Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα. - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 126 of 126
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Αυτό ακριβώς φταίει. Το ότι απογοητεύεσαι. Η ζωή θέλει προσπάθεια στην προσπάθεια, πίστη στο αποτέλεσμα. Αυτός που δεν έχει αυτοπεποίθηση είναι ουσιαστικά αυτός που δε βλέπει καθόλου φως στο τούνελ. Δεν είναι λιγότερο ικανός από τους άλλους , απλώς, το κακό είναι ότι δεν εστιάζει εκεί που πρέπει, στα θετικά δηλαδή ..και χάνει τη μπάλα. Αν δεν έχεις θετική σκέψη, χάνεις τη μπάλα τελείως. Τα χάνεις όλα. Δε μένει κάτι. Αν επιλέξεις να σκέφτεσαι θετικά, θα κάνεις την καλύτερη επιλογή της ζωής σου γιατί θα σού ανοίξουν παράθυρα από εκεί που πριν υπήρχε τοίχος. Στη ζωή πρέπει να βρίσκεις ευκαιρίες για να εξελίσσεσαι να μη μένεις αδρανής γιατί σε τρώει η μούχλα. Αυτοπεποίθηση έχει αυτός που προσπαθεί κι ας τον τρώει η αποτυχία, κάποια στιγμή με υπομονή και επιμονή βρίσκεις το δρόμο σου αρχίζεις να πιστεύεις λίγο λίγο σε αυτά που πέτυχες και θες κι άλλα. Είναι μια αλυσίδα. Αν δεν κάνεις πράγματα αν δε δοκιμάσεις τον εαυτό σου, δε θα ξέρεις και δε θα το ξεπεράσεις ποτέ. Πρέπει συνεχώς να βρίσκεσαι σε καινούργιες προκλήσεις και να κυνηγάς όνειρα. Ε αν τα κάνεις αυτά, αποκλείεται να μην έχεις πίστη στον εαυτό σου. Μετά, το μόνο που θα έφταιγε θα ήταν ότι συνειδητά θα επέλεγες να είσαι έτσι. Ο άνθρωπος που δε βλέπει τα θετικά δυστυχώς βγαίνει και πολύ χαμένος από το παιχνίδι της ζωής.

    Πολλα πραγματα μπορει να φταινε,για μενα φταιει οτι δεν μπορω να βρω ικανοποιηση στο εργασιακο κομματι που θα με ανεβαζει και στο ψυχολογικο κομματι γιατι κακα τα ψεμματα οτι δεν κανεις κατι που σου δινει μια ευχαριστηση,τοτε αρχιζουν οι γκρινιες,η καταπιεση,πεφτεις ψυχολογικα,νιωθεις πως δεν μπορεις να ανταπεξελθεις σε δυσκολιες,επειδη εμενα η δουλεια μου εχει να κανει με κοσμο,ειμαι σε εμπορικο κεντρο,δεν μπορω να διαχειριστω οτι θα χρειαστει ας πουμε να εξυπηρετησω κοσμο και για τον α η β λογο να μην μπορω,με πιανει στρες και αγχος αν θα τα καταφερω,μια μειονεξια και απελπησια.

    Το να αποτυχεις σε κατι,ειναι πως μπορεις να διαχειριστεις την αποτυχια και να προχωρησεις παρακατω,αλλος θα την προσπερασει με σχετικη ευκολια και γρηγορα,εγω θα πληγωθω,θα νιωσω αποτυχημενος,θα χρειαστω συμπαρασταση,χρονο για να δεχτω οτι δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου,μου πηρε 1,5 χρονο να ξεπερασω μια προηγουμενη δουλεια,ενα προηγουμενο εργασιακο περιβαλλον,να προσαρμοστω στο καινουριο,να αποχωριστω κοσμο που γνωριζα και να αρχισω παλι απο την αρχη να χτιζω μια καποια εμπιστοσυνη με ατομα που δεν γνωριζα απο πριν.

  2. #122
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Πολλα πραγματα μπορει να φταινε,για μενα φταιει οτι δεν μπορω να βρω ικανοποιηση στο εργασιακο κομματι που θα με ανεβαζει και στο ψυχολογικο κομματι γιατι κακα τα ψεμματα οτι δεν κανεις κατι που σου δινει μια ευχαριστηση,τοτε αρχιζουν οι γκρινιες,η καταπιεση,πεφτεις ψυχολογικα,νιωθεις πως δεν μπορεις να ανταπεξελθεις σε δυσκολιες,επειδη εμενα η δουλεια μου εχει να κανει με κοσμο,ειμαι σε εμπορικο κεντρο,δεν μπορω να διαχειριστω οτι θα χρειαστει ας πουμε να εξυπηρετησω κοσμο και για τον α η β λογο να μην μπορω,με πιανει στρες και αγχος αν θα τα καταφερω,μια μειονεξια και απελπησια.

    Το να αποτυχεις σε κατι,ειναι πως μπορεις να διαχειριστεις την αποτυχια και να προχωρησεις παρακατω,αλλος θα την προσπερασει με σχετικη ευκολια και γρηγορα,εγω θα πληγωθω,θα νιωσω αποτυχημενος,θα χρειαστω συμπαρασταση,χρονο για να δεχτω οτι δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου,μου πηρε 1,5 χρονο να ξεπερασω μια προηγουμενη δουλεια,ενα προηγουμενο εργασιακο περιβαλλον,να προσαρμοστω στο καινουριο,να αποχωριστω κοσμο που γνωριζα και να αρχισω παλι απο την αρχη να χτιζω μια καποια εμπιστοσυνη με ατομα που δεν γνωριζα απο πριν.
    Να φροντίσεις να μπεις στο παιχνίδι της διεκδίκησης καινούριων εμπειριών για να ξεκολλήσει το μυαλό σου από αυτά. Να βιώσεις καινούργια πράγματα για να ξεφύγεις από αυτό που ξέρεις ως τώρα. Είναι στο χέρι σου. Ρίσκαρε το λίγο. Κάνε καμία καινούργια κίνηση σε ο,τι σου αρέσει. Ας σου πάρει και χρόνο χρειαστεί. Δεν παύεις να ζεις, ούτε υπάρχουν κανόνες. Δε χωλαίνεις σε κάτι είσαι μια χαρά.

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΕΚΑΤΟ ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ . Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΙΣΕ ΤΙ ΛΕΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑς ΑΠΟΣΤΑΣΕΙς ΜΗΝ ΚΟΛΛΑς ΜΕΧΡΙ ΝΑΣΕ ΣΙΓΟΥΡΟς ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑ Ο ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥς ΑΛΛΟΥς ΜΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΦΥΛΑΓΕΣΕ ΑΠΟ ΠΟΝΟ ΚΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Δυστυχως πληγωνομαι οταν οι αλλοι θα με σχολιασουν αρνητικα,κοροιδευτικα ισως,γιατι αισθανομαι μετα προβληματικος,απο το πως μιλαω,απο την σταση του σωματος μου,απο τον χαρακτηρα μου που ειναι εσωστρεφης και κλειστος,ολα τους φαινονται περιεργα πανω μου.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δυστυχως πληγωνομαι οταν οι αλλοι θα με σχολιασουν αρνητικα,κοροιδευτικα ισως,γιατι αισθανομαι μετα προβληματικος,απο το πως μιλαω,απο την σταση του σωματος μου,απο τον χαρακτηρα μου που ειναι εσωστρεφης και κλειστος,ολα τους φαινονται περιεργα πανω μου.
    Ο λογος που ορισμενοι απο εμας φαινομαστε προς τα εξω ως παραξενοι, περιεργοι ειναι επειδη ο τροπος που μιλαμε και η σταση του σωματος μας δειχνει κατι που δεν μπορει να μεινει κρυφο. Τι ειναι αυτο; Αν οχι παντα, σχεδον παντα βρισκομαστε στο φασμα του αυτισμου.

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Ειναι λιγο εκνευριστικο οταν ακους ατομα που ειναι εξω απο μια τετοια κατασταση,να απλοποιουν η να γενικευουν τα πραγματα και να λενε "δεν θελεις να αλλαξεις,βολευεσαι" κλπ,το να αλλαξεις τον χαρακτηρα η τα συναισθηματα ενος ανθρωπου που εχει ενα συγκεκριμενο μοτιβο για 20 χρονια για παραδειγμα,η απο μικρη ηλικια, δεν ειναι οτι παταμε ενα κουμπι και γινεται αυτοματα αυτο.Δεν επελεξα να ειμαι εσωστρεφης,να ειμαι ντροπαλος η αλλα χαρακτηριστικα του εαυτου/προσωπικοτητας μου,διαμορφωθηκαν χωρις να εχω τη δυνατοτητα να το επιλεξω οτι θα ειναι ετσι η διαφορετικα.

    Οχι,δεν θα λυσει ο ψυχολογος η ο ψυχοθεραπευτης κανενα προβλημα απο μονος του,η τα φαρμακα,το εχουμε δοκιμασει αρκετοι και δεν δουλεψε,οχι γιατι δεν προσπαθησαμε,οχι γιατι βολευομαστε και μας αρεσει να μην εχουμε κοινωνικη ζωη,φιλους,διαπροσωπικες σχεσεις.Δυο ατομα στην ιδια δουλεια,στον ιδιο εργασιακο χωρο,ο ενας δεν την παλευει και τα παραταει,ο αλλος αντεχει τις δυσκολιες,τις ξεπερναει,τις αντιμετωπιζει,συνεχιζει.

    Θελω να αλλαξω σε ορισμενους τομεις,αυτο απαιτει προσωπικη δεσμευση,πολυ εξασκηση για αποκτηση εμπειριας,συναισθηματ ικο πονο,ψυχοθεραπεια σε συχνη βαση,οι παραμετροι ειναι πολλοι για να οδηγηθεις σε μια στροφη 180 μοιρων,που θα αλλαξει το ατομο απο μη κοινωνικο σε κοινωνικο,απο εσωστρεφη σε λιγοτερο εσωστρεφη,απο το να πληγωνεται με το τι του λενε οι αλλοι,σε διαχειρηση των αρνητικων σκεψεων που δεν θα τον επηρεαζουν.

    Στην προηγουμενη δουλεια και σε αυτην που ειμαι τωρα,υπηρχαν ατομα για τα οποια ημουν ο περιεργος,ο κριπι,ο υπερβολικα σοβαροφανης,ο λιγομιλητος,ο ετσι ο αλλιως,διαφορα,δεν μπορουσαν να καταλαβουν οτι ειναι φυσιολογικο να μην μιλαω συχνα,γιατι ειμαι κλειστο ατομο,δεν ανοιγομαι ευκολα στους γυρω μου,ο σχολιασμος του πως περπαταω η πως στεκομαι,ο τονος της φωνης μου αν ακουγεται καπως,δηλαδη πραγματα που σε βαζουν αυτοματως σε σκεψεις,ρε συ μηπως εχω κατι τοσο στραβο που δεν το βλεπω πανω μου.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. Χαμηλη Αυτοεκτιμηση
    By maria4 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 19-09-2017, 16:12
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 20:26
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •