1.Eθισμένος στο ζάναξ; 2. Χαμηλό pusle pressure.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    1.Eθισμένος στο ζάναξ; 2. Χαμηλό pusle pressure.

    Τις τελευταίες τέσσερις μέρες δεν έπαιρνα ζάναξ και κοιμόμουν κανονικά. Ωστόσο εχθές, πήγα να ταίσω με τα πόδια τα γατιά το απόγευμα, ανέβηκαν οι παλμοί μου (όχι πολύ, 130 περίπου, οπότε δεν ήταν τόσο τραγικό από άποψη παλμών) και παράλληλα με έπιασε ένα σφίξιμο αριστερά που κράτησε για αρκετές ώρες και, αν θεωρήσουμε ότι είμαι οκ καρδιολογικά (εκτός της ορθοστατικής εννοώ) και ότι οι έλεγχοι που έχω κάνει είναι επαρκείς και ότι η ορθοστατική δεν προκαλεί ισχαιμία, ήταν πιθανόν από το έντερο/στομάχι μου. Πήρα ένα αντιόξινο όταν γύρισα σπίτι και επειδή το όλο θέμα συνεχιζόταν, πήρα μισό ζάναξ και τα συμπτώματα σταδιακά υποχώρησαν, κάτι που θεωρώ ότι οφείλεται ότι στο τέλος ηρέμησε το στομάχι μου γιατί ήπια και δυοσμο που βοηθά στην χώνεψη. Το βάρος στο στομάχι δεν έφυγε εντελώς, αλλά ενιωσα αρκετά καλύτερα. Επίσης μισή ώρα αφότου πήρα το ζάναξ είχα καλή διάθεση η οποία κρατά μέχρι σήμερα. Μήπως λοιπόν είμαι εθισμένος στο ζάναξ και αυτά ηταν συμπτώματα στέρησης; Το έπαιρνα εδώ και ένα μήνα συνεχόμενα με ελάχιστες διακοπές, 0,25 για τον ύπνο.


    Αυτό που με ανησυχεί επίσης είναι πως χθες, όλο το βράδυ είχα πολύ χαμηλό pulse pressure, δηλαδή η διαφορά της συστολικής με τη διαστολική ήταν στο 12 και η διαστολική ήταν αυξημένη για τα δεδομένα μου δλλ 75. Το χαμηλό pusle pressure δεν είναι καλό, συνήθως δείχνει αφυδάτωση αλλά μπορεί να υποδεικνύει και πιο σοβαρά πράγματα. Δεν θα το σκεφτόμουν γιατί το έχω πάθει και άλλες φορές, αλλά αυτή τη φορά ήταν παράλληλα με συμπτώματα και με αυξημένη για τα δεδομένα μου διαστολική.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Τα ζαναξ προκαλούν εθισμό αλλα δε ξερω αν μπορούν να προκαλέσουν στη δόση που τα παίρνεις... είναι πολυ μικρη.οσο για την πίεση μήν αγχωνεσαι επειδή βγαινει νορμαλ.Ετσι επρεπε να ειναι εξαρχης.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Δεν είναι νορμαλ, όχι για το 75 που ήταν η διαστολικη, αλλα για το 90 που ηταν η συστολικη. Δεν με αγχωνει δλδ τοσο το 75 της διαστολικης, αν πχ η συστολικη μου ήταν στο 105 μια χαρά, αλλά δεν είναι καλό να έχει χαμηλή συστολικη και υψηλή διαστολικη, η διαφορά μεταξύ των δυο αριθμών πρεπει να είναι τουλάχιστον στο 30. Και σήμερα παλι τα ίδια. Καποιες φορες πεφτει η συστολικη στο 84 και η διαστολικη είναι στο 64 οποτε το pulse pressure είναι στο 20 που παλι δεν είναι καλό.


    Νομίζω ότι σε κάθε δόση μπορει να δημιουργηθεί εθισμός. Το καλό είναι ότι δεν αυξανω τη δόση. Επισης τις ημέρες που δεν επαιρνα ζαναξ ήμουν μια χαρά ,εκτός απο το στομάχι μου, αλλά όταν συνέβη αυτό το περιστστικο χρειαστηκε να πάρω. Σήμερα το στομάχι μου είναι αρκετά καλύτερα και δεν πήρα ούτε ονεπραζολη. Δεν ξέρω μηπως το επηρεαζε και ο σιδηρος.

Similar Threads

  1. Διακοπή ζαναξ
    By DiSI in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 40
    Last Post: 14-08-2018, 16:24
  2. ανεξήγητα χαμηλό βάρος... και κόπωση. ..
    By kounelaki1 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 39
    Last Post: 11-05-2017, 00:58
  3. UNDER PRESSURE ..
    By turtle in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 26-11-2015, 14:19
  4. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 11:11
  5. Ενα υψηλο IQ (>120) είναι το ίδιο προβληματιο με ένα χαμηλο (<80) ?
    By panosjohnson in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 26-08-2011, 01:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •