Δεν ξέρω που θα φτάσω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13

    Δεν ξέρω που θα φτάσω.

    Καλησπέρα από εμένα.
    Έμπαινα από πολύ παλιά στο forum και πράγματι είχα βρει στήριγμα πολλές φορές, κάνω το βήμα και τώρα που η κατάσταση είναι ακόμη πιο περίπλοκη.
    Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη.
    Είμαι 29 χρόνων 1,75 ύψος και πλέον 128.1 ολόκληρα κιλά.
    Ποτέ δεν ήμουν αδύνατη καθώς είχα δεμένο σώμα λόγω αθλητισμού πάντα όμως είχα πρόβλημα με τα κιλά μου και έκανα δίαιτες από πολυ μικρή.
    Πολλές φορές είχα φτάσει σε σχεδόν ιδανικό βάρος(72kg),επαιρνα λίγο ξαναεχανα κλπ.
    Η σχέση μου με το φαγητό ήταν κλονισμενη όμως μέσα από αυτήν την διαδικασία.
    Η κατάσταση έφυγε όμως εκτός ορίων σταδιακά από το 2014 που άρχιζα να βάζω κιλά (85kg)καθώς είχα αφαιθει σε μια μακροχρόνια σχέση με μάγειρα. Το κομβικό σημείο ήταν τον Δεκέμβριο του 2016 που έπαθα μανιακό επεισόδιο και διαγνωστικά με διπολική διαταραχη, όπως καταλάβανετε άρχιζα να βάζω κιλά με ραγδαιους ρυθμούς (+2,5 κιλά την εβδομάδα) καθώς παράλληλα ψυχολογικά το είχα πάρει πολύ βαριά είχα σταματήσει οποιαδήποτε φυσική δραστηριότητα και έβρισκα καταφύγιο στο φαγητό. Από τότε ως σήμερα η πορεία μου με την διπολική είναι ποκυ καλή δεν έχω παρουσιάσει ξανά επεισόδιο και σταδιακά πήρα τον έλεγχο της ζωής μου και ήμουν αισιόδοξη δεν έγινε όμως το ίδιο με το θέμα των κιλών που άργησα περισσότερο να κάνω κάτι. Πέρυσι το καλοκαίρι καθώς ετοιμαζόμουν να παντρευτώ αυτόν τον μάγειρα και έπειτα από προτροπή ενός ποκυ αθλητικού φίλου ξεκίνησα personal training cross training αν και οικονομικά δυσκολεύμουν πάρα πολύ,εκανα και μια προτεινικη δίαιτα για λίγο καιρό και έχασα 7 κιλά(117kg). Συνέχισα cross fit μέχρι τον Νοέμβριο και ήταν πολύ σημαντικό για εμένα καθώς απέκτησα ξανά επαφή με το σώμα μου εγώ άλλωστε που σε όλη μου την ζωή γυμναζομουν και μου είχε λείψει, αλλά στην διατροφή δεν έκανα σημαντικά βηματα και έτσι δεν έφευγαν τα κιλά και παρεμένα έστω σταθερή.Δυστυχως λόγω οικονομικών κατά βάση γιατί έμεινα άνεργη σταμάτησα το cross fit αλλά δεν εγκατεληψα αποφάσισα να πάω σε διατροφολόγο και ξεκίνησα τρέξιμο . Η διατροφολογος (τζιμανι) κατάλαβε πολλά πράγματα και με έβαλε στην διαδικασία να κάνω εξετάσεις πολλές και η κατάσταση περιπλέκεται και άλλο ανακαλύπτω ότι έχω υποθυροειδισνο και οζους καθώς και αντίσταση στην ινσουλίνη λόγω της παχυσαρκίας. Εδώ και 3 μήνες παίρνω τ4 και βιταμίνη d. Όσο καλά και αν τα έχω βρει με την διαιτολόγο και με βοηθάει και στο οικονομικό κομμάτι και στο ψυχολογικό (αν και πάω και σε ψυχολόγο) νιώθω αν ισχυρή απέναντι στο φαγητό,εχω συχνά υπερφαγικα αυτό το διάστημα καθώς και όταν λόγω οικονομικών δεν θα έχω την δυνατότητα να κάνω σωστές επιλογές η κατάσταση ξεφεύγει. Όσο χάνω τον έλεγχο παίρνω κιλά και όσο παίρνω κιλά χάνω τον έλεγχο και αυτή η κατάσταση με επηρεάζει βαθιά αρνητικα και νιώθω ότι το σώμα μου με εγκαταλείπει και παρατάω ακόμη και την άσκηση. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω έχω ραντεβού την Πέμπτη και με ενδοκρινολογο (και αυτή τζιμανι) και με διαιτολο να με βοηθήσουν αλλά νομίζω ότι αν δεν βρω τον τρόπο μέσα μου δεν θα με βοηθήσει κάνεις αν και πιστεύω πλέον ότι είναι έντονα βιοχημικό το θέμα. Έχω πει αρκετά και δεν θέλω να πω ότι έχω χάσει κάθε ελπίδα αλλά είναι μια σκιά που πλησιάζει.

    Ελπίζω όλοι να είστε καλά και συγγνώμη αν κούρασα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Καλημέρα επειδή το έχω δει το έργο στη γυναίκα μου αλλά το έζησα και εγώ, θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις. Λες πως είσαι διπολική (και εγώ διπολικός και η γυναίκα μου) παίρνεις φάρμακα; Αν ναι ποια; Σε τι δοσολογίες; Η γυναίκα μου από 96 κιλά σε 2 χρόνια έφτασε 67 στην ηλικία των 40 ετών και όχι στην ηλικία των 29 που είσαι εσύ και μετά από μακροχρόνια χρήση που ξεπερνά την 15ετία αντιψυχωτικών ενώ είχε και υποθυροειδισμό πλέον έχει σταματήσει να παίρνει τ4. Λες πως έκανες πρωτεϊνική δίαιτα, δηλαδή έτρωγες πολύ χαμηλή ποσότητα υδατάνθρακες, δεν λες όμως γιατί σταμάτησες να κάνεις αυτή τη διατροφή. Δεν δέχομαι σαν δικαιολογία τα λεφτά γιατί όποιος θέλει μπορεί, ότι λεφτά κοστίζει το κανονικό φαγητό σε ένα σπίτι το ίδιο κοστίζει και στη κετογονική. Οπότε θέλω να σου κάνω μία ερώτηση και να απαντήσεις ειλικρινά πρώτα σε σένα την ίδια και μετά σε εμένα. Τι είσαι διατεθειμένη να κάνεις και μέχρι που έχεις την θέληση να φτάσεις για να αποκτήσεις το σώμα που θέλεις;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Καλησπέρα,
    Παίρνω sycrest 10mg,σταματησα την πρωτεϊνική γιατί έπαθα βρογχίτιδα βαριά και έτσι σταμάτησα και cross fit και για ένα μήνα αφεθηκα ξανά και έτρωγα ο, τι έβρισκα, προφανώς το ότι έπεσα στο κρεβάτι ήταν η αφορμή το ξέρω. Θα ήθελα να πω όμως ότι δεν κοστίζει το ίδιο ενα φιλέτο κοτόπουλο με ένα πακέτο μακαρόνια αν και πράγματι αν θες να τρως υγιεινά τρως και με λίγα λεφτά και το βλέπω τώρα με την διατροφή που μου βγάζει η διατροφολογος, απλά και πάλι μπαίνω στο τρύπακι να τρώω στην πεθερά ή στην μητέρα μου μια εβδομάδα τον μήνα και δεν μπορώ να τους πω τι θα μαγειρεψουν αφού μας βοηθούν. Θέλω να πω ότι για εμένα παίζει ρόλο το οικονομικό δεν λέω είναι το κύριο αλλά είναι παράγοντας δυσκολίας.Δεν νιώθω ότι μπορώ να φτάσω στα άκρα δυστυχώς γιατί με δυσκολεύουν απλά καθημερινά πράγματα να βάλω σε πρόγραμμα και έχω δει ότι αποδίδει να φτιάχνω σχέδιο με τους δικούς μου ρυθμούς και να είναι ρεαλιστικό, μπορώ να σου πω λοιπόν ότι θέλω να προχωρήσω με σταθερά βήματα και να μην με πάρουν πίσω πισωγυρισματα που μπορεί να συμβούν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Να σου πω καταρχήν ότι το cross fit το θεωρώ κάκιστη γυμναστική με βέβαιους τους τραυματισμούς σε τένοντες και συνδέσμους. Ποτέ δεν θα έκανα cross fit γιατί ακόμα και αν όταν γυμναζόμουν να μην πάθαινα κάτι, μακροχρόνια σίγουρα θα μου άφηνε κουσούρια. Τώρα όσον αφορά το φαγητό, έχεις την πολυτέλεια να έχεις για σύντροφο και μελλοντικό σύζυγο μάγειρα που μπορεί να πάρει ένα κοτόπουλο και να το φιλετάρει μόνος του. Τι να πούμε και εμείς που δεν έχουμε τις ικανότητες του. Η διατροφολόγος τι πρόγραμμα σου έχει βγάλει; Δύσκολο πάντως να κάνεις διατροφή τρώγοντας κανονικά φαγητά, και αυτή η μία εβδομάδα σε πηγαίνει πίσω, αλλά αφού δεν πιέζεσαι οκ. Απλώς το πλεονέκτημα της πρωτεινικής αν την κάνεις σωστά είναι πως ακόμα και αν έχεις επεισόδια μπορείς να τρώς όσο θες, αρκεί να τρώς συγκεκριμένα φαγητά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Έκανα εχτές session με την διαιτολόγο μου μέσω Skype. Ζυγιστηκα μόνη μου είμαι 125.3.Μου έδωσε αρκετή δύναμη αν και πιστεύω και αυτή δεν ξέρει τι άλλο να κάνει με εμένα. Μου είπε το εξής να μην σκέφτομαι τα 50 κιλά και ότι θα κάνω μια ζωή δίαιτα... Να σκέφτομαι ότι πρέπει για 3 μήνες να κάνω το πρόγραμμα να φύγουν 10-12 κιλά μετά αν θέλω και δεν αντέχω να κάνω συντήρηση και μετά ξανά πρόγραμμα. Και έτσι είναι η αλήθεια μπορώ να το φανταστώ καλύτερα πιο εύκολο και βασικά πιο ρεαλιστικό (το - 12).Επίσης μου έβγαλε πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα και όχι να διαλέγω από επιλογές. Είμαι αισιόδοξη ξανά. Από γυμναστική ανοίγει το κολυμβητήριο δίπλα μου και λέω να ξεκινήσω, να συνεχίσω τρέξιμο και να κάνω δυναμική yoga σε ένα στούντιο για λίγες φορές την εβδομάδα. Ένας φίλος μου είπε μια ατάκα που δεν μπορώ να την μοιραστώ γιατί έχει βρισιά αλλά την ακούω μέσα στο κεφάλι μου και λέω θα τα καταφέρω!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Σήμερα πήγα για τρέξιμο... 20 μέρες μετά την οσφυαλγία. Δεν τα πήγα πολύ καλά δεν έτρεξα ούτε 2χλμ αλλά ένιωσα υπέροχα που βγήκα ξανά να τρέξω ακόμη και αν σε κάθε μου βήμα φοβόμουν ότι θα πάθω οσφυαλγία ξανά.Και αποφάσισα να μην βάζω ένα σφιχτό πρόγραμμα που δεν μπορώ να ακολουθήσω αλλά να πηγαίνω λίγο βλέποντας και κάνοντας (go with the flow) και σήμερα δηλαδή έτσι μου βγήκε και τελικά βγήκα να τρέξω στο πρόγραμμα είχα ότι θα κάνω yoga. Αύριο θα προσπαθήσω να ξυπνήσω επιτέλους το πρωί και να κάνω τις δουλειές μου να κάνω όσες επιλογές πιο κοντά στο διαιτολόγιο μου και ο, τι μου βγει από άσκηση.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Καλά τα πάω με την διατροφή... Αν και έφαγα πιροσκι σήμερα το μεσημέρι... Όμως δεν πρόκειται λόγω αυτού να χαλάσω το πρόγραμμα έφαγα κανονικά απογευματινό όπως είχε το διαιτολόγιο...Γυμναστική δεν έχω ξανακάνει από την Δευτέρα... Θέλω σήμερα να κάνω έστω λίγη γιόγκα. Προχωράμε!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Η ζυγαριά δείχνει μισό κιλό πάνω... Ίσως φταίνε τα πιροσκι και κάνω απλά κατακράτηση από τον υδατανθρακα.. Ίσως είχα πάρει μέχρι να ξεκινήσω την διατροφή ξανά και τώρα δεν είναι σωστή η μέτρηση... Δεν ξέρω δεν θέλω όμως να το σκέφτομαι πολύ γιατί θα το ρίξω πάλι στο φαΐ θα ακολουθήσω πίστα το πρόγραμμα και θα ζυγίστω ξανά όταν πάω στην διαιτολόγο. Ας δοκιμάσω αυτό μια φορά από το να απογοητευομαι. Επίσης σκέφτηκα να πάρω στατικό ποδήλατο και βρήκα από έναν φίλο,στόχος ειναι να μην γίνει κρεμαστρα.

  9. #9
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Marla_s View Post
    Η ζυγαριά δείχνει μισό κιλό πάνω... Ίσως φταίνε τα πιροσκι και κάνω απλά κατακράτηση από τον υδατανθρακα.. Ίσως είχα πάρει μέχρι να ξεκινήσω την διατροφή ξανά και τώρα δεν είναι σωστή η μέτρηση... Δεν ξέρω δεν θέλω όμως να το σκέφτομαι πολύ γιατί θα το ρίξω πάλι στο φαΐ θα ακολουθήσω πίστα το πρόγραμμα και θα ζυγίστω ξανά όταν πάω στην διαιτολόγο. Ας δοκιμάσω αυτό μια φορά από το να απογοητευομαι. Επίσης σκέφτηκα να πάρω στατικό ποδήλατο και βρήκα από έναν φίλο,στόχος ειναι να μην γίνει κρεμαστρα.
    Ναι ο υδατάνθρακες επηρεάζει πολυ. Προσπάθησε να τους κόψεις η να τους μειώσεις τουλάχιστον για αρχή.
    Και ΜΗΝ ζύγιζεσαι καθε μέρα. Το καθημερινό ζύγισμα είναι πλασματικό και οχι πραγματικό.
    Καθε εβδομάδα η 15 μέρες είναι το ιδανικό. Μην σου γίνεται εμμονή η ζυγαριά,δεν σε βοηθάει καθόλου. Και οταν ξεφεύγεις λίγο απο το πρόγραμμα, μην τα παρατάς. Όλα μέσα στην ζωή είναι.. Συνεχισε μετά κανονικά την διατροφή σου!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Ναι ο υδατάνθρακες επηρεάζει πολυ. Προσπάθησε να τους κόψεις η να τους μειώσεις τουλάχιστον για αρχή.
    Και ΜΗΝ ζύγιζεσαι καθε μέρα. Το καθημερινό ζύγισμα είναι πλασματικό και οχι πραγματικό.
    Καθε εβδομάδα η 15 μέρες είναι το ιδανικό. Μην σου γίνεται εμμονή η ζυγαριά,δεν σε βοηθάει καθόλου. Και οταν ξεφεύγεις λίγο απο το πρόγραμμα, μην τα παρατάς. Όλα μέσα στην ζωή είναι.. Συνεχισε μετά κανονικά την διατροφή σου!
    Έχεις απόλυτο δίκιο και ευχαριστώ... Ζυγιστηκα Δευτέρα και έχω χάσει σχεδόν ένα κιλό με βάση τους υπολογισμούς(είχα πάει και σε πάρτυ την Κυριακή) τόσα έπρεπε να χάσω οπότε παίρνω κουράγιο ότι κάτι γίνεται τελικά. Επόμενο ζύγισμα όταν πάω στις 7/7 στην διατροφολόγο μέχρι τότε θα ακολουθώ το πρόγραμμα σφιχτά.

  11. #11
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Marla_s View Post
    Έχεις απόλυτο δίκιο και ευχαριστώ... Ζυγιστηκα Δευτέρα και έχω χάσει σχεδόν ένα κιλό με βάση τους υπολογισμούς(είχα πάει και σε πάρτυ την Κυριακή) τόσα έπρεπε να χάσω οπότε παίρνω κουράγιο ότι κάτι γίνεται τελικά. Επόμενο ζύγισμα όταν πάω στις 7/7 στην διατροφολόγο μέχρι τότε θα ακολουθώ το πρόγραμμα σφιχτά.
    Μπράβο Μάρλα!συνέχισε κανονικά την διατροφή σου.. Όλοι κάνουμε παρασπονδιες, δεν πρέπει να σε ρίχνει αυτό.
    Ειμαι σίγουρη οτι θα καταφέρεις να φτάσεις στον στόχο σου!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Πήγα στην διαιτολόγο δεν έχω και πολύ καλά νέα γιατί κάναμε λιπομετρηση και είμαι σε παχυσαρκία τύπου 3...νοσογονο δλδ στα 125.1kg. Το λίπος μου είναι στο 45.2% δλδ 56.6 kg ο στόχος που βαλαμε είναι να πάει πρώτα 52kg και μετά 49kg.Το μόνο καλό που βγήκε από την λιπομετρηση είναι ότι έχω πολύ καλή μυική μάζα που αντιστοιχεί σε άντρα αθλητή (!) κάτι δλδ που πρεπει να το εκμεταλεφτω γιατί θα καίω σαν τρελή αν κάνω γυμναστική. Μου έχει βγάλει ποκυ ωραίο πρόγραμμα και θα είναι εύκολο να το ακολουθήσω η μόνη δυσκολία είναι ότι τελειώνουν τα υγιεινά τρόφιμα και θα τρώω στην πεθερά μου. Απόφασισα ότι τώρα που θα πληρωθώ θα ξεκινήσω box βρήκα μια καλή σχολή με λίγα δίδακτρα σχετικά κοντά! Θέλω πολύ να χάσω 2 κιλά σε 2 εβδομάδες! Για να δούμε!
    Last edited by Marla_s; 29-06-2020 at 18:29. Reason: Λάθος νουμερο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Κάποιες μέρες είναι καλές κάποιες όχι... Για την ακρίβεια τρώω σωστά για 3 μέρες τρώω χάλια για 2...δεν γίνεται έτσι... Αποφάσισα να ξεκινήσω πάλι γυμναστική με βιντεακια από ένα ζευγάρι στο YouTube και τρέξιμο... Αλλά φοβάμαι μήπως όλα είναι μάταια και με τα φάρμακα που παίρνω είμαι καταδικασμενη...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Προσπάθησα πολύ να μην παραγγείλω... Έβλεπα τα φαγητά στην εφαρμογή και μυρμήγκιαζε το κεφάλι μου και αυτή η αίσθηση πήγαινε στα χέρια μου και σκεφτόμουν τις γεύσεις και ότι δεν θα ξανά φάω ποτέ και όλο αυτό γινόταν χειρότερο και χειρότερο... Και έμπαινα στην εφαρμογή ξανά και έφτιαχνα την παραγγελία και δεν την έστελνα και μετά τα εσβηνα και το έκανα αυτό 3 4 φορές... Μέχρι που τελικά την έστειλα και έφαγα μέχρι που έσκασα 2 σουβλάκια πίτα γύρο και λίγες πατάτες... Τώρα νιώθω σαν μια φουσκωτή μπάλα και νικημένη από την αδυναμία και ντροπή γιατί το αγόρι μου μου είπε δεν θα ξαναπάς διαιτολόγο δεν υπάρχει λογος... Χάλια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Καλησπέρα και εγώ βρίσκομαι σε δίαιτα και διατροφή 93 κιλά ήμουν 79 πλέον και συνεχίζω μιας και σε καταλαβαίνω απόλυτα είναι φυσιολογικο αυτό που κάνεις αλλά πρέπει να το παλέψεις οκ έφαγες πάει πέρασε το θέμα ειν τ θ κάνεις αύριο;;κ εγώ παράγγειλα pancakes και πέννες πιο μετά την επόμενη μέρα συνέχισα κανονικά δεν είμαστε ακόμα αδύνατες να ελέγχουμε τ πάντα και η μάχη ειν πρώτα με το μυαλό και μετά με το σώμα σε κάθε δίαιτα που έκανα κ εγώ με την πρώτη κλεψιά με έπιανε πανικός και τ θ κάνω κ πήρα τ κιλά όλα πίσω και τ παραταγα όχι δεν ειν έτσι έφαγες σουβλάκια σήμερα αύριο κανονικά το πρόγραμμα σε σημείο που θ βαρεθείς κ εσύ ή ίδια ν κάνεις πισωγύρισματα γτ θ πεις αντέ π ειν τ σώμα π θέλω αργεί βρες δραστηριότητες εγώ έχω φάει κόλλημα με instagram και gaming που τ φαγητό τ ξέχασα πια ειν ωραίο να είσ αδύνατη δεν έχω φτάσει ακόμα τελείως αδύνατη αλλά πριν π ήμουν 93 πήγαινα παραλία κ δυσκολεύομουν ν κάτσω κάτω στην άμμο και ν συκωθω ενώ τώρα φαίνεται η διαφορά στην άνεση έγινα και ξανθιά ξεκίνησα να περιποιυομαι τον εαυτό μου περισσότερο πριν είχα 10 ευρώ έλεγα θ παραγγείλω τώρα βγαίνω βόλτες στα μαγαζιά περνώ κραγιόν πίστεψε με κάνε αυτό τ δώρο στον εαυτό σου θ νιώσεις υπέροχα να θυμάσαι ότι δίνεις παίρνεις από το σώμα σου και κυρίως σταματά να σκέφτεσαι το παρελθόν ένας λόγος που παίρνουμε πίσω τ κιλά ειν επειδή είμαστε κολλημένοι σε παλιές συνήθειες ξεχνα το αυτό κοίτα μπροστά καλοσωρισε τον καινούριο σου εαυτό σου μιλάω εγω που και βουλιμία έχω περάσει χωρίς φαγητό και ζάχαρη τρελενομουν αλλά τ ξεπέρασα με πολύ ιδρώτα και κλάμα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  2. ειμαι 120 κιλα και δεν ξερω που θα φτασω
    By marsupilami in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 01-12-2014, 01:49
  3. Δεν ξερω τι εχω
    By Christo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-04-2012, 16:22
  4. Δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω , δεν ξέρω πως να σας το πω .....
    By Lampros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 165
    Last Post: 02-04-2012, 12:36
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •