Η σχέση με τους ανθρώπους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122

    Η σχέση με τους ανθρώπους

    Καλησπέρα..

    Αυτό το θέμα μπορεί να συνδέεται λίγο με τα προηγούμενα.

    Λοιπόν. Με αφορμή τα τελευταία γεγονότα που συνέβηκαν στη ζωή μου, υπήρξε μια στιγμή όπου τσακώθηκα με κάποια παιδιά από τη σχολή.

    Μια κοπέλα από τη σχολή ξαφνικά με είχε μπλοκάρει χωρίς λόγο... Στο μυαλό μου σκέφτηκα δυο λόγους. Το Πάσχα μου είχε στείλει ένα μήνυμα τύπου τι κάνεις πώς είσαι. Απάντησα φυσικά. Μετά από καιρό μου ξαναέστειλε τύπου καλημέρα. Μετά από αυτό εγώ φυσικά δεν απάντησα γιατί κουραστεί με αυτά παρόλο που της έχω εξηγήσει ότι δεν μπορώ κτλ.. αλλά από ότι φαίνεται δεν σεβάστηκε αυτά που είπα. Τέλος πάντων εκείνο το διάστημα μου είχε συμβεί κάτι άσχημο στη ζωή όπου και εγώ ήμουν πολύ χάλια στην ψυχολογία και δεν είχα κανέναν για στήριξη. Μετά από λίγο καιρό της απάντησα λέγοντας

    Α- καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Β- Χρόνια πολλά πώς είσαι;
    Α- Κάνω υπομονή όσο μπορώ.
    Β- Τι έχεις;
    Α- Δεν νομίζω να ήθελες να ακούσες αυτά που σκέφτομαι ή θέλω να πω..
    Β- Να μου πεις
    Α- Δεν λέγονται στο messenger.. αν θέλεις κάποια στιγμή να τα πούμε στο τηλέφωνο.

    Εντωμεταξύ εκείνη τη στιγμή χρειαζόμουν πραγματικά στήριξη.. και αυτή μου απάντησε την επόμενη μέρα όπου και εγώ άλλαξα γνώμη πλέον.

    Β- Καλημέρα θέλεις να τα πούμε το απόγευμα;
    Α- Καλησπέρα καλύτερα άστο.. Να προσέχεις και καλή συνέχεια.

    Αυτό ήταν το τελευταίο μήνυμα από μένα. Μετά από καιρό της έστειλα μήνυμα από ενδιαφέρον τύπου γεια σου τι κάνεις πώς πάει η ζωή σου;
    Και έτσι και με μπλόκαρε χωρίς λόγο. Βέβαια για να μην βιαστώ να βγάλω άποψη, την πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω τι συμβαίνει..

    Β- Ποιος είναι;
    Α- Είμαι ο τάδε
    Β- Έλα ...
    Α- Είσαι καλά; Συμβαίνει κάτι;

    Και μου το έκλεισε στα μούτρα.

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που απλά σε βγάζουν από τη ζωή χωρίς να προσπαθήσουν να συζητήσουν μαζί σου για να ληθεί το πρόβλημα.

    Να φταίει επειδή άργησα; Δεν ξέρω.. όπως και να έχει εγώ προσπάθησα πάντως.

    Μετά είχα στείλει μήνυμα στο ομαδικό chat με τα παιδιά για το αν θα ήθελαν να κανονίσουμε μια συνάντηση αν όλα τα πράγματα πάνε καλά τον Ιούλιο.. φυσικά με αγνόησαν.. και την επόμενη μέρα ξαναέστειλα λέγοντας είναι δύσκολο κάποιος να απαντήσει ή σας αρέσει κάποιος να σας παρακαλάει;

    Και εδώ είναι που αναγκάστηκα να τα πω όλα στα μούτρα τους. Φυσικά δεν τους άρεσε η απάντηση μου για αυτά που μου έκαναν 2 χρόνια και..

    Το θέμα είναι το εξής... γιατί κάποιοι άνθρωποι αμύνονται αντί να καθήσουν να ακούσουν και να σκεφτούν λίγο τον άλλον για να ληθεί το πρόβλημα; Μου είχαν πει μάλιστα ότι εγώ τους βλέπω προβληματικούς και ότι εγώ είμαι ο σωστός κάτι που δεν το έχω πει ούτε έδειξα κάτι τέτοιο.

    Μου την δίνει απίστευτα όταν κάποιος λέει κάποιες κουβέντες που δεν ισχύουν.. ή κουβέντες που λένε ότι κάνω ενώ στην ουσία το κάνουν αυτοί...

    Τέλος πάντων νιώθω τελευταία ότι πλέον χάνω τον εαυτό μου και αναρωτιέμαι αν φταίω εγώ ή απλά δεν ήταν κατάλληλα άτομα για μένα και ότι ήταν τοξικά..

    Πραγματικά είναι δυνατόν ενώ έχεις κάνει τόσα πολλά, θυσιάσει τη ζωή σου κτλ για τους άλλους και αυτοί να μην εκτιμάνε τίποτα;

    Επίσης έχω την εντύπωση ότι κάποιοι άνθρωποι ενοχλούνται στο ότι είμαι ευγενικός με καλή καρδιά. Ενώ το κάνω με καλή ψυχή, οι άλλοι νομίζουν ότι κάτι θέλω από αυτούς ενώ δεν θέλω και απλά ενδιαφέρομαι πραγματικά. Άσε που 3 παιδιά με ρώτησαν αν είμαι γκέι έλεος επειδή έδειξα ευαισθησία και εμπάθεια.

    Τι μου συμβουλεύετε να κάνω; Αν έχετε ερωτήσεις παρακαλώ να μου πείτε για να απαντήσω..

    Το πρόβλημά μου γενικώς είναι ότι νιώθω τελευταία ότι δεν είμαι ο εαυτός μου και ότι χάνομαι. Πονάω πάρα πολύ και έχω φτάσει και σε σημείο να ξεσπάσω στα δάκρυα για όλα αυτά που γίνονται.

    Δεν είμαι κακός άνθρωπος ενώ οι άλλοι με βλέπουν έτσι..ψυχρό κτλ.. Κάποιοι άνθρωποι μου είπαν ότι έχω καλή καρδιά και καθαρή ψυχή..

    Τι να κάνω;...

    Ψυχολόγους και τέτοια μην μου πείτε γιατί έχω πάει και δεν με βοήθησαν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    οτι δινεις παιρνεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Καλησπέρα..

    Αυτό το θέμα μπορεί να συνδέεται λίγο με τα προηγούμενα.

    Λοιπόν. Με αφορμή τα τελευταία γεγονότα που συνέβηκαν στη ζωή μου, υπήρξε μια στιγμή όπου τσακώθηκα με κάποια παιδιά από τη σχολή.

    Μια κοπέλα από τη σχολή ξαφνικά με είχε μπλοκάρει χωρίς λόγο... Στο μυαλό μου σκέφτηκα δυο λόγους. Το Πάσχα μου είχε στείλει ένα μήνυμα τύπου τι κάνεις πώς είσαι. Απάντησα φυσικά. Μετά από καιρό μου ξαναέστειλε τύπου καλημέρα. Μετά από αυτό εγώ φυσικά δεν απάντησα γιατί κουραστεί με αυτά παρόλο που της έχω εξηγήσει ότι δεν μπορώ κτλ.. αλλά από ότι φαίνεται δεν σεβάστηκε αυτά που είπα. Τέλος πάντων εκείνο το διάστημα μου είχε συμβεί κάτι άσχημο στη ζωή όπου και εγώ ήμουν πολύ χάλια στην ψυχολογία και δεν είχα κανέναν για στήριξη. Μετά από λίγο καιρό της απάντησα λέγοντας

    Α- καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Β- Χρόνια πολλά πώς είσαι;
    Α- Κάνω υπομονή όσο μπορώ.
    Β- Τι έχεις;
    Α- Δεν νομίζω να ήθελες να ακούσες αυτά που σκέφτομαι ή θέλω να πω..
    Β- Να μου πεις
    Α- Δεν λέγονται στο messenger.. αν θέλεις κάποια στιγμή να τα πούμε στο τηλέφωνο.

    Εντωμεταξύ εκείνη τη στιγμή χρειαζόμουν πραγματικά στήριξη.. και αυτή μου απάντησε την επόμενη μέρα όπου και εγώ άλλαξα γνώμη πλέον.

    Β- Καλημέρα θέλεις να τα πούμε το απόγευμα;
    Α- Καλησπέρα καλύτερα άστο.. Να προσέχεις και καλή συνέχεια.

    Αυτό ήταν το τελευταίο μήνυμα από μένα. Μετά από καιρό της έστειλα μήνυμα από ενδιαφέρον τύπου γεια σου τι κάνεις πώς πάει η ζωή σου;
    Και έτσι και με μπλόκαρε χωρίς λόγο. Βέβαια για να μην βιαστώ να βγάλω άποψη, την πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω τι συμβαίνει..

    Β- Ποιος είναι;
    Α- Είμαι ο τάδε
    Β- Έλα ...
    Α- Είσαι καλά; Συμβαίνει κάτι;

    Και μου το έκλεισε στα μούτρα.

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που απλά σε βγάζουν από τη ζωή χωρίς να προσπαθήσουν να συζητήσουν μαζί σου για να ληθεί το πρόβλημα.

    Να φταίει επειδή άργησα; Δεν ξέρω.. όπως και να έχει εγώ προσπάθησα πάντως.

    Μετά είχα στείλει μήνυμα στο ομαδικό chat με τα παιδιά για το αν θα ήθελαν να κανονίσουμε μια συνάντηση αν όλα τα πράγματα πάνε καλά τον Ιούλιο.. φυσικά με αγνόησαν.. και την επόμενη μέρα ξαναέστειλα λέγοντας είναι δύσκολο κάποιος να απαντήσει ή σας αρέσει κάποιος να σας παρακαλάει;

    Και εδώ είναι που αναγκάστηκα να τα πω όλα στα μούτρα τους. Φυσικά δεν τους άρεσε η απάντηση μου για αυτά που μου έκαναν 2 χρόνια και..

    Το θέμα είναι το εξής... γιατί κάποιοι άνθρωποι αμύνονται αντί να καθήσουν να ακούσουν και να σκεφτούν λίγο τον άλλον για να ληθεί το πρόβλημα; Μου είχαν πει μάλιστα ότι εγώ τους βλέπω προβληματικούς και ότι εγώ είμαι ο σωστός κάτι που δεν το έχω πει ούτε έδειξα κάτι τέτοιο.

    Μου την δίνει απίστευτα όταν κάποιος λέει κάποιες κουβέντες που δεν ισχύουν.. ή κουβέντες που λένε ότι κάνω ενώ στην ουσία το κάνουν αυτοί...

    Τέλος πάντων νιώθω τελευταία ότι πλέον χάνω τον εαυτό μου και αναρωτιέμαι αν φταίω εγώ ή απλά δεν ήταν κατάλληλα άτομα για μένα και ότι ήταν τοξικά..

    Πραγματικά είναι δυνατόν ενώ έχεις κάνει τόσα πολλά, θυσιάσει τη ζωή σου κτλ για τους άλλους και αυτοί να μην εκτιμάνε τίποτα;

    Επίσης έχω την εντύπωση ότι κάποιοι άνθρωποι ενοχλούνται στο ότι είμαι ευγενικός με καλή καρδιά. Ενώ το κάνω με καλή ψυχή, οι άλλοι νομίζουν ότι κάτι θέλω από αυτούς ενώ δεν θέλω και απλά ενδιαφέρομαι πραγματικά. Άσε που 3 παιδιά με ρώτησαν αν είμαι γκέι έλεος επειδή έδειξα ευαισθησία και εμπάθεια.

    Τι μου συμβουλεύετε να κάνω; Αν έχετε ερωτήσεις παρακαλώ να μου πείτε για να απαντήσω..

    Το πρόβλημά μου γενικώς είναι ότι νιώθω τελευταία ότι δεν είμαι ο εαυτός μου και ότι χάνομαι. Πονάω πάρα πολύ και έχω φτάσει και σε σημείο να ξεσπάσω στα δάκρυα για όλα αυτά που γίνονται.

    Δεν είμαι κακός άνθρωπος ενώ οι άλλοι με βλέπουν έτσι..ψυχρό κτλ.. Κάποιοι άνθρωποι μου είπαν ότι έχω καλή καρδιά και καθαρή ψυχή..

    Τι να κάνω;...

    Ψυχολόγους και τέτοια μην μου πείτε γιατί έχω πάει και δεν με βοήθησαν.
    Αρχικά με την κοπέλα μπορεί να βρήκε αγόρι και για αυτό έδειξε αυτή την στάση δεν μου ρχεται στο μυαλό κάτι άλλο...
    Τώρα στο αν άργησε να απαντήσει, δεν μπορεί να ξέρει αν εσύ όντως πέρναγες γογολθα επίσης στην αρχή την είχες λίγο από μακριά. Καλό είναι ότι κ να περνάμε αν δεν έχουμε κάποιον δίπλα μας να παλεύουμε με νύχια και με δόντια μόνοι μας γιατί θα γατζωθουμε από κάποιον κ ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή

    Τώρα οσο για τους άλλους, θεωρώ ότι σε γράφουν η έχουν τέτοια συμπεριφορά γιατί απλά ίσως να μην έχουν περάσει δύσκολα, έχουν τις παρέες του βγαίνουν δεν νοιάζονται αν εσύ δεν είσαι καλά γιατί δεν σε είχαν κι κάτι, κ να σε είχαν ίσως να ήταν κ από συμφέρον. Μιλάω έτσι γιατί βλέπω να περνάνε καλά οι άλλοι κ εσένα να σε έχουν στην απ έξω
    Βέβαια αν κ εσύ δεν τους μιλάγες κ ξαφνικά επειδή δεν μπορείς να παλεύεις μόνος τους χρειάστηκες είναι αναμενόμενο ότι θα γινόταν αυτό για αυτό κοντά μας έχουμε λίγους και καλούς
    Γενικά όμως μην ψάχνεις κ αναρωτιέσαι για τους άλλους γιατί είναι έτσι γιατί κάνουν κακό κτλ επειδή αυτοί αυτό κάνουν μια ζωή εσύ προχώρα μόνος για να συναντήσεις κάποιον σαν εσένα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    οτι δινεις παιρνεις.
    Αν ήταν έτσι όπως τα λες, τότε δεν θα έκαναν αυτό γενικά. Γιατί εγώ έκανα πολλά για αυτούς όπως όταν τους βοήθησα σε εργασίες, όταν τους έδωσα συμβουλές κτλ κτλ οπότε δεν ισχύει αυτό που λες.

    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Αρχικά με την κοπέλα μπορεί να βρήκε αγόρι και για αυτό έδειξε αυτή την στάση δεν μου ρχεται στο μυαλό κάτι άλλο...
    Τώρα στο αν άργησε να απαντήσει, δεν μπορεί να ξέρει αν εσύ όντως πέρναγες γογολθα επίσης στην αρχή την είχες λίγο από μακριά. Καλό είναι ότι κ να περνάμε αν δεν έχουμε κάποιον δίπλα μας να παλεύουμε με νύχια και με δόντια μόνοι μας γιατί θα γατζωθουμε από κάποιον κ ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή

    Τώρα οσο για τους άλλους, θεωρώ ότι σε γράφουν η έχουν τέτοια συμπεριφορά γιατί απλά ίσως να μην έχουν περάσει δύσκολα, έχουν τις παρέες του βγαίνουν δεν νοιάζονται αν εσύ δεν είσαι καλά γιατί δεν σε είχαν κι κάτι, κ να σε είχαν ίσως να ήταν κ από συμφέρον. Μιλάω έτσι γιατί βλέπω να περνάνε καλά οι άλλοι κ εσένα να σε έχουν στην απ έξω
    Βέβαια αν κ εσύ δεν τους μιλάγες κ ξαφνικά επειδή δεν μπορείς να παλεύεις μόνος τους χρειάστηκες είναι αναμενόμενο ότι θα γινόταν αυτό για αυτό κοντά μας έχουμε λίγους και καλούς
    Γενικά όμως μην ψάχνεις κ αναρωτιέσαι για τους άλλους γιατί είναι έτσι γιατί κάνουν κακό κτλ επειδή αυτοί αυτό κάνουν μια ζωή εσύ προχώρα μόνος για να συναντήσεις κάποιον σαν εσένα
    Ακόμα και να γινόταν αυτό..., εγώ δεν ήθελα σχέση παρά μια φιλία. Πάνω σε αυτήν βέβαια μια φορά μου είχε πει ότι βγαίνανε με ένα άλλο αγόρι και ενώ αυτός ενδιαφερόταν και της ρωτούσε να βγαίνουνε για καφέ κτλ τον έκοψε και αυτόν επειδή απλά δεν ήθελε και το αγόρι φυσικά σταμάτησε να την ρωτάει και έβγαινε με άλλους.. Από τότε που που είπε αυτό, μου έκατσε στο μυαλό σαν κόκκινη σημαία και τελικά έγινε και σε εμένα.. μόνο που η διαφορά είναι ότι εγώ πλέον δεν έπαιρνα την πρωτοβουλία και έκανα ότι έκανε και αυτή... δηλαδή να μην στέλνω και πολλά μηνύματα για βόλτα κτλ.. γιατί όσες φορές συζητούσαμε δεν έβγαζα άκρη και στην τελική πάνω σε ένα θέμα που λέγαμε, δεν φαινόταν να ενδιαφερόταν για φιλίες..

    Απλά θεωρώ ότι ήταν ανώριμη πράξη γι'αυτό που έκανε χωρίς να πει τον λόγο. Έστω πες ότι δεν θέλεις άλλο παρέα και θα το σεβόμουν και το αστείο; Αυτοί είναι που μου λέγανε να μην μπλοκάρεις γιατί θεωρείται παιδικίστικη πράξη και τελικά αυτοί τα κάνουν όλα.

    Όταν κάνεις αυτά που κάνουν οι άλλοι φυσικά και δεν τους αρέσει.. τι να πω απλά κρίμα αυτό έχω να πω. Εγωισμός και περηφάνεια έχουν σκοτώσει τις σχέσεις πλέον. Προφανώς με είχαν απλά αντικείμενο για να κάνει τις ανάγκες τους.. εγώ δεν χρειάζομαι τίποτα αυτούς πέρα από ότι ήθελα μια πραγματική φιλία αλλά μάλλον στα όνειρα ήταν. Εγώ πάντα μίλαγα και έπαιρνα την πρωτοβουλία...πάντα ενδιαφερόμουνα αλλά μετά κάποια στιγμή σταμάτησα να το κάνω μετά που δεν έκαναν και αυτή πρώτη κίνηση...

    Γενικώς εγώ μόνος μου αντιμετωπίζω τα προβλήματα και δεν βάζω τους άλλους...εγώ απλά ενδιαφέρομαι για πραγματική φιλία και τίποτα άλλο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Αν ήταν έτσι όπως τα λες, τότε δεν θα έκαναν αυτό γενικά. Γιατί εγώ έκανα πολλά για αυτούς όπως όταν τους βοήθησα σε εργασίες, όταν τους έδωσα συμβουλές κτλ κτλ οπότε δεν ισχύει αυτό που λες.



    Ακόμα και να γινόταν αυτό..., εγώ δεν ήθελα σχέση παρά μια φιλία. Πάνω σε αυτήν βέβαια μια φορά μου είχε πει ότι βγαίνανε με ένα άλλο αγόρι και ενώ αυτός ενδιαφερόταν και της ρωτούσε να βγαίνουνε για καφέ κτλ τον έκοψε και αυτόν επειδή απλά δεν ήθελε και το αγόρι φυσικά σταμάτησε να την ρωτάει και έβγαινε με άλλους.. Από τότε που που είπε αυτό, μου έκατσε στο μυαλό σαν κόκκινη σημαία και τελικά έγινε και σε εμένα.. μόνο που η διαφορά είναι ότι εγώ πλέον δεν έπαιρνα την πρωτοβουλία και έκανα ότι έκανε και αυτή... δηλαδή να μην στέλνω και πολλά μηνύματα για βόλτα κτλ.. γιατί όσες φορές συζητούσαμε δεν έβγαζα άκρη και στην τελική πάνω σε ένα θέμα που λέγαμε, δεν φαινόταν να ενδιαφερόταν για φιλίες..

    Απλά θεωρώ ότι ήταν ανώριμη πράξη γι'αυτό που έκανε χωρίς να πει τον λόγο. Έστω πες ότι δεν θέλεις άλλο παρέα και θα το σεβόμουν και το αστείο; Αυτοί είναι που μου λέγανε να μην μπλοκάρεις γιατί θεωρείται παιδικίστικη πράξη και τελικά αυτοί τα κάνουν όλα.

    Όταν κάνεις αυτά που κάνουν οι άλλοι φυσικά και δεν τους αρέσει.. τι να πω απλά κρίμα αυτό έχω να πω. Εγωισμός και περηφάνεια έχουν σκοτώσει τις σχέσεις πλέον. Προφανώς με είχαν απλά αντικείμενο για να κάνει τις ανάγκες τους.. εγώ δεν χρειάζομαι τίποτα αυτούς πέρα από ότι ήθελα μια πραγματική φιλία αλλά μάλλον στα όνειρα ήταν. Εγώ πάντα μίλαγα και έπαιρνα την πρωτοβουλία...πάντα ενδιαφερόμουνα αλλά μετά κάποια στιγμή σταμάτησα να το κάνω μετά που δεν έκαναν και αυτή πρώτη κίνηση...

    Γενικώς εγώ μόνος μου αντιμετωπίζω τα προβλήματα και δεν βάζω τους άλλους...εγώ απλά ενδιαφέρομαι για πραγματική φιλία και τίποτα άλλο.
    Δύσκολο να βρεις άκρη μες τους ανθρώπους γενικά κινούνται από συμφέρον κ από δικές τους ανάγκες θέλουν να είσαι καλά αλλά ποτέ καλύτερα από αυτούς κ για να το πετύχουν αυτό θα σου στερήσουν πολλά, δεν είναι μελό αυτό που λέω νομίζω είναι η αλήθεια.
    Ωστόσο θεωρώ πως εκεί έξω υπάρχουν πραγματικές σχέσεις ερωτικές κ φιλικές αλλά για να τις βρούμε κ αν τις βρούμε περνάμε από Γολγοθά. Καλό είναι να μην σπας το κεφάλι σου τόσο για συμπεριφορές άλλων (εκτός κ αν έχεις κάνει κάποιο λάθος εσύ ώστε να το διορθώσεις) οι άλλοι έτσι φέρονται κ θα συνεχίσουν εσύ κοίτα να προχωράς για να βρεις αυτό που ψάχνεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μια κοπέλα από τη σχολή ξαφνικά με είχε μπλοκάρει χωρίς λόγο... Στο μυαλό μου σκέφτηκα δυο λόγους. Το Πάσχα μου είχε στείλει ένα μήνυμα τύπου τι κάνεις πώς είσαι. Απάντησα φυσικά. Μετά από καιρό μου ξαναέστειλε τύπου καλημέρα. Μετά από αυτό εγώ φυσικά δεν απάντησα γιατί κουραστεί με αυτά παρόλο που της έχω εξηγήσει ότι δεν μπορώ κτλ.. αλλά από ότι φαίνεται δεν σεβάστηκε αυτά που είπα. Τέλος πάντων εκείνο το διάστημα μου είχε συμβεί κάτι άσχημο στη ζωή όπου και εγώ ήμουν πολύ χάλια στην ψυχολογία και δεν είχα κανέναν για στήριξη. Μετά από λίγο καιρό της απάντησα λέγοντας

    Α- καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Β- Χρόνια πολλά πώς είσαι;
    Α- Κάνω υπομονή όσο μπορώ.
    Β- Τι έχεις;
    Α- Δεν νομίζω να ήθελες να ακούσες αυτά που σκέφτομαι ή θέλω να πω..
    Β- Να μου πεις
    Α- Δεν λέγονται στο messenger.. αν θέλεις κάποια στιγμή να τα πούμε στο τηλέφωνο.

    Εντωμεταξύ εκείνη τη στιγμή χρειαζόμουν πραγματικά στήριξη.. και αυτή μου απάντησε την επόμενη μέρα όπου και εγώ άλλαξα γνώμη πλέον.

    Β- Καλημέρα θέλεις να τα πούμε το απόγευμα;
    Α- Καλησπέρα καλύτερα άστο.. Να προσέχεις και καλή συνέχεια.

    Αυτό ήταν το τελευταίο μήνυμα από μένα. Μετά από καιρό της έστειλα μήνυμα από ενδιαφέρον τύπου γεια σου τι κάνεις πώς πάει η ζωή σου;
    Και έτσι και με μπλόκαρε χωρίς λόγο. Βέβαια για να μην βιαστώ να βγάλω άποψη, την πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω τι συμβαίνει..

    Β- Ποιος είναι;
    Α- Είμαι ο τάδε
    Β- Έλα ...
    Α- Είσαι καλά; Συμβαίνει κάτι;

    Και μου το έκλεισε στα μούτρα.

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που απλά σε βγάζουν από τη ζωή χωρίς να προσπαθήσουν να συζητήσουν μαζί σου για να ληθεί το πρόβλημα.

    Αυτό που γράφεις εδώ είναι ακαταλαβίστικο για την άλλη αν το έγραψες έτσι ακριβώς, μπορεί να το πάρει η άλλη σαν να λες ότι δεν θα ήθελε να ακούσει κάτι που σκέφτεσαι γιατί σκέφτεσαι κάτι κακό για αυτή ή κάτι που δεν θέλεις να της πεις. Να μυρίσει τα νύχια της για το τι περνάς εσύ ή εάν καίγεσαι να το μοιραστείς μαζί της; Δεν λες καν "να σε πάρω τώρα να μιλήσουμε, μπορείς;" Λες "να τα πούμε κάποια στιγμή αν θες" . Τι να καταλάβει η άλλη έτσι που τα γράφεις; Με γρίφους μιλάς γέροντα!

    Α- Δεν νομίζω να ήθελες να ακούσες αυτά που σκέφτομαι ή θέλω να πω..
    Β- Να μου πεις
    Α- Δεν λέγονται στο messenger.. αν θέλεις κάποια στιγμή να τα πούμε στο τηλέφωνο.


    Στην συνέχεια την ακυρώνεις από το πουθενά επειδή δεν μύρισε τα νύχια της
    Β- Καλημέρα θέλεις να τα πούμε το απόγευμα;
    Α- Καλησπέρα καλύτερα άστο.. Να προσέχεις και καλή συνέχεια.


    Και έχεις απορία μετά από πολύ καιρό που τη θυμήθηκες γιατί αυτή δεν θέλει πλέον επικοινωνία.
    Στο μεταξύ λες ότι έχεις τους λόγους σου, αλλά κι εσύ δεν επεδίωκες επικοινωνία. Τι περίμενες, να σε περιμένει με ανοιχτές αγκάλες; Η βλακεία που είναι πολύ της μόδας τελευταία αντί για ξεκάθαρες κουβέντες απλά να τον μπλοκάρεις τον άλλο, δεν είναι κάτι που με βρίσκει σύμφωνη. Ωστόσο κάποιες φορές αν ο ένας νομίζει ότι δεν συνεννοείται με τον άλλο κι ότι θα χάσει τον χρόνο του να του εξηγήσει γιατί δεν θα το καταλάβει ή θεωρεί ότι ο άλλος δεν φέρεται καλά και δεν θα αλλάξει κάτι, απλά πατάει ένα μπλοκ και τελειώνει η υπόθεση, δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Είχατε και οι δύο άσχημη επικοινωνία και ασυνεννοησία. Δεν θα τα έριχνα στην κοπέλα εδώ, φταίξατε και οι δυο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μετά είχα στείλει μήνυμα στο ομαδικό chat με τα παιδιά για το αν θα ήθελαν να κανονίσουμε μια συνάντηση αν όλα τα πράγματα πάνε καλά τον Ιούλιο.. φυσικά με αγνόησαν.. και την επόμενη μέρα ξαναέστειλα λέγοντας είναι δύσκολο κάποιος να απαντήσει ή σας αρέσει κάποιος να σας παρακαλάει;

    Και εδώ είναι που αναγκάστηκα να τα πω όλα στα μούτρα τους. Φυσικά δεν τους άρεσε η απάντηση μου για αυτά που μου έκαναν 2 χρόνια και..

    Το θέμα είναι το εξής... γιατί κάποιοι άνθρωποι αμύνονται αντί να καθήσουν να ακούσουν και να σκεφτούν λίγο τον άλλον για να ληθεί το πρόβλημα; Μου είχαν πει μάλιστα ότι εγώ τους βλέπω προβληματικούς και ότι εγώ είμαι ο σωστός κάτι που δεν το έχω πει ούτε έδειξα κάτι τέτοιο.

    Μου την δίνει απίστευτα όταν κάποιος λέει κάποιες κουβέντες που δεν ισχύουν.. ή κουβέντες που λένε ότι κάνω ενώ στην ουσία το κάνουν αυτοί...

    Τέλος πάντων νιώθω τελευταία ότι πλέον χάνω τον εαυτό μου και αναρωτιέμαι αν φταίω εγώ ή απλά δεν ήταν κατάλληλα άτομα για μένα και ότι ήταν τοξικά..
    Εδώ δεν λες πολύ συγκεκριμένα πράγματα όπως με την κοπέλα για να σου απαντήσω ακριβώς πως το βλέπω. Ωστόσο ψυχανεμίζομαι ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Δεν μπορεί όλοι να αισθάνονται ότι τους βλέπεις αφ υψηλού και σαν προβληματικούς και να το λένε τυχαία. Μπορεί να νομίζεις ότι δεν έδειξες κάτι τέτοιο, αλλά ακόμα κι αν δεν το είπες, αυτό δεν νομίζεις κατά κάποιο τρόπο; Από αυτά που γράφεις εδώ, αυτό φαίνεται άλλωστε.

    Δεν έχω καταλάβει γιατί αν δεν είναι τα κατάλληλα άτομα για εσένα πρέπει να είναι τοξικά ξέρεις. Συνήθως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Όπως θεωρείς εσύ ότι δεν σου στάθηκαν κτλ, μπορεί αυτοί να σε θεωρούν υπερβολικά needy ή ευαίσθητο για τα γούστα τους. Δεν πάει να πει ότι είσαι λάθος εσύ ή αυτοί, μπορεί απλά να μην ταιριάζετε για παρέα. Γιατί πρέπει σώνει και ντε να βγει κάποιος από πάνω; Το ανησυχητικό είναι που κάθεστε 2 ολόκληρα χρόνια κι από ότι φαίνεται φορτώνετε, φορτώνετε και δεν συζητάτε να λύσετε τις παρεξηγήσεις ή δεν απομακρύνεστε. Ή ενδεχομένως να έχουν αυτοί προσπαθήσει να απομακρυνθούν κι εσύ να μην θες να πάρεις το μήνυμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    .............
    Λοιπόν θα το εξηγήσω όσο πιο απλά, περιληπτικά και κατανοητά γίνεται.

    Όλη την πρώτη χρονιά ήμουν μόνος στη σχολή. Δεν μιλούσα ιδιαίτερα και ήμουν ήσυχος και δεν ενοχλούσα. Κανείς δεν με μιλούσε κανονικά.. Απλά ένα τύπου ένα γεια τι λέει. Μόνο με ένα παιδί από τα 5 στη σχολή μιλούσαμε καθώς τελείωνε η σχολή.. Ήταν ο μόνος που ήρθε σε εμένα και από τότε αρχίσαμε την παρέα.. βέβαια όχι τόσο κοντά. Καθώς περνούσε ο καιρός σιγά σιγά μιλούσαμε ελάχιστα με τα άλλα παιδιά.. υπήρξε όμως κάτι ενοχλητικό.. ένας από αυτούς μου έκανε bullying με τις λέξεις και χρησιμοποιούσε και σεξιστικά σχόλια. Για παράδειγμα καθώς μιλούσα με το παιδί που έκανα παρέα για ένα θέμα που αφορούσε τους καθηγητές, πετάγεται αυτός ξαφνικά και μου λέει γιατί τι σε έκανε; Σε βίασε; Και άλλες τέτοιες βλακείες. Σημασία δεν έδωσα. Έλα που όμως αυτό αγρίεψε με το καιρό και οι άλλοι δεν κάνανε τίποτα και τον στήριζαν. Μια μέρα είχα βγει με την κοπέλα και αφού είπαμε ο καθένας τα νέα, ανέφερα για το θέμα με αυτόν που έκανε bullying. Άκρη δεν έβγαλα γιατί αμέσως ένιωσα ότι τον στήριζε και όλο μου έλεγε ότι είναι σενάρια που έκανα στο μυαλό μου και ότι είμαι πολύ ευαίσθητος κτλ κτλ και να μην δίνω σημασία. Το έκανα για ένα διάστημα αυτό να μην δίνω τόση σημασία και αυτό φυσικά χειροτέρεψε.

    Έπειτα αφότου ξαναβγήκαμε ξαναέγινε η αναφορά για το αυτό πράγμα το οποίο ξέρω ότι την κούρασε.. φυσικά πάλι τον στήριξε παρόλο που το είδε μπροστά. Εγώ φυσικά ένιωθα ακόμα περισσότερο στεναχωρημένος και απογοητευμένος...γιατί δεν με πίστευε και όλο τον στήριζε. Δεν περίμενα να πάρει θέση αλλά τουλάχιστον να είναι ουδέτερη αλλά ούτε αυτό έκανε.. Τέλος πάντων εγώ πάντοτε έκανα την κίνηση να ρωτάω τα παιδιά να πάμε για καφέ...όλοι λέγανε δικαιολογίες και λέω οκ άλλη φορά.. Ξαναρωτάω και δεν.. μέχρι που φυσικά σταμάτησα πλέον να κάνω την κίνηση με το να στέλνω μήνυμα για να ρωτάω τι κάνουν κτλ. Έπειτα πριν το καλοκαίρι είχαμε τσακωθεί με αυτόν που έκανε το bullying και...ναι πάλι κανείς. Όλοι εκτός από το παιδί που κάνουμε παρέα στηρίξανε τον bully. Το καλοκαίρι εγώ είχα πέσει ψυχολογικά με όλη αυτή την κατάσταση και επειδή ποτέ δεν στέλνανε μήνυμα, έτσι είχα αποφασίσει να τους σβήσω όλους από το social. Τον έναν φυσικά τον ζόρισε και αυτός είναι ο bully. Λίγο καιρό μετά έστειλε μήνυμα η κοπέλα τάχα τύπου τι κάνω.. εγώ φυσικά της είπα να μην στείλει μήνυμα.

    -----------------

    Άρχισε η δεύτερη χρονιά όπου πάλι τα ίδια έγινε.. σε ένα μάθημα έκαναν παράπονα γιατί τους έσβησα σε μια καθηγήτρια.. φυσικά το παίζανε θύματα...και όλο ρωτούσαν τι ήταν αυτό που μου έκαναν κτλ. Λίγο καιρό μετά αφού είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία και έκανα προσπάθεια να έρθω σε επαφή με αυτούς, μου λέγανε τάχα ότι ήθελαν να με βοηθήσουν πράγμα που δεν ίσχυε.. τέλος πάντων τους ξαναπρόσθεσα στο social. Μήνες μετά ένας από αυτούς στην περίπτωση αυτή ο Χ, με πήρε τηλέφωνο για χάρη.. όπου και αυτή την ιστορία την είχα εξηγήσει στα προηγούμενα θέματα οπότε δεν θα το αναφέρω ξανά.

    Η κοπέλα κάποια στιγμή σε μια από τις βόλτες που βγήκαμε, μου είπε ότι ο bully της είπε ότι εγώ κορόιδευα τις δουλειές που έκανε στο μάθημα πράγμα που δεν το έχω κάνει ποτέ γιατί εκείνη τη στιγμή εγώ γελούσα για άλλο θέμα. Και φυσικά η κοπέλα τον πίστεψε λέγοντας ότι και οι δυο με είδαν να γελάω.. Δηλαδή απλά έλεος ότι και να πω δεν είχε νόημα..οπότε καταλαβαίνετε πως ένιωσα πάλι.

    Κάποια στιγμή όταν ήρθε το καλοκαίρι αφότου τελειώσαμε τη σχολή, βγήκαμε εγώ, η κοπέλα και ο Χ για καφέ. Οι δυο τους φυσικά μιλιόντουσαν για άπειρες ώρες και εγώ απλά ήμουν το φάντασμα... φυσικά εγώ ως εσωστρεφής που είμαι με είχε εξαντλήσει απίστευτα και τους είπα να σταματήσουν για λίγο.. μια ανάσα που λέμε για λίγα δευτερόλεπτα.. ο Χ να μην καταλαβαίνει και να συνεχίζει.. φυσικά εγώ έπεσα ψυχολογικά πάλι...και δεν ένιωθα καλά μέχρι που με χάιδευε η κοπέλα στο χέρι αλλά εγώ φυσικά νευρίασα μέσα μου και την σταμάτησα. Πριν τελειώσει η σχολή με είχε αγκαλιάσει παίζει πάνω από 4 φορές και με είχε δώσει φιλί στο μάγουλο και πάνω από τα μάτια. Εγώ της είχα ρωτήσει για αυτό και είπε ότι το έκανε για να με κάνει να νιώσω καλά.. και εγώ να της λέω ότι απλά την βλέπω φιλικά και να ξέρει..

    Τέλος πάντων έχει γίνει μια φασαρία για αυτό το θέμα μετά το καφέ που βγήκαμε οι τρεις και έτσι κόψαμε τις επαφές.. εγώ να λέω στους δυο ότι δεν μπορώ να είμαι άλλο ο φίλος που θέλουν γιατί δεν κτλ.. κάτι παραπάνω δηλαδή χωρίς να σημαίνει όμως ότι θα σταματήσουμε τις επαφές και αυτοί το πήραν έτσι.. η κοπέλα μετά από φασαρία για ένα διάστημα ήταν απότομη μαζί μου και δεν μιλούσε. Μετά από καιρό της ξαναέστειλα να βγούμε και δέχτηκε. Της ζήτησα συγγνώμη για που την στεναχώρησα και εξήγησα τους λόγους που στεναχώρεθηκα κτλ. Μου είπε και αυτή δεκτή και ότι και αυτή λέει συγγνώμη σε εμένα αν με στεναχώρησε.. Εντωμεταξύ εγώ να μην λέω δεκτή γιατί δεν ήταν συγγνώμη αυτή γιατί αν ήταν, θα έλεγε τους λόγους πράγματα το οποίο σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζει αυτά που έκανε.

    Anyway είχα αναφέρει για τον Χ την ιστορία που είχα πει σε άλλο θέμα, και φυσικά πάλι τον στήριξε αντί να πάρει ουδέτερη θέση. Αφότου έληξε το θέμα και λέγαμε τα δικά μας, μου λέει να μην είμαι απόλυτος και να μην έχω προσδοκίες κτλ από τους άλλους.. Δηλαδή κάτσε όταν κάποιος κάνει μια υπόσχεση πχ ότι θα είναι εκεί όποτε τον χρειαστώ, δεν οφείλει να την τηρήσει; Μια φορά που είχα πραγματική ανάγκη δεν την τήρησε. Τέλος πάντων να μου λέει ότι είμαι πολύ ευαίσθητος και να της εξηγώ για το τι άτομο είμαι και από ότι φαίνεται δεν σεβάστηκε τίποτα από αυτά που της είπα. Και κάθε φορά έβγαζε το κινητό όπως και οι άλλοι και αυτό με είχε ενοχλήσει απίστευτα ακόμα και στο ότι δεν μου λέγανε την αλήθεια..

    Στη συνέχεια εγώ πάντοτε έστελνα μήνυμα από ενδιαφέρον ακόμα και όταν αρρώστησε και της είπα ότι χρειαστεί να μου πει.. αλλά δεν.. και έτσι σταμάτησα να στέλνω όταν ήρθε ο ιός.. Προς έκπληξη μου έκανε εντύπωση που επιτέλους πήρε την πρωτοβουλία αλλά φυσικά αυτό μου φάνηκε ύποπτο.. και είναι τα παραπάνω που έγραψα και έτσι έγινε.

    Εγώ πάντοτε αναλάμβανα τις ευθύνες και ζητούσα και συγγνώμη για όλα που έκανα ακόμα και όταν είχα πληγώσει αλλά αυτοί; Ούτε μια φορά. Εγωισμός και περηφάνεια στο full. Πάντοτε προσπαθούσα να λύσω τις παρεξηγήσεις... πάντοτε ζητούσα συγγνώμη ακόμα και να μην έφταιγα. Αλλά τελικά με πατούσαν και με ήθελαν μόνο για το συμφέρον τους.

    Ο Χ και η κοπέλα είναι που είπαν ότι βλέπω προβληματικούς.. Τοξικά αποκάλεσα τα άτομα γιατί με έχουν εξαντλήσει στην ψυχολογία και για όλα αυτά που με έκαναν παρόλα που έκανα πολλά για αυτούς και που ήμουν εκεί όταν με χρειάζονταν.. γιατί ποτέ δεν έκατσαν να ενδιαφερθούν πραγματικά για μένα.. για το μήνυμα τώρα δεν της ανέφερα το λόγο γιατί είχε πεθάνει ένας άνθρωπος από τη ζωή μου και ένιωθα χάλια. Είχα σκοπό να της το πω όμως αλλά μου απάντησε την επόμενη μέρα αντί την ίδια και έτσι έγινε αυτό που έγραψα... Δεν περίμενα τίποτα από αυτήν...αλλά ούτε περίμενα να φάω το block αλλά μέσα μου η διαίσθηση ή το ένστικτο ήξερε ότι θα κάνει το ίδιο και σε μένα που έκανε και στον φίλο της.

    Το ότι μπορεί να φταίω και εγώ κάπου δεν το αρνούμαι.. εγώ τουλάχιστον το δέχομαι αλλά οι άλλοι είναι που δεν...

    Ελπίζω να κάλυψα κάποια ερωτήματα.. Εγώ πάντως είμαι εσωστρεφής άνθρωπος, HSP και empath. Πάντα νοιαζόμουν και έβαζα τις ανάγκες των άλλων πάνω από τα δικά μου αλλά φυσικά δεν το εκτίμησαν...

    Φυσικά αυτή, ο Χ και ο Β με είχαν κάνει και ερωτήσεις αν είμαι γκέι.. επειδή είμαι ευαίσθητος, γιατί ενδιαφέρομαι και νοιάζομαι..

    Όπως και να έχει δεν μπορώ φασαρίες, ούτε ψέμματα ούτε γενικά ότι άλλο. Με ''αρρωσταίνουν''. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουν να κερδίσουν με τα ψέμματα; Εγώ που είμαι αυθεντικός και λέω την αλήθεια; Γιατί δεν κάνουν και αυτοί το ίδιο; Οκ καταλαβαίνω ότι ο καθένας είναι διαφορετικός όμως τα συναισθήματα είναι αμοιβαία..

    Όταν δεν υπάρχει σεβασμός, κατανόηση κτλ η σχέση είναι στην μοίρα να χαλαστεί.

    Τελευταίο να πω ότι ναι είμαι άνθρωπος HSP που τα συναισθήματα είναι βαθιά. Τα πάντα τα νιώθω πιο βαθιά σε σχέση με τους άλλους. Ακόμα και πράγματα που δεν βλέπουν ή νιώθουν.. αλλά όπως και να έχει για αυτούς είμαι απλά ένας παράξενος και τρελός..

    Όσο για το νιώθω ότι χάνω τον εαυτό μου το είπα γιατί δεν υπάρχει κανένας άνθρωπος να με στηρίξει.. Κανείς δεν με πιστεύει και νιώθω τόσο μόνος. Ξέρεις πως είναι να μην σε πιστεύει κανένας και να είσαι και φάντασμα και άλλα χίλια πράγματα;

    Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για να καταλάβω αυτό που λες με απλά λόγια: Θεωρείς ότι έχεις υποστεί bullying από κάποιον, κάποιοι στηρίζουν αυτόν και δεν θεωρούν ότι υπάρχει πρόβλημα και σε λένε εσένα υπερβολικό ή ότι παρερμηνεύεις τα πράγματα κι εσύ επιμένεις να διεκδικείς σχέσεις και φιλία και να περιμένεις κατανόηση από αυτούς;

    Εγώ δεν ξέρω αν έχουν γίνει τα πράγματα ακριβώς όπως τα λες, αλλά κι έτσι ακριβώς να είναι, ξέρω ότι κάνεις παρα μα πάρα πολύ μεγάλο λάθος να επιμένεις να συναναστρέφεσαι και να δίνεις όπως λες τόσα πολλά σε άτομα με τα οποία είστε σε εντελώς άλλο μήκος κύματος. Είναι λογικό μετά να απογοητεύεσαι που δεν βρίσκεις την ανταπόκριση που περιμένεις. Είναι σαν να σου έχει κάνει η άλλη σαφές ότι δεν σε γουστάρει κι ότι είναι λεσβία ξέρω κι εγώ κι εσύ να τρέχεις από πίσω της και να επιμένεις ότι με δώρα και καλές πράξεις και με την αγάπη σου θα την αλλάξεις ας πούμε. Ε, η άλλη είναι αυτό που είναι, δεν θα την αλλάξεις.

    Αυτό κάνεις και με τους συμφοιτητές σου. Με το να επιμένεις να προσπαθείς να φέρεις τους άλλους στα μέτρα σου, θα σπας τα μούτρα σου και θα απογοητεύεσαι. Έχεις λάθος απαιτήσεις από λάθος άτομα κι όταν δεν τις εκπληρώνουν εκπλήσσεσαι κιόλας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    για τους φιλους σου, δεν εχω καταλαβει καθολου τι εχει γινει για να σου πω μια αποψη.
    αναφερεις μονο καποιες αντιδρασεις τους, αλλα δεν ξερουμε πως εχουν διαμορφωσει την αποψη τους για σενα και τι ακριβως προηγηθηκε. πλατιαζεις πολυ στην διηγηση σου, αλλα δεν λες τα ουσιαστικα. ολο γυρω- γυρω σχολιαζεις.

    για την κοπελα ομως, σε μπλοκαρε γιατι βαρεθηκε το μια ζεστη- μια κρυο απο εσενα. οταν ενδιαφερθηκε για εσενα, της ειπες δεν ειναι ακταλληλη στιγμη, να τα πειτε απο το τηλεφωνο, οταν σε ρωτησε συγκεκριμενα, την εστειλες!!! ε, σε εστειλε κι εκεινη κι εληξε.
    οταν λες , δεν μπορω να σου πω, καλα να περνας κλπ, ειναι σαν να τον διωχνεις τον αλλο. ε, δεν θα σε παρακαλει κιολας. σε μπλοκαρε γιατι δεν ενδιαφερεται ουτε να σε παρακαλεσει, ουτε να τρωει ακυρα επειδη ενδιαφερθηκε για εσενα. δεν της αρεσουν αυτες οι συμπεριφορες, και καλα εκανε κατα την γνωμη μου..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Για να καταλάβω αυτό που λες με απλά λόγια: Θεωρείς ότι έχεις υποστεί bullying από κάποιον, κάποιοι στηρίζουν αυτόν και δεν θεωρούν ότι υπάρχει πρόβλημα και σε λένε εσένα υπερβολικό ή ότι παρερμηνεύεις τα πράγματα κι εσύ επιμένεις να διεκδικείς σχέσεις και φιλία και να περιμένεις κατανόηση από αυτούς;

    Εγώ δεν ξέρω αν έχουν γίνει τα πράγματα ακριβώς όπως τα λες, αλλά κι έτσι ακριβώς να είναι, ξέρω ότι κάνεις παρα μα πάρα πολύ μεγάλο λάθος να επιμένεις να συναναστρέφεσαι και να δίνεις όπως λες τόσα πολλά σε άτομα με τα οποία είστε σε εντελώς άλλο μήκος κύματος. Είναι λογικό μετά να απογοητεύεσαι που δεν βρίσκεις την ανταπόκριση που περιμένεις. Είναι σαν να σου έχει κάνει η άλλη σαφές ότι δεν σε γουστάρει κι ότι είναι λεσβία ξέρω κι εγώ κι εσύ να τρέχεις από πίσω της και να επιμένεις ότι με δώρα και καλές πράξεις και με την αγάπη σου θα την αλλάξεις ας πούμε. Ε, η άλλη είναι αυτό που είναι, δεν θα την αλλάξεις.

    Αυτό κάνεις και με τους συμφοιτητές σου. Με το να επιμένεις να προσπαθείς να φέρεις τους άλλους στα μέτρα σου, θα σπας τα μούτρα σου και θα απογοητεύεσαι. Έχεις λάθος απαιτήσεις από λάθος άτομα κι όταν δεν τις εκπληρώνουν εκπλήσσεσαι κιόλας.
    Καλά κατάλαβες έτσι έγινε. Έτσι έχουν γίνει τα πράγματα. Γνωρίζω πολύ καλά ότι αυτό που έκανα ήταν μεγάλο λάθος.. Έπρεπε από την αρχή αρχή να σταματήσω να μιλάω αλλά να που είπα να δώσω ευκαιρία και να βλέπω το καλό στους άλλους αλλά μου κόστισε ακριβά αυτό. Φυσικά δεν θα ξαναγίνει αυτό ξανά την επόμενη φορά. Δεν προσπαθούσα ούτε να κερδίσω τους άλλους με καλές πράξεις κτλ.. Αυτοί με ζητούσαν βοήθεια με εργασίες και έτσι είπα να τους βοηθήσω αλλά από ότι φάνηκε μόνο για συμφέρον ήθελαν.. Δυστυχώς καλά είχα καταλάβει γιατί πάντοτε μιλιόντουσαν μεταξύ τους ενώ σε μένα είχαν άλλη στάση και έλεγαν ότι εγώ είμαι ψυχρός... ενώ το παιδί που κάνουμε παρέα όλα καλά μια χαρά... κανένα πρόβλημα.

    Απαιτήσεις δεν είχα πέρα από το ότι απλά να είναι ο εαυτός τους και να μην λένε ψέμματα...αλλά μάλλον και αυτό είναι μεγάλη προσδοκία.. Ένα απλό και φυσιολογικό πράγμα ζήτησα αλλά δεν πειράζει.. και μου έλεγαν από πάνω ότι θεωρούνται φίλοι μου ενώ στην ουσία έκαναν πολλά πράγματα.. τέλος πάντων ευχαριστώ για την απάντησή σου και το χρόνο σου.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για τους φιλους σου, δεν εχω καταλαβει καθολου τι εχει γινει για να σου πω μια αποψη.
    αναφερεις μονο καποιες αντιδρασεις τους, αλλα δεν ξερουμε πως εχουν διαμορφωσει την αποψη τους για σενα και τι ακριβως προηγηθηκε. πλατιαζεις πολυ στην διηγηση σου, αλλα δεν λες τα ουσιαστικα. ολο γυρω- γυρω σχολιαζεις.

    για την κοπελα ομως, σε μπλοκαρε γιατι βαρεθηκε το μια ζεστη- μια κρυο απο εσενα. οταν ενδιαφερθηκε για εσενα, της ειπες δεν ειναι ακταλληλη στιγμη, να τα πειτε απο το τηλεφωνο, οταν σε ρωτησε συγκεκριμενα, την εστειλες!!! ε, σε εστειλε κι εκεινη κι εληξε.
    οταν λες , δεν μπορω να σου πω, καλα να περνας κλπ, ειναι σαν να τον διωχνεις τον αλλο. ε, δεν θα σε παρακαλει κιολας. σε μπλοκαρε γιατι δεν ενδιαφερεται ουτε να σε παρακαλεσει, ουτε να τρωει ακυρα επειδη ενδιαφερθηκε για εσενα. δεν της αρεσουν αυτες οι συμπεριφορες, και καλα εκανε κατα την γνωμη μου..
    Για τα παιδιά έχουν γίνει πολλές φορές τσακωμοί, με έβγαζαν τρελό ενώ στην πραγματικότητα αυτή ήταν η αλήθεια αλλά στήριζαν τον bully. Άσε που εξαιτίας τους είχε γίνει τσακωμός και με καθηγήτρια...ενώ εγώ προσπαθούσα να τους λύσω την παρεξήγηση...αλλά αυτό πλέον δεν έχει σημασία.

    Είναι πολύ μεγάλη ιστορία για να τα εξηγήσω και είναι αδύνατον για μένα να τα γράψω όλα εδώ.

    Όσο για την κοπέλα ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε Remedy, γιατί αν ενδιαφερόταν δεν θα έκανε όλα αυτά που έκανε αλλά ποιος είμαι που το λέω εγώ... εγώ όμως ποτέ δεν της έκανα κακό και αν το έκανα της ζητούσα συγγνώμη ενώ αυτή που έκανε χίλια πράγματα δεν ζήτησε. Δεν της έχω πει να περνάει καλά αλλά να προσέχει. Και θεωρώ πολύ άδικο αυτό που λες γιατί έχει κάνει πολλές άσχημες πράξεις για μένα αλλά εγώ δεν μίλησα και έκανα υποχωρήσεις..σε αυτήν την περίπτωση εγώ είχα κάνει καλά να μην την εμπιστεύομαι ούτε τους άλλους για όλα αυτά που έχουν κάνει και με το bullying και που προσπαθούσαν να με βγάλουν τρελό..

    Τι να πω....άτομα που δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους και απλά βγάζουν και τρελούς τους άλλους...

    Φταίω εγώ που όποτε ζητούσα για καφέ να βγούμε, αυτοί να με έγραφαν πολλές φορές και να κοιτούσαν στο τηλέφωνο ενώ εγώ πάντοτε το άφηνα στην άκρη γιατί ενδιαφερόμουν πραγματικά σαν πραγματικός φίλος..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Νομιζω εφταιξε αυτο:

    Β- Καλημέρα θέλεις να τα πούμε το απόγευμα;
    Α- Καλησπέρα καλύτερα άστο.. Να προσέχεις και καλή συνέχεια.

    Γενικα οι γυναικες εχουν γινει πολυ περηφανες, σε δικαζουν για μια λεξη. Επισης νομιζω οτι τα μηνυματα ειναι αθλιος τροπος επικοινωνιας γιατι δεν περναει το συναισθημα και το υφος του αλλου. Καλυτερα να επιδιωκεις βιντεοκληση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αυτο το πραγμα να μη μπορεις να δεις τον αλλο με την κωλοκαραντινα και να πρεπει να λυσεις την μαθηματικη φορμουλα του γυναικειου μυαλου μεσω μηνυματων..... Ελεος! Αμα ειχα ξοδεψει τον ιδιο χρονο σε διαβασμα θα ειχα βγαλει την Αλγεβρα ΙΙ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Νομιζω εφταιξε αυτο:

    Β- Καλημέρα θέλεις να τα πούμε το απόγευμα;
    Α- Καλησπέρα καλύτερα άστο.. Να προσέχεις και καλή συνέχεια.

    Γενικα οι γυναικες εχουν γινει πολυ περηφανες, σε δικαζουν για μια λεξη. Επισης νομιζω οτι τα μηνυματα ειναι αθλιος τροπος επικοινωνιας γιατι δεν περναει το συναισθημα και το υφος του αλλου. Καλυτερα να επιδιωκεις βιντεοκληση.

    Αυτο το πραγμα να μη μπορεις να δεις τον αλλο με την κωλοκαραντινα και να πρεπει να λυσεις την μαθηματικη φορμουλα του γυναικειου μυαλου μεσω μηνυματων..... Ελεος! Αμα ειχα ξοδεψει τον ιδιο χρονο σε διαβασμα θα ειχα βγαλει την Αλγεβρα ΙΙ
    Κατά πάσα πιθανότατα αυτό θα είναι αλλά ακόμα και αυτό όμως...αν δεν καταλαβαίνουμε κάτι, πάντα ρωτάμε πριν βγάλουμε βιαστική άποψη αλλά δεν.. Βολεύτηκαν όλοι έτσι να κάνουν.

    Έχω κουραστεί να βλέπω ανθρώπους άντρες και γυναίκες να το παίζουν περήφανοι.. Οκ καταλάβαμε καλά κάνεις που έχεις την περηφάνειά σου αλλά δεν χρειάζεται σε τόσο μεγάλο βαθμό.

    Συμφωνώ απόλυτα για όσον αφορά για τα μηνύματα γι'αυτό είχα πει ότι καλύτερα να μιλάμε στο τηλέφωνο ή ότι άλλο για επικοινωνία αν πρόκειται για συζήτηση. Το θέμα είναι ότι γενικώς όταν έπαιρνα τηλέφωνα πάντα ένιωθα άγχος ή ένα συναίσθημα τέλος πάντων ότι μπορεί να γίνομαι βάρος σε άλλους και έτσι το μείωσα.. Τα τηλέφωνα γενικώς έχω δυσκολίες.. αλλά έχω κάνει και τις προσπάθειές μου.

    Γενικώς έχω κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια και υποχωρήσεις...ακόμα και να ήταν άβολο για μένα μόνο και μόνο για να κάνω τους άλλους να νιώσουν άνετα. Φυσικά αντί να κοιτάξουν την ψυχή, ξέρουν να κρίνουν μόνο και να βάζουν ταμπέλες ψυχρός, γκέι κτλ κτλ..

    Άσε που μια φορά που είχα κάνει δώρο σε έναν από τα παιδιά στη σχολή λόγω γενεθλίων του, είχε ζηλέψει τόσο πολύ μέχρι που όλη την ώρα τρωγόταν και χάλασε ακόμα και την έκπληξη. Της έχω μιλήσει για αυτό και τάχα είπε ότι για πλάκα το κάνει.. Ναι μεν πλάκα αλλά όταν το συνεχίζεις πάει να πει ζήλια και το δείχνεις. Σχολίασε ακόμα και τα χόμπι μου που έλεγε γιατί δεν αγοράζω αυτό και εκείνο και ότι δεν έχω λεφτά για καφέδες.. Έλα όμως που κέρασα αρκετές φορές και θυμάμαι ακόμα να μου το ρίχνει τύπου γιατί κερνάς; Λόγω περηφάνειάς σου; Συγγνώμη δηλαδή το να κάνεις μια καλή πράξη θεωρείται περηφάνεια; Με το που άκουσα με έχει χτυπήσει καμπάνα.

    Έχουν τρελαθεί όλοι τους...και αυτοκριτική στον εαυτό τους δεν κάνουν... δεν απορώ που κατάντησε έτσι ο κόσμος.. γεμίσαμε με εγωιστές και περήφανους.

    Μια καλή πράξη να κάνεις σε σχολιάζουν ή σε βλέπουν με ένα περίεργο μάτι λες και πας να τους κάνεις κάτι. Άντε πια..

    Από όλα τα παιδιά μόνος ένας με καταλαβαίνει και δεν έδειξε κάτι αρνητικό σε μένα και τώρα αυτά τα παιδιά προσπάθησαν να φέρουν το άλλο παιδί να εναντιωθεί μαζί μου..

    Τι να πω κρίμα.. με την τεχνολογία κτλ έχουν σαπίσει όλοι. Εκτός από αυτό έχω ακούσει και γυναίκες να παραπονιούνται και να λένε ότι δεν θέλουν άντρα παιδάκι, θέλουν σκληρό κτλ. Συγγνώμη δηλαδή αν ένας άνθρωπος νοιαστεί για σένα και κάνα τα πάντα για σένα, τους ρίχνεις άκυρο μόνο και μόνο επειδή φαίνεται σαν παιδί; Πόσο επιφανειακά.. Το ίδιο ισχύει και για το αντίθετο με την διαφορά ότι έχω δει αγόρια να χωρίζονται και να λέω αυτά παθαίνουν όταν σκέφτονται την πάρτη τους και δεν νοιάζονται συναισθηματικά.. αλλά ποιος είμαι εγώ που το λέω...γενικά έχουν ξεφύγει όλοι τους.

    Τέλος πάντων.

    Το μόνο που λυπάμαι είναι ότι αφιέρωσα τόσο χρόνο, ζητούσα συγγνώμη ακόμα και να μην έφταιγα μόνο και μόνο για να μην πληγωθούν οι άλλοι και να μην χαλαστεί, κτλ κτλ αλλά μάταια.. οι πληγές που αφήνουν δεν λέγονται...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Γραμμένη τελείως την είχες. Όταν είχες ανάγκη να πεις κάπου τα εσώψυχά την θυμήθηκες, αυτή ήταν εκεί παρ όλα αυτά και πάλι όμως την γειωσες. Η μας τρολαρεις η δεν καταλαβα καλά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι απο τους ανθρωπους...
    By Mauroslosk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2017, 02:43
  2. Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 12-03-2017, 17:28
  3. Replies: 20
    Last Post: 16-07-2015, 16:59
  4. φοβια με τους ανθρωπους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2008, 19:01
  5. φοβάστε για τους δικούς σας ανθρώπους;
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-08-2008, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •