Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα. - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 126
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εμένα τώρα με έπιασε άλλο, επειδή δεν θέλω να διαβάσω για να δώσω πιστοποίηση, με έπιασε κάτι σαν μικρός πανικός, η διορία συμμετοχής είναι έως της 20 του μήνα, φαντάζομαι τι θα γίνεται όταν πλησιάζουν ακόμα περισσότερο οι μέρες, το ίδιο είχα πάθει και το 2018, τώρα έχω τα χάπια και ηρεμώ, τότε δεν έπαιρνα!!
    Τι εκανες με αυτο το θεμα τελικα,πως πηγε? Εγω σκεψου οτι εχω παρατησει δυο πιστοποιησεις απο ΙΕΚ στη μεση,γιατι δεν μπορουσα να βρω την ψυχολογια να κανω την προετοιμασια που πρεπει,δεν πιστευα πως θα καταφερω,ολα ηταν μαυρα και αποτυχημενα πριν καν κατεβω να γραψω.Τωρα εχω αρχισει παλι να σκεφτομαι να δωσω εξετασεις για να παρω επιτελους το πολυποθητο χαρτι.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Τι εκανες με αυτο το θεμα τελικα,πως πηγε? Εγω σκεψου οτι εχω παρατησει δυο πιστοποιησεις απο ΙΕΚ στη μεση,γιατι δεν μπορουσα να βρω την ψυχολογια να κανω την προετοιμασια που πρεπει,δεν πιστευα πως θα καταφερω,ολα ηταν μαυρα και αποτυχημενα πριν καν κατεβω να γραψω.Τωρα εχω αρχισει παλι να σκεφτομαι να δωσω εξετασεις για να παρω επιτελους το πολυποθητο χαρτι.
    Τίποτα δεν έγινε δεν θα δώσω για άλλη μια φορά πρέπει να είναι η τρίτη η τέταρτη ευκαιρία!!

  3. #78
    kopela93
    Guest
    Παιδιά προσπαθήστε να βρείτε το κουράγιο να δώσετε πιστοποίηση.
    Είναι σημαντική ,θα απασχολησετεβκαι το μυαλό σας με το διάβασμα και την προετοιμασία
    Χανόμαστε στις σκέψεις μας μας κατακλύζουν τα συναισθήματα και δεν προχωραμε!!!!
    Μάστιγα της εποχής

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Εγώ φίλε θέλω να τελειώσω το πτυχίο επιτέλους αλλά πρώτον δεν είχα καθόλου χρόνο με την προηγούμενη δουλειά και δεύτερον δεν μπορώ πουθενά να βρω τις απαντήσεις της ειδικότητας μου.

    Από εκεί και περα και μόνο που θα πετύχεις σε κάτι τέτοιο,αυτόματα κερδίζεις αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση,νιώθεις κάπου ότι πέτυχες.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Πως λοιπον,φτανεις να αποκτησεις αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση για τον εαυτο σου,ποια ειναι τα βηματα που επιβαλλεται να ακολουθησει καποιος?

  6. #81
    garfield
    Guest
    Και μονο που εχεις καταφερει και εχεις δουλεια ειναι πολυ σημαντικο κι ας μην το βλεπεις.
    Εχω κι εγω αποφευκτικα στοιχεια στο χαρακτηρα μου μου το ειπε ο γιατρος μου και με τη δουλεια δεν εχω καταφερει τιποτα. Δεν μπορω καν να φτιαξω ενα σωστο βιογραφικο.
    Θα σε συμβουλευα να μην αφησεις τη δουλεια σου οσο κι αν πιστευεις οτι δεν σου ταιριαζει και πιεζεσαι ψυχολογικα εκτος αν εχεις βρει μια καλυτερη και ειναι κατι σιγουρο. Και μην σκεφτεσαι οτι δεν εχεις καταφερει τιποτα δεν ισχυει στην περιπτωση σου.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Πως λοιπον,φτανεις να αποκτησεις αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση για τον εαυτο σου,ποια ειναι τα βηματα που επιβαλλεται να ακολουθησει καποιος?
    Σε εμένα απευθύνεται η ερώτηση;;

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σε εμένα απευθύνεται η ερώτηση;;
    Oχι,στον οποινδηποτε θελει να απαντησει σε αυτο.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Διαβασα το πρωτο μηνυμα. Πιστευω οτι σκεφτεσαι πολυ πως σε βλεπουν οι αλλοι, χωρις πυγμη κλπ κλπ. Πρεπει λιγο να μπεις στη θεση των αλλων. Προσωπικα εμενα δεν με πειραζει να εχω επικοινωνια με ενα ατομο συνεσταλμενο, που εχει αμφιβολιες για πολλα πραγματα. Σιγουρα εχω προβλημα οταν αντιμετωπιζω ενα ατομο που φαινεται γεματο αυτοπεποιθηση και πεταει την μια μαλακια μετα την αλλη, χωρις να δωσει σημασια στις σκεψεις των αλλων ασχετως εαν ειναι τεκμηριωμενες. Δεν θα επιθυμουσα ποτε για τον εαυτο μου να ειναι το δευτερο ατομο. Καταρχην το πρωτο μαθαινει παντα, το δευτερο ειναι σχεδον αδυνατο να βελτιωθει.

    Εχω δωσει και εγω πιστοποιηση για ΙΕΚ και την ειχα περασει με την πρωτη, εγω και μια κοπελια ενω ολοι οι αλλοι απετυχαν. Το δυσκολο ειναι οντως να βρεις τις απαντησεις στις ερωτησεις πιστοποιησης. Εαν υπηρχε ενα βιβλιο απλα το διαβαζες και ακομα και σε μια ημερα μπορει να ησουν ετοιμος. Τωρα χρειαζεται ερευνα στο νετ, καταγραφη καπου της απαντησης οσο πιο τεκμηριωμενα μπορεις και διαβασμα. Εξαιρετικα επιπονο, εξ ου και η αναβλητικοτητα (υπαρχουν πολλες εννοιες που δεν εχουν σχεση με την εννοια της αυτοπεποιθησης, οπως η αναβλητικοτητα). Δεν υπαρχει λυση σε αυτο θα πρεπει να το κανεις εαν το επιθυμεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Πως λοιπον,φτανεις να αποκτησεις αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση για τον εαυτο σου,ποια ειναι τα βηματα που επιβαλλεται να ακολουθησει καποιος?
    Αρχικα θα πρεπει να κανεις προσπαθεια,μεγαλη γιατι ξερω οτι δεν ειναι ευκολο ,να σταματησεις να δικαζεις τον εαυτο σου.Ατομα με χαμηλη αυτοπεποιθηση ειναι και οι χειροτεροι κριτες του εαυτου τους.Θα πρεπει να σκεφτεσαι αλλιως για εσενα.Να δεχεσαι τα λαθη σου ως λαθη και οχι ως προσωπικες αποτυχιες.Λαθη κανουμε ολοι .Ομως δεν χρειαζεται να αυτομαστιγωνομαστε για καθε λαθος.Κανω λαθος,καταλαβαινω οτι εκανα βλακεια,το κλεινω και παω παρακατω.Αποφευγω να σκεφτομαι ξανα και ξανα ενα λαθος υποτιμωντας τον εαυτο μου που εκανα το λαθος .Αποφυγε τετοιες σκεψεις.Οτι γινεται κλεινει και παμε παρακατω.Και γενικα σταματα ν απαρασκεφτεσαι και να υπεραναλυεις τα παντα.Βρες πραγματα ν ακανεις αλλα σταματα να σκεφτεσαι.Οι σκεψεις σου σε πανε πισω.

    Επεξεργαζομαι τα θετικα του εαυτου μου.Αναγνωρισε τα θετικα σου και δωσε βαση σε αυτα.Κατσε σκεψου τα.Σε καθε αρνητικο σου που τυχον σκεφτεσαι θα πρεπει απεναντι του να βαζεις ενα θετικο σου και να μενεις σε αυτο.

    Ασχολησου με πραγματα,χομπι.Κατι που σου αρεσει αλλα διαλεξε να δοκιμασεις κατι καινουριο που ν ασε βοηθησει να εκτεθεις.πχ μπορει να μην αισθανεσαι δυνατος αλλα επιχειρησε να ασχοληθεις με μια πολεμικη τεχνη κατι ομαδικο ομως.Μη κανεις πισω γιατι θα φοβηθεις οτι δε θα τα πας καλα.Μπες σε μια θεατρικη ομαδα.Σε αυτα συνηθως συμμετεχεις σε θεατρικες παραστασεις μπροστα σε κοσμο και η εκθεση αυτη θα σε βοηθησει.Γραψου σε μια σχολη χορου.Υπαρχουν διαφορα ειδη χορου παραδοσιακα,συγχρονα οτι θελεις .Κι εκει γινονται εκδηλωσεις και θα γνωρισεις και κοσμο.Τολμα και πηγαινε και κανε δοκιμαστικο να δεις τι σου αρεσει.Αλλα οπωσδηποτε κατι σε ομαδα.Ακομα και γυμναστηριο να πας πηγαινε σε ομαδικο σε τμημα.

    Εγω τον γιο μου που απο μικρο τον εβλεπα οτι ηταν διστακτικος τον εβαζα επτηδες να κανει πραγματα πχ τον εστελνα να μου παρει καφε.Να μπει σε ενα μαγαζι μονο του να ζητησει κατι.Αυτο τον βοηθησε παρα πολυ γιατι ξεψαρωσε με τον κοσμο.

    Δεν ξερω και ποσο χρονων εισαι αλλα αν εργαζεσαι γινε στη δουλεια πιο κοινωνικος. Μιλα με τους υπολοιπους .Καθε πρωι που θα μπαινεις στη δουλεια βαλτο στο μυαλο σου οτι καθε πρωι θα λες καλημερα.Την πρωτη μερα θα ντραπεις και τη δευτερη θα ντραπεις μετα θα σου φανει αστειο.Το πρωι παιρνεις καφε απο καπου?Και εκει μπες πες καλημερα.Επελεξε να πηγαινεις σε συγκεκριμενα μαγαζια ωστε να βλεπεις τα ιδια ατομα και να κανεις γνωριμιες.Με την εξασκηση θα ξεψαρωσεις.Και ξερεις καμια φορα δενειναι κακο να λεμε τις αδυναμιες μας σε καποιον.πχ εστω οτι υπαρχει ενα ατομο στη δουλεια που συμπαθεις και θα ηθελες να κανεις παρεα μαζι του.δεν ειναι κακο να του πεις, θελω ναειμαι πιο κοινωνικος αλλα δυσκολευομαι καποιες φορες και κλεινομαι στον εαυτο μου.

    Καιμαθε να μη τα βλεπεις ολα τοσο σοβαρα.Ενιοτε κανουμε βλακειες,ενιοτε γινομαστε ρεξιλι,ενιοτε λεμε λαθος πραγματα.δεν πειραζει,δεν εγινε τπτ.Τα ξεχναμε και παμε παρακατω.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Exclamation

    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Δεν ξερω και ποσο χρονων εισαι αλλα αν εργαζεσαι γινε στη δουλεια πιο κοινωνικος. Μιλα με τους υπολοιπους .Καθε πρωι που θα μπαινεις στη δουλεια βαλτο στο μυαλο σου οτι καθε πρωι θα λες καλημερα.Την πρωτη μερα θα ντραπεις και τη δευτερη θα ντραπεις μετα θα σου φανει αστειο.Το πρωι παιρνεις καφε απο καπου?Και εκει μπες πες καλημερα.Επελεξε να πηγαινεις σε συγκεκριμενα μαγαζια ωστε να βλεπεις τα ιδια ατομα και να κανεις γνωριμιες.Με την εξασκηση θα ξεψαρωσεις.Και ξερεις καμια φορα δενειναι κακο να λεμε τις αδυναμιες μας σε καποιον.πχ εστω οτι υπαρχει ενα ατομο στη δουλεια που συμπαθεις και θα ηθελες να κανεις παρεα μαζι του.δεν ειναι κακο να του πεις, θελω ναειμαι πιο κοινωνικος αλλα δυσκολευομαι καποιες φορες και κλεινομαι στον εαυτο μου.

    Καιμαθε να μη τα βλεπεις ολα τοσο σοβαρα.Ενιοτε κανουμε βλακειες,ενιοτε γινομαστε ρεξιλι,ενιοτε λεμε λαθος πραγματα.δεν πειραζει,δεν εγινε τπτ.Τα ξεχναμε και παμε παρακατω.
    Ειμαι 34 ετων,δυσκολευτηκα παρα πολυ απο μικρος τοσο με τις φιλιες,οσο και με τις γνωριμιες γενικα,ειτε παρεες,ειτε διασκεδαση,ειτε να μιλησω/προσεγγισω κοπελες,κλειστηκα, σχεδον απομονωθηκα εντελως μετα τα 18 μου,ενιωσα αποτυχια στις σπουδες,μειονεξια,αναπτυχθ ηκαν ανασφαλειες και φοβοι που μεγαλωναν καθως δεν ηξερα τι ακριβως εχω και τι ακριβως πρεπει να κανω για να προχωρησω μπροστα.Αυτη την στιγμη ειμαι σε ταμειο ανεργιας καθως η δουλεια που ημουν ηταν ορισμενου χρονου και δεν ανανεωθηκε η συμβαση,οποτε...

    Θα σου πω οτι στην πιο προηγουμενη δουλεια,ημουν σε καταστημα ρουχων,με πχ 10-15 γυναικες προσωπικο καθημερινα,συν τις επιπλεον κοπελες που εβλεπα να μπαινουν ως πελατες,το προφιλ μου ηταν παρα πολυ ησυχο,σοβαρος και αγελαστος τις περισσοτερες φορες,ντροπαλος,εσωστρεφης ,λιγομιλητος,κλειστος πολυ,χωρις σοσιαλ μιντια στην κατοχη μου,με φοβο απορριψης και ανασφαλειας πως με βλεπουν οι αλλοι η τι μπορει να πιστευουν,χωρις να νιωθω παντα ανετα στην πολυκοσμια,κομπλαρα με την οπτικη επαφη.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να ακουω σχολια οπως περιεργος,ησυχος,καλο παιδι,κριπι,μαλθακος,να καταλαβαινουν πως δεν πολυβγαινω γενικα,οτι ειμαι απειρος με σχεσεις κλπ,σε αντιθεση με εμενα,ο συναδελφος μου στο ιδιο καταστημα,να ειναι σουπερ δυναμικος,να τον γουσταρουν ολες εκει μεσα οι κοπελες,να ειναι κοινωνικος,ενεργος στα σοσιαλ μιντια,να εχει το μισο μαγαζι φιλες/φιλους fb/insta,να μην φοβαται να εκφραστει η να κοιταξει στα ματια,με αυτοπεποιθηση και δυναμισμο σε ολα.Εγω,ναι μεν ειχα καποιες επαφες με συναδελφους,στη φαση να βγαινουμε μαζι αν βολευει σε κανενα διαλλειματακι για καφε,αλλα ως εκει,οχι παραεξω απο το εργασιακο περιβαλλον.

    Ολα αυτα δεν τα αντεξα και απλα μια μερα παραιτηθηκα απο εκει οντως στα ορια μου απο την ψυχολογικη πιεση,με πηρε ψυχολογικα απο κατω τελειως,μεχρι που τελικως απευθυνθηκα σε ψυχιατρο,με διαγνωσε με ΓΑΔ/αποφευκτικη διαταραχη,ξεκινησα ψυχοθεραπειες,θεραπεια αντικαταθληπτικων,σταματη� �α απο αυτον και συνεχιζω με κλινικο ψυχολογο θεραπεια προσανατο λισμενη σε αυτη την διαταραχη προσωπικοτητας.Πηρα καμια 18 κιλα απο την κακη διατροφη,την καταθλιψη,την καταπιεση των συναισθηματων μου,μαλλον ως παρενεργεια των χαπιων,πραγμα που με ριχνει καθημερινα γιατι προστεθηκε αλλο ενα προβλημα που απαιτει προσπαθεια,αυτοπειθαρχεια.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δυστυχως παιδια,δυσκολευομαι να πιστεψω στον εαυτο μου,συνεχως κανω συγκρισεις με τους αλλους,εχω στρες αν μπορω να τα καταφερω σε δουλεια,διαπροσωπικες σχεσεις,αυτοεκτιμηση/αυτοπεποιθηση υπο του μηδενος.Η ψυχοθεραπεια καλη αλλα δεν με βοηθαει αμεσα,θελει πολυ χρημα και εντατικες επισκεψεις.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δυστυχως παιδια,δυσκολευομαι να πιστεψω στον εαυτο μου,συνεχως κανω συγκρισεις με τους αλλους,εχω στρες αν μπορω να τα καταφερω σε δουλεια,διαπροσωπικες σχεσεις,αυτοεκτιμηση/αυτοπεποιθηση υπο του μηδενος.Η ψυχοθεραπεια καλη αλλα δεν με βοηθαει αμεσα,θελει πολυ χρημα και εντατικες επισκεψεις.
    Εμένα η ψυχολόγος μου μου είχε πει να έρχεσαι τουλάχιστον μία φορά το μήνα για να γίνει σωστά η δουλειά ξέρεις και έχω να πάω 8 μήνες λόγο οικονομικών δυσκολιών. Τώρα θα κάνω τα χαρτιά μου για κάτι 8 μήνα στον δήμο, βέβαια η πιθανότητες να με πάρουν είναι πολύ μικρές, αλλά εάν με πάρουν τα πρώτα λεφτά θα πάνε σε ψυχίατρο και ψυχολόγο!!

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Μπορει καποιος να προτεινει ενα guide,η τροπους που τον εχουν βοηθησει να αναπτυξει υψηλη αυτοεκτιμηση,να νιωθει οτι εχει αξια και αυτοπεποιθηση?

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Εχω πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση,με διακατεχει μια γενικη ανασφαλεια για καθε τι,η επικοινωνια με τους αλλους γυρω μου ειναι δυσκολη,φαινομαι αδυναμος,δειλος,χωρις πυγμη και χωρις να μπορω να παιρνω πρωτοβουλιες,δειχνω ντροπαλος και αυτο παλι φαινεται στους αλλους,δεν μπορω να κοιταξω στα ματια καποιον η καποια για ωρα,υπαρχει μια ανασφαλεια οτι αν γινει κατι,στον χωρο εργασιας,η οπουδηποτε,δεν θα ξερω πως να διαχειριστω τα πραγματα,σκαλωνω με το παραμικρο,αργω να παρω αποφασεις καθως προσπαθω να επεξεργαστω τι θα κανω αν παει κατι λαθος.

    Βαρεθηκα,βιβλια αυτοβοηθειας,βιντεακια στο youtube,θεωριες και στρατηγικες που ειναι ωραια να τα βλεπεις αλλα δυσκολα εφαρμοσιμα στην καθημερινοτητα.Eχω απελπιστει κυριολεκτικα,ξεκιναω κατι με ενθουσιασμο και καταληγω μετα απο καποιο μικρο διαστημα να χανω το ενδιαφερον παντελως η να τα παρατατω με την πρωτη δυσκολια που συνανταω.
    καλησπερα οι ψυχολογοι ψυχιατροι δεν θα νοιαστουν για σενα απλα το 50ρικο παιρνουν κ σε χαιρετανε μην βασιζεσαι σε αυτους.η γνωμη μου ειναι να εκκλησιαζεσαι να πλησιασεις τον Χριστο και να εξομολογηθεις και να κοινωνησεις.επισης μακρια απο αντικαταθλιπτικα εφοσον δεν εχεις σοβαρη καταθλιψη και γενικα μακρια απο χαπια.κανε δραστηριοτητες που σου αρεσουν χομπι πιασε μια δουλεια αλλα συζητησε ολους τους προβληματισμους σου με την οικογενεια σου και με αλλα ατομα οπως εδω.βγαλε συνεχεια με συζητηση αυτο που εχεις μεσα σου ειναι παρα πολλοι αλλοι με το ιδιο θεμα σημερα δεν εισαι μονος.

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη Αυτοεκτιμηση
    By maria4 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 19-09-2017, 16:12
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 20:26
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •