Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 126
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν μπορω να ανεβασω την αυτοπεποιθηση και την αυτοεκτιμηση μου,ειναι σε χαμηλα επιπεδα ακομη.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Δυστυχώς από τη στιγμή που ξεκίνησα αντικαταθληπτικα,από 78 κιλά έχω φτάσει σε 5 μόλις μηνες 93 κιλα,15 κιλά πρόσθεση βάρους,πράγμα που μου ρίχνει την ψυχολογία και δίνει πάτημα στους γύρω μου να με σχολιάζουν με αρνητικό τρόπο.

    Είχα κάνει προσπαθεία στα lockdown και είχα χάσει 8-10 κιλά και ήμουν αρκετά αδύνατος,τώρα όμως με τα φάρμακα που μου έδωσε ο ντοκτορ,αρχικά solben/seroxat 20mg,μετά velpet 75mg έχω δει μεγάλη αύξηση βάρους και θέλω να τρώω συνέχεια,έχω απογοητευτεί.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Εχω πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση,με διακατεχει μια γενικη ανασφαλεια για καθε τι,η επικοινωνια με τους αλλους γυρω μου ειναι δυσκολη,φαινομαι αδυναμος,δειλος,χωρις πυγμη και χωρις να μπορω να παιρνω πρωτοβουλιες,δειχνω ντροπαλος και αυτο παλι φαινεται στους αλλους,δεν μπορω να κοιταξω στα ματια καποιον η καποια για ωρα,υπαρχει μια ανασφαλεια οτι αν γινει κατι,στον χωρο εργασιας,η οπουδηποτε,δεν θα ξερω πως να διαχειριστω τα πραγματα,σκαλωνω με το παραμικρο,αργω να παρω αποφασεις καθως προσπαθω να επεξεργαστω τι θα κανω αν παει κατι λαθος.

    Βαρεθηκα,βιβλια αυτοβοηθειας,βιντεακια στο youtube,θεωριες και στρατηγικες που ειναι ωραια να τα βλεπεις αλλα δυσκολα εφαρμοσιμα στην καθημερινοτητα.Eχω απελπιστει κυριολεκτικα,ξεκιναω κατι με ενθουσιασμο και καταληγω μετα απο καποιο μικρο διαστημα να χανω το ενδιαφερον παντελως η να τα παρατατω με την πρωτη δυσκολια που συνανταω.
    Καλησπέρα,
    έχεις σκεφτεί να ασχοληθείς με κάποιο άθλημα ή χόμπυ; Θέλεις να μας πεις κάποια πράγματα για σενα; Ηλικία, επάγγελμα, σχέση;

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Καλησπέρα,
    έχεις σκεφτεί να ασχοληθείς με κάποιο άθλημα ή χόμπυ; Θέλεις να μας πεις κάποια πράγματα για σενα; Ηλικία, επάγγελμα, σχέση;
    Δεν έχω σκεφτεί για άθλημα η χόμπυ,δεν υπάρχει ο απαραίτητος ελεύθερος χρόνος για αυτό.Ισως σκεφτόμουν κάποιο δυναμικό άθλημα τύπου kick boxing,διότι ξέρω πως τέτοια αθλήματα σου ανεβάζουν την αυτοπεποίθηση σταδιακά,όμως στα 35 είναι δύσκολο.

    Είμαι στα 35,πάσχω από αποφευκτικη διαταραχή προσωπικότητας που διεγνωσθη προσφάτως,δεν είχα φιλίες από τα 18 μου,πολύ κλειστός τύπος,με ευαισθησία στην κριτική των άλλων.

    Επάγγελμα σεκιουριτας,το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου και σκέφτομαι να τα παρατήσω γιατί δεν την παλεύω άλλο.

    Σχέση δεν έχω κάνει ποτέ και είναι ντροπιαστικό για μένα αυτό καθώς το καταλαβαινουν οι γυναίκες και με αποφεύγουν.Αυτοεκτιμηση και αυτοπεποίθηση δεν υπάρχει από πολλά χρόνια πριν.

    Είμαι με ψυχοθεραπεία από τον φεβρουαριο και φαρμακευτική αγωγή,καθώς δεν άντεξα και παραιτήθηκα από την πρώτη εταιρεια,λόγω ότι η ψυχολογική πίεση ήταν αφόρητη με τα lockdown,η εταιρεία δεν πλήρωνε άδειες,επιδόματα,υπερωρίες ,με 6ημερο συνέχεια και καταπίεση από το μαγαζί που δούλευα.

    Κατέρρευσα κυριολεκτικά,ήμουν για 2 μήνες με βαλεριανες,lexotanil και seroxat,έβαλα σε 4-5 μήνες 18 κιλά από τα αντικαταθλιπτικά και έπεσα ακόμη περισσότερο.Μου άλλαξε ο γιατρός από SSRI σε SNRI με VELEPT.Η ψυχοθεραπεία δεν με έχει βοηθήσει όσο περιμενα,σκέφτομαι να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλον ψυχίατρο.

    Μετά στον χώρο εργασίας,κάλυπτα εν μέρει το κοινωνικό κομμάτι που δεν είχα έξω και μόλις έφυγα από εκεί για να πάω σε άλλη εταιρία που ήταν τουλάχιστον στις πληρωμές νόμιμη,δεν μπορούσα να συνέλθω για 3-4 μήνες με τίποτα,έκλαιγα,δεν κοιμόμουν,δεν μπορούσα με τίποτε.
    Last edited by JohnyK33; 09-08-2021 at 09:37.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Φίλεjohhny,

    Η σύγκριση που κάνουμε Με τους άλλους είναι η μεγαλύτερη μορφή κακοποίησης του εαυτού...

    Πρέπει νά σκέφτεσαι καί νά σκεφτόμαστε, όσοι έχουμε χαμηλή αυτοεκτίμηση, ότι "ΕΊΜΑΙ ΑΡΚΕΤΌΣ", και νά τό επαναλαμβάνουμε και νά αρχίζουμε νά τό νιώθουμε, νά τό πιστεύουμε.
    Θά νιώσουμε αρκετοί όταν σταματήσουμε νά προσδιορίζουμε τόν εαυτό μας απέξω προς τά μέσα, όταν σταματήσουμε νά προσδιορίζουμε τήν αξία του εαυτού- από τους άλλους, ... αυτή τή στιγμή ταυτιζεις τόν εαυτό σου Με τήν ανεπάρκεια, και αυτό είναι που πρέπει νά αλλάξει.

    Σίγουρα θά έχεις καταφέρει πολλά στη ζωή σου έως εδώ, σκέψου όλα αυτά που έχεις καταφέρει μέχρι εδώ καί νά θαυμάζεις τόν εαυτό σου , νά εκτιμάς τίς προσπάθειες καί τίς επιτυχίες σου και η μοναδική σύγκριση που μπορείς νά κάνεις είναι μόνο Με τόν εαυτό σου τόν παλαιότερο.
    Ακόμα και τό ότι έφυγες πρίν καιρό από μία δουλειά που δεν σου άρεσε καί δεν σού πρόσφερε τίποτα στο παρελθόν είναι μία επιτυχία... Αλλά επειδή έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση ένιωθες ότι εσύ έκανες κάτι λάθος και δεν κατάφερες να διορθώσεις αυτό που έπρεπε εκεί...καί είχες ενοχές μετά... χωρίς νά μπορείς νά χαρείς τήν ανακούφιση από τήν παραίτηση, τήν Ελευθερία.

    Έλα στο εδώ καί ΤΏΡΑ.
    Στο παρόν. Εκτίμησε ο, τί έχεις καταφέρει, καί θά βρείς τίς επόμενες κινήσεις. Τό ότι τά σκέφτεσαι όλα αυτά είναι μία προετοιμασία για την αλλαγή η οποία ποτέ δεν συμβαίνει από τή μία στιγμή στην άλλη αλλά Με μικρά βήματα.

    Να υπενθυμίζεις στον εαυτό σου ότι είσαι αρκετός.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Το θεμα τοσα χρονια που πηγαν χαμενα για εμενα,ειναι οτι εφτασα σε πολλα πραγματα σε αδιεξοδο που δεν ηξερα πως να προχωρησω παρακατω...και απλα φοβομουν να αντιμετωπισω την κατασταση.Ηδη απο την ηλικα των 16,ειχα καταλαβει πως δεν παει κατι καλα με εμενα,στο θεμα της κοινωνικοτητας,πχ δεν πηγαινα σε εκδρομες η 5ημερες του σχολειου γιατι δεν εβρισκα καποια παρεα να με δεχτει...οποτε αναγκαστικα εμενα μονος μου.Στα 18 μετα το λυκειο,αρχισαν τα δυσκολα,εμεινα ξαφνικα μονος μου εντελως,με μηδεν στην κυριολεξια επιλογες απο φιλους,ηδη ενιωθα κατωτερος τους και αποτυχημενος γιατι καποιοι απο αυτους ειχαν πετυχει στοχους.Πρωτη φορα επιασα δουλεια στα 31 μου,μεχρι τοτε τιποτε δεν εκανα,στο σπιτι κλεισμενος και μοναχος να γυρνω στα παρκακια της γειτονιας απελπισμενος χωρις να ξερω ακριβως τι ειναι αυτο που μου συμβαινει και δεν μπορω να το ξεπερασω,γονεις που δεν βοηθουσαν στην κατευθυνση αυτη αλλα μονο ακουγα,ναι αυτο θα σε δωσει να φας,ο υπολογιστης που καθεσαι ολη μερα,θα σου κοψουμε το ιντερνετ,πανε βρες φιλους,βρες μια γκομενα,οι αλλοι πως μπορουν και συ οχι,τι εισαι κουτσος η στραβος,οπτικη γονεων για το προβληματικο παιδι τους.

    Δεν εζησα την φοιτητικη ζωη που λεμε,την διασκεδαση,τις διακοπες,το κλαμπινγκ,το φλερτ με κοριτσια,να παρω το αυτοκινητο το μπαμπα στα 19-20 κλπ,ολα αυτα εδω περα,αφησαν σε εμενα ενα μεγαλο κενο και ελλειψη εμπειριας σε βασικα καθημερινα πραγματα,που τωρα φυσικα στα 35,μου φαινονται βουνο.Θα παω να βγω ραντεβου με μια κοπελα και αντι να ανοιχτω για να με γνωρισει καλυτερα,θα προσπαθω να κρυβομαι η να προσπειουμαι για να μην εκτεθω,δεν εχεις κανει σχεση στα 35 σου,τι εισαι μαμακιας η βουτηρομπεμπες θα αναρωτηθει η αλλη πλευρα και θα σε κανει ρομπα στην παρεα της κιολας.

    Φοβοι,ανασφαλειες,δισταγμο ι,ντροπη,δεν ξερεις τι θελεις και τι σε ικανοποιει,δεν με ικανοποιει η δουλεια που εκανα η κανω,γιατι μενω τοτε,απο αναγκη η λογω ελλειψης αλλων εναλλακτικων επιλογων στην παρουσα φαση.Το ΤΩΡΑ,ειναι ενα βουνο που πρεπει σταδιακα και με χρονοβορο τροπο σιγα σιγα να ανεβω,πληρωνοντας λαθη παρελθοντος που εγιναν σε κρισιμη ηλικια.Η διαταραχη προσωπικοτητας,οπως μου ανεφερε ο γιατρος,δεν θα αλλαξεις σαν ανθρωπος,δεν θα γινεις ξαφνικα εξωστρεφης,απλα θα προσπαθησουμε να βελτιωσουμε καποια απο τα συμπτωματα,ωστε να γινει καλυτερη η καθημερινοτητα μου,να αγαπησεις τον εαυτο σου,να αρχισεις να χτιζεις αυτοεκτιμιση και αυτοπεποιθηση,να μην σε νοιαζει τοσο τι λενε οι αλλοι για εσενα και πληγωνεσαι με το καθε αρνητικο σχολιο.Εχω κουραστει κυριολεκτικα να με σχολιαζουν,οτι ειμαι περιεργος,ειμαι ντροπαλος,κλειστος,δεν πολυμιλαω,δεν πολυβγαινω και διαφορα τετοια.

    Ο καθενας την βρισκει διαφορετικα,αλλοι θελουν και λιγο την μοναξια τους,να αποσυμπιεζονται,αλλοι παλι δεν μπορουν να μενουν μεσα στο σπιτι,βρισκουν ευχαριστιση στο να γυρνανε συνεχως εξω,σε μαγαζια,σε κλαμπακια,σε μπιτσομπαρα η οτι αλλο υπαρχει.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ταυτίζομαι κάπως με αυτά που λες...
    Γι'αυτό μάλλον σού έστειλα εδώ γιατί αναγνωρίζω σέ αυτά λίγο καί τόν εαυτό μου. Καί εγώ δεν πήγαινα εκδρομές γιατί δεν είχα παρέα. Ούτε φοιτητική ζωή έκανα καθόλου όπως οι άλλοι, είχα μία φίλη και καθόμασταν κυρίως [emoji537]... δεν γνώρισα καθόλου κόσμο..

    Άργησα νά δουλέψω σχετικά καί εκεί τά ψιλοσκατωσα καθώς έχω καί εγώ ανασφάλειες ένα σωρό καί δεν υποστηρίζω τον εαυτό μου όταν πρέπει.

    Την ταμπέλα τής μαζεμένης, ντροπαλης καί αντικοινωνικης μου την έχουν φορέσει πολλάκις.
    Ως πότε θά δίνουμε αξία όμως στις γνώμες τών άλλων, ειδικά αυτών που δεν μας ξέρουν ούτε καί θέλουν νά μας μάθουν;

    Johnny... είμαστε αυτό που είμαστε... Ναι δεν γίνεται νά αλλάξουμε τελείως. Ναι δεν γίνεται να γίνουμε οι επικοινωνιακοί τύποι ξαφνικά με τις πολλές παρέες κλπ.
    Η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας να γίνουμε και νά είμαστε λειτουργικοί πρέπει.

    Ο ψυχολόγος καλά σού τά είπε.

    Η αυτοπεποίθηση που δεν έχουμε μας τραβά πίσω... Καί Φυσικά όταν τά σκεφτόμαστε όλα μαζί φαίνονται βουνό γι'αυτό μήν τό κανείς!!!

    Τώρα ο, τί έγινε στο παρελθόν τελείωσε... αποτελεί παρελθόν.. πάμε στο τώρα καί στο κοντινό μέλλον.

    Εσύ έχεις κάποιο χόμπι;
    Πάντως τά γράφεις πολύ ωραία... εγώ ούτε μπορώ νά τά γράφω αλλά ούτε καί νά τά λέω πολύ καλά [emoji1][emoji28]

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Εντωμεταξυ δεν καταλαβαίνω τους ανθρώπους που σχολιάζουν και λένε σέ άνθρωπο που δεν πολύ ανοίγεται... ότι είναι περίεργος... Ότι δεν μιλά... Καί όλα αυτά. Καί εγώ τά έχω ακούσει άπειρες φορές... Καί από άντρες... Καί αυτό φυσικά με κουμπώνει τελείως. Παπαλα μετά!

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Το θεμα τοσα χρονια που πηγαν χαμενα για εμενα,ειναι οτι εφτασα σε πολλα πραγματα σε αδιεξοδο που δεν ηξερα πως να προχωρησω παρακατω...και απλα φοβομουν να αντιμετωπισω την κατασταση.Ηδη απο την ηλικα των 16,ειχα καταλαβει πως δεν παει κατι καλα με εμενα,στο θεμα της κοινωνικοτητας,πχ δεν πηγαινα σε εκδρομες η 5ημερες του σχολειου γιατι δεν εβρισκα καποια παρεα να με δεχτει...οποτε αναγκαστικα εμενα μονος μου.Στα 18 μετα το λυκειο,αρχισαν τα δυσκολα,εμεινα ξαφνικα μονος μου εντελως,με μηδεν στην κυριολεξια επιλογες απο φιλους,ηδη ενιωθα κατωτερος τους και αποτυχημενος γιατι καποιοι απο αυτους ειχαν πετυχει στοχους.Πρωτη φορα επιασα δουλεια στα 31 μου,μεχρι τοτε τιποτε δεν εκανα,στο σπιτι κλεισμενος και μοναχος να γυρνω στα παρκακια της γειτονιας απελπισμενος χωρις να ξερω ακριβως τι ειναι αυτο που μου συμβαινει και δεν μπορω να το ξεπερασω,γονεις που δεν βοηθουσαν στην κατευθυνση αυτη αλλα μονο ακουγα,ναι αυτο θα σε δωσει να φας,ο υπολογιστης που καθεσαι ολη μερα,θα σου κοψουμε το ιντερνετ,πανε βρες φιλους,βρες μια γκομενα,οι αλλοι πως μπορουν και συ οχι,τι εισαι κουτσος η στραβος,οπτικη γονεων για το προβληματικο παιδι τους.

    Δεν εζησα την φοιτητικη ζωη που λεμε,την διασκεδαση,τις διακοπες,το κλαμπινγκ,το φλερτ με κοριτσια,να παρω το αυτοκινητο το μπαμπα στα 19-20 κλπ,ολα αυτα εδω περα,αφησαν σε εμενα ενα μεγαλο κενο και ελλειψη εμπειριας σε βασικα καθημερινα πραγματα,που τωρα φυσικα στα 35,μου φαινονται βουνο.Θα παω να βγω ραντεβου με μια κοπελα και αντι να ανοιχτω για να με γνωρισει καλυτερα,θα προσπαθω να κρυβομαι η να προσπειουμαι για να μην εκτεθω,δεν εχεις κανει σχεση στα 35 σου,τι εισαι μαμακιας η βουτηρομπεμπες θα αναρωτηθει η αλλη πλευρα και θα σε κανει ρομπα στην παρεα της κιολας.

    Φοβοι,ανασφαλειες,δισταγμο ι,ντροπη,δεν ξερεις τι θελεις και τι σε ικανοποιει,δεν με ικανοποιει η δουλεια που εκανα η κανω,γιατι μενω τοτε,απο αναγκη η λογω ελλειψης αλλων εναλλακτικων επιλογων στην παρουσα φαση.Το ΤΩΡΑ,ειναι ενα βουνο που πρεπει σταδιακα και με χρονοβορο τροπο σιγα σιγα να ανεβω,πληρωνοντας λαθη παρελθοντος που εγιναν σε κρισιμη ηλικια.Η διαταραχη προσωπικοτητας,οπως μου ανεφερε ο γιατρος,δεν θα αλλαξεις σαν ανθρωπος,δεν θα γινεις ξαφνικα εξωστρεφης,απλα θα προσπαθησουμε να βελτιωσουμε καποια απο τα συμπτωματα,ωστε να γινει καλυτερη η καθημερινοτητα μου,να αγαπησεις τον εαυτο σου,να αρχισεις να χτιζεις αυτοεκτιμιση και αυτοπεποιθηση,να μην σε νοιαζει τοσο τι λενε οι αλλοι για εσενα και πληγωνεσαι με το καθε αρνητικο σχολιο.Εχω κουραστει κυριολεκτικα να με σχολιαζουν,οτι ειμαι περιεργος,ειμαι ντροπαλος,κλειστος,δεν πολυμιλαω,δεν πολυβγαινω και διαφορα τετοια.

    Ο καθενας την βρισκει διαφορετικα,αλλοι θελουν και λιγο την μοναξια τους,να αποσυμπιεζονται,αλλοι παλι δεν μπορουν να μενουν μεσα στο σπιτι,βρισκουν ευχαριστιση στο να γυρνανε συνεχως εξω,σε μαγαζια,σε κλαμπακια,σε μπιτσομπαρα η οτι αλλο υπαρχει.
    Θέλει χρόνο, υπομονή και επιμονή αλλά με την αγωγή και την ψυχοθεραπεία θα αρχίσεις σιγά σιγά να χτίζεις σε baby steps. Είναι μεγάλη υπόθεση να αρχίσεις να κάνεις πράγματα που σ'αρεσουν και μόνος σου. Έτσι θα κερδίσεις εμπειρίες και θα καλύπτεις σιγά σιγά τα κενά που αισθάνεσαι ότι έχεις. Αυτό με τη σειρά του θα βοηθήσει και στο κοινωνικό κομμάτι. Με τις γυναίκες δεν χρειάζεται να δώσεις πλήρη αναφορά ούτε να προσποιεισαι κάτι που δεν είσαι. Το ερωτικό παρελθόν δεν αποτελεί αναγκαστικά αντικείμενο συζήτησης, ίσα ίσα οδηγεί πολλές φορές σε παρεξηγήσεις ίσως όχι άμεσα αλλά αργότερα εφόσον η επαφή συνεχισθεί. Γενικά μην σκέφτεσαι την κατάληξη μιας διαδρομής αλλά μόνο το επόμενο βήμα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Θέλει χρόνο, υπομονή και επιμονή αλλά με την αγωγή και την ψυχοθεραπεία θα αρχίσεις σιγά σιγά να χτίζεις σε baby steps. Είναι μεγάλη υπόθεση να αρχίσεις να κάνεις πράγματα που σ'αρεσουν και μόνος σου. Έτσι θα κερδίσεις εμπειρίες και θα καλύπτεις σιγά σιγά τα κενά που αισθάνεσαι ότι έχεις. Αυτό με τη σειρά του θα βοηθήσει και στο κοινωνικό κομμάτι. Με τις γυναίκες δεν χρειάζεται να δώσεις πλήρη αναφορά ούτε να προσποιεισαι κάτι που δεν είσαι. Το ερωτικό παρελθόν δεν αποτελεί αναγκαστικά αντικείμενο συζήτησης, ίσα ίσα οδηγεί πολλές φορές σε παρεξηγήσεις ίσως όχι άμεσα αλλά αργότερα εφόσον η επαφή συνεχισθεί. Γενικά μην σκέφτεσαι την κατάληξη μιας διαδρομής αλλά μόνο το επόμενο βήμα.
    Πολύ σωστά niels!

    Υπογραμμίζω την τελευταία σού φράση.
    Εκει τό χάνουμε άλλοι.
    Μόνο τό επόμενο βήμα πρέπει νά σκεφτόμαστε στο -τωρα.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν έχω καθόλου διάθεση,όρεξη,υπομονή για το σιγά σιγά,μικρά βήματα,χρειάζομαι άμεσα αποτελεσματικη ψυχοθεραπεία και αγωγή για να αρχίσω να νιώθω χαρά,ευχαριστηση η πρόοδο,πλήττω από απελπισία,νιώθω πως και 1000€ να έπαιρνα,δεν θα ήμουν πάλι χαρούμενος η θα ένιωθα γεμάτος.

    Κλασσική CBT νομίζω ότι χρησιμοποιεί ο doctor,αργή και χρονοβόρα σε βοήθεια αυτού του είδους η θεραπεία.

    Δεν εχω όρεξη για απλές δραστηριότητες,βόλτα με ποδηλατο,γυμναστήριο,η κάτι άλλο,δεν μου έρχεται απλά.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν έχω καθόλου διάθεση,όρεξη,υπομονή για το σιγά σιγά,μικρά βήματα,χρειάζομαι άμεσα αποτελεσματικη ψυχοθεραπεία και αγωγή για να αρχίσω να νιώθω χαρά,ευχαριστηση η πρόοδο,πλήττω από απελπισία,νιώθω πως και 1000€ να έπαιρνα,δεν θα ήμουν πάλι χαρούμενος η θα ένιωθα γεμάτος.

    Κλασσική CBT νομίζω ότι χρησιμοποιεί ο doctor,αργή και χρονοβόρα σε βοήθεια αυτού του είδους η θεραπεία.

    Δεν εχω όρεξη για απλές δραστηριότητες,βόλτα με ποδηλατο,γυμναστήριο,η κάτι άλλο,δεν μου έρχεται απλά.
    Johnny περνούσα την κατάσταση που περιγράφεις πριν κάποιο διάστημα...Δεν είχα όρεξη για τίποτα. Προσωπικά προσπάθησα να βγαίνω με το ζόρι. Πήγαινα για μπάλα, για καφέ, συναυλίες κλπ. Δεν έχει φτάσει η όρεξη μου στο peak αλλά τουλάχιστον είμαι περισσότερο λειτουργικός. Άμα δεν πιέσουμε και λίγο τον εαυτό μας, δύσκολα θα γιατρευτούμε

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν έχω καθόλου διάθεση,όρεξη,υπομονή για το σιγά σιγά,μικρά βήματα,χρειάζομαι άμεσα αποτελεσματικη ψυχοθεραπεία και αγωγή για να αρχίσω να νιώθω χαρά,ευχαριστηση η πρόοδο,πλήττω από απελπισία,νιώθω πως και 1000€ να έπαιρνα,δεν θα ήμουν πάλι χαρούμενος η θα ένιωθα γεμάτος.

    Κλασσική CBT νομίζω ότι χρησιμοποιεί ο doctor,αργή και χρονοβόρα σε βοήθεια αυτού του είδους η θεραπεία.

    Δεν εχω όρεξη για απλές δραστηριότητες,βόλτα με ποδηλατο,γυμναστήριο,η κάτι άλλο,δεν μου έρχεται απλά.
    Ποιο φάρμακο είπες ότι παίρνεις; Για πόσο καιρό;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Με ξεκινησε με solben/seroxat 20mg που δεν μου απεδωσε,ηταν ασταθες και μου προσθεσε αρκετα κιλα και αλλαξαμε σε velept 75mg που ειναι καπως καλυτερα χωρις παλι να αισθανομαι την σημαντικη διαφορα στη διαθεση μου,απλα δεν ειμαι εντελως χαλια να σερνομαι οπως στους πρωτους 3-4 μηνες που δεν μπορουσα καθολου.

    Θα παω σε δευτερο γιατρο να παρω και αλλη γνωμη παντως το επομενο διαστημα.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Με ξεκινησε με solben/seroxat 20mg που δεν μου απεδωσε,ηταν ασταθες και μου προσθεσε αρκετα κιλα και αλλαξαμε σε velept 75mg που ειναι καπως καλυτερα χωρις παλι να αισθανομαι την σημαντικη διαφορα στη διαθεση μου,απλα δεν ειμαι εντελως χαλια να σερνομαι οπως στους πρωτους 3-4 μηνες που δεν μπορουσα καθολου.

    Θα παω σε δευτερο γιατρο να παρω και αλλη γνωμη παντως το επομενο διαστημα.
    Είναι σημαντικό να βρεις το φάρμακο και τη δοσολογία που σου ταιριάζει γιατί αν αισθάνεσαι χάλια από τις παρενεργειες ή επειδή δεν σε πιάνει δεν έχεις την αρχική ώθηση που χρειάζεται για να πάρεις λίγο τα πάνω σου και να δουλέψεις με ψυχοθεραπεία, δραστηριότητες, κοινωνικοποίηση. Δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά αυτά που πήρες, δώσε λίγο χρόνο να δράσουν και να φύγουν οι παρενεργειες για να έχεις αποκρυσταλλωμενη άποψη και το βλέπεις.

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη Αυτοεκτιμηση
    By maria4 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 19-09-2017, 16:12
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 20:26
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •