Απεξάρτηση από τα αντιψυχωσικα φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Απεξάρτηση από τα αντιψυχωσικα φάρμακα

    Καλησπέρα. Έχω κάποιες παρενέργειες από τότε που παίρνω τα αντιψυχωσικα χάπια και θέλω να απεξαρτηθω τελείως από αυτό. Παίρνω το abilify. Γνωρίζει κανείς κάποια μέθοδο; αλλά φάρμακα κλπ.

  2. #2
    Να σημειωθεί πως απο τότε που το έχω κόψει νιώθω αρκετά καλύτερα και γι αυτό και θέλω να μην έχω πλέον καμία παρενέργεια από φάρμακα αλλά αν χρειαστεί να πάρω, που θα χρειαστεί, να είμαι απλά καλά χωρίς παρενέργειες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    εμενα μου κανανε εμβολιο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Quote Originally Posted by elis View Post
    εμενα μου κανανε εμβολιο
    Τι εμβόλιο; που το βρίσκω; και τι παρενέργειες είχες; πως ένιωθες;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εννοει ενεσιμο φαρμακο μαλον ειναι και αυτο μια λυση

  6. #6
    Αα τέτοιο έκανα και εγώ παλιά και πάλι τα ίδια... Έλλειψη ενέργειας κλπ. Επίσης το αμπιλιφαι είχα πάρει σε ένεση. Και τώρα μου είπαν πως δεν θα μου κάνουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Να σημειωθεί πως απο τότε που το έχω κόψει νιώθω αρκετά καλύτερα και γι αυτό και θέλω να μην έχω πλέον καμία παρενέργεια από φάρμακα αλλά αν χρειαστεί να πάρω, που θα χρειαστεί, να είμαι απλά καλά χωρίς παρενέργειες.
    ο γιατρος σου τι σου ειπε για την διακοπη;

  8. #8
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο γιατρος σου τι σου ειπε για την διακοπη;
    Μου είπε πως πρέπει να συνεχίσω αυτά που μου έχει δώσει και να μην την διακόπτω όμως εγώ νιώθω καλύτερα έτσι... Και σύντομα θα μου γράψει καινούρια φάρμακα, το ιδανικό μου θα ήταν ήπια δηλαδή χωρίς παρενέργειες και δεν ξέρω αν μπορει να είναι εφικτό

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    κατερινα θα σου πω κατι έμενα πέρασαν οι παρενέργειές μετά απο 4 χρόνια συνεχούς και καθημερινής χρήσης φαρμάκων, τώρα ειμαι στα 7 χρόνια θεραπείας σχιζοφρένεια, και ποια δεν εχω κανένα σύμπτωμα, απλά είμαι λίγο ευαίσθητος στο άγχος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    το εμβολιο για τον κωρονοιο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Εγω θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή. Δεν υπάρχει πιο ελαφρύ απο το αμπιλιφαι δεν θα βρεις άλλο με λιγότερες παρενέργειες.
    το παίρνω 3 χρόνια και είμαι μια χαρά. Το μειώνω ελάχιστα μια φορά κάθε χρόνο και πλέον δεν έχω παρενέργειες.
    Στην αρχή δεν ήταν έτσι αλλα κάποτε το συνηθίζεις και εάν έχεις πρόοδο το μειώνεις

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    11
    Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω και γω μια ερώτηση καθώς δεν μπορώ να ανεβάσω δικό μου θέμα για κάποιο λόγο... έπαιρνα αντιψυχωσικα και ενέσεις για 1 χρόνο περίπου τα οποία τα έκοψα εδώ και μερικούς μήνες Επειδή είχα βάλει κιλά και δεν είχα πολύ ενέργεια κτλπ.. όμως δεν έχω διάφορα στα κιλά ίσως έχω πάρει κι άλλα αλλά ούτε στην ενέργεια.. τι φταίει; και πως θα καταλάβω αν έχω αποτοξίνωθει πλήρως; Μήπως μου μείνουν για πάντα οι παρενέργειες των φαρμάκων;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Kleopatra View Post
    Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω και γω μια ερώτηση καθώς δεν μπορώ να ανεβάσω δικό μου θέμα για κάποιο λόγο... έπαιρνα αντιψυχωσικα και ενέσεις για 1 χρόνο περίπου τα οποία τα έκοψα εδώ και μερικούς μήνες Επειδή είχα βάλει κιλά και δεν είχα πολύ ενέργεια κτλπ.. όμως δεν έχω διάφορα στα κιλά ίσως έχω πάρει κι άλλα αλλά ούτε στην ενέργεια.. τι φταίει; και πως θα καταλάβω αν έχω αποτοξίνωθει πλήρως; Μήπως μου μείνουν για πάντα οι παρενέργειες των φαρμάκων;
    Καταρχην τον θυροειδή σου τον έλεγξες; Τι έχεις κάνει για να χάσεις αυτά τα κιλά; Καμεις διατροφή και αντι να χάνεις βαρος παίρνεις και άλλο; Οι ενέσεις τι ήταν; το αντιψυχωτικό τι ήταν; Εξετάσεις βιοχημικές έχεις κάνει το τελευταίο εξάμηνο;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    11
    Εχω καίρο να κανω εξετάσεις αλλά το σκέφτομαι να πάω η αλήθεια είναι ότι δεν τρώω σωστά λόγω αυξημένης όρεξης αλλά σκέφτομαι να αρχίσω δίαιτα λίγο δύσκολο αλλά θα προσπαθήσω... το αντιψυχωσικα ήταν aloperdin και depakine η ένεση ήταν aloperdin.. τι λες να φταίει έχεις να μου προτείνεις κάτι;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Καταρχην τον θυροειδή σου τον έλεγξες; Τι έχεις κάνει για να χάσεις αυτά τα κιλά; Καμεις διατροφή και αντι να χάνεις βαρος παίρνεις και άλλο; Οι ενέσεις τι ήταν; το αντιψυχωτικό τι ήταν; Εξετάσεις βιοχημικές έχεις κάνει το τελευταίο εξάμηνο;
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2020
    Μηνύματα
    2
    Εχω καίρο να κανω εξετάσεις αλλά το σκέφτομαι να πάω η αλήθεια είναι ότι δεν τρώω σωστά λόγω αυξημένης όρεξης αλλά σκέφτομαι να αρχίσω δίαιτα λίγο δύσκολο αλλά θα προσπαθήσω... το αντιψυχωσικα ήταν aloperdin και depakine η ένεση ήταν aloperdin.. τι λες να φταίει έχεις να μου προτείνεις κάτι;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έχει κόψει κάνεις με επιτυχία αντιψυχωσικα φάρμακα??
    By Elendar123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 15-12-2019, 23:24
  2. Replies: 8
    Last Post: 02-03-2019, 15:03
  3. Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 22:07
  4. Replies: 0
    Last Post: 23-09-2010, 21:25
  5. Απεξαρτηση
    By Λιαδα in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 27-01-2010, 02:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •