Ανεβασμένα λευκά αιμοσφαίρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19

    Ανεβασμένα λευκά αιμοσφαίρια

    Καλησπέρα παιδιά έχω κάνει και σε άλλο grup στο site σχόλιο αλλά το γράφω και εδώ μήπως ξέρει κανείς και μου απάντηση πάνω στο πρόβλημα μου.πριν 2-3 μέρες έκανα εξετάσεις αίματος και τα λευκά στο σύνολο όπως και οι υποκατηγορίες το λευκώ βγήκαν ανεβασμενα(ο απόλυτος αριθμός βγήκε ανεβασμενος και το σύνολο επί τις % καλό μέσα στα φυσιολογικά όρια)
    Αφού τις πήρα και ανχωθηκα τέρμα (να αναφέρω ότι έχω ΓΑΔ και κατάθλιψη ) της πηγα στην παθολόγου και μου είπε ότι τα λευκά 14,75 με όριο 10 δεν είναι από λευκεμια και καρκίνους που μπήκα και διάβασα στο ίντερνετ αλλά οτι σε τέτοιες περιπτώσεις ξεφεύγουν πολύ πάνω από 20-25 και με εκραξε επειδή πατάω στο ιντερνετ συμπωματα και κάνω διαγνωσεις μονος μου.Εμενα δεν μου φεύγει από το μυαλό ότι μπορεί να είναι κάτι το οποίο μπορεί να είναι στην αρχή ακονα.Γενικα είμαι πάρα πάρα πολύ ανχωδεις και γεμάτος 5-6 χρόνια με ολλα τα ψυχοσωματικα(με όλα αυτά κατάντησα και αρωστοφοβικος)

  2. #2
    george1520
    Guest
    Συνήθως όταν έχουμε λίγο ανεβασμένα λευκά είναι επειδή ήμασταν άρρωστοι ή είμαστε άρρωστοι ή θα αρρωστησουμε. Δεν είναι πολύ ανεβασμένα οπότε μην ανησυχείς.. Νομίζω είναι καλό να μιλήσεις με το χημείο ή με τον γιατρό σου για να σου εξηγήσουν καλύτερα.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Τα λευκα μπορει να ανέβουν για οποιονδηποτε λόγο.
    Θεωρώ λάθος την καθυσηχαση όταν ήδη στα έχουν εξηγήσει οι γιατροί και πρόκειται για κάτι εντελώς αμελητέο.
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 08-06-2020 at 14:59.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Και εγω ειχα βγαλει παραπανω σε μια εξεταση αλλα σε μια αλλη αργοτερα βγηκαν κανονικα μεσα στα ορια. Και γω φοβομουν για καρκινο.

  5. #5
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Το πιο πιθανό ειναι να ειχες περάσει μια ίωση η να περνάς τώρα και για αυτό να είναι ανεβασμένα.. Όπως και πολλα αυτοανοσα επηρεάζουν τα λευκά. Τα οποία είναι συνήθως δυσκολο και χρονοβόρο να το ανακαλύψεις..

    Και μην αγχώνεσαι κανένας γιατρός αμα υπήρχε υποψία οτι εχεις καρκίνο δεν θα σου έδινε τις εξετάσεις και θα σου έλεγε πήγαινε σπίτι σου και βλέπουμε.
    Οι αιματολογικες εξετάσεις είναι μόνο η αρχη σε τέτοιες περιπτώσεις και ειναι ενδεικτικές οτι κάτι δεν πάει καλά. Θα έπρεπε να κάνεις και μαγνητική, υπέρηχο, βιοψία κτλ κτλ..

    Οπότε κούλαρε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Περα απο την ειρωνια του ολου πραγματος, ειναι πολυ υποτιμητικο να μιλας ετσι σε μελη του φορουμ που ανοιξαν ενα θρεντ για να ζητησουν βοηθεια.
    Last edited by Aeon; 08-06-2020 at 14:59.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Περα απο την ειρωνια του ολου πραγματος, ειναι πολυ υποτιμητικο να μιλας ετσι σε μελη του φορουμ που ανοιξαν ενα θρεντ για να ζητησουν βοηθεια.
    Ποια ειρωνία; Δεν εχω διεγνωστει με υποχονδριαση, έχω πολυ σοβαρα θέματα υγείας που επηρεαζουν τον ιδψ μου, οποτε πριν πεταχτεις να την πεις σε μένα για κάτι που κάνεις ο ίδιος στην παρουσα παραθεση εις βάρος μου, κάνε λίγη αυτοκριτικη πρωτα. Δεν υποτιμησα καποιον συγκεκριμένα, μιλησα γενικα και μετά εξέφρασα τη γνώμη μου πως η καθυσηχαση που επιζητούν κάποια άτομα, εφόσον μάλιστα έχουν μιλήσει ήδη με το γιατρό τους, είναι λάθος να δίδεται, αφού αυτό δεν λύνει επουδενι το πρόβλημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ποια ειρωνία; Δεν εχω διεγνωστει με υποχονδριαση, έχω πολυ σοβαρα θέματα υγείας που επηρεαζουν τον ιδψ μου, οποτε πριν πεταχτεις να την πεις σε μένα για κάτι που κάνεις ο ίδιος στην παρουσα παραθεση εις βάρος μου, κάνε λίγη αυτοκριτικη πρωτα. Δεν υποτιμησα καποιον συγκεκριμένα, μιλησα γενικα και μετά εξέφρασα τη γνώμη μου πως η καθυσηχαση που επιζητούν κάποια άτομα, εφόσον μάλιστα έχουν μιλήσει ήδη με το γιατρό τους, είναι λάθος να δίδεται, αφού αυτό δεν λύνει επουδενι το πρόβλημα.


    Ναι, δεν υποτιμησες καποιον συγκεκριμενα - απλα τον ειπες "απαλευτο" και "πραγματικα υποχονδριο". Νταξει...

    Ξερεις, πριν κανεις εκκληση για αυτοκριτικη, ισως πρεπει να ψαξεις την αμυνα της προβολης λιγακι. Σχεδον καθε μελος που ανοιγει θρεντ με αυτη τη θεματολογια εχει προηγουμενως μιλησει με το γιατρο του. Προτεινεις ουσιαστικα να μην τους απανταμε; Ή μηπως να περιοριζομαστε μονο σε υποτιμητικα σχολια προς εκεινους;

    (Η, ισως, να απανταμε εποικοδομητικα μονον σε εναν απο αυτους...)
    Last edited by oboro; 07-06-2020 at 13:50.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Περα απο την ειρωνια του ολου πραγματος, ειναι πολυ υποτιμητικο να μιλας ετσι σε μελη του φορουμ που ανοιξαν ενα θρεντ για να ζητησουν βοηθεια.
    Συμφωνώ , ειδικά εδώ μέσα που ερχόμαστε να πούμε τον πόνο μας και που περιμένουμε κατανόηση, ήταν φάουλ του Αντώνη
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ναι, δεν υποτιμησες καποιον συγκεκριμενα - απλα τον ειπες "απαλευτο" και "πραγματικα υποχονδριο". Νταξει...

    Ξερεις, πριν κανεις εκκληση για αυτοκριτικη, ισως πρεπει να ψαξεις την αμυνα της προβολης λιγακι. Σχεδον καθε μελος που ανοιγει θρεντ με αυτη τη θεματολογια εχει προηγουμενως μιλησει με το γιατρο του. Προτεινεις ουσιαστικα να μην τους απανταμε; Ή μηπως να περιοριζομαστε μονο σε υποτιμητικα σχολια προς εκεινους;

    (Η, ισως, να απανταμε εποικοδομητικα μονον σε εναν απο αυτους...)

    Επιχειρεις τεχνηεντως το straw fallacy και σερνεις το επιχείρημα μου σε μια ακραία θέση που ουδέποτε υποστηριξα. Εσύ ήσουν αυτός που δεν κατάλαβε τι ειπα και το παρεξηγησε οποτε το να επιμενεις μετά την εξήγηση μου, δείχνει απλως διάθεση για καυγά. Δεν είναι δικό μου προβλημα όμως.


    Δεν έκανα καμία υποδειξη προς κανένα μέλος,εξέφρασα την προσωπικη μου γνώμη.

    Είναι δε ακρως υποκριτικο , ξαναλεω, όταν ο ίδιος εκφραστηκες εξαιρετικα υποτιμιτικα προς εμενα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Επιχειρεις τεχνηεντως το straw fallacy και σερνεις το επιχείρημα μου σε μια ακραία θέση που ουδέποτε υποστηριξα. Εσύ ήσουν αυτός που δεν κατάλαβε τι ειπα και το παρεξηγησε οποτε το να επιμενεις μετά την εξήγηση μου, δείχνει απλως διάθεση για καυγά. Δεν είναι δικό μου προβλημα όμως.


    Δεν έκανα καμία υποδειξη προς κανένα μέλος,εξέφρασα την προσωπικη μου γνώμη.

    Είναι δε ακρως υποκριτικο , ξαναλεω, όταν ο ίδιος εκφραστηκες εξαιρετικα υποτιμιτικα προς εμενα.
    Το ξερεις οτι ολοι σε αυτο το θρεντ ξερουμε αναγνωση, σωστα; Οταν υποτιμας καποιον δημοσια, τουλαχιστον να εχεις το θαρρος μετα να το παραδεχτεις. Εσυ πας και να μας βγαλεις οτι φανταζομαστε πραγματα. Αλλα μαλλον το κουοτ που σου εκανα, αυτη τη φορα δε σου επιτρεπει να κανεις τροποποιηση του μηνυματος σου για να καλυψεις τις προσβολες. Το ριπορτ βεβαια, αν προλαβει να το πατησει κανεις, αποτυπωνει το αρχικο μηνυμα ετσι κι αλλιως.

    Οτι βλεπεις την υποτιμηση τη δικη σου ως αποψη και την κριτικη των αλλων ως υποτιμηση ειναι πολυ θλιβερο, και οχι μονο για οσους τα εχουν ξαναδει σ' αυτη τη ρημαδοζωη...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το ξερεις οτι ολοι σε αυτο το θρεντ ξερουμε αναγνωση, σωστα; Οταν υποτιμας καποιον δημοσια, τουλαχιστον να εχεις το θαρρος μετα να το παραδεχτεις. Εσυ πας και να μας βγαλεις οτι φανταζομαστε πραγματα. Αλλα μαλλον το κουοτ που σου εκανα, αυτη τη φορα δε σου επιτρεπει να κανεις τροποποιηση του μηνυματος σου για να καλυψεις τις προσβολες. Το ριπορτ βεβαια, αν προλαβει να το πατησει κανεις, αποτυπωνει το αρχικο μηνυμα ετσι κι αλλιως.

    Οτι βλεπεις την υποτιμηση τη δικη σου ως αποψη και την κριτικη των αλλων ως υποτιμηση ειναι πολυ θλιβερο, και οχι μονο για οσους τα εχουν ξαναδει σ' αυτη τη ρημαδοζωη...

    Και για ακόμα μια φορά παραληρεις και επιτιθεσαι σε άτομα στο φόρουμ γιατί έχεις διάθεση για καυγά.

    Πρωτον, ουδέποτε επεξεργαστηκα κανένα μήνυμα μου περα απο το να διορθωσω τυπογραφικα λάθη. Δευτερον, μιλησα γενικα και αόριστα για "πραγματικα υποχονδριους" , εννοώντας τις επιθεσεις που έχω δεχτεί εγώ απο πολλα μέλη, μαζί και σένα μόλις, για θέματα που ανοιγω ενώ πασχω απο σοβαρά θέματα υγείας και το παρον θέμα αναφέρεται σε κάτι αμελητέο που μάλιστα εξηγηθηκε και απο ειδικο.

    Προσωπικα κουραζομαι να δίνω διαβεβαιωσεις όταν ειναι φανερό ότι το άτομο ξέρει ότι δεν ισχύει αυτό που φοβάται. Και είναι λάθος πρακτική άλλωστε,το ξέρω ως ιδψυχαναγκαστικος, το να διαβεβαιώνεις καποιον απλως ταιζει τις ιδεοληψίες του. Δεν έκανα καμία υποδειξη οπως υπονοησες, εξέφρασα τη γνώμη μου και απαντησα οπως θεωρω σωστό, εφόσον δεν είμαι ο γιατρός του θεματοθετη για να κρινω αν εχει κάτι σοβαρό ή όχι.

    Η σωστή απαντηση στην παρουσα ανάρτηση είναι 1. Δεν είμαστε γιατροί για να ερμηνευσουμε τα αποτελεσματα των εξετάσεων σου 2. Μιλα με τον γιατρό σου. Υψηλά λευκά μπορει να σημαίνουν πολλα πράγματα και μπορει οντως να υποδεικνυουν κάτι παθολογικο εντέλει.

    Τέλος, έχεις μια φανερή αδυναμία στην επιχειρηματολογια. Πρωτα παραλλασεις τη θέση μου, μετά αρχίζεις να μιλάς στον πληθυντικο ως μέσο δημαγωγιας οτι τάχα εκφράζεις την απόψη μιας πλειοψηφίας (παραλληρημα) και μετά θεωρεις ότι με τρομαζεις λέγοντας μου ότι έκανες ριπορτ σε μια φυσιολογική απαντηση μου σε ένα θρεντ. Ελάχιστα με ενδιαφέρουν οι πράξεις σου και δεν καταλαβαινω γιατί νιώθεις την ανάγκη να τις δημοσιοποιησεις.

    Εγώ μιλησα γενικά, εσύ επιτεθηκες συγκεκριμενα σε μένα για αυτο για το οποιο με κατηγορεις. Εκανα τον κοπο να σου εξηγησω ότι κατάλαβες λάθος, αλλά εσύ εξακολουθεις να διατηρεις αμείωτη τη διάθεση για καυγά και να μην απολογεισαι για την επιθέση προς το προσωπο μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Να ακους τους γιατρους και να μην μπαινεις στο ιντερνετ για διαγνωσεις. Εργαζομαι σε νοσοκομειο. Τα ανεβασμενα λευκα δειχνουν καποια ιωση.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας.προσπαθω να ακούω του γιατρούς αλλά ακούμε όλοι πολλά για διαγνωσεις που ξέφυγαν από τον γιατρό και ειδικά άμα είσαι και αρωστοφοβικος λες αφού έτυχε στον άλλον γιατί όχι και σε εμενα.Οπως είναι απόλυτη ανάγκη να σταματήσω το googlarizma συμπτωμάτων

    Κανείς δεν με πρόσβαλε τα έχω ακούσει ξανά δεν έχει και άδικο καμιά φορά να στα λέει ο άλλος έτσι και χειρότερα μήπως και ξεκολλήσεις πάντως ευχαριστώ και για το support

Similar Threads

  1. Λευκα ψεμματα. Καμπανακι κινδυνου η φυσιολογικο;
    By Natalia_sups in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 14-12-2015, 07:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •