Η σχέση με τους ανθρώπους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Γραμμένη τελείως την είχες. Όταν είχες ανάγκη να πεις κάπου τα εσώψυχά την θυμήθηκες, αυτή ήταν εκεί παρ όλα αυτά και πάλι όμως την γειωσες. Η μας τρολαρεις η δεν καταλαβα καλά.
    Αν είχες διαβάσει τα παραπάνω που έγραψα αλλά και τα προηγούμενα, δεν θα το έλεγες αυτό. Παρ'όλα αυτά θα σου απαντήσω. Δεν ήταν εκεί. Δεν την έστειλα μήνυμα για να πω για τα εσώψυχα αλλά για να την ρωτήσω να δω τι κάνει και αυτή απλά με μπλόκαρε αλλά πλέον δεν έχει σημασία αυτό.

    Εγώ δεν χρησιμοποιώ ούτε εκμεταλλεύομαι ούτε και ότι άλλο.. Αυτοί το έχουν κάνει.. Έχω κάνει και άπειρες συζητήσεις αλλά παρόλα αυτά δεν έχουν δείξει ποτέ κατανόηση.

    Εγώ δεν τρολλάρω καθόλου και δεν έχω να κερδίσω κάτι. Από όλα αυτά που έγραψα κατάλαβες ότι εγώ τρολλάρω; Δεν κατάλαβες δυστυχώς..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γιατί θεωρείς ότι θέλουμε να έχουμε φίλους στην ζωή μας;
    Και τι σημαίνει επικοινωνω;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Γιατί θεωρείς ότι θέλουμε να έχουμε φίλους στην ζωή μας;
    Και τι σημαίνει επικοινωνω;
    Εγώ θα απαντήσω μόνο για μένα γιατί δεν μπορώ να πω για τους άλλους. Ο κάθε άνθρωπος το βλέπει διαφορετικά και θέλει άλλα πράγματα. Όμως η λέξη φιλία έχει μία και μοναδική σημασία κάτι που όλοι πλέον την έχουν κάνει ότι να'ναι.

    Όσο για μένα.. εμένα μου φτάνει να έχω ένα φίλο. Εγώ θέλω φίλο αδερφό που να μπορούμε να έχουμε βαθιά πνευματική σχέση, να συζητάμε τα πάντα καλά και κακά, να μην λέμε ψέμματα, να είμαστε αυθεντικοί και ειλικρινείς. Να νιώθουμε άνετα ο ένας τον άλλον και ότι πρόβλημα υπάρχει να το λύνουμε. Να πάντα εκεί εκτός από κάποιες περιπτώσεις. Γενικά ότι έχει να κάνει με πραγματικό φίλο. Είναι μεγάλη κουβέντα. Επίσης.. να μην φοβάται και να μην είναι επηρεασμένος από τα κοινωνικά πρότυπα γιατί έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι βάζουν ταμπέλες και άλλες χαζομάρες κάτι που δημιουργούν κόμπλεξ στους ανθρώπους.

    Με την ξένη γλώσσα το ονομάζουν bromance. Εδώ δεν ξέρω πως το λένε αλλά λογικά αδερφός φίλος.

    Δεν ξέρω αν υπάρχουν άνθρωποι σαν και εμένα αλλά εγώ όμως είμαι ευαίσθητος, ότι αισθάνομαι το λέω και θέλω να αγκαλιαζόμαστε αλλά οι περισσότεροι το έχουν ονομάσει γκέι οπότε τι να πούμε... Είναι πολύ άσχημο να θέλεις να αγκαλιάσεις έναν άνθρωπο που αγαπάς πολύ και να μην μπορείς να το κάνεις.. Νομίζω θεωρώ ότι δεν είναι κακό να υπάρχει και η φυσική επαφή εκτός από την πνευματική σχέση.

    Όσο για την επικοινωνία..νομίζω η απάντηση που έγραψα παραπάνω καλύπτει.

    Βέβαια όταν γίνεται πολλές φορές η συζήτηση και βλέπεις ότι ο άλλος δεν δείχνει κατανόηση και άλλα τέτοια, τότε η επικοινωνία δεν είναι εφικτή και πλέον θεωρείται η σχέση μονόπλευρη και τοξική ή καταστροφική..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Γιατί θεωρείς ότι θέλουμε να έχουμε φίλους στην ζωή μας;
    Και τι σημαίνει επικοινωνω;
    Και συμπληρώνω. Όλοι θέλουμε να έχουμε φίλους; Τι σημαίνει φιλία για τον καθένα; Χίλιους να ρωτήσεις θα πάρεις χίλιες απαντήσεις, γιατί ο καθένας τη φορτίζει με τα δικά του (βάλε ό,τι σκέφτεσαι εδώ). Γιατί πρέπει να έχουμε φίλους σώνει και καλά; Δεν αποτελεί αναντίρρητη, άρρητη ανάγκη. Σε πληγώνει γιατί σε διαφεντεύει. Γιατί το έχεις απόλυτη ανάγκη. Γιατί τους χρειάζεσαι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Φιλε ειναι δυσκολη η επικοινωνια με γυναικες. Γραπτως ειναι ακομα πιο δυσκολη. Να σε συμβουλεψουν ατομα ασχετα βαδει οσων τους μεταφερεις, εκατο φορες πιο δυσκολο! Εμενα σε αναλογη περιπτωση με συμβουλευαν αν μου ξαναστειλει να την αγνοησω.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ειμαι απο τους ανθρωπους...
    By Mauroslosk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2017, 02:43
  2. Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 12-03-2017, 17:28
  3. Replies: 20
    Last Post: 16-07-2015, 16:59
  4. φοβια με τους ανθρωπους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2008, 19:01
  5. φοβάστε για τους δικούς σας ανθρώπους;
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-08-2008, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •