Εξοδος από μακροχρόνια σχέση....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32

    Εξοδος από μακροχρόνια σχέση....

    Λοιπόν παιδιά... Είμαι με τον σύντροφο μου σχεδόν 5 χρόνια μαζί.. Δουλεύουμε μαζί και γενικά είμαστε συνέχεια μαζί.. Στην αρχή ήταν ωραία δεν λέω.. Πλέον όμως έχει γίνει μια κουραστική ρουτίνα. Φοβάμαι πως εδώ είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. Κάνουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια... Έχω κουραστεί πια γιατί είναι δύσκολη η κατάσταση το καταλαβαίνω και δεν ξέρω τι να κάνω... Το έχουμε συζητήσει και μου λέει ότι κι αυτός θέλει να ξεφύγουμε.. αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Υπάρχει και η ζήλια στη μέση, αν πω ότι θα βγω με καμία φίλη σπαζεται..για φίλο ούτε λεξη. Τελευταία έχω αρχίσει να πέφτω ψυχολογικά πολύ, η ερωτική έλξη απέναντι του απλά δεν υπάρχει και τον πειράζει.. Θέλω να του μιλήσω τόσο πολύ αλλά φοβάμαι πως θα το πάρει και πως θα είναι η κατάσταση μετά...Φυσικά και τον αγαπάω απλά νιώθω ότι πλέον δεν έχει νόημα και δεν αλλάζει κάτι όσο και να προσπαθούμε.. Πως θα αντιμετωπιζατε μια τέτοια κατάσταση στη θέση μου;
    Last edited by Elise; 14-06-2020 at 14:48.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by Elise View Post
    Λοιπόν παιδιά... Είμαι με τον σύντροφο μου σχεδόν 5 χρόνια μαζί.. Δουλεύουμε μαζί και γενικά είμαστε συνέχεια μαζί.. Στην αρχή ήταν ωραία δεν λέω.. Πλέον όμως έχει γίνει μια κουραστική ρουτίνα. Φοβάμαι πως εδώ είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. Κάνουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια... Έχω κουραστεί πια γιατί είναι δύσκολη η κατάσταση το καταλαβαίνω και δεν ξέρω τι να κάνω... Το έχουμε συζητήσει και μου λέει ότι κι αυτός θέλει να ξεφύγουμε.. αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Υπάρχει και η ζήλια στη μέση, αν πω ότι θα βγω με καμία φίλη σπαζεται..για φίλο ούτε λεξη. Τελευταία έχω αρχίσει να πέφτω ψυχολογικά πολύ, η ερωτική έλξη απέναντι του απλά δεν υπάρχει και τον πειράζει.. Θέλω να του μιλήσω τόσο πολύ αλλά φοβάμαι πως θα το πάρει και πως θα είναι η κατάσταση μετά...Φυσικά και τον αγαπάω απλά νιώθω ότι πλέον δεν έχει νόημα και δεν αλλάζει κάτι όσο και να προσπαθούμε.. Πως θα αντιμετωπιζατε μια τέτοια κατάσταση στη θέση μου;
    τι ακριβως θελεις να του πεις;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Θέλω να του πω να χωρίσουμε αλλά ξέρω ότι αυτός δεν θέλει.... Δεν ξέρω αν θα με καταλάβει απλά νομίζω πως δεν μπορούμε να πάμε παραπέρα.. Κάτι χάλασε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by Elise View Post
    Θέλω να του πω να χωρίσουμε αλλά ξέρω ότι αυτός δεν θέλει.... Δεν ξέρω αν θα με καταλάβει απλά νομίζω πως δεν μπορούμε να πάμε παραπέρα.. Κάτι χάλασε
    δεν χρειαζεται να σε καταλαβει. αυτο που χρειαζεται ειναι να εισαι σιγουρη τι θελεις να κανεις για σενα.
    αν εισαι βεβαιη οτι θελεις να χωρισετε, δεν χρειαζεται να συμφωνει. του λες τους λογους και χωριζεις..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Απλά νομίζω πως πρέπει να βρω έναν τρόπο να γίνει πολιτισμένα γιατί δουλεύουμε μαζί και θα γίνει πολύ περίπλοκο μετά..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Θεωρώ πως για να το σκέφτομαι εδώ και καιρό πρέπει να το κάνω απλά και όχι να το αφήσω να με τρώει.. Πρώτα απ όλα θέλω εγώ να είμαι καλά...

  7. #7
    ntinti
    Guest
    θα κανεις αυτο που θελεις εσυ για να εισαι καλα!

    δεν ειστε ουτε παντρεμενοι ουτε εχετε παιδια ,ισα ισα εισαι τυχερη που το καταλαβες τωρα ,οχι οτι μετα δεν θα μπορουσες αλλα σιγουρα οταν υπαρχουν παιδια τοτε τα πραγματα αλλαζουν.

    και να ξερεις οταν ενας απο τους δυο δεν θελει να χαλαει η σχεση με οποιον τροπο και να το πεις στην αρχη θα ειναι λιγο δυσκολα αλλα μετα ολα φτιαχνουν!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    οι δυο σας βγαίνετε καθόλου ή την βγάζετε μεσα πιο πολυ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Δεν θέλεις να τον πληγώσεις και είναι κατανοητό αλλά είναι θετικό πως ούτε εκείνος περνάει καλά για να συμφωνεί να αλλάξει η κατάσταση.
    Απλά εγω μπερδεύτηκα, θέλετε να περνάτε καλύτερα μαζί ή να περνάτε χρόνο και με τους άλλους;
    Θελετε να φτιάξετε την ρουτίνα σας ατομικά ή μαζί;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Elise View Post
    Θεωρώ πως για να το σκέφτομαι εδώ και καιρό πρέπει να το κάνω απλά και όχι να το αφήσω να με τρώει.. Πρώτα απ όλα θέλω εγώ να είμαι καλά...
    Εσύ δεν εισαι καλά και θες να χωρίσεις. Αυτός ειναι καλα όπως εισαστε; Δεν αντιλαμβάνεται ο ίδιος πως δεν εισαι ευτυχισμένη; Δεν εχει ενσυναίσθηση της κατάστασης σου;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Ε ναι κι εγώ αυτό πιστεύω πρέπει να γίνει κι ας είναι δύσκολο..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    οι δυο σας βγαίνετε καθόλου ή την βγάζετε μεσα πιο πολυ?
    Βγαίνουμε σπάνια χαλαρά για κανένα ποτό..

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εσύ δεν εισαι καλά και θες να χωρίσεις. Αυτός ειναι καλα όπως εισαστε; Δεν αντιλαμβάνεται ο ίδιος πως δεν εισαι ευτυχισμένη; Δεν εχει ενσυναίσθηση της κατάστασης σου;
    Νομίζω πως καταλαβαίνει αλλά δεν θέλει να τα παρατήσει.. Ίσως πιστεύει ότι είναι μια φάση και θα περάσει δεν ξέρω.. Κι αυτός μερικές φορές ζορίζεται πιστεύω αλλά δεν το λέει

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Δεν θέλεις να τον πληγώσεις και είναι κατανοητό αλλά είναι θετικό πως ούτε εκείνος περνάει καλά για να συμφωνεί να αλλάξει η κατάσταση.
    Απλά εγω μπερδεύτηκα, θέλετε να περνάτε καλύτερα μαζί ή να περνάτε χρόνο και με τους άλλους;
    Θελετε να φτιάξετε την ρουτίνα σας ατομικά ή μαζί;
    Κοίτα.. Η ρουτίνα μαζί δεν ξέρω αν φτιάχνεται πλέον.. Εγώ δεν θέλω να νιώθω σαν 40χρονη παντρεμένη που όλη μέρα δουλεύει με τον άντρα της.. Γιατί έτσι νιώθω ώρες ώρες

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    θα κανεις αυτο που θελεις εσυ για να εισαι καλα!

    δεν ειστε ουτε παντρεμενοι ουτε εχετε παιδια ,ισα ισα εισαι τυχερη που το καταλαβες τωρα ,οχι οτι μετα δεν θα μπορουσες αλλα σιγουρα οταν υπαρχουν παιδια τοτε τα πραγματα αλλαζουν.

    και να ξερεις οταν ενας απο τους δυο δεν θελει να χαλαει η σχεση με οποιον τροπο και να το πεις στην αρχη θα ειναι λιγο δυσκολα αλλα μετα ολα φτιαχνουν!
    Κι εγώ έτσι πιστεύω.. Αν είναι να πνίγομαι καλύτερα να το αφήσω πριν είναι αργά..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μακροχρόνια σχέση, μπερδεμένος και ανησυχίες
    By Michael21gr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 22-09-2018, 21:18
  2. μακροχρόνια σχέση ή ενθουσιασμός
    By katerinaki17 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 14-09-2017, 08:55
  3. Χωρισμός από μακροχρόνια σχέση
    By Aggelikh26 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2015, 00:42
  4. Χωρισμος μετα απο μακροχρονια σχεση.
    By pngts in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 77
    Last Post: 08-11-2015, 16:11
  5. ΕΠΩΔΙΝΗ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΣΧΕΣΗ
    By RAGOS in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 14-12-2012, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •