βενζο απεξαρτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546

    βενζο απεξαρτηση

    Καλησπέρα σε όλους....Ποιές μεθόδους θεωρείτε αποτελεσματικότερες για μείωση η διακοπη αν μπορεί να γίνει των αγχολυτικών?σεροκελ ιρ?λυρικα?ντεπακιν?αλλα γκαμπεργικα?αλκοολ?cbd?Τι σας εχει βοηθησει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    163
    αναλογα ποια βενζοδιαζεπινη εννοεις συνηθως με σταδιακη ελαττωση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Απαγορευται να συστηνουμε φαρμακα , και υποκατστατα .,..............

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Νομίζω πρέπει να συμβουλευτείς έναν ειδικό.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    επισης αυτ τα φαρμακα που γραφεις ,αν θυμαμαι καλα δεν ειναι ολαβενζοδιαζεπηνες.Το καθε φαρμακο,η καθε ουσια δλδ που ειναι μεσα του, εχει και τις αναλογες ιδιοτητες, τις δικες της θεραπευτικες ικανοτητες.Μεσα στο κουτι υπαρχει παντα το χαρτι οπου γραφει αναλυτικα τα παντα. Εαν υπαρχει εξαρτηση απο καποια ουσια το γραφει.
    Συγκεκριμενα για τις βενζοδιαζεπηνες θα καταθεσω την προσωπικη μου εμπειρια , θα σου πω λοιπον οτι εαν τα παιρνεις με ιατρικη κθοδηγηση τοτες τα πραματα ειναι πολυ πιο ευκολα, διοτις σε παρακολουθει γιατρος, ξερει τις ποσωτητες και ξερει ποτες και πως να τα κοψεις.
    Το κακο ειναι εαν κανεις το λαθος που εκανα εγω, οπου τα εκανα χρηση απο βλακεια, ως ναρκωτικη χρηση δλδ.Σε αυτη την περιπτωση τα πραματα ειναι πολυ ασχημα, αφου οι ποσωτητες ειναι ακαθορηστες, οι παρενεργειες ειναι τρομερες. Θυμαμαι οτι για να τις σταματησω πρασα πολυ δυσκολα, υπηρχε συνδρομο στερησης τετοιο που σε αλλα ατομα υπηρξαν επηλιπτικα επεισοδια , τρεμουλα και αλλα. Ο γιατρος ,στο κεντρο αποτοξυνωσης θυμαμαι οτι μου ειχε πει πως δεν πρεπει να τις κοψω "μαχαιρι" , εαν βεβαια ειμουν σε μεγαλη δοσολογια, επρεπε δλδ να τις μειωνω σιγα σιγα , οπου και παλυς αντιμετοπιζα πονους κι προβληματα.Ομως στο ξανα λεω για να μην μπερδευεσαι οτι δεν εχει σχεση η δικη μου περιπτωση με εσενα η με τους πιο πολλους, εγω εκανα λαθος χρηση, οχι για θεραπεια, δεν τα ειχε αναγκη ο οργανισμος μου. Οταν λοιπον τα κανεις χρηση για θεραπεια, οταν στα εχει γραψει ψυχειατρος , τοτες τα παργματα ειναι καλητερα και πανω απο ολα ελεγχομενα, οπου για μενα ειναι το σημαντικοτερο, αφου ο γιατρος σε παρακολουθει κι θα ξερει εαν πρεπει και πωτες πρεπει να τα κοψεις.
    Τα φαρμακα οσο καλο κανουν οταν τα παιρνουμε σωστα ,τοσο κακο μπορουν να κανουν εαν τα παρουμε χωρις να τα εχει αναγκη ο οργανισμος μας! Για αυτο και το κρατος εχει βγαλει κατασταση με τις γενοσημες ουσιες κι λεει ποια επιτρεποντε ,ποια οχι, ποια ειναι με κοκκινες γραμμες και αλλα.

Similar Threads

  1. Απεξαρτηση
    By Λιαδα in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 27-01-2010, 02:22
  2. απεξαρτηση
    By nikos2009 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-03-2009, 18:02
  3. ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΛΟΟΛ
    By Kat14 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 33
    Last Post: 11-03-2009, 15:09
  4. συνοσυροτητα και απεξαρτηση
    By ανησυχη in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 31-10-2006, 20:12
  5. απεξάρτηση απο τα xanax
    By PAnick in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 10-01-2006, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •