι απλη στο καθαρίζει και εισαι ενταξει. Εγω επερνα και αντιβιωση πριν ξεκινησω να φτιαξω το δοντακι.

    Έχεις δυσκολια στο να τρως;Πυρετό;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,694
    παιρνετε ουσιεσ εχετε ολεσ τισ θεραπειεσ και προκαλειται προβληματα υγειασ στουσ υπολοιπουσ οι γιατροι το σκανδαλο νοβαρτισ εχουν μια θεραπεια για το ελληνικο προβλημα αν τη βγαλουν θα αλλαξουν οι συνθηκεσ που αφορουν το ελληνικο κρατοσ δε θα τη βγαλουν τωρα μελετανε πωσ επιστρεφουν οι νεκροι σε 20 χρονια το πολυ θα το εχουν πετυχει αυτα στα λεω για να μη νομιζεισ οτι κοιμουνται εγω σχεδιαζω ανταλακτικα για αυτοκινητα σε συγχρονο τορνο αυτα για να ξερεισ που βρισκεσαι αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,694
    να σου πω και κατι ακομα φιλικα τελειωσ γτ δεν ειναι δικη μου δουλεια να σε βαλω σε ταξη ασε που εμεισ ειμαστε πιο τρελοι το συστημα που επιστρεφουν οι νεκροι πρεπει να ειναι το c4i σι φορ αι λεγεται ψαξε το τισ θεραπειεσ τισ εχουν απο το 50 1960 καπου να ξερεισ μολισ ανακαλυφθηκε το ηλεκτρονικο μικροσκοπιο ηξεραν και τι να παρουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,694
    εσεισ ειστε βασανιστεσ οι προηγουμενοι ηταν μη σου πω καθε 20 χρονια και μια μαλακια η ντεμεκ αριστερα αυτη ειναι η αληθεια για την ελλαδα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,694
    δηλαδη εσεισ δεν μπορειτε να ειστε απλοι καθημερινοι ανθρωποι που φαγαν 500 παπαρεσ δεν το δεχεστε εμεισ μαλακεσ ειμαστε δεν υπαρχει αριστερα στην ελλαδα ειναι αυτη η μαλακια που γινεται καθε 20 χρονια και πεθαινει ολη η νεολαια φυσικα απαιτω να τουσ γυρισουν ολουσ πισω δε φταινε αυτοι γτ κι εσεισ την πατησατε αρα φταινε οι πολιτικοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,694
    prince wiliam
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    τα δοντια με ταλαιπωρουν πολλα χρονια και εχω παθει σχεδόν τα παντα. φετος τα εφτιαξα ολα και εχω καταχαρεί. η αίσθηση ειναι εκπληκτικη.
    Αυτό που επαθες το παθαινα και εγω πολυ συχνα για χρόνια ολοκληρα σχεδόν δυο, σε ενα δοντακι που με ποναγε. Απλά πιθανον οταν πας στον οδοντιατρο, να σου πει ότι θα πρεπει να πάρεις ακτινογραφια να δει που εχει φτασει. Μετά η διαδικασια ειναι απλη στο καθαρίζει και εισαι ενταξει. Εγω επερνα και αντιβιωση πριν ξεκινησω να φτιαξω το δοντακι.

    Έχεις δυσκολια στο να τρως;Πυρετό;
    Oυτε δυσκολία να τρώω ούτε πυρετό. Απλά αυτό το σπυράκι που είχα για μήνες πάνω από το σπασμένο μισοαπονευρωμενο δόντι που είχα παρατήσει για μήνες χθες πρήστηκε. Το βουρτσισα σήμερα και έσκασε λογικά η απορροφήθηκε και τώρα δεν έχω τίποτα. Αλλά απ' ότι διάβασα το απόστημα δεν φεύγει από μόνο του
    Απλά φοβάμαι μην προχωρήσει και πάει και αλλού και πάθω σήψη η κάτι άλλο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    ότι δεν εχεις δυσκολια στο να τρως σημαινει πως δεν εχει πάει πολυ βαθυα και ειναι επιφανειακο προς το παρόν. εφοσον εχεις οδοντιατρο δεν λιγες μερες ειναι καλο. δεν ειμαι οδοντριατρος αλλα δεν ακουγεται ως κατι ανησυχητικο που μπορεί αν οδηγησει σηψη.

    το αποστημα ο γιατρος μονο μπορει να στο καθαρίσει και λογικα θα σου πει οτι θα σου φτιαξει το δόντι αφου καθαρίσει το αποστημα και φύγει εντελως.

    γραψε μας οταν πας στο οδοντιατρο για το τι σου είπε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    ότι δεν εχεις δυσκολια στο να τρως σημαινει πως δεν εχει πάει πολυ βαθυα και ειναι επιφανειακο προς το παρόν. εφοσον εχεις οδοντιατρο δεν λιγες μερες ειναι καλο. δεν ειμαι οδοντριατρος αλλα δεν ακουγεται ως κατι ανησυχητικο που μπορεί αν οδηγησει σηψη.

    το αποστημα ο γιατρος μονο μπορει να στο καθαρίσει και λογικα θα σου πει οτι θα σου φτιαξει το δόντι αφου καθαρίσει το αποστημα και φύγει εντελως.

    γραψε μας οταν πας στο οδοντιατρο για το τι σου είπε.
    Πήγα χθες στα επείγοντα. Νταξ είπε ότι είναι καλό που έσκασε με το βούρτσισμα (έχω διαβάσει εγώ ότι δεν κάνει;; Και ούτε αντιβίωση μου είπε να πάρω ούτε μου το έβγαλε ακόμη γιατί θέλει ραντεβού και εκεί. Εγώ βέβαια σήμερα έχω όλη μέρα τρομερό πονοκέφαλο και λίγο με χτυπάει μερικές φορές στο αυτί. Σκέφτομαι μην είναι ψυχολογικό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Αα τι ωραια που ειναι σε καλυτερη κατασταση απο τι πιστευες. Φανταζομαι θα ησυχασες.
    Μηπως κρυωσες;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7
    Καλησπέρα ...καταρχήν συγνώμη που γράφω στο ποστ άλλου ατόμου ,δεν ήξερα πώς δημιουργώ καινούριο θέμα...τέλος πάντων...έχω παρατηρήσει σε έναν τραπεζίτη κάτι σαν δυο καφέ γραμμές από το πλάι και είναι και λίγο πιο κίτρινο άσπρο από τα υπόλοιπα δόντια....παίζει να είναι κάτι σαν πέτρα?? Ή χαλάει το δόντι;; Πάντως ούτε ενοχλεί ,ούτε πονάει
    Την άλλη βδομάδα θα κλείσω ραντεβού σε οδοντίατρο...απλά θέλω την γνώμη σας μέχρι να ερθει εκείνη η ώρα ...
    Αν μπορούσα θα σας έβαζα και φωτό...
    Ευχαριστώ πολυυ

Similar Threads

  1. Αγχος για δοντια
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 02-09-2017, 16:11
  2. φιλοι-πως να τους κρατησω με νυχια και με δοντια?
    By adriana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-07-2013, 02:48
  3. ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2010, 20:29
  4. χαλασμενα δοντια
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-2009, 12:45
  5. δόντια
    By claire in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-11-2009, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •