Μικρη πιεση 1.8;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Μικρη πιεση 1.8;

    Καλησπερα σε ολους και παλι. Εχω ξεκινησει ζολοφτ και ζαναξ (1/2 ζολοφτ τη μερα και 1 ζαναξ -1/2 πρωι 1/2 βραδυ). Χθες βγηκα με παρεα και ηπια αρκετα ενω δεν ηξερα πως απαγορευεται με τα χαπια
    Γυρισα σπιτι και εβαλα πιεσομετρο. Μου εμφανισε ενα περιεργο 12 η μεγαλη 1.8 η μικρη. Σφυγμοι 72 οκ. Μετα μετρηθηκα 5 φορες ακομα εβγαζε απο 10-12 η μεγαλη και 7-8 η μικρη.....ειναι πιεσομετρο του καρπου. Λετε να ειναξ λαθος η παιζει να πεσει η πιεση τοσο εστω και για λιγο; θα ειχα καποιο συμπτωμα αλλο; (δεν ενοιωσα κατι περαν μιας ψιλοζαλης απο το κεφαλι που ειχα κανει).

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Speaker14 View Post
    Καλησπερα σε ολους και παλι. Εχω ξεκινησει ζολοφτ και ζαναξ (1/2 ζολοφτ τη μερα και 1 ζαναξ -1/2 πρωι 1/2 βραδυ). Χθες βγηκα με παρεα και ηπια αρκετα ενω δεν ηξερα πως απαγορευεται με τα χαπια
    Γυρισα σπιτι και εβαλα πιεσομετρο. Μου εμφανισε ενα περιεργο 12 η μεγαλη 1.8 η μικρη. Σφυγμοι 72 οκ. Μετα μετρηθηκα 5 φορες ακομα εβγαζε απο 10-12 η μεγαλη και 7-8 η μικρη.....ειναι πιεσομετρο του καρπου. Λετε να ειναξ λαθος η παιζει να πεσει η πιεση τοσο εστω και για λιγο; θα ειχα καποιο συμπτωμα αλλο; (δεν ενοιωσα κατι περαν μιας ψιλοζαλης απο το κεφαλι που ειχα κανει).
    Παίζει να μην το έβαλες καλά?

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Αστειοτητες. Θα ήσουν χωρίς αισθησεις με πιεση 18.

    Το χαμηλότερο που μου έχει πεσει εμένα ήταν 43. Κάτω απο 30 δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να μην έχεις συμπτωματα ,είναι πάρα πολύ χαμηλή.

    Τα πιεσομετρα καρπου δεν είναι καθόλου αξιοπιστα , αλλά για τη συγκεκριμένη μέτρηση πιθανόν δεν το εβαλες καλά. Απο κει και πέρα όταν μετρας την πιεση πολλες φορές απανωτα ειναι φυσιολογικό να αλλάζει η μέτρηση. Θα τη μετρας σε καθιστη θέση, μετά απο πεντε λεπτα ηρεμίας και μετά μια δεύτερη φορά μετά απο ένα λεπτο μετά την πρωτη μέτρηση και θα λαμβανεις υπόψη τη δεύτερη μέτρηση. Αλλά με καρπου μην περιμένεις ακριβείς μετρήσεις.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Επίσης είναι δυνατόν να μην εκανες τον κοπο να διαβάσεις τις οδηγίες των χαπιων που παίρνεις και ότι δεν επιτρεπεται το αλκοόλ,, ειδικά τις πρώτες μέρες; Ο ειδικός που στα έγραψε δεν στο ειπε; Εσύ ως άτομο που ξεκινά μια αγωγή δεν σκεφτηκες να δεις τι πρεπει να κάνεις και τι όχι; Απορω, πραγματικα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Δεν υπαρχει πιεση 1,8. Θα ειχες πεθανει. Λαθος εκανε το πιεσομετρο.

  6. #6
    Οντως λαθος που δεν ειχα κοιταξει αλλα τωρα παει εγινε....το εκανα....το θεμα ειναι πως λογικα ηταν αυτο με το λαθος....δε γινεται αλλιως

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    τα πιεσομετρα καρπου ειναι αναξιοπιστα. να παρεις ενα μπρατσου...

  8. #8
    Το πιο υπουλο που με φοβιζει ειναι αν με μισο ζαναξ και πιωμα παιζει να επαθα κατι....προφανως δε το επαναλαβω τωρα που εμαθα....

  9. #9
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Speaker14 View Post
    Το πιο υπουλο που με φοβιζει ειναι αν με μισο ζαναξ και πιωμα παιζει να επαθα κατι....προφανως δε το επαναλαβω τωρα που εμαθα....
    Να ξερεις ζαναξ και ποτο δεν πανε μαζι ...η πιεση σου θα ηταν λογικα πολυ χαμηλη αλλα οχι τοσο οσο λες....
    Αφου τωρα εισαι καλα μην ανυσηχεις οτι ηταν θα το παθαινες εκεινη την στιγμή.
    Να προσεχεις πολυ με τα φαρμακα και το ποτο !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Λαθος του πιεσομετρου.Αν ειχες τετοια πιεση θα ησουν λιποθυμος.

  11. #11
    Ναι ναι αυτο εννοειται ποτε ξανα καο λαθος μου...απλα θελω να σιγουρεψω το οτι δεν επαθα τιποτα. Μπορει π.χ. να εγινε κατι η στον υπνο μου και να μεινει κουσουρι και στην υπολοιπη ζωη....αυτο με τρομαζει π.χ. εγκεφαλικο μικρο στον υπνο η κατι με καρδια.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Σου έχει κανει καμιά παρενεργεια το ζολοφτ ως τώρα; Πόσες μέρες το παιρνεις; Το ζαναξ το παιρνεις στάνταρ πρωι βράδυ ή μόνο αν έχεις συμπτωματα; Πολυ ζαναξ σου έγραψε, εμένα με την ίδια αγωγή μου ειχε πει να το παιρνω μονο βράδυ, αν το χρειαστω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα πιεσομετρα καρπου ειναι αναξιοπιστα. να παρεις ενα μπρατσου...


    Σωστο, remedy, δεν υπαρχει πιεση 1,8 σε ζωντανο αταμο .....

  14. #14
    Μου εγραψε 0.5 ζαναξ και να παιρνω μισο πρωι μισο βραδυ 0.25 δλδ ανα 12 ωρες π.χ. ζολοφτ μισο τη μερα για λιγες μερες

  15. #15
    Το θεμα ειναι παιζει να εχει κανει καποια ζημια που να φανει μακροπροθεσμα η εγκεφαλικο που παιζει να μη το καταλαβα;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μια μικρή βοήθεια
    By Denkserwtiexw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 19-05-2019, 13:15
  2. μια μικρη βοηθεια.
    By darko in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 20-12-2012, 21:23
  3. μια μικρη βοηθεια
    By tsounami1791 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 1
    Last Post: 16-12-2012, 12:25
  4. Μια ιστορια μικρη..
    By Karisha in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 08-03-2012, 23:32
  5. H μικρη μου επιτυχια
    By sokalataki29 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 13
    Last Post: 07-11-2011, 16:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •