Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 126
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Δεν βρίσκω ικανοποίηση πουθενα αυτή τη στιγμή,δεν έχω διάθεση,όρεξη,κίνητρο για τίποτε,ότι και να μου πεις να ασχοληθώ,δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς,η δουλειά δεν με γεμίζει,η καθημερινότητα είναι δύσκολη,πέφτω εύκολα με την παραμικρή απογοήτευση.

    Δεν νιώθω πως έχω τον έλεγχο του προβλήματος αλλά αυτό ελεγχει εμένα,είναι πολλά προβλήματα μαζί που ενώνονται σε ένα,οπότε κάνουν την κατάσταση για μένα δυσκολότερη στην εύρεση λύσεων.

    Η χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση παραμένουν στο ίδιο χαμηλό σημείο.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν βρίσκω ικανοποίηση πουθενα αυτή τη στιγμή,δεν έχω διάθεση,όρεξη,κίνητρο για τίποτε,ότι και να μου πεις να ασχοληθώ,δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς,η δουλειά δεν με γεμίζει,η καθημερινότητα είναι δύσκολη,πέφτω εύκολα με την παραμικρή απογοήτευση.

    Δεν νιώθω πως έχω τον έλεγχο του προβλήματος αλλά αυτό ελεγχει εμένα,είναι πολλά προβλήματα μαζί που ενώνονται σε ένα,οπότε κάνουν την κατάσταση για μένα δυσκολότερη στην εύρεση λύσεων.

    Η χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση παραμένουν στο ίδιο χαμηλό σημείο.
    Πέρα από τους λόγους που αναφέρεις για τους οποίους αισθάνεσαι έτσι, έχεις κάνει ποτέ εξετάσεις μη τυχόν υπάρχει και κάποιος βιολογικός παράγοντας; Θυρεοειδή π.χ., βιταμίνες b12, φυλλικό οξύ, d, ή σίδηρο που σχετίζονται με άγχος και κατάθλιψη εάν είναι χαμηλά;

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Έχω κάνει και βγήκαν καθαρές,μόνο χολιστερινη ήταν ανεβασμένη αλλά αυτό είναι λογικό αφού πήρα κιλά.

    Πήρα βιταμίνες D,lecalcif,για 3 μήνες,δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Έχω κάνει και βγήκαν καθαρές,μόνο χολιστερινη ήταν ανεβασμένη αλλά αυτό είναι λογικό αφού πήρα κιλά.

    Πήρα βιταμίνες D,lecalcif,για 3 μήνες,δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα.
    Τις παρακολουθείς κάθε χρόνο; Εγώ τα τελευταία χρόνια που άρχισα να κάνω εξετάσεις για βιταμίνες, είδα ότι κάθε χρόνο είχα στα χαμηλά επίπεδα του φυσιολογικού το φυλλικό οξύ και b12, και ανεπάρκεια d. Με τα συμπληρώματα που παίρνω κάθε χρόνο έχω παρατηρήσει ότι δεν αρρωσταίνω και ακόμη κι όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά δεν σερνομαι και σωματικά όπως πριν. Γι'αυτό είπα να σε ρωτήσω.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Έχω πάρει κατά καιρούς βιταμίνες,B12,D,σίδηρο,δεν έχω διαπιστώσει βελτίωση σε διάθεση η ψυχολογία.

    Τα αντικαταθλιπτικά με έχουν βοηθήσει ως ένα βαθμό να μην σέρνονται,αλλά μέχρι εκεί,ούτε βελτιώνεται η όρεξη και η διάθεση μου,είχα δύο μέρες ρεπό και απλά δεν έκανα τίποτε,γιατί μου φαίνονται όλα αδιάφορα,μια από τα ίδια,δεν ευχαριστιεμαι η χαίρομαι από κάτι,δουλειά,φίλοι,σχέσεις, ενδιαφέροντα,όλα είναι στάσιμα.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Δεν μπορώ να νιώσω χαρά,κάνω μια δουλειά που δεν μου ταιριάζει,δεν έχω κοινωνικό κύκλο,έχω χάσει τα καλύτερα μου χρόνια από 18 ως 30 μην κάνοντας τίποτε ουσιαστικό,ούτε διασκέδαση χάρηκα,ούτε ταξίδια,φιλίες,σχέσεις, χόμπυ,τίποτε από όλα αυτά.

    Δυστυχώς τόσα χρόνια δεν αναπληρώνονται με τίποτε,ντρέπομαι να προβάλω τον εαυτό μου στα σοσιαλ μίντια,δεν θέλω ούτε το ινστα ούτε το fb.
    Last edited by JohnyK33; 26-08-2021 at 12:38.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Άρα μόνο καλύτερα μπορείς να πας από δω και πέρα... ντρέπεσαι γιατί νομίζεις ότι όλοι όσοι έχουμε λογαριασμό στο Facebook κάνουμε ζωαρα; Στη ζωή δεν χρειάζεται να αριστευσεις, απλά ζήσε την, φαντάσου πώς θες να τη ζήσεις και φτιάξε ένα σχέδιο.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν μπορώ να νιώσω χαρά,κάνω μια δουλειά που δεν μου ταιριάζει,δεν έχω κοινωνικό κύκλο,έχω χάσει τα καλύτερα μου χρόνια από 18 ως 30 μην κάνοντας τίποτε ουσιαστικό,ούτε διασκέδαση χάρηκα,ούτε ταξίδια,φιλίες,σχέσεις, χόμπυ,τίποτε από όλα αυτά.

    Δυστυχώς τόσα χρόνια δεν αναπληρώνονται με τίποτε,ντρέπομαι να προβάλω τον εαυτό μου στα σοσιαλ μίντια,δεν θέλω ούτε το ινστα ούτε το fb.
    Δεν χάνεις κάτι εάν δεν έχεις Instagram, Facebook κ.α

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Είναι πολλοί άνθρωποι έτσιjohnny.
    Παρομοίως δεν έχω κάνει ταξίδια δεν έχω φίλες καί κοινωνική ζωή. Όμως όταν κάνεις σύγκριση Με άλλους πάει τό χασες. Εσύ για τον εαυτό σου δες την δική σου εξέλιξη. Τί κιαν δεν τά έχεις ζήσει όλα αυτά που λες, τελείωσε η ζωή; Από δώ καί πέρα τί κάνουμε. Μή σταματάς νά ονειρεύεσαι τίποτα δεν τελείωσε τώρα αρχίζουν!!.
    Αυτή η δουλειά που σέ ρίχνει για αρχή.. μήπως νά τήν αφήσεις;

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Καλά χαμηλή αυτοεκτίμηση, αυτοπεποίθηση κλασικά και εγώ, δεν κάνω τίποτα στην ζωή μου επειδή πιστεύω ότι θα αποτύχω πριν καν προσπαθήσω. Όσο για διασκέδαση για ένα καφέ βγαίνω και γι'αυτό βαριέμαι, βαριέμαι για τα πάντα, δεν έχω δύναμη ούτε τα πόδια μου να πάρω, περπατάω και είδη στα 100 μέτρα έχω κουραστεί, το μόνο που θέλω είναι φαι, τηλεόραση και ύπνος!

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Διαβάζεις Αντρέα για την πιστοποίηση που έλεγες; Κάντο καί δεν θά χάσεις!

  12. #72

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Διαβάζεις Αντρέα για την πιστοποίηση που έλεγες; Κάντο καί δεν θά χάσεις!
    Η αλήθεια είναι ότι δεν διαβάζω καθόλου όρεξη!

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Καλά χαμηλή αυτοεκτίμηση, αυτοπεποίθηση κλασικά και εγώ, δεν κάνω τίποτα στην ζωή μου επειδή πιστεύω ότι θα αποτύχω πριν καν προσπαθήσω. Όσο για διασκέδαση για ένα καφέ βγαίνω και γι'αυτό βαριέμαι, βαριέμαι για τα πάντα, δεν έχω δύναμη ούτε τα πόδια μου να πάρω, περπατάω και είδη στα 100 μέτρα έχω κουραστεί, το μόνο που θέλω είναι φαι, τηλεόραση και ύπνος!


    Σε παρόμοια φάση είμαστε,δεν κάνω τπτ στη ζωή μου,έχω τάσεις παραίτησης από όλα και απλά να κάθομαι με το κινητό σε ένα καναπέ η ένα κρεβάτι όλη μέρα.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εμένα τώρα με έπιασε άλλο, επειδή δεν θέλω να διαβάσω για να δώσω πιστοποίηση, με έπιασε κάτι σαν μικρός πανικός, η διορία συμμετοχής είναι έως της 20 του μήνα, φαντάζομαι τι θα γίνεται όταν πλησιάζουν ακόμα περισσότερο οι μέρες, το ίδιο είχα πάθει και το 2018, τώρα έχω τα χάπια και ηρεμώ, τότε δεν έπαιρνα!!

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη Αυτοεκτιμηση
    By maria4 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 19-09-2017, 15:12
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 19:26
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 16:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 20:44
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •