Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 126
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Exclamation

    Η ανασφαλειες κανουν μπαμ και το εχω τονισει,πως μια γυναικα,μια κοπελα,καταλαβαινει αμεσως ποτε ενας αντρας ειναι ανασφαλης,ντροπαλος και κλειστος,στις περισσοτερες περιπτωσεις,αυτους τους αντρες τους αποφευγουν και ειναι απλα μονιμα στη φιλικη τους ζωνη.Nα πω οτι στο εργασιακο μου περιβαλλον υπαρχουν αρκετες γυναικες και αρκετα μικροτερες μου ηλικιακα,στην αρχη με προσεγγιζανε,για να μαθουν πραγματα για μενα,οπως ηλικια,ζωδιο,που μενω,αν μενω μονος μου...τις προθεσεις μου,μεχρι που ειδαν ποσο κλειστος ειμαι,οτι δεν μου αρεσει να ανοιγομαι και να μιλαω για τον εαυτο μου...και βαρεθηκαν,οποτε απλα μεινανε στο γεια τι κανεις,καλα? καλα...και τελος.

    Θα μπορουσα να κανω κατι,πραγματι,να προτεινω μια εξοδο για βραδυ,για καφε,για γνωριμια,οτιδηποτε,ομως υπαρχει και το κλειστο εργασιακο περιβαλλον που δεν θα ηθελα να αρχισει να σχολιαζεται κατι,η να με κοιτανε περιεργα γιατι βγηκα με την ταδε η την αλλη,οχι πως πρεπει να δωσω και λογαριασμο δηλαδη,λεμε τωρα.Το βασικοτερο προβλημα μου,ειναι η ελλειψη επικοινωνιακων δεξιοτητων/skills,ο αρχαριος που δεν ξερει πως να φερθει,πως να κινηθει,τι να πει η πως να προσσεγισει,αν θα φανει χαζος στην αλλη πλευρα κλπ.

    Δεν ειμαι επιδειξιας,μου αρεσει να περναω απαρατηρητος και να μην δειχνω στους γυρω μου τι κανω και που παω,αυτο σημαινει,δεν ανεβαζω στο FB check in,η φωτογραφιες,ειμαι εκει και πινω καφεδαρες,ειμαι στο ταδε μαγαζι και πινω ποταρες,να καθομαι να μετραω καρδουλες και λαικς,ειναι το χειροτερο μου αυτο και το αποφευγω γενικως.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Βάλε μικρούς στόχους. Το θέμα λύνεται αλλά όχι με βιβλία και YouTube. Δοκίμασε να δεις έναν ψυχολόγο. Μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις την πηγή του κακού, ποια ήταν τα γεγονότα που σου άφησαν σημάδια στην ψυχή σου

  3. #18
    Είναι λίγο περίεργες ερωτήσεις αυτές αν έχουμε και κόμπλεξ. Συνήθως κάτι μας δένει στο χώρο που θα βρεθούμε και έτσι ξεκινάμε να μιλάμε , είναι πολύ πιο εύκολο. Και κρίνεις παράλληλα και τι άνθρωποι είναι . Αν δεις και η κοπέλα είναι όλη μέρα στα social που αναφέρεις , μάλλον δεν πλάστηκε ο ένας για τον άλλον . Kαι αυτά που αναφέρεις στην αρχή δεν ξέρω αν ισχύουν , οι κλειστοί αποφεύγουν πρώτα και οι άλλοι μετά κάνουν το ίδιο. Και αν η ανασφάλεια ήταν απωθητική δεν θα σε προσέγγιζαν , αλλά αν σου βγαίνει ανασφάλεια σε αδιαφορία και αποφυγή προφανώς είναι απωθητικό, αν σου βγαίνει σε απελπισία ή ζήλια, πάλι είναι . Και για σένα θα ήταν . Η συμπεριφορά είναι που απωθεί παρά η ίδια η ανασφάλεια και την συμπεριφορά μας την ελέγχουμε σε ένα βαθμό. Εκτός αν δεν ξέρεις και πως θα λειτουργούσε ένας ακομπλεξάριστος , δεν έχεις πρότυπο υγιούς συμπεριφοράς ακόμα για να προσπαθήσεις και να βελτιωθείς.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Εχω πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση,με διακατεχει μια γενικη ανασφαλεια για καθε τι,η επικοινωνια με τους αλλους γυρω μου ειναι δυσκολη,φαινομαι αδυναμος,δειλος,χωρις πυγμη και χωρις να μπορω να παιρνω πρωτοβουλιες,δειχνω ντροπαλος και αυτο παλι φαινεται στους αλλους,δεν μπορω να κοιταξω στα ματια καποιον η καποια για ωρα,υπαρχει μια ανασφαλεια οτι αν γινει κατι,στον χωρο εργασιας,η οπουδηποτε,δεν θα ξερω πως να διαχειριστω τα πραγματα,σκαλωνω με το παραμικρο,αργω να παρω αποφασεις καθως προσπαθω να επεξεργαστω τι θα κανω αν παει κατι λαθος.

    Βαρεθηκα,βιβλια αυτοβοηθειας,βιντεακια στο youtube,θεωριες και στρατηγικες που ειναι ωραια να τα βλεπεις αλλα δυσκολα εφαρμοσιμα στην καθημερινοτητα.Eχω απελπιστει κυριολεκτικα,ξεκιναω κατι με ενθουσιασμο και καταληγω μετα απο καποιο μικρο διαστημα να χανω το ενδιαφερον παντελως η να τα παρατατω με την πρωτη δυσκολια που συνανταω.
    δε ξερω την ηλικια σου αλλα αφου εργαζεσαι θα εισαι πανω απο 20-25 ,τοτε θα σου ελεγα κατις απλο,προσπαθησαι να κατσεις ηρεμα και να κανεις μια ανανδρομη στην ζωη σου! και βρες πραγματα, ειτε πραξεις καλες προς το κοινωνικο συνολο, ειτε χαρα που εχεις δωσει στου δικους σου, η καποιο κατορθωμα στην εργασια σου. Θυμησου λιγακι λοιπον εκεινη την στιγμη και σκεψου κατις, σκεψου οτι εχεις καταφερει πραγματα που οι αλλοι, οπως εγω π.χ. δεν θα μπορουσαμε! εστισαι σε αυτα και μην κολοσεις να νιωσεις υπερηφανος για τον εαυτο σου! μην ντραπεις να βαλεις στην ψυχη σου λιγο χαρα για την αρετη που ειχες.Το ιδιο και για οταν εκανες χαρουμενους τους γονεις σου! το να θυμηθεις το χαμογελο στο προσωπο της μητερας σου για κατι που την εκανες υπερυφανη για εσενα δεν ειναι ντροπη! φερτα ολα αυτα στην μνυμη σου!
    Δεν ειναι αμαρτια να κανεις κατις τετοιο, αμαρτια ειναι η υπερβολη! αμαρτια ειναι η υπερβαση της υπερηφανιας μας! οταν δλδ νομιζουμε οτι ειμαστε μονο εμεις και οτι οι αλλοι ειναι τυποτα!, η εαν νομιζουμε οτι οι γυρο μας ειναι χαζοι, ειναι προβατα και τους κανουν οτι θελουν, ενω εμεις ξεχωριζουμε! αυτο ειναι λαθος! διοτις τυποτα δεν μπορουμ να το κανουμε χωρις να το επιτρεψει ο Θεος. Η ταπινοτητα ειναι αρετη, απλα θελει και αυτη το μετρο της.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    να πας σε ψυχολογο καλυτερα αντρα.κοιτα δεν εχεις καταθλιψη αλλα αν συνεχισεις ετσι θα την αποκτισεις.απλα εχει μια ζωη που δε σου προσφερει ικανοποιηση.χρειαζεσαι φιλους,ακομα και ενας που να ειναι αληθινος και να μπορεις να του μιλας ανοιχτα χωρις να ντρεπεσαι η να φοβασαι οτι θα πεσεις στα ματια του αρκει.Ξερεις αν σε βλεπουν οι αλλοι να μην τους μιλας μπορει να νομιζουν οτι δε θες πολλα πολλα μαζι τους κι ετσι σ αφηνουν στην υσηχια σου.Εσυ μπορει να νιωθεις ασχημα που δεν πηγες διακοπες αλλα τους αλλους δεν τους νοιαζει αν εσυ πηγες η οχι ουτε θα νιωσουν οτι υστερεις σε κατι επειδη δεν πηγες.εγω ειχα κανονησει και το ακυρωσα λογω κοροναιου.περυσι δεν πηγα γιατι δεν ειχα παρεα ο καθενας επαιρνα και διαφορετικη περιοδο αδεια δε συμπιπταμε.Ξερω πολλους που δεν πηγαν.αλλοι απλα πηγαν μονοημερες.και γιατι πρεπει ολοι να ειμαστε ιδιοι και να μας αρεσουν τα ιδια και να κανουμε τα ιδια πραγματα.βρισκουμε αυτον που ειναι σαν κι εμας.και μενα με ρωτανε που βγαινω.τι να πει τωρα ο αλλος για να πιασει κουβεντα?ρωταει που βγαινω.μια φορα μου την εδωσε και απαντησα δε βγαινω ειμαι σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι.δεν πτοηθηκε ομως.ουτε εγω πολυβγαινω.μπορει εσενα να σε πειραζει γιατι καταβαθος θες να βγεις

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    να πας σε ψυχολογο καλυτερα αντρα.κοιτα δεν εχεις καταθλιψη αλλα αν συνεχισεις ετσι θα την αποκτισεις.απλα εχει μια ζωη που δε σου προσφερει ικανοποιηση.χρειαζεσαι φιλους,ακομα και ενας που να ειναι αληθινος και να μπορεις να του μιλας ανοιχτα χωρις να ντρεπεσαι η να φοβασαι οτι θα πεσεις στα ματια του αρκει.Ξερεις αν σε βλεπουν οι αλλοι να μην τους μιλας μπορει να νομιζουν οτι δε θες πολλα πολλα μαζι τους κι ετσι σ αφηνουν στην υσηχια σου.Εσυ μπορει να νιωθεις ασχημα που δεν πηγες διακοπες αλλα τους αλλους δεν τους νοιαζει αν εσυ πηγες η οχι ουτε θα νιωσουν οτι υστερεις σε κατι επειδη δεν πηγες.εγω ειχα κανονησει και το ακυρωσα λογω κοροναιου.περυσι δεν πηγα γιατι δεν ειχα παρεα ο καθενας επαιρνα και διαφορετικη περιοδο αδεια δε συμπιπταμε.Ξερω πολλους που δεν πηγαν.αλλοι απλα πηγαν μονοημερες.και γιατι πρεπει ολοι να ειμαστε ιδιοι και να μας αρεσουν τα ιδια και να κανουμε τα ιδια πραγματα.βρισκουμε αυτον που ειναι σαν κι εμας.και μενα με ρωτανε που βγαινω.τι να πει τωρα ο αλλος για να πιασει κουβεντα?ρωταει που βγαινω.μια φορα μου την εδωσε και απαντησα δε βγαινω ειμαι σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι.δεν πτοηθηκε ομως.ουτε εγω πολυβγαινω.μπορει εσενα να σε πειραζει γιατι καταβαθος θες να βγεις
    Γιατί καλύτερα σε άντρα ψυχολόγο;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Γιατι δε θα τον κοβει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Γιατι δε θα τον κοβει
    Οι γυναίκες ψυχολόγοι σε αφήνουν να μιλησεις.. Δεν σε κόβουν. Είναι εκπαιδευμένες.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    επειδη ειναι κι αυτος αντρας και θα μπορεσει να τον συμβουλεψει στο θεμα με το γυναικειο φυλο.ισως να κανουν και μαζι εκθεση.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Απλα φοβαμαι,υπαρχει ο φοβος του μην με παρεξηγησουν και νιωσω εγω αβολα μετα,ανασφαλεια-φοβος,αυτο.Ειμαι αντιεπικοινωνιακος,λιγομι� �ητος,βαρυς,δεν εχω σοσιαλ μιντια,αποφευγω να μιλαω πολυ για τον εαυτο μου,ντροπαλος αρκετα,ειναι ενας συνδιασμος πραγματων που οδηγει σε αυτο το χαμηλων τονων προφιλ αλλα παραλληλα να σε θεωρουν περιεργο η να φαινεται οτι δεν θελεις να εχεις επαφες,ενω δεν ειναι ετσι ακριβως.

    Για τους ψυχολογους,ειναι τοσα τα παρακλαδια και οι ειδικοτητες που δεν ξερω αν θα επρεπε να απευθυνθω γενικα και αοριστα σε ενα ψυχολογο,η ψυχολογο-συμβουλο-κατι,οτιδηποτε.

  11. #26
    Εγώ βρήκα έναν της συμπεριφορικής αλλά είναι νωρίς ακόμα για να σου πω. Ένα μέλος ''ariana'' είχε να προτείνει ψυχολόγο. Ρώτα την αν θέλεις.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    για σου φιλε,θεματοθετη.
    Λοιπον, αν υποθεσουμε οτι το προβλημα σου για να το ξεπερασεις πρεπει να κανεις 4 βηματα, τοτες εχεις κανει το πρωτο και το πιο σημαντικο βημα. Αυτο το βημα ειναι η παραδοχη και αποδοχη του οτι εχεις προβλημα με την αυτοπεπηθεση σου, με το θαρρος σου .Πιστεψεμε μετραει διοτις αλλοι δεν το παραδεχοντε με τυποτα! εθελοτυφλουν ,αρα εισαι πολυ καλα.
    Το επομενο βημα σου ειναι να ψαξεις ,να κανεις μια σοβαρη ερευνα σε ολα τα ειδη θεραπειας που υπαρχουν για το προβλημα σου που εχεις δει οτι εχεις. Φανταζομαι οτι εννοειτε πως θα κοιτας μονο σοβαρες,μονο ενδεδηγμενες θεραπειες,διοτις υπαρχουν τσαρλατανοι. Το επομενο βημα ειναι να παρεις αποφαση οτι θα κανεις με σοβαροτητα τη θεραπεια, θα την κανεις κατα γραμμα που λενε! Μετ θα πρεπει να κανεις το παρτυ της θεραπειας, οταν δλδ τελειωσεις και νιωσεις ξανα δυνατος, και με αυτοπεποιθεση ,να συνεχησεις να κανεις τις ασκησεις, να θυμασαι παντα πως εισουν πριν και το ποσο αξιος εισαι που καταφερες να το θεραπευσεις.
    Μερικες περιπτωσεις ντροπαλοτητας -δεν λεω οτι ειναι η δικη σου - εχουν να κανουν με σημειο εναρξης ακριβως το αντιθετο απο αυτο που νομιζουμε !δλδ , εχει μεγα ιδεα για τον εαυτο του, αυτο γινεται διοτις εχουν την εντυπωση πως ο κοσμος θα ασχολειται με αυτον! ,η οτι απο την δικη τους παρουσια θα εξαρτηθει η τυχη των αλλων! Δεν αναφερομαι στο θεμα το συγκεκριμενο,το λεω απλ επειδη προ λιγου το διαβασα κι μου κανε εντυπωση!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Arrow

    Δεν με αγγιζει τοσο το κλασσικο "τι θα πει ο κοσμος",ας λενε οτι θελουν,εχω ακουσει διαφορα,οτι ειμαι βαρυς,οτι δεν μιλαω πολυ,οτι δεν βγαινω,οτι ειμαι ντροπαλος και διαφορα,καποια απο αυτα οντως ισχυουν.Το ζητημα μου ειναι εχω πως ταση απομονωσης,προσπαθω να κρυβομαι συναισθηματικα ωστε να μην δειχνω σημαδια οτι κατι δεν παει καλα,εσωστρεφης,ντροπαλος και λιγομιλητος,στοιχεια που τα καταλαβαινει η αλλη πλευρα αμεσως,κλεινομαι στον εαυτο μου πιστευωντας οτι ετσι θα τον προστατεψω απο την εκθεση,σε κατι που δεν θα μπορει να αντιμετωπισει.

    Δεν ανοιγομαι ευκολα,δεν μπορω να εμπιστευτω ευκολα,οταν προσπαθει ο αλλος να σε γνωρισει,τι ατομο εισαι και βρισκει μπροστα του συνεχως εναν τοιχο και μια πορτα,το βρισκω λογικο καποια στιγμη να απομακρυνθει απο εσενα,αφου δεν βρισκει ανταποκριση και δεν μπορει να μαθει τιποτε για σενα,αυτο ειναι ενα προβλημα που δεν με βοηθαει στο να αναπτυξω φιλιες,μπορει οι αλλοι να θελουν αλλα με τον τροπο μου,την σταση μου,χωρις ο ιδιος να το καταλαβαινω ακριβως,να τους απομακρυνω και εκει μπαινεις στο τρυπακι της αναζητησης των αιτιων,γιατι δεν μπορω να σταυρωσω μια φιλια,η μια σχεση,μηπως δεν με γουσταρουν,μηπως τους ειμαι αδιαφορος,βαρετος και δεν τους κανω στην παρεα.

    Δεν ειναι,οτι ειχα φιλους και με τον καιρο τους εχασα,αντε να ειχα απο το λυκειο 3-4,οι οποιοι με τα χρονια,προχωρησαν στη ζωη τους και λογικα,χαθηκε καθε επαφη και επικοινωνια,ειμαι σε μια δουλεια και ενα εργασιακο περιβαλλον με αρκετο κοσμο καθημερινα,χανω σε επικοινωνιακα skills,δεν εχω πυγμη και δεν μπορω να επιβληθω οταν χρειαζεται,δεν εχω τα κοτσια να πω την γνωμη μου,κατεβαζω το κεφαλι κατω και δεν κοιταω τον αλλον στα ματια,ολα αυτα δημιουργουν ενα κλιμα εσωτερικης εντασης και αρνητικα συναισθηματα,που μαζι με τις ανασφαλειες,τους φοβους για αποτυχια η κριτικη απο τους αλλους,με φερνουν σε δυσκολη θεση,μπορουν ευκολα να με εκμεταλλευτουν και γω να μην μπορω να υπερασπιστω τον εαυτο μου σε αυτο το κομματι.

    Ειχα δωσει μια online συνεντευξη,στην περιοδο της καραντινας,μεσω βιντεο,αισθανηκα καπως αβολα και περιεργα,τελικως κατεληξε σε ενα δεν πληρειτε τις προυποθεσεις για την θεση,αλλα θα κρατησουμε το βιογραφικο σας για μελλοντικες θεσεις αν σας ενδιαφερει.

    Ειναι μια κατασταση στην οποια ενω ξερω ποια ειναι τα προβληματα,τα εχω εντοπισει,παρολαυτα,φοβαμα ι να τα αντιμετωπισω,ειτε με επισκεψεις σε ειδικους ψυχολογους,ειτε δοκιμαζοντας διαφορες θεραπειες η στρατηγικες που προτεινονται και τα βρισκεις ευκολα σε βιβλα,στο web κλπ.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν με αγγιζει τοσο το κλασσικο "τι θα πει ο κοσμος",ας λενε οτι θελουν,εχω ακουσει διαφορα,οτι ειμαι βαρυς,οτι δεν μιλαω πολυ,οτι δεν βγαινω,οτι ειμαι ντροπαλος και διαφορα,καποια απο αυτα οντως ισχυουν.Το ζητημα μου ειναι εχω πως ταση απομονωσης,προσπαθω να κρυβομαι συναισθηματικα ωστε να μην δειχνω σημαδια οτι κατι δεν παει καλα,εσωστρεφης,ντροπαλος και λιγομιλητος,στοιχεια που τα καταλαβαινει η αλλη πλευρα αμεσως,κλεινομαι στον εαυτο μου πιστευωντας οτι ετσι θα τον προστατεψω απο την εκθεση,σε κατι που δεν θα μπορει να αντιμετωπισει.
    Μάλλον σε νοιάζει τι θα πει ο κόσμος. Σε νοιάζει να μην καταλάβουν οτι έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση. Λογικό όλοι το έχουμε σε κάποιο σημείο. Θεωρώ πως πρέπει να εκθεθείς συναισθηματικά. Δηλαδή να δείξεις τα τρωτά σου σημεία στους άλλους.Όλοι έχουμε και αν είναι σε λογικά πλαίσια δεν είναι λόγος για να σε απορρίψει κάποιος.Η απλή έκθεση χωρίς συναίσθημα είναι για άλλες περιπτώσεις, οχι για την δική σου τοσο. Ο λόγος που απορρίπτεσαι, όπως λές είναι η άμυνα που βγάζεις. Γιατί ο φίλος θα δεχθεί να είσαι ντροπαλός ή με χαμηλή αυτοεκτίμηση. Δεν θα μπορέσει να δεχτεί το γεγονός ότι κλείνεσε και "τον απορρίπτεις" εσύ με την αμυνα σου. Γιατί αν καταλαβαίνω καλά αντιδράς ως αδιάφορος στους άλλους ωστε να τους απορρίψεις εσύ πρώτος. Η γνώμη μου είναι ότι ο δρόμος για την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθηση είναι να είσαι ο ατελής εαυτός σου. Χρειάζεται χρόνος εννοείται για να νιώσεις καλά με αυτό που εσύ έχεις θεωρήσει λάθος στον χαρακτήρα σου, αλλά εννοείται είναι μονόδρομος πλέον στην ζωή σου. Καλό είναι να ψάχνεις για ομάδες με ανθρώπους και να ενταχθείς σε αυτές. Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Και μην αποφέυγεις τον ψυχοθεραπευτή. Θα σε μάθει να δεις σε βάθος πως σκέφτεσαι και θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τον ευατό σου. Θα είναι δύσκολος ο δρόμος με σκαμπανευάσματα. Καλή τύχη.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Κάνε την αρχή κ πήγαινε σ έναν ψυχολόγο έναν απλό ψυχολόγο ψαχτο λίγο στο ίντερνετ κ βρες κάποιον που σου φενεται συμπαθής κ πήγαινε να κάνεις μια αρχή. Δε χρειάζεται να έχει κάποια ιδιαίτερη εξειδίκευση. Είναι ένα από τα θέματα που οι ψυχολόγοι συζητάνε συχνά ακόμη κ σε σεμινάρια που παρουσιάζουν κατά καιρούς το θέμα της αυτοεκτίμηση αυτοπεποίθηση. Δε χρειάζεται κάποιος να είναι στους top 10 ψυχολόγος για να σε βοηθήσει σε αυτό το θέμα. Υποτίθεται ότι αυτό που έχεις είναι από τις εύκολες περιπτώσεις που έχουν να αντιμετωπίσουν στο γραφείο τους. Έχουν ξανακούσει τα δικά σου προβλήματα κ ακόμα χειρότερα. Είναι συνιθισμενοι σε ότι κι αν του πεις, δε θα ναι κάτι καινούριο γι αυτούς. Πήγαινε να κάνεις την αρχή κι έλα να μας πεις εντυπωσεις

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη Αυτοεκτιμηση
    By maria4 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 19-09-2017, 16:12
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 20:26
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •