Εξοδος από μακροχρόνια σχέση.... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by Elise View Post
    Λοιπόν παιδιά... Είμαι με τον σύντροφο μου σχεδόν 5 χρόνια μαζί.. Δουλεύουμε μαζί και γενικά είμαστε συνέχεια μαζί.. Στην αρχή ήταν ωραία δεν λέω.. Πλέον όμως έχει γίνει μια κουραστική ρουτίνα. Φοβάμαι πως εδώ είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. Κάνουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια... Έχω κουραστεί πια γιατί είναι δύσκολη η κατάσταση το καταλαβαίνω και δεν ξέρω τι να κάνω... Το έχουμε συζητήσει και μου λέει ότι κι αυτός θέλει να ξεφύγουμε.. αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Υπάρχει και η ζήλια στη μέση, αν πω ότι θα βγω με καμία φίλη σπαζεται..για φίλο ούτε λεξη. Τελευταία έχω αρχίσει να πέφτω ψυχολογικά πολύ, η ερωτική έλξη απέναντι του απλά δεν υπάρχει και τον πειράζει.. Θέλω να του μιλήσω τόσο πολύ αλλά φοβάμαι πως θα το πάρει και πως θα είναι η κατάσταση μετά...Φυσικά και τον αγαπάω απλά νιώθω ότι πλέον δεν έχει νόημα και δεν αλλάζει κάτι όσο και να προσπαθούμε.. Πως θα αντιμετωπιζατε μια τέτοια κατάσταση στη θέση μου;
    να πω και εγω την γμωμη μου σαν σχεσιακιας που ειμαι... κλασικη περιπτωση αρρωστης σχεσης ειναι αυτη οταν δυο ανθρωποι δεν τεριαζουν στην ουσια και ο χρονος βγαζει στην φορα τα αληθινα πρωσοπα των 2 ατομων ο χρονος οσο κυλα οι μασκες πεφτουν! και μετα καταλαβαινουν αυτοι οι δυο ανθρωποι πως κατι αλλο τους ενωνε μαζι και οχι η χημεια και ο ερωτας τωρα θα μου πεις μα πως αφου στην αρχη νιωθατε ερωτευμενοι ΛΑΘΟΣ... νομιζατε οτι εισασταν ερωτευμενοι στην παργαμτικωτητα δεν εισασταν απλα οι συναισθηματικες και σεξουαλικες αναγκες σας εννοναν στην αρχη ολοι ετσι την παταμε με τους πρωτους ερωτες ουδεν εξαιρουμενος!!! οσο μεγαλωνουμε και ωριμαζουμε ομως αυξανεται το επιπεδο συνηδησεις μας και ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ απο το πως βλεπουμε μια πετρα στον δρομο μεχρι τους ανθρωπους γυρο μας μεχρι και τον ερωτα και την αγαπη ολα τα παντα σημασιες λεξεων και καταστασεις και ατομα τα μεταφραζουμε αλλιως οσο μεγαλωνουμε αυτο μας κανει να αναζηταμε νεα πραγματα στην ζωη και να βλεπουμε το κατι αλλο στους ανθρωπους. οταν υπαρχει ζηλια μετα απο 5 χρονια σχεση κατανταει αρρωστημενο και ειναι κακο πολυ που του δινεις χρονο και δεν ειχες χωρισει απο νωρις οταν φανηκαν τα πρωτα σιμαδια του τελους. ειναι το μεγαλυτερο κριμα αυτο οταν το κανεις και οταν το κανουν ανθρωποι διοτι ετσι χανουμε τον χρονο μας με τον λαθος ανθρωπο και γεμιζουμε αρνητισμο και τσακωμους την καρδια μας και παραλληλα σαν να μην εφτανε ολο αυτο ΧΑΝΟΥΜΕ τα πιθανα καρμικα ερωτικα ατομα που θα καναμε τελεια σχεση μαζι τους.. οποτε ναι ειναι τραγικο και κριμα οταν την πατανε ετσι οι ανθρωποι. δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω στα 18 μου μεχρι τα 22 μου και εγω το ιδιο ειχα παθει αλλα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!! ποτε! γιατι χανουμε εμπειριες με αληθινα καρμικα ατομα ετσι..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by Elise View Post
    Κοίτα.. Η ρουτίνα μαζί δεν ξέρω αν φτιάχνεται πλέον.. Εγώ δεν θέλω να νιώθω σαν 40χρονη παντρεμένη που όλη μέρα δουλεύει με τον άντρα της.. Γιατί έτσι νιώθω ώρες ώρες
    Από τι καταλαβαίνω είστε μαζί από τα 17 σου με 18, για να βγαίνει το 23 σου τώρα.

    Γενικά δεν έχω την πεποίθηση πως τα θέλω μας πάνε με την ηλικία μας. Πίστεψε με υπάρχουν 40 άρες παντρεμένες που περνανε ζάχαρη με τους άντρες τους. :)

    Όπως φαίνεται έσυ έχεις πάρει την απόφαση να χωρίσεις απλά ζητάς μια επιβεβαίωση ότι δεν κάνουν λαθος τα αισθήματα σου.
    Εμπειρικά θα υπάρξουν στιγμές που θα νιώσεις πως πραγματικά η ζωή σου έχει κάνει στροφή 180 μοίρες.

    Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρη φυσικά) ότι δεν σε τρομάζει πως θα το πάρει εκείνος αλλά πως θα είσαι εσυ χωρίς αυτόν μετά τον χωρισμό.

    Run Forest RUN! :D

  3. #33
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Elise View Post
    Κοίτα.. Η ρουτίνα μαζί δεν ξέρω αν φτιάχνεται πλέον.. Εγώ δεν θέλω να νιώθω σαν 40χρονη παντρεμένη που όλη μέρα δουλεύει με τον άντρα της.. Γιατί έτσι νιώθω ώρες ώρες
    Πολύ ατυχές το παράδειγμα σου ....
    Σε δικαιολογω όμως γιατί είσαι πολύ μικρή με σχεδόν μηδαμινές εμπειρίες !

    Στα λεει μια 40αρα παντρεμένη από τα είκοσι της με τον ίδιο άντρα που τα τελευταία χρόνια είναι και το αφεντικό της...
    Έχεις ένα μερικό δίκαιο ,όλες οι ώρες και μέρες δεν είναι ίδιες αυτά τα χρόνια ...
    Υπάρχουν και τα κάτω υπάρχουν και τα πάνω και σε πληροφορω όταν έρχονται τα πάνω ακόμα και μετά από χρόνια είναι πολύ καλύτερα και από τότε που πρωτογνωριστικε το ζευγάρι ....

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Η διαφορά ηλικίας είναι λίγο μεγάλη, δεν χάνεις τίποτα ουσιαστικά. Διστάζεις να χωρίσεις καθαρά από συνήθεια.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Μακροχρόνια σχέση, μπερδεμένος και ανησυχίες
    By Michael21gr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 22-09-2018, 21:18
  2. μακροχρόνια σχέση ή ενθουσιασμός
    By katerinaki17 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 14-09-2017, 08:55
  3. Χωρισμός από μακροχρόνια σχέση
    By Aggelikh26 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2015, 00:42
  4. Χωρισμος μετα απο μακροχρονια σχεση.
    By pngts in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 77
    Last Post: 08-11-2015, 16:11
  5. ΕΠΩΔΙΝΗ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΣΧΕΣΗ
    By RAGOS in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 14-12-2012, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •