Έκανα το λαθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243

    Έκανα το λαθος

    Αυτές τις μέρες, 3 στο σύνολο, με έχει πιάσει το έντερο μου. Πονάω τα μεσημέρια μετά το φαγητό αριστερά χαμηλά. Η αλήθεια είναι πως 2 μέρες ούτε να αεριστω μπορούσα, ούτε τουαλέτα να πάω. Έκανα λοιπόν το λάθος να googlaρω για το έντερο. Το πρώτο πράγμα που μου έβγαλε το πρώτο όμως! Καρκίνος παχεος εντερου!!! Έλα πες μου εσύ τώρα, με σιχάθηκα. Δεν αντέχω άλλο με τους φόβους μου. Θα τρελαθω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    τι εχεις κανει μεχρι τωρα γι αυτο;;
    ξεκινα με σαλατες, φυτικες ινες, λιπαρη διατροφη, ΚΙΝΗΣΗ και ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ, ελληνικο καφε κι αν δεν βελτιωθει η κατασταση παρε καποιο βοηθημα για να κινητοποιηθει το εντερο. ασε τους καρκινους για τελευταια επιλογη....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι εχεις κανει μεχρι τωρα γι αυτο;;
    ξεκινα με σαλατες, φυτικες ινες, λιπαρη διατροφη, ΚΙΝΗΣΗ και ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ, ελληνικο καφε κι αν δεν βελτιωθει η κατασταση παρε καποιο βοηθημα για να κινητοποιηθει το εντερο. ασε τους καρκινους για τελευταια επιλογη....
    Γενικά από το άγχος έχω χρόνια θέματα με στομάχι και έντερο. Μια με πιάνει μετά με αφήνει. Όταν είμαι έτσι, επειδή αγχώνομαι, ούτε να φάω μπορώ ούτε νερό δεν κατεβαίνει. Το ξέρω ότι είναι χειρότερο να μην λαμβάνω υγρά, μα δεν έχω όρεξη. Ούτε κίνηση. Όλη μέρα σπίτι με τα παιδιά. Ότι μου συμβεί, ότι αισθανθώ το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό είναι καρκίνος! Το βλέπω κιόλας γραμμένο μπροστά στην οθόνη και γίνομαι χειρότερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Γενικά από το άγχος έχω χρόνια θέματα με στομάχι και έντερο. Μια με πιάνει μετά με αφήνει. Όταν είμαι έτσι, επειδή αγχώνομαι, ούτε να φάω μπορώ ούτε νερό δεν κατεβαίνει. Το ξέρω ότι είναι χειρότερο να μην λαμβάνω υγρά, μα δεν έχω όρεξη. Ούτε κίνηση. Όλη μέρα σπίτι με τα παιδιά. Ότι μου συμβεί, ότι αισθανθώ το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό είναι καρκίνος! Το βλέπω κιόλας γραμμένο μπροστά στην οθόνη και γίνομαι χειρότερα.
    ναι, αλλα αν δεν κανεις την παραμικρη προσπαθεια, πως θα λυθει μονο του;
    και στο σπιτι μπορεις να κινηθεις. ορεξη να χεις. πιασε κανε δουλειες. δεν εχει 'δεν μπορω να πιω νερο". το νερο αν το βαλεις στο στομα σου κατεβαινει. εχε διπλα σου συνεχεια ενα μπουκαλακι και πινε συνεχεια εστω γουλιες. αν δεν θες να φας πολυ, παρε μουρουνελαιο, πιες καφε και ο καφες κινητοποιει το εντερο.
    με τα παιδια τι κανεις δηλαδη; καθεσαι στον καναπε και δινεις οδηγιες; τα παιδια εχουν πολλη δουλεια και πολλη κινηση.

    το οτι ερχονται στο μυαλο σου ακραιες ασθενειες ενω δεν κανεις τα πιο απλα για να βελτιωσεις την κατασταση, δεν ειναι θεμα για να λυσουμε μεταξυ μας. ειναι θεμα που θελει ψυχοθεραπεια. κανεις ψυχοθεραπεια;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, αλλα αν δεν κανεις την παραμικρη προσπαθεια, πως θα λυθει μονο του;
    και στο σπιτι μπορεις να κινηθεις. ορεξη να χεις. πιασε κανε δουλειες. δεν εχει 'δεν μπορω να πιω νερο". το νερο αν το βαλεις στο στομα σου κατεβαινει. εχε διπλα σου συνεχεια ενα μπουκαλακι και πινε συνεχεια εστω γουλιες. αν δεν θες να φας πολυ, παρε μουρουνελαιο, πιες καφε και ο καφες κινητοποιει το εντερο.
    με τα παιδια τι κανεις δηλαδη; καθεσαι στον καναπε και δινεις οδηγιες; τα παιδια εχουν πολλη δουλεια και πολλη κινηση.

    το οτι ερχονται στο μυαλο σου ακραιες ασθενειες ενω δεν κανεις τα πιο απλα για να βελτιωσεις την κατασταση, δεν ειναι θεμα για να λυσουμε μεταξυ μας. ειναι θεμα που θελει ψυχοθεραπεια. κανεις ψυχοθεραπεια;
    Γέλασα πολύ με τον καναπέ! Έχω χρόνια να κάτσω γενικά! Απλά θέλω να πω ότι είμαι στο σπίτι. Ούτε γυμνάζομαι, ούτε περπατω έξω. Έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι απλά μέρες που η ψυχολογία μου είναι τόσο χάλια, που δεν έχω ειλικρινά όρεξη για τίποτα. Όχι δυστυχώς σε γιατρό δεν πάω για ψυχολογική υποστήριξη γιατί τα οικονομικά μας δεν το επιτρέπουν καθόλου. Εργαζόμουν απο τα 18.Εγινα 40 και εδώ και 3 χρόνια είμαι ειλικρινά εσώκλειστη σπίτι. Αυτό μαζί με όλα τα θέματα που με ακολουθούν από παλιά, συν την καραντίνα, με αποτέλειωσε

  6. #6
    george1520
    Guest
    Ξέρεις ότι το ίντερνετ το μόνο που προσφέρει είναι να σε κάνει χειρότερα γιατί το κάνεις στον εαυτό σου; Όταν νιώθεις έτσι να πηγαίνεις περπάτημα, βοηθάει.
    Είχα χρόνια πρόβλημα με το στομάχι μου (από άγχος) και επισκέφτηκα ομοιοπαθητικο. Θεωρώ ότι με βοήθησε γιατί πλέον δεν πονάω. Τότε όμως άρχισα και ψυχοθεραπεία και γενικά έκανα πολλές αλλαγές στην ζωή μου (σε όλους τους τομείς) οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι η ομοιοπαθητικη ήταν αυτή που με βοήθησε (ή μόνο αυτή).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Θέλω όσο τίποτα άλλο να κάνω πράγματα να με βοηθήσω. Τα τελευταία 3 χρόνια είμαι εγκλωβισμένη. Έχω μαζέψει πολλά. Το σώμα μου το νιώθω. Είναι σώμα ηλικιωμένου. Έτσι αισθάνομαι. Ξυπνάω και σέρνομαι. Νιώθω δυσπνοια μόλις κάνω να βγω έξω με το καρότσι των μικρών. Μακάρι να μπορούσα να πάω σε γιατρό αλλά δεν μπορώ. Το μόνο που μπορώ να κάνω, να πάω σε ψυχίατρο για αγωγή. Δεν είναι ντροπή. Θέλω να ζήσω για τα παιδιά μου. Αύτα μου δίνουν δύναμη τόσο να συνεχίσω. Όμως τα μαζεύω μέσα μου. Έσκασα. Φοβάμαι να είμαι μόνη μου. Φοβάμαι να βγω έξω. Όλο αυτό με την καραντίνα μου έκανε πολύ κακό. Ξέρω ότι αυτά που λέω τα περνάει πολύς κόσμος. Δεν έχω όμως που να μιλησω. Μια μητέρα με τρελή αγχωδη διαταραχή,που είδε την γιαγιά μου κρεμασμένη κοντά 1 χρόνο τώρα, δεν μπορεί να μου δώσει καμία βοήθεια. Ούτε της λέω τίποτα βέβαια γιατί την πιάνει πανικός. Χρόνια τώρα τα περνάω όλα μόνη. Μόνο το σύζυγό έχω να μιλάω αλλά πόσο να αντέξει και εκείνος? Σας ζάλισα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    πριν τα παιδια, ειχες αναλογα προβληματα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Δε μπορεις να πας σε γιατρο λογω οικονομικων;εννοεις ψυχολόγο;

  10. #10
    george1520
    Guest
    Αυτό γίνεται συνήθως.. Μαζεύουμε και κάποια στιγμή ξεσπανε όλα στο σώμα μας. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πριν τα παιδια, ειχες αναλογα προβληματα;
    Κρισεις πανικου ξεκίνησα να κάνω αφού είχα το πρώτο μου παιδί. Όμως για χρόνια ήμουν καλά. Μετά την αυτοκτονία της γιαγιάς μου και με την κλεισούρα τόσους μήνες χειροτερεψα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Δε μπορεις να πας σε γιατρο λογω οικονομικων;εννοεις ψυχολόγο;
    Ναι σε ψυχολόγο. Δεν μπορω διότι είμαι άνεργη. Έχω απευθυνθεί στο Δήμο μου αλλά δεν έγινα δεκτή διότι όπως μου είπαν αναλαμβάνουν βαριές περιπτώσεις. Θεωρώ πως πρέπει να πάρω αγωγή για να δω τα πράγματα πιο θετικά, να μπορέσω να ανασανω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ωραιος δημος.. Εδω στο δικο μ προσπαθουν να δεχονται τους παντες... Ποσο κοστιχει μια συνεδρια τωρα μς ψυχολογους;40-50 ευρω;σε ενα δημοσιο νοσοκομείο γίνεται;

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Ναι σε ψυχολόγο. Δεν μπορω διότι είμαι άνεργη. Έχω απευθυνθεί στο Δήμο μου αλλά δεν έγινα δεκτή διότι όπως μου είπαν αναλαμβάνουν βαριές περιπτώσεις. Θεωρώ πως πρέπει να πάρω αγωγή για να δω τα πράγματα πιο θετικά, να μπορέσω να ανασανω
    εγω εν μεσω κορονοιου δεν την παλευα και πηρα τηλ στην γραμμη αυτοκτονιων. ειχα κανει δυο αποπειρες στο παρελθον. ηπια δυο κουτια ντεπον. δεν ηθελα να το κανω το εκανα γιατι δεν επαιρνα την απαραιτητη προσοχη των γονιων μου για αυτο που αντιμετωπιζα. στην γραμμη αυτοκτονιων μου ειπαν οτι ειμαι βαρια περιπτωση λογω του οτι ο πατερας μου αυτοκτονησε. και πρεπει να παω σε κεντρο ψυχικης υγειας για αποκατασταση. παιρνω στο κεντρο ψυχικης υγειας και μου λενε θελει χρονο να σε δεχτουν.. τωρα απο εδω που μενω απεχει 60 χιλιομετρα αποσταση. και το μονο που μπορω να κανω ειναι να πηγαινω με το λεωφοριο. με κουραζει ολο αυτο... ειναι αναγκαιο να παω?

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    ποια η γνωμη σας?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκανα λάθος πήρα δύο φορές λαντος
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-09-2019, 09:20
  2. Έκανα κάτι λάθος???
    By VickyK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 23-12-2012, 23:21
  3. Νομίζω ότι έκανα λάθος
    By katerina_x in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 16-09-2010, 19:52
  4. Αποπραγμάτωση;;; Τοτε έκανα ενα τρομερό λάθος...
    By Georgz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 05-09-2008, 21:51
  5. Τί συνέβη;;;τί λάθος πάλι έκανα;;;;
    By stella78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 12-03-2008, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •