Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα. - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 126
  1. #106
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Kateri22 View Post
    Πολλές φορές δεν χρειάζεσαι "θεραπεία" για την αυτοπεποίθηση ή την αυτοεκτίμηση σου. Ίσως να χρειάζεται να ξεκινήσεις προσέχοντας λίγο παραπάνω τον εαυτό σου. Μπορεί δηλαδή να έχεις αμελήσει τον εαυτό σου και γι' αυτό να νιώθεις έτσι. Αν εντοπίζεις την αδυναμία σου πχ σε σωματική κατάσταση, ξεκίνα να αθλείσαι. Αν εντοπίζεις το πρόβλημα στην εξωτερική σου εμφάνιση, προσπάθησε να κάνεις κάτι γι αυτό (ο πρώην μου πχ έκανε μεταμόσχευση μαλλιών για την αλωπεκία που αντιμετώπιζε και άλλαξε τελείως η αυτοπεποίθησή του). Ξεκίνα να προσέχεις τον εαυτό σου και όλα θα δεις ότι θα αλλάξουν
    Αυτό είναι κάτι που πολύ πρόσφατα έμαθα. Έχει δύο μήνες τώρα. Εύχομαι να το ήξερα νωρίτερα χαχα
    Μπράβο που μοιράζεσαι τέτοιες απόψεις. Ελπίζω να το δουν αυτοί που το έχουν ανάγκη και να βοηθηθούν.

  2. #107
    kopela93
    Guest
    Εδιτ ίδιο ποστ δύο φορές

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Όταν σε πιάνει καμιά φορά η απελπισία και η αίσθηση ανήμπορος,αυτά πάνε περίπατο,πόσες φορές έχω πει θα αλλάξω αυτό η θα κάνω εκείνο για να αλλάξω κάτι που δεν μου αρέσει σε εμένα και τα παρακάτω στη μεση,η χάνω το κίνητρο μου ξαφνικά και διάφορα.

  4. #109
    garfield
    Guest
    Η πολυ ευαισθησία ειναι μείον στη εποχή μας το έχω βιώσει κι εγώ. Βλέπω κατι συμμαθητές μου που σαν χαρακτήρες ηταν τελείως τενεκέδες και εκαναν μπουλινγκ σε άλλα παιδιά να εχουν προοδεύσει σε όλους τους τομείς και να καμαρώνουν στο φεησμπουκ (κάποιους τους βοηθησαν οι οικογένειες τους βέβαια δηλαδη βρηκαν έτοιμη δουλειά) και κάποιοι που δεν έχουν πειράξει κανέναν μα έχουν μείνει πίσω στη ζωή. Είναι κρίμα.

  5. #110
    TheShadow
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Όταν σε πιάνει καμιά φορά η απελπισία και η αίσθηση ανήμπορος,αυτά πάνε περίπατο,πόσες φορές έχω πει θα αλλάξω αυτό η θα κάνω εκείνο για να αλλάξω κάτι που δεν μου αρέσει σε εμένα και τα παρακάτω στη μεση,η χάνω το κίνητρο μου ξαφνικά και διάφορα.
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Η πολυ ευαισθησία ειναι μείον στη εποχή μας το έχω βιώσει κι εγώ. Βλέπω κατι συμμαθητές μου που σαν χαρακτήρες ηταν τελείως τενεκέδες και εκαναν μπουλινγκ σε άλλα παιδιά να εχουν προοδεύσει σε όλους τους τομείς και να καμαρώνουν στο φεησμπουκ (κάποιους τους βοηθησαν οι οικογένειες τους βέβαια δηλαδη βρηκαν έτοιμη δουλειά) και κάποιοι που δεν έχουν πειράξει κανέναν μα έχουν μείνει πίσω στη ζωή. Είναι κρίμα.
    Πραγματικά δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ και εγώ το βλέπω αυτό με κάτι κωλόπαιδα που είχα για συμμαθητές και τους βλέπω τώρα να κάνουνε Λαμπρή ζωή και λέω τι στην ευχή πήγε στραβά με μένα; Και όχι μόνο από το σχολείο γενικότερα άνθρωποι που τους βλέπεις ότι δεν είναι καλή σου κάνανε κακό και όλους τους βλέπεις να προοδεύουν και να χαίρονται και εσύ να παλεύεις ...να παλεύεις για λίγες στιγμές ευτυχίας που δεν έχεις ακόμη βρει... είναι να μην τρελαίνεσαι με τέτοια αδικία;


    Εγώ ακούω πολλές ομιλίες.. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά θα σου συνεστηνα ν ρχίσεις να ακούς τον Ανδρέα κονάνο πρώην ιερέα που όμως εμένα προσωπικά όπως και πολλούς άλλους ανθρώπους έχει έναν τρόπο να μιλάει μέσα στην καρδιά σου και να σε βοηθάει να σε ωθεί να αλλάξεις προς το καλύτερο έχει πολλά θέματα τα οποία μπορούν να σε βοηθήσουν να ξεκινήσεις να αλλάζεις το μέσα σου για σένα.. έχει βγάλει ακόμη και βιβλία γκούγκλαρε τον στο YouTube πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει σε μένα το έχει κάνει..

  6. #111
    garfield
    Guest
    Ναι τον ακολουθώ στο φεησμπουκ τον Κονανο είναι πολύ καλός.

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Question

    Με ποιον τροπο,προσπαθειτε να μην σας αγγιζουν η να μην σας πληγωνουν οι αρνητικοι σχολιασμοι τριτων,οι κακιες συναδελφων στο εργασιακο περιβαλλον η ακομα και ατομων που παρουσιαζονται ως φιλοι αλλα μπορει και να μην ειναι τελικα.Ως καποιο σημειο χρησιμοποιουσα την αδιαφορα μου η το να κραταω τα αυτια μου "κλειστα",ομως οταν ξεφευγε μια κατασταση,κυριως αυτο που λεμε πισωπλατη μαχαιρια η αρνητικος σχολιασμος χωρις να εχεις κανει κατι εσυ απο την πλευρα σου,γιατι απλα σε αντιπαθουν ως παρουσια καποιος/καποιοι,η επειδη ακριβως δεν αντιδρας θεωρουν οτι το δεχεσαι αυτο,εχω μετανιωσει που δεν ανταπεδωσα μπουνιδια στο σχολειο,εχω μετανιωσει που σε δουλειες δεχτηκα αδιαμαρτυρητα κακες συμπεριφορες απεναντι μου και ελεγα "κανε τον χαζο να περασει",η εκανα υπερβολικη διπλωματια η απλως το "καλο παιδι",μου στοιχισε.

    To προβλημα μου ηταν οτι δεν μπορουσα εξαρχης να βαζω τα ορια μου,ειτε γιατι δεν ηξερα με ποιον τροπο να το κανω,ειτε γιατι φοβομουν οτι θα ειχε διαφορετικη καταληξη απο αυτη που πιστευα οτι θα εχει τελικα.Aυτο ειχε ως αποτελεσμα,να με υποτιμουν και να το δεχομαι,να αποκτησω ευαισθησια στην κριτικη των αλλων,να πεφτει η ψυχολογια και η αυτοεκτιμηση μου,να στεναχωριεμαι γιατι με αντιμετωπιζουν με αυτο τον τροπο.Δεν ειχα τις αμυνες να αντιδραω,να κανω την αλλη πλευρα να με σεβεται.

  8. #113
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Με ποιον τροπο,προσπαθειτε να μην σας αγγιζουν η να μην σας πληγωνουν οι αρνητικοι σχολιασμοι τριτων,οι κακιες συναδελφων στο εργασιακο περιβαλλον η ακομα και ατομων που παρουσιαζονται ως φιλοι αλλα μπορει και να μην ειναι τελικα.Ως καποιο σημειο χρησιμοποιουσα την αδιαφορα μου η το να κραταω τα αυτια μου "κλειστα",ομως οταν ξεφευγε μια κατασταση,κυριως αυτο που λεμε πισωπλατη μαχαιρια η αρνητικος σχολιασμος χωρις να εχεις κανει κατι εσυ απο την πλευρα σου,γιατι απλα σε αντιπαθουν ως παρουσια καποιος/καποιοι,η επειδη ακριβως δεν αντιδρας θεωρουν οτι το δεχεσαι αυτο,εχω μετανιωσει που δεν ανταπεδωσα μπουνιδια στο σχολειο,εχω μετανιωσει που σε δουλειες δεχτηκα αδιαμαρτυρητα κακες συμπεριφορες απεναντι μου και ελεγα "κανε τον χαζο να περασει",η εκανα υπερβολικη διπλωματια η απλως το "καλο παιδι",μου στοιχισε.

    To προβλημα μου ηταν οτι δεν μπορουσα εξαρχης να βαζω τα ορια μου,ειτε γιατι δεν ηξερα με ποιον τροπο να το κανω,ειτε γιατι φοβομουν οτι θα ειχε διαφορετικη καταληξη απο αυτη που πιστευα οτι θα εχει τελικα.Aυτο ειχε ως αποτελεσμα,να με υποτιμουν και να το δεχομαι,να αποκτησω ευαισθησια στην κριτικη των αλλων,να πεφτει η ψυχολογια και η αυτοεκτιμηση μου,να στεναχωριεμαι γιατι με αντιμετωπιζουν με αυτο τον τροπο.Δεν ειχα τις αμυνες να αντιδραω,να κανω την αλλη πλευρα να με σεβεται.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί είναι κάτι που έζησα στην παιδική μου ηλικία ενώ μετά άρχισε να ξεθωριάζει. Αλλά είναι κάτι που χωρίς ψυχοθεραπεία δε σε αφήνει ποτέ!
    Να αντιδρας στις μαλακίες του κόσμου. Γιατί; Επειδή έχουν θράσος. Θράσος να έχεις και εσύ.
    Εγώ από ένα πολύ ήσυχο και καλόβουλο παιδάκι δημοτικού, έγινε αντιδραστική στην εφηβεία μου και συνέχεια έβρισκα αφορμή και μαλωνα με όλους και έκανα φασαρίες.
    Δεν είχα αφήσει κανέναν. Είναι το παράπονο που έβγαινε από τα παιδικά χρόνια.
    Μετά ηρέμησα. Αλλά σού λέω, ακόμα με νοιάζει τι θα πουν οι άλλοι, αλλά πολύ πολύ λιγότερο.
    Ένα κόλπο που θα σε βοηθήσει να θυμάσαι γιατί δεν πρέπει να σε νοιάζει, είναι επειδή ο καθένας κοιτάει τη ζωή του, δεν τον νοιάζει πραγματικά τι κάνεις, τα λέει για να τα λέει, βγάζει τα κόμπλεξ τα δικά του πάνω σου και έχει προβλήματα ο ίδιος με τη ζωή
    Να σκέφτεσαι πως εσύ είσαι κύριος του εαυτού σου και πως αν εσύ δεν το επιτρέψεις, οι άλλοι δεν έχουν πάτημα.
    Να εξασκήσεις το όχι, το οποίο θα σε απελευθερωσει από το 80% του προβλήματος. Αλλά να λες όχι χωρίς τύψεις. Ξεκίνα εσύ με τύψεις και μετά θα πας στο χωρίς τύψεις. Να μάθεις για ποιο λόγο δεν πρέπει να έχεις τύψεις όταν τους απογοητεύεις. Έμαθες να είσαι το καλό παιδί. Δε χρειάζεται. Είπαμε ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και θα πρέπει να αποδεχτείς το γεγονός ότι δε θα είσαι πλέον αυτό το παιδί. Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι όταν όλοι λίγο πολύ σε συμπαθούν και ξαφνικά τους λες όχι και σου γυρνάνε την πλάτη; Αυτό φοβάσαι. Μη σου γυρίσουν την πλάτη. Αλλά ξέρεις πόσο ωραία θα νιώθεις όταν δε θα τους έχεις ανάγκη ;;;
    Κακά τα ψέματα είναι μεγάλος ο δρόμος για να απαλλαγείς από το σύνδρομο του καλού παιδιού.
    Μόλις το εξασκήσεις θα καταλάβεις ότι δεν τους είχες ανάγκη ποτέ. Ανάγκη είχες την επιδοκιμασία τους αλλά θα δεις ότι και χωρίς αυτήν είσαι καλά. Πώς θα γίνει αυτό; Θα επιβεβαιώνεις εσύ τον εαυτό σου. Θα πατάς πάνω στις καλές σκέψεις που κάνεις για τον εαυτό σου και θα είσαι εκεί να τον ηρεμείς όταν το χρειάζεται.
    Εγώ ακόμα το παλεύω. Καλή τύχη.

  9. #114
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    Υποφέρω και εγώ από χαμηλή αυτοεκτίμηση-αυτοπεποίθηση μαζί με κατάθλιψη και διπολική διαταραχή... Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω!

    Αύριο θα ξεκινήσω ψυχοθεραπεία ενώ ήδη πηγαίνω σε ψυχίατρο και παίρνω αγωγή!

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Κακά τα ψέματα είναι μεγάλος ο δρόμος για να απαλλαγείς από το σύνδρομο του καλού παιδιού.
    Μόλις το εξασκήσεις θα καταλάβεις ότι δεν τους είχες ανάγκη ποτέ. Ανάγκη είχες την επιδοκιμασία τους αλλά θα δεις ότι και χωρίς αυτήν είσαι καλά. Πώς θα γίνει αυτό; Θα επιβεβαιώνεις εσύ τον εαυτό σου. Θα πατάς πάνω στις καλές σκέψεις που κάνεις για τον εαυτό σου και θα είσαι εκεί να τον ηρεμείς όταν το χρειάζεται.
    Εγώ ακόμα το παλεύω. Καλή τύχη.
    Δυστυχως εχω νιωσει πως πατανε σε αυτο το "καλο παιδι" που απλα θελει να κανει τη δουλεια του και να περναει απαρατηρητος και εκμεταλλευονται αυτη την καλοσυνη,ειχα υπευθυνη και αλλα ατομα σε προηγουμενη δουλεια που με υποτιμουσαν ως παρουσια και ως αξια διαρκως,φοβομουν να εκφρασω ανοιχτα την ενοχληση μου και απλως δεχομουν την ολη κατασταση για να μην γινω αντιδραστικος και χασω και το οποιο δικαιο μπορει να ειχα,λαθος αυτο,δεν σεβαστηκαν και το επετρεψα εγω να γινεται αυτο.

    Ειμαι συναισθηματικα αδυναμος,με πληγωνει βαθεια η αρνητικη κρητικη των αλλων η το τι μπορει να πιστευουν για μενα εχει περισσοτερη σημασια απο οτι θα επρεπε,επαθα μεγαλο ψυχολογικο πατατρακ πριν 2 χρονια οταν αναγκαστηκα να παρατησω μια κακοπληρωμενη δουλεια εν μεσω κορωνοκαταστασης και κορωνομετρων,χωρις να εχω βρει την διαδοχη κατασταση,δεχομουν πισωπλατες μαχαιριες στο εργασιακο περιβαλλον,επειδη απλα ημουν ενα ατομο ησυχο,εσωστρεφες και κλειστο,που αυτο δεν αρεσε σε καποιες και καποιους,με εβλεπαν ως τον περιεργο τυπο με το σοβαρο υφος που δεν ηθελε να του μιλαει κανεις,ενω δεν ηταν ετσι,ημουν απλως ο εαυτος μου.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν ξέρω πως να χτίσω αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση,δυστυχώς όλα στη θεωρία φαίνονται απλά.

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν ξέρω πως να χτίσω αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση,δυστυχώς όλα στη θεωρία φαίνονται απλά.
    Γνωριζει καποιος καποια μεθοδο για να χτισεις την αυτοεκτιμηση και την αυτοπεποιθηση που να εχει δουλεψει πραγματικα στην πραξη?

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Άμα γνωρίζει κάποιος κάποια μέθοδο ας μου την πει και μένα, τα τελευταία τρία χρόνια έχει φτάσει στον πάτο η αυτοπεποίθηση, αυτοεκτίμηση μου

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν ξερω,απογοητευομαι ευκολα γενικα και πεφτω ψυχολογικα και αυτο εχει να κανει με χαμηλη αυτοεκτιμηση/αυτοπεποιθηση.

  15. #120
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν ξερω,απογοητευομαι ευκολα γενικα και πεφτω ψυχολογικα και αυτο εχει να κανει με χαμηλη αυτοεκτιμηση/αυτοπεποιθηση.
    Αυτό ακριβώς φταίει. Το ότι απογοητεύεσαι. Η ζωή θέλει προσπάθεια στην προσπάθεια, πίστη στο αποτέλεσμα. Αυτός που δεν έχει αυτοπεποίθηση είναι ουσιαστικά αυτός που δε βλέπει καθόλου φως στο τούνελ. Δεν είναι λιγότερο ικανός από τους άλλους , απλώς, το κακό είναι ότι δεν εστιάζει εκεί που πρέπει, στα θετικά δηλαδή ..και χάνει τη μπάλα. Αν δεν έχεις θετική σκέψη, χάνεις τη μπάλα τελείως. Τα χάνεις όλα. Δε μένει κάτι. Αν επιλέξεις να σκέφτεσαι θετικά, θα κάνεις την καλύτερη επιλογή της ζωής σου γιατί θα σού ανοίξουν παράθυρα από εκεί που πριν υπήρχε τοίχος. Στη ζωή πρέπει να βρίσκεις ευκαιρίες για να εξελίσσεσαι να μη μένεις αδρανής γιατί σε τρώει η μούχλα. Αυτοπεποίθηση έχει αυτός που προσπαθεί κι ας τον τρώει η αποτυχία, κάποια στιγμή με υπομονή και επιμονή βρίσκεις το δρόμο σου αρχίζεις να πιστεύεις λίγο λίγο σε αυτά που πέτυχες και θες κι άλλα. Είναι μια αλυσίδα. Αν δεν κάνεις πράγματα αν δε δοκιμάσεις τον εαυτό σου, δε θα ξέρεις και δε θα το ξεπεράσεις ποτέ. Πρέπει συνεχώς να βρίσκεσαι σε καινούργιες προκλήσεις και να κυνηγάς όνειρα. Ε αν τα κάνεις αυτά, αποκλείεται να μην έχεις πίστη στον εαυτό σου. Μετά, το μόνο που θα έφταιγε θα ήταν ότι συνειδητά θα επέλεγες να είσαι έτσι. Ο άνθρωπος που δε βλέπει τα θετικά δυστυχώς βγαίνει και πολύ χαμένος από το παιχνίδι της ζωής.

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη Αυτοεκτιμηση
    By maria4 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 19-09-2017, 16:12
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 20:26
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •