Θέλω την γνώμη σας για την σχέση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Θέλω την γνώμη σας για την σχέση μου

    Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι την βοήθεια σας μιας και θα ήθελα να το μοιραστώ ανώνυμα όλο αυτο. Εδώ και 1.5 χρόνο είμαι με μια κοπέλα. Όλα ήταν εξαιρετικά καλά οσπου έχουμε ξεκινήσει πολλούς έντονους καυγάδες με αποτέλεσμα να νιώθουμε ότι κανένας δεν κατανοεί τον άλλον. Εν συντομία λοιπόν φτάσαμε στο σήμερα. Νιώθω αρκετή ζηλιά για την συγκεκριμένη κοπέλα λόγο του ότι έχει προκύψει μια απόσταση και γιατί στο παρελθόν της ήταν άπιστη σε μια προηγούμενη σχέση της και φοβάμαι μην με κερατωσει και εμένα. Κατι που λέει δεν θα συμβεί ποτέ. (Λόγια βέβαια) ποτέ δεν ξέρει κανένας. Σήμερα λοιπόν είχαμε πάλι έναν πολύ έντονο καυγά για ασήμαντο ωστόσο λόγο. Κάποια στιγμή σε μια δεύτερη κληση που μου εκανε κ ενώ είχε καλμάρει από το πρώτο καυγά.. της ζήτησα να κάτσει να σκεφτεί αν μπορεί να φτιάξει την συμπεριφορά της απέναντι μου. Και απλά εξεράγη. Αρχίσε να μου ζητάει επίμονα να χωρίσουμε.. και να μου λέει τέλος. Εγώ της ζητούσα όμορφα να μου εξηγήσει τι είπα λάθος .. αρνιόταν. Κυριολεκτικά ο διάλογος είναι έτσι. Επέμενα να ζητάω εξηγήσεις και επέμενε να μου φώναζει. Κάποια στιγμή θυμώσα καθώς επέρνα μια συμπεριφορά που δεν καταλαβαινα γιατί και αρχισα να την βρίζω με πολύ άσχημα επίθετα και έτσι ξεκινήσαμε απλά να βρίζουμε ο ένας τον άλλον. Είπε τέλος της είπα εισαι σίγουρη; Και απλά κλείσαμε το τηλ χωρίς περισσότερα.

    Ξέρω ότι την έχω πιέσει με την ζήλεια μου. Αλλά θεωρεί ότι δεν κάνει λάθη. Πιστεύει ότι για τα 8/10 πρόβληματα μας φταίω μόνο εγώ.

    . Επίσης να τονίσω ότι όταν είπε τέλος μου το υπέγραφε. Αυτό που έλεγε κ τους όρκους που έδινε ήταν 100% πράγματα που δεν έλεγε με αβεβαιότητα. Επίσης θεωρεί ότι έχει άψογη συμπεριφορά πράγμα που εγώ δεν το νιωθω καθόλου να σημειώσω εδώ .

    Τέλος όσο και αν συζητάμε ήρεμα τελικά πάλι μαλώνουμε την επόμενη μέρα.

    Πιστεύω ότι με θεωρεί κ δεδομένο. Οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής. Μέσα μου ρωτάω τον εαυτό μου. Να εξαφανιστω από την ζωή της η να προσπαθήσω λίγο ακόμα; Τι θα κάνετε σε μια αντίστοιχη θέση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Θα ειχα χωρίσει προ πολλού. Επρεπε ήδη να είχες εξαφανιστεί....

  3. #3
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Θα ειχα χωρίσει προ πολλού. Επρεπε ήδη να είχες εξαφανιστεί....
    Για ποιο από όλους τους λόγους θεωρείς περισσότερο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ξέρω ότι την έχω πιέσει με την ζήλεια μου. Αλλά θεωρεί ότι δεν κάνει λάθη. Πιστεύει ότι για τα 8/10 πρόβληματα μας φταίω μόνο εγώ.
    Λοιπόν, μάντεψε. Συνήθως ο ζηλιάρης δημιουργεί ένα σωρό προβλήματα στη σχέση του, μειώνει στο μυαλό του τα προβλήματα αυτά και αυξάνει στο μυαλό του την σημασία στις πραγματικές ή συνήθως δήθεν αφορμές που του δίνει ο άλλος. Κοινώς εθελοτυφλεί και ρίχνει το μπαλάκι στον άλλον για το δικό του το πρόβλημα.

    Τέλος όσο και αν συζητάμε ήρεμα τελικά πάλι μαλώνουμε την επόμενη μέρα.
    Σου έχω νέα. Αυτή η μαλακία ότι όλα τα ζευγάρια μαλλώνουν, είναι ακριβώς αυτό, μια μαλακία. Τα προβληματικά ζευγάρια που δεν θα έπρεπε να είναι μαζί μαλώνουν. Τα ταιριαστά ζευγάρια ακόμα κι αν κάποια στιγμή έχουν κάποιο πρόβλημα ή μία διαφωνία κάθονται και συζητάνε ήρεμα κι ωραία και βρίσκουν λύσεις και συνεχίζουν την ζωή τους. Δεν έχουν φωνές και κλωτσοπατινάδες κάθε μέρα.

    Μέσα μου ρωτάω τον εαυτό μου. Να εξαφανιστω από την ζωή της η να προσπαθήσω λίγο ακόμα; Τι θα κάνετε σε μια αντίστοιχη θέση;
    Να εξαφανιστείς όχι επειδή σε θεωρεί δεδομένο και θα τρέξει πίσω σου, αλλά για αυτά που σου εξήγησα πιο πάνω. Δεν ταιριάζετε, έχετε θέματα να λύσετε, όχι απλά σαν ζευγάρι αλλά κι ο καθένας από μόνος του. Κάτσε βρές τα λίγο με τον εαυτό σου και μετά πας για άλλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,619
    Quote Originally Posted by Dimis View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι την βοήθεια σας μιας και θα ήθελα να το μοιραστώ ανώνυμα όλο αυτο. Εδώ και 1.5 χρόνο είμαι με μια κοπέλα. Όλα ήταν εξαιρετικά καλά οσπου έχουμε ξεκινήσει πολλούς έντονους καυγάδες με αποτέλεσμα να νιώθουμε ότι κανένας δεν κατανοεί τον άλλον. Εν συντομία λοιπόν φτάσαμε στο σήμερα. Νιώθω αρκετή ζηλιά για την συγκεκριμένη κοπέλα λόγο του ότι έχει προκύψει μια απόσταση και γιατί στο παρελθόν της ήταν άπιστη σε μια προηγούμενη σχέση της και φοβάμαι μην με κερατωσει και εμένα. Κατι που λέει δεν θα συμβεί ποτέ. (Λόγια βέβαια) ποτέ δεν ξέρει κανένας. Σήμερα λοιπόν είχαμε πάλι έναν πολύ έντονο καυγά για ασήμαντο ωστόσο λόγο. Κάποια στιγμή σε μια δεύτερη κληση που μου εκανε κ ενώ είχε καλμάρει από το πρώτο καυγά.. της ζήτησα να κάτσει να σκεφτεί αν μπορεί να φτιάξει την συμπεριφορά της απέναντι μου. Και απλά εξεράγη. Αρχίσε να μου ζητάει επίμονα να χωρίσουμε.. και να μου λέει τέλος. Εγώ της ζητούσα όμορφα να μου εξηγήσει τι είπα λάθος .. αρνιόταν. Κυριολεκτικά ο διάλογος είναι έτσι. Επέμενα να ζητάω εξηγήσεις και επέμενε να μου φώναζει. Κάποια στιγμή θυμώσα καθώς επέρνα μια συμπεριφορά που δεν καταλαβαινα γιατί και αρχισα να την βρίζω με πολύ άσχημα επίθετα και έτσι ξεκινήσαμε απλά να βρίζουμε ο ένας τον άλλον. Είπε τέλος της είπα εισαι σίγουρη; Και απλά κλείσαμε το τηλ χωρίς περισσότερα.

    Ξέρω ότι την έχω πιέσει με την ζήλεια μου. Αλλά θεωρεί ότι δεν κάνει λάθη. Πιστεύει ότι για τα 8/10 πρόβληματα μας φταίω μόνο εγώ.

    . Επίσης να τονίσω ότι όταν είπε τέλος μου το υπέγραφε. Αυτό που έλεγε κ τους όρκους που έδινε ήταν 100% πράγματα που δεν έλεγε με αβεβαιότητα. Επίσης θεωρεί ότι έχει άψογη συμπεριφορά πράγμα που εγώ δεν το νιωθω καθόλου να σημειώσω εδώ .

    Τέλος όσο και αν συζητάμε ήρεμα τελικά πάλι μαλώνουμε την επόμενη μέρα.

    Πιστεύω ότι με θεωρεί κ δεδομένο. Οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής. Μέσα μου ρωτάω τον εαυτό μου. Να εξαφανιστω από την ζωή της η να προσπαθήσω λίγο ακόμα; Τι θα κάνετε σε μια αντίστοιχη θέση;
    Καλημερα.
    τι να προσπαθησεις να κανεις;
    σε χωρισε. δεν σε χωρισε;

    κι αν υποθεσουμε οτι μετανιωνει, αν και ειπες οτι ηταν πολυ σιγουρη οτι θελει να χωρισετε, για ποιον λογο να τα ξαναβρειτε; για να βριστειτε λιγο ακομα;
    αυτο που περιεγραψες ειναι εφιαλτης, οχι σχεση.
    ετσι θελεις να ειναι η σχεση σου; να επιμεινεις για να συνεχισετε αυτο το πραμα;
    τι θα αλλαξει αν την πεισεις να γυρισει δηλαδη;
    δεν θα ζηλευεις;
    μας λες για την ζηλεια σου και για να το παραδεχεσαι οτι εγινες κουραστικος, οπωσδηποτε εγινες.
    για εκεινην τα παραπονα σου ειναι αοριστα... "νομιζει οτι δεν εκανε λαθη". τι λαθη εκανε δηλαδη, περα απο το να μενει σε μια σχεση οπου σκοτωνοσασταν καθημερινα;
    τι ηθελες να αλλαξει απεναντι σου δηλαδη και μαλωνατε;;; ποια συμπεριφορα της ηταν προβληματικη κατα την γνωμη σου;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Dimis View Post
    Για ποιο από όλους τους λόγους θεωρείς περισσότερο;
    Δεν υπάρχει μόνο ένας λόγος αλλά άντε να κανω την υπερβαση και να σου πω οτι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Σε ενα παράλληλο σύμπαν τα ζευγάρια δεν μαλώνουν δεν φωνάζουν και λυνουν τα θέματα τους σε ενα σύννεφο κάπου στο ουρανό.
    Όλα τα ζευγάρια μαλώνουν και διαφωνούνε είναι οπως όλες οι ανθρώπινες σχέσεις όπως μαλώνεις με τους φίλους σου, με την αδερφή σου, με την μαμά σου, με τον συνεργάτη σου.

    Εγω αυτό που βλέπω είναι ότι έχετε χάσει τον σεβασμό του εαυτου σας, βρίζοντας ο ενας τον άλλον.

    Βλέπω ότι αποφασίζεις μόνος σου για την σχέση σου ρωτοντας να εξαφανιστω ή να επιμείνω. Το τι θέλει εκείνη σε ενδιαφερει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως LiloCook. Αν κάποιοι έχουν τα θέματά τους και κάθονται και φωνάζουν και μαλώνουν με αυτούς που θεωρούν "δικούς τους ανθρώπους", υπάρχουν κι ένα σωρό άλλοι που έχουν φυσιολογικές σχέσεις με τους γύρω τους. Ειδικά φίλους και σχέση που είναι επιλογές μας, δεν είναι η οικογένεια που μας έτυχε ή κάποιος στη δουλειά που μπορεί να την έχουμε ανάγκη και κάνουμε το κορόιδο κι εκεί μπλέκεται το πράγμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Το "φυσιολογικό" νομίζω ότι δεν χωράει σε ένα τέτοιο φόρουμ εντός εκτός και επί ταυτα, πόσο μάλλον για ανθρώπινες σχέσεις.

  10. #10
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by LiloCook;1116298
    [B
    Όλα τα ζευγάρια μαλώνουν και διαφωνούνε είναι οπως όλες οι ανθρώπινες σχέσεις όπως μαλώνεις με τους φίλους σου, με την αδερφή σου, με την μαμά σου, με τον σ]Σε ενα παράλληλο σύμπαν τα ζευγάρια δεν μαλώνουν δεν φωνάζουν και λυνουν τα θέματα τους σε ενα σύννεφο κάπου στο ουρανό.υνεργάτη σου.
    [/B]
    Εγω αυτό που βλέπω είναι ότι έχετε χάσει τον σεβασμό του εαυτου σας, βρίζοντας ο ενας τον άλλον.

    Βλέπω ότι αποφασίζεις μόνος σου για την σχέση σου ρωτοντας να εξαφανιστω ή να επιμείνω. Το τι θέλει εκείνη σε ενδιαφερει;
    Συμφωνω απολυτα !
    Οι τελειες σχεσεις -οικογενειες που παίρνουν μαζι πρωινό ηρεμες και αγαπημενες είναι μονο στις διαφημισεις ........
    Η πραγματικοτητα απεχει πολυ απο την ωραιοποιηση μια καταστασεις και θελει πολυ προσπαθεια και απο τους δυο !

    Το θεμα ειναι να μην φτανουμε σε πραξεις και λογια που δυσκολα μετα μπορουν να ξεχαστουν .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το να μην τσακώνεσαι και βρίζεσαι με τους γύρω σου όλη την ώρα κι αν υπάρξει μία στιγμή έντασης να το συζητήσεις πολιτισμένα και να το ξεπεράσεις και να έχεις μία ήρεμη καθημερινότητα και ο τσακώμός να είναι η εξαίρεση του κανόνα δεν παίζει δηλαδή; ΟΛΟΙ τσακώνονται μονίμως με όλους και είναι μέσα στην τσιρίδα και την ένταση; Και γιατί ταυτίζετε την διαφωνία με τον τσακωμό, δεν κατάλαβα; Εσείς κάνετε φίλους και σχέσεις για να μαλλιοτραβιέστε και να ρίχνετε μπουνίδια και να υποτιμά ο ένας τον άλλο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Αρχικά, οι ζηλιάρηδες κάνουμε σενάρια στο μυαλό μας. Και η κοπέλα μου απάτησε τον πρώην της, εις διπλούν! Κι αυτός με την σειρά του την απάτησε, εις διπλούς, μπορεί και περισσότερες

    Μια φορά άπιστη, πάντα άπιστη, λένε. Μπορώ όμως να θεωρήσω δεδομένο ότι θα κερατώσει και εμένα, όταν δεν της δίνω το δικαίωμα? Θα πεις "δεν έχει σημασία, καλά παιδιά δεν έχουν φάει κέρατο?"

    Όταν όμως η κοπέλα σου δείχνει τα σημάδια αγάπης, έλξης, ενθουσιασμού, πως θα θεωρήσω δεδομένο ότι θα με απατήσει? Με ποια δικαιολογία?

    Όταν εγώ είμαι καλά με εκείνη, όταν την έχω ευχαριστημένη και είμαι εντάξει από πλευράς μου, δεν μπορώ να σκέφτομαι οποιαδήποτε απάτη από μεριάς της. Αν εγώ είμαι εντάξει και η κοπέλα με απατήσει, να σου πω πως δεν θα στεναχωρηθώ και καθόλου. Εκείνη χάνει έναν άνθρωπο που είναι ξεκάθαρος μαζί της και της προσφέρει ότι πρέπει να προσφέρει άνθρωπος σε σχέση.

    Αν πιστεύεις ότι θα στα φορέσει, μήπως έχεις αμφιβολίες για το πόσο καλός σύντροφος είσαι. Μήπως πιστεύεις ότι θα βρεθεί κάποιος καλύτερος (ξανα λέω, όταν κάνεις όλα όσα πρέπει να κάνει ένας σύντροφος). Μήπως τελικά ο φόβος της απιστίας του άλλου, είναι δικό μας πρόβλημα...

    Βέβαια, εννοείται, ένας άνθρωπος που έκανε πάντα ελεύθερες σχέσεις και είχε το σεξ για παιχνίδι, με όλους, μπορεί να γνωρίσει έναν άνθρωπο και να την πατήσει. Να ερωτευθεί τόσο που να την δαγκώσει σαν πρωτάρης. Και από αυτό που ήταν να γίνει ο πιο πιστός άνθρωπος. Υπάρχει κι αυτή η περίπτωση.

    Αυτά για τα φιλοσοφικά.

    Τώρα, το ότι την έβρισες είναι μεγάλο φάουλ. Αυτή νιώθει ότι την πιέζεις, την περιορίζεις. Είσαι τοξικός. Δεν πιστεύω καν να γυρίσει σε εσένα...

    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Συμφωνω απολυτα !
    Οι τελειες σχεσεις -οικογενειες που παίρνουν μαζι πρωινό ηρεμες και αγαπημενες είναι μονο στις διαφημισεις ........
    Η πραγματικοτητα απεχει πολυ απο την ωραιοποιηση μια καταστασεις και θελει πολυ προσπαθεια και απο τους δυο !

    Το θεμα ειναι να μην φτανουμε σε πραξεις και λογια που δυσκολα μετα μπορουν να ξεχαστουν .
    Υπάρχουν τέτοια ζευγάρια, όπως και οικογένειες. Ξέρουν να μιλάνε, ποτέ δεν βρίζονται ή φωνάζουν ο ένας στον άλλον. Υπάρχουν, παιδιά. Αρκεί να είσαι συγκρατημένος και να θέτεις την λογική, και σε κάθε διαφωνία να σκέφτεσαι πως "μαλώνεις" για να βρεις μια λύση, όχι "μαλώνεις" για να μαλώσεις!

  13. #13
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Almalexia View Post



    Υπάρχουν τέτοια ζευγάρια, όπως και οικογένειες. Ξέρουν να μιλάνε, ποτέ δεν βρίζονται ή φωνάζουν ο ένας στον άλλον. Υπάρχουν, παιδιά. Αρκεί να είσαι συγκρατημένος και να θέτεις την λογική, και σε κάθε διαφωνία να σκέφτεσαι πως "μαλώνεις" για να βρεις μια λύση, όχι "μαλώνεις" για να μαλώσεις!

    Μόνο στην φαντασια υπάρχουν τέτοιες οικογένειες όπως στις διαφιμησειςτόσο ωραιοποιημενες ....

    Εσύ πήγες στο άλλο άκρο....αυτές οι οικογένειες που βριζονται ειδικά μπροστά στα παιδια και οτι αλλο εννοείς για εμένα δεν είναι οικογένειες ....

    Όλα θέλουν μέτρο και αυτοσυγκράτηση μέσα σε μια σχέση ,είτε αυτά λέγονται καυγάδες ,ειτε εντάσεις ή όπως αλλιως πέστα ...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Μόνο στην φαντασια υπάρχουν τέτοιες οικογένειες όπως στις διαφιμησειςτόσο ωραιοποιημενες ....

    Εσύ πήγες στο άλλο άκρο....αυτές οι οικογένειες που βριζονται ειδικά μπροστά στα παιδια και οτι αλλο εννοείς για εμένα δεν είναι οικογένειες ....

    Όλα θέλουν μέτρο και αυτοσυγκράτηση μέσα σε μια σχέση ,είτε αυτά λέγονται καυγάδες ,ειτε εντάσεις ή όπως αλλιως πέστα ...
    Ακριβώς.Σε όλες τις ανθρώπινες σχέσεις είτε ερωτικές είτε φιλικές υπάρχει ο τσακωμός και η διαφωνία και είναι κάτι υγιές! Όχι όμως σε σημείο να πλακώνονται καθημερινά και να καταλήγουν στο κατ ή να μαλώνουν στα δικαστήρια. Ρόδινα τα πράγματα δεν είναι ούτε είναι μελισταλαχτοι και ευγενικοί πάντα οι σύντροφοι μεταξύ τους. Οι διαφωνίες μπορούν να είναι εποικοδομητικές για τη σχέση αν ξέρουν να τις χειρίζονται σωστά.

Similar Threads

  1. θελω την γνωμη σας...
    By tzab in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-12-2013, 00:26
  2. Θέλω την γνώμη σας...
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 16:06
  3. θελω τη γνωμη σας
    By evangeliak79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-01-2011, 23:02
  4. Θέλω μια γνώμη
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 167
    Last Post: 20-05-2010, 17:23
  5. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!
    By kouklitsaa88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2009, 12:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •