Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 126
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν ειναι μονο χαμηλη αυτοεκτιμηση/αυτοπεποιθηση,ειναι διαφορα πραγματα μαζι που δινουν αυτο το αρνητικο αποτελεσμα και με εχουν επηρεασει αισθητα και εχω κολλησει σοβαρα σε σημειο να αναρωτιεμαι και ο ιδιος,μα ειναι δυνατον να δυσκολευομαι τοσο εκει,που θεωρητικα μπορει να μοιαζει κατι ευκολο.Εχω αργησει πολυ το ξερω,ισως ψαχνω την μαγικη η ευκολη λυση,που δεν υπαρχει φυσικα.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Το αργησες δεν ισχύει. Οποτε και όσο βελτιώσεις το πρόβλημα σου θα ζεις ένα κλικ καλύτερα απο πριν.Δες το σαν παιχνίδι αυτοβελτίωσης. Οταν το ξεπεράσεις θα λες ιστορίες ότι το ξεπέρασες. Αν ενδιαφέρεσαι για συνάντηση πες μου. Εγώ ενδιαφέρομαι!!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Εχω ξενερωσει ασχημα,εχω χασει την ορεξη μου,την διαθεση μου,ειμαι σκεπτικος συνεχεια,υπεραναλυω τα πραγματα,δεν βρισκω λυσεις που να μου δινουν καποια εστω ικανοποιηση,αν εχω 1-2 ενδιαφεροντα,δεν υπαρχει ο χρονος και η διαθεση να ασχοληθω στα σοβαρα παρα μονο περιστασιακα,ξεκιναω κατι και μετα απο λιγο,απλα χανω το ενδιαφερον μου,το παραταω,δεν μπορω να πω ξεκαθαρα οτι θελω αυτο η μου αρεσει εκεινο,παντα σκαλωνω και κολλαω σε μικροπραγματα που δεν θα επρεπε.Εχω μεινει πολυ πισω δυστυχως για την ηλικια που ειμαι,σε προσωπικο,επικοινωνιακο επιπεδο.Οι προσωπικοι φοβοι και οι προσωπικες ανασφαλειες,η εσωστρεφεια, με εχουν κρατησει πολυ χαμηλα και αυτο φαινεται προς τα εξω,η απειρια,η αβγαλσια,οτι δεν μπορω να υπερασπιστω τον εαυτο μου οταν χρειαζεται,σε λεκτικο επιπεδο και οχι μονο,τις περισσοτερες φορες ειμαι αυτος που θα κανει πισω και θα δεχτει τι θα πουν οι αλλοι για σωστο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Question

    Οποτε τι εχετε να μου προτεινετε πως να προχωρησω ποια βηματα να κανω για να αρχισω να βλεπω καποια βελτιωση ειναι αρκετα τα θεματα που εχω να αντιμετωπισω.

    1.Eλλειψη επικοινωνιακων skills προσεγγισης,αποφυγη χρησης social media

    2.Ελλειψη αυτοπεποιθησης και αυτοεκτιμησης,καταθληπτικ� � συμπτωματα

    3.Φοβος αποτυχιας φοβος απορριψης

    4.Ανασφαλειες εμφανισης

    5.Ελλειψη κινητρων motivation χασιμο ενδιαφεροντος μετα απο λιγο που ξεκιναω κατι

    6.Εσωστρεφεια ντροπαλοτητα,γενικο στρες σε εργασιακο περιβαλλον

    7.Απειρια αβγαλσια (που δεν κρυβονται) στον σεξουαλικο τομεα στον φιλικο τομεα κλπ
    Last edited by JohnyK33; 22-09-2020 at 13:33.

  5. #35
    Ψυχολόγο συστήνουμε εδώ και καιρό !
    Αν ήσουν 20 θα το συζητούσαμε , δήλωσες 34.
    Και εμένα δεν μου δίνεις την εντύπωση ότι ξέρεις και τι να κάνεις , δεν μιλάς για λύσεις και προσπάθειες, τα ίδια και τα ίδια εκφράζεις ως παράπονο.
    Μπορεί ένας ειδικός να σε βάλει σε ένα δρόμο .
    Αν έχεις και χρήματα φυσικά .
    Αν δεν έχεις το ξανασυζητάμε .

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15

    Smile

    1. ψυχολογο πολυ σημαντικό
    2. επικοινωνιακα σκιλς θα μαθεις μιλώντας με ανθρώπους άρα πρεπει να συναντας συχνά ανθρώπους και να μιλας. Πήγαινε σε κάποια ομάδα ώστε να αναπτύξεις σχέσεις με αυτούς και όχι απλά να μιλάς στον περιπτερά.
    3. γυναικεία επικοινωνία ίσως να πας σε menofstyle, δεν το χω δοκιμάσει αλλά σίγουρα θα βοηθήσει με τον τροπο του.
    4. γυμναστική, πρωινό ξύπνημα ενασχόληση με χόμπι, διάβασμα (γενικά habits) θα σε βοηθήσουν στην αυτοπεποίθηση αλλά και στα καταθλιπτικά συμπτώματα. Δεν είναι εύκολο να δημιουργήσεις καλές συνήθειες γι αυτό θέλει σιγά σιγά. ΠΧ για τρεις μήνες προσπάθησε να πηγαίνεις γυμναστήριο. μετά πρόσθεσε κάτι άλλο. Α και η διατροφή παίζει σίγουρα σημαντικό ρόλο στην ψυχολογία.
    5. Το πιο σημαντικό είναι να αποδεχθείς τον ευατό σου (μακρύ ταξίδι). self acceptance. ψαξε το θέμα.
    Αυτό που έχω να πω είναι ότι τέτοια προβλήματα χρειάζονται χρόνο για να αλλάξουν και μπορεί στην αρχή να νιώσεις και χειρότερα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by led View Post
    Ψυχολόγο συστήνουμε εδώ και καιρό !
    Αν ήσουν 20 θα το συζητούσαμε , δήλωσες 34.
    Και εμένα δεν μου δίνεις την εντύπωση ότι ξέρεις και τι να κάνεις , δεν μιλάς για λύσεις και προσπάθειες, τα ίδια και τα ίδια εκφράζεις ως παράπονο.
    Μπορεί ένας ειδικός να σε βάλει σε ένα δρόμο .
    Αν έχεις και χρήματα φυσικά .
    Αν δεν έχεις το ξανασυζητάμε .

    Tι ψυχολογο ομως,καποια συγκεκριμενη ειδικοτητα η γενικο ψυχολογο.Δεν μιλαω για λυσεις η προσπαθειες γιατι εχω κολλησει και σκαλωνω να προχωρησω σε αυτες τις αποφασεις,γιαυτο εχω μεινει στο παραπονο,φαινομαι οτι διαμαρτυρομαι για ολα αλλα δεν κανω κινησεις και μενω σε αυτο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Denis97 View Post
    5. Το πιο σημαντικό είναι να αποδεχθείς τον ευατό σου (μακρύ ταξίδι). self acceptance. ψαξε το θέμα.
    Αυτό που έχω να πω είναι ότι τέτοια προβλήματα χρειάζονται χρόνο για να αλλάξουν και μπορεί στην αρχή να νιώσεις και χειρότερα.
    Ξερω τι θεματα εχω,εκνευριζομαι με τον εαυτο μου γιατι δειχνω αδυναμια να τα αντιμετωπισω και απλα μενω στην διαμαρτυρια.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Ενα πολύ βασικό γνώρισμα που έχουν όλοι όσοι έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση είναι πως ενδιαφέρονται μόνο για τον εαυτό τους και όχι για τους άλλους.

    Αν πλησιάσεις καποιον/α και ψάχνεις να βρεις τι να του πεις για να φανείς έξυπνος, πρωτότυπος, τυπάς κ.λ.π είναι επόμενο να ξεμείνεις από ατάκες. Αν όμως ενδιαφερθείς πραγματικά για αυτόν/ην, τότε ως εκ θαύματος βρίσκεις άπειρα θέματα συζήτησης. Αν μπεις στη θέση του άλλου και προσπαθήσεις να καταλάβεις πώς σκέφτεται και τι τον απασχολεί, μπορείς να συζητάς με τις ώρες και ο άλλος να δείξει ενδιαφέρον γι αυτά που του λες.

    Αντίστοιχα με τη δουλειά και τη διασκέδαση. Αν κάνεις κάτι που σου αρέσει και το κάνεις για σένα και όχι για να εισπράξεις το χειροκρότημα των άλλων θα είσαι πιό αποτελεσματικός, θα διασκεδάζεις με ότι κάνεις και δεν θα το βαριέσαι γιατί θα επικεντρώνεσαι στη δική σου πρόοδο και όχι στη σύγκριση με τους άλλους. Σίγουρα οι άλλοι είναι καλύτεροι από σένα σε κάτι, αλλά κι εσύ είσαι καλύτερος σε κάτι άλλο.

    Τα βιβλία αυτοβοήθειας σου λένε τη μισή αλήθεια. Δεν υπάρχουν έτοιμες λύσεις. Πρέπει να βρεις μόνος σου το δρόμο σου. Το κλειδί είναι το γνήσιο ενδιαφέρον για τους άλλους και η λεγόμενη "φροντίδα εαυτού", δηλαδή να αγαπήσεις τον εαυτό σου και να μην τον συγκρίνεις. "Πιάσε τον ταύρο από τα κέρατα". Είναι μια φράση που μου είπε κάποιος δάσκαλος, αλλά μόνον όταν αποφάσισα να συναντήσω τους φόβους μου και να αναμετρηθώ μαζί τους κατάλαβα το νόημά της

  10. #40
    Εγώ βρήκα ένα της γνωσιακής συμπεριφορικής . Εμένα μου λέει όλα φτιάχνουν , αλλά τι θα έλεγε θα μου πεις, σου τρώω τα λεφτά χαχα
    Λογικά αυτή η συστολή που έχεις, για να μη κάνω και διαγνώσεις , θα του πεις σε ποια θέματα είναι , τι κάνεις τι δεν κάνεις, ποια η σχέση σου με τους άλλους και θα σε βάλει σε μια διαδικασία συναναστροφής με τους άλλους. Δεν θα σου πει πήγαινε να την πέσεις σε μια άγνωστη , σταμάτα να έχεις κατάθλιψη , καταλαβαίνεις .

  11. #41
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Ενα πολύ βασικό γνώρισμα που έχουν όλοι όσοι έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση είναι πως ενδιαφέρονται μόνο για τον εαυτό τους και όχι για τους άλλους.

    Αν πλησιάσεις καποιον/α και ψάχνεις να βρεις τι να του πεις για να φανείς έξυπνος, πρωτότυπος, τυπάς κ.λ.π είναι επόμενο να ξεμείνεις από ατάκες. Αν όμως ενδιαφερθείς πραγματικά για αυτόν/ην, τότε ως εκ θαύματος βρίσκεις άπειρα θέματα συζήτησης. Αν μπεις στη θέση του άλλου και προσπαθήσεις να καταλάβεις πώς σκέφτεται και τι τον απασχολεί, μπορείς να συζητάς με τις ώρες και ο άλλος να δείξει ενδιαφέρον γι αυτά που του λες.

    Αντίστοιχα με τη δουλειά και τη διασκέδαση. Αν κάνεις κάτι που σου αρέσει και το κάνεις για σένα και όχι για να εισπράξεις το χειροκρότημα των άλλων θα είσαι πιό αποτελεσματικός, θα διασκεδάζεις με ότι κάνεις και δεν θα το βαριέσαι γιατί θα επικεντρώνεσαι στη δική σου πρόοδο και όχι στη σύγκριση με τους άλλους. Σίγουρα οι άλλοι είναι καλύτεροι από σένα σε κάτι, αλλά κι εσύ είσαι καλύτερος σε κάτι άλλο.

    Τα βιβλία αυτοβοήθειας σου λένε τη μισή αλήθεια. Δεν υπάρχουν έτοιμες λύσεις. Πρέπει να βρεις μόνος σου το δρόμο σου. Το κλειδί είναι το γνήσιο ενδιαφέρον για τους άλλους και η λεγόμενη "φροντίδα εαυτού", δηλαδή να αγαπήσεις τον εαυτό σου και να μην τον συγκρίνεις. "Πιάσε τον ταύρο από τα κέρατα". Είναι μια φράση που μου είπε κάποιος δάσκαλος, αλλά μόνον όταν αποφάσισα να συναντήσω τους φόβους μου και να αναμετρηθώ μαζί τους κατάλαβα το νόημά της
    Παίζει ρόλο και η συναισθηματική νοημοσύνη .

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by led View Post
    Παίζει ρόλο και η συναισθηματική νοημοσύνη .
    Ευτυχώς, μαθαίνεται. Είναι θέμα εστίασης και άσκησης, Στο λέει κάποιος που είχε συναισθηματική νοημοσύνη "ούφο"... :)

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Όλο λες έχεις αργήσει έχεις μείνει πίσω... Δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι αλλά αυτές σου οι σκέψεις/πεποιθησεις σου ρίχνουν την αυτοεκτίμηση κ την αυτοπεποιθηση. Δεν τρέχουμε όλοι μαζί σε κανέναν αγώνα κι εσύ έχεις μείνει πίσω. Ο καθένας μας έχει τη δική του ζωή κ θα την ζήσει όπως θέλει αυτός όπως μπορεί και οπότε μπορεί. Απ ότι κατάλαβα κάνεις μια ζωή κ δεν αντλείς ευχαρίστηση. Άλλαξε την. Δεν ξέρεις πως;;;; ψυχολόγος. Διάβασε τα βιογραφικά τους κ μπες στις σελίδες τους για να πάρεις μια ιδέα αν θα σου ταιριάζει. Επειδή έπεσες σ έναν άσχετο δε σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Όλο λες έχεις αργήσει έχεις μείνει πίσω... Δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι αλλά αυτές σου οι σκέψεις/πεποιθησεις σου ρίχνουν την αυτοεκτίμηση κ την αυτοπεποιθηση. Δεν τρέχουμε όλοι μαζί σε κανέναν αγώνα κι εσύ έχεις μείνει πίσω. Ο καθένας μας έχει τη δική του ζωή κ θα την ζήσει όπως θέλει αυτός όπως μπορεί και οπότε μπορεί. Απ ότι κατάλαβα κάνεις μια ζωή κ δεν αντλείς ευχαρίστηση. Άλλαξε την. Δεν ξέρεις πως;;;; ψυχολόγος. Διάβασε τα βιογραφικά τους κ μπες στις σελίδες τους για να πάρεις μια ιδέα αν θα σου ταιριάζει. Επειδή έπεσες σ έναν άσχετο δε σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι.
    To ξερω αυτο,οτι ριχνω την αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση απο μονος μου καποιες φορες,δεν ειναι θεμα οτι τρεχουμε σε αγωνα,αλλα ετσι νιωθω εγω,οτι εχω μεινει πισω,σε βασικα πραγματα που αλλοι,στην ιδια ηλικια με εμενα,ειναι πολυ πιο εμπειροι,μου εχει στοιχισει η ελλειψη εμπειριας στην καθημερινοτητα μου,με φερνει σε δυσκολη θεση και μου προκαλει ανασφαλειες,γιατι δεν ξερω πως να φερθω η να αντιμετωπισω πραγματα που συμβαινουν.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Αυτο που μου συμβαινει μπορει να ειναι και το λεγομενο self sabotage,δηλαδη σαμποταρεις τον εαυτο σου χωρις να το καταλαβαινεις ακριβως.

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη Αυτοεκτιμηση
    By maria4 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 19-09-2017, 16:12
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 20:26
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •