δουλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: δουλεια

  1. #1
    hlias1988
    Guest

    δουλεια

    γεια σας. μια γνωμη. ειμαι 110 κιλα. εχω διαθεση για δουλεια. μου εχει τυχει μια ευκαιρια σε αγροτικη εργασια.
    ξεκινησα περπατημα εδω και 4 μερες κανω δυο γυρους στο γηπεδο. νιωθω κουρασμενος με αυτο το ελαχιστο. μπορω να παω 8ωρο σε αγροτικες εργασιες? να προσπαθησω η ειναι ματαιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Να προσπαθησεις. Νεοτατος εισαι. Με την αγροτικη δουλεια και μια προσεγμενη διατροφη θα χασεις και κιλα και θα αισθανεσαι πιο αναλαφρος.

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    νιωθω μπορει να κανω και λαθος... οτι τα φαρμακα χαλαρωνουν πολυ τους μυς και το νευρικο συστημα και νιωθω σαν παραλητος ολη την ωρα. και οταν παω πχ στο γηπεδο καταβαλω πολυ μεγαλη προσπαθεια.. εδω μπορει η μανα 8ωρο σε αγροτικες εργασιες και την παλευει που ειναι 55 χρονων. και δεν μπορω εγω που ειμαι 31?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    ειμαι 46. Παιρνω αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο εδω και 17 χρονια. Δουλευω σε νοσοκομειο που σημαινει διαρκης κινηση. Κατα περιοδους εκανα και δυο δουλειες. Περπαταω ασταματητα. Στην εφηβεια ημουν στα κιλα σου και το καλοκαιρι δουλευα 12-13 ωρες στα καπνα. Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να τα καταφερεις.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    ειμαι 46. Παιρνω αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο εδω και 17 χρονια. Δουλευω σε νοσοκομειο που σημαινει διαρκης κινηση. Κατα περιοδους εκανα και δυο δουλειες. Περπαταω ασταματητα. Στην εφηβεια ημουν στα κιλα σου και το καλοκαιρι δουλευα 12-13 ωρες στα καπνα. Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να τα καταφερεις.
    σε ευχαριστω για την απαντηση. αφου τα καταφερες εσυ ισως μπορω και εγω! μπραβο!

  6. #6
    george1520
    Guest
    Δεν αναφέρεις το ύψος σου...

    Να ξέρεις πως τα κιλά δεν παίζουν τόσο ρόλο στις αντοχές αν για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν κίνησε γενικά.. Οπότε είναι λογικό να κουράζεσαι εύκολα.. Θα δεις με το καιρό ότι θα αντέχεις περισσότερο, φτάνει να μην τα παρατήσεις.
    Τι θα κάνεις ακριβώς στην δουλειά;

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν αναφέρεις το ύψος σου...

    Να ξέρεις πως τα κιλά δεν παίζουν τόσο ρόλο στις αντοχές αν για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν κίνησε γενικά.. Οπότε είναι λογικό να κουράζεσαι εύκολα.. Θα δεις με το καιρό ότι θα αντέχεις περισσότερο, φτάνει να μην τα παρατήσεις.
    Τι θα κάνεις ακριβώς στην δουλειά;
    ειναι τριγος. σταφυλια και ειναι τον αυγουστο.. μεχρι τοτε εχω ξεκινησει περπατημα. μην φανταστεις τιποτα το τρομερο 2 γυρους στο γηπεδο ισα ισα για να κοροιδευω τον ευατο μου οτι εκανα κατι. αλλα και απο την αλλη εστω και αυτο το λιγο μετα με χαλαρωνει και εχω λιγοτερα ψυχολογικα.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ειναι τριγος. σταφυλια και ειναι τον αυγουστο.. μεχρι τοτε εχω ξεκινησει περπατημα. μην φανταστεις τιποτα το τρομερο 2 γυρους στο γηπεδο ισα ισα για να κοροιδευω τον ευατο μου οτι εκανα κατι. αλλα και απο την αλλη εστω και αυτο το λιγο μετα με χαλαρωνει και εχω λιγοτερα ψυχολογικα.
    Άλλοι δεν αντέχουν ούτε 2 γύρους.. Αν επιμένεις θα δεις ότι θα κάνεις περισσότερους και γενικά το περπάτημα βοηθάει και χαλαρώνει.. Τεράστιο βήμα φιλε.
    Θες να πας σε αυτή την δουλειά; Δεν ρωτάω αν θεωρείς ότι μπορείς να την κάνεις.. Αλλά αν θες.

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    θελω παρα πολυ. γιατι πιστευω θα με βοηθησει ψυχολογικα. οχι για τα κωλο λεφτα. χεστικα. το οτι θα ειμαι στην φυση και αυτην την δυναμη που θα δινω δηλαδη την κουραση το συμπαν θα μου το επιστρεφει σε ψυχολογικη υγεια. ετσι το βλεπω. αλλα θελει για αρχη τεραστια προσπαθεια εκ μερους μου....
    γιατι ειχα κανει παλαιοτερα προσπαθειες και τα παρατουσα. ειχα παει για ελιες. την δευτερη μερα τα παρατησα. θελει πολυ πεισμα και δυναμη. για να μου επιστραφει η ψυχολογικη υγεια...... νομιζω με καταλαβαινεις!

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    θελω παρα πολυ. γιατι πιστευω θα με βοηθησει ψυχολογικα. οχι για τα κωλο λεφτα. χεστικα. το οτι θα ειμαι στην φυση και αυτην την δυναμη που θα δινω δηλαδη την κουραση το συμπαν θα μου το επιστρεφει σε ψυχολογικη υγεια. ετσι το βλεπω. αλλα θελει για αρχη τεραστια προσπαθεια εκ μερους μου....
    γιατι ειχα κανει παλαιοτερα προσπαθειες και τα παρατουσα. ειχα παει για ελιες. την δευτερη μερα τα παρατησα. θελει πολυ πεισμα και δυναμη. για να μου επιστραφει η ψυχολογικη υγεια...... νομιζω με καταλαβαινεις!
    Έχεις δύο μηνες μπροστά σου και ήδη έκανες βήματα. Πιστεύω ότι ένας ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να διαχειρίζεσαι καλύτερα το άγχος σου και γενικά τις αρνητικές σκέψεις. Αν γίνεται βάλε κι αυτό στο πρόγραμμα. Είδες ομως πως αλλάζουν όλα αν πραγματικά το θέλουμε; Ότι και να είναι αυτό που θέλουμε στην ζωή μας για να το έχουμε πρέπει να κάνουμε κάτι.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    το ξερω φιλε. τωρα οσον αφορα τον ψυχολογο εδω που ειμαι δεν εχει. και εαν ειχε δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. μαλλον πρεπει να παω σε κεντρο ψυχικης υγειας που ειναι δωρεαν. αλλα ειναι 60 χιλιομετρα απο εδω. πρεπει να πηγαινω με το λεωφοριο. τεσπα. δεν θελω να παω να σου πω την αληθεια. αλλα και απο την αλλη μερικες φορες ειμαι σε αδιεξοδο. ταλαντευομαι να παω να μην παω....

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    το ξερω φιλε. τωρα οσον αφορα τον ψυχολογο εδω που ειμαι δεν εχει. και εαν ειχε δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. μαλλον πρεπει να παω σε κεντρο ψυχικης υγειας που ειναι δωρεαν. αλλα ειναι 60 χιλιομετρα απο εδω. πρεπει να πηγαινω με το λεωφοριο. τεσπα. δεν θελω να παω να σου πω την αληθεια. αλλα και απο την αλλη μερικες φορες ειμαι σε αδιεξοδο. ταλαντευομαι να παω να μην παω....
    Ποιοι ειναι οι λόγοι που σε κάνουν να μην θες να πας;

  13. #13
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    γεια σας. μια γνωμη. ειμαι 110 κιλα. εχω διαθεση για δουλεια. μου εχει τυχει μια ευκαιρια σε αγροτικη εργασια.
    ξεκινησα περπατημα εδω και 4 μερες κανω δυο γυρους στο γηπεδο. νιωθω κουρασμενος με αυτο το ελαχιστο. μπορω να παω 8ωρο σε αγροτικες εργασιες? να προσπαθησω η ειναι ματαιο?
    Εννοείται να προσπάθησεις Ηλία.
    Σιγά σιγά θα δεις οτι θα προσαρμοστησεις στην δουλειά. Θα συνηθίσει και το σώμα σου. Οι πρώτες μέρες είναι κουραστικες, όπως και οταν πας γυμναστήριο πρώτη φορά η μετά απο καιρό.

    Θα είναι μια πολύ καλή αρχή για εσένα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Περπάτημα και βάλε σιγά σιγά στο πρόγραμμά σου και λίγες ασκησούλες, ιδίως ενδυνάμωσης στη μέση, κοιλιακούς, ραχιαίους κτλ. Θα σε βοηθήσει πολύ μετά στον τρύγο. Δεν χρειάζεται να κάνεις αυτά που βλέπεις να κάνουν οι γυμνασμένοι, 5-10 εκατοστά από το έδαφος να σηκώνεις τον κορμό σου είναι αρκετό, απλά σταδιακά όσο μπορείς πιο πολλές επαναλήψεις και φυσικά πάντα μετά απο προθέρμανση, όχι στα καλά καθούμενα.

    Να πας στη δουλειά οπωσδήποτε, καλό θα σου κάνει και μόνο που το τόλμησες.

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ποιοι ειναι οι λόγοι που σε κάνουν να μην θες να πας;
    να ξεφυγω απο τον φαυλο κυκλο του μυαλου μου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θεματα στη δουλεια...
    By kostis93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2019, 21:43
  2. Νέα δουλειά
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-04-2014, 15:20
  3. Απολύθηκα από την δουλεια.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 08-12-2012, 19:39
  4. Πρόβλημα με την δουλεια μου.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-11-2012, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •