Oλα αυτά που θέλω να σου πω !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    ntinti
    Guest

    Oλα αυτά που θέλω να σου πω !

    Έχεις πολλά χρονιά να με ξενυχτίσεις ....
    Ναι σε εσένα το λέω μικρή μου πριγκιπέσα !!!!!!!!

    Δεν θυμάμαι ακριβός πόσα......βλέπεις πάει καιρός που ξυπνούσες μέσα στην νύχτα ,επειδή έβλεπες κάποιο κακό όνειρο που σε τρόμαζε και ερχόσουν και κουρνιαζες στην αγκαλιά μου και μας έβρισκε το ξημέρωμα να σου λέω διάφορες ιστορίες που σκαρφιζόμουν για να καταφέρω να ηρεμήσω τους παιδικούς σου τότε φόβους σου.

    Ναι όντως τότε παιδικούς!
    Παιδικούς γιατί τωρα πήγες 18 (αλήθεια τώρα??? πήγες ???)και τις τελευταίες μέρες ξενυχτάμε πάλι παρεα αυτή την φορά όμως οχι για να κρατάω βιβλίο ή συζητώντας ,αλλά προσπαθώντας να ηρεμήσω τους πραγματικούς σου φόβους ,τους αληθινούς που άρχισαν να υψώνονται μπροστά σου.
    ¨Πες μου ρε συ μαμά θα μπορέσω τελικά να γράψω καλά και να μην με επηρεάσει ολο αυτό το άγχος μου?¨Πες Μου πως εκείνη την ώρα θα καταφέρω να κάνω όλα αυτά που μου λες τόσο καιρό να προσπαθήσω να κάνω το μυαλό μου να μην οδηγείται σε τετοια μονοπάτια?Και αν περάσω, θα περάσω στην σχολή εδω κοντα που θέλουμε ?"


    Και εγώ? Τι άλλο να κάνω εγώ?
    Ένα χρόνο έχουμε επενδύσει απίστευτες ώρες συζητήσεων αλλά πάλι βλέπω ότι δεν ήταν αρκετές .......
    Γιατί άραγε?
    Γιατί να νοιώθω ανήμπορη ?Σου έχω πει άπειρες φορές να μην στεναχωριέσαι ....
    Σου είπα πόσο περήφανη με κάνεις κοριτσάκι μου για την προσπάθεια που κατεβαλες ,για τα ξενύχτια που έκανες διαβάζοντας ,για τα θέλω σου που θυσιάστηκαν για να έχεις περισσότερες ώρες για τα τόσα και άλλα τόσα που χάθηκαν και τα ξέρουν μόνο όσα παιδιά ρίχνονται αύριο στην μάχη των πανελληνίων μπορούν να τα νοιώσουν ......
    και πάλι βλέπω δεν ήταν ικανά να σου διώξουν μακρυά κάθε τι που θα σου μπει εμπόδιο στην αυριανή σου μάχη....

    Μάλλον τώρα γράφοντας το και ξαναδιαβαζοντας όλα αυτά ξέρω γιατί......

    Ισως είναι η πρώτη φορά που στην απερίγραπτη εμπειρία μου σαν μάνα δεν ξέρω πως θα καταφέρω να διώξω απο το βλέμμα σου και από το κλάμα σου αυτούς τους φόβους....
    Κάποιος μου είχε πει ότι μόνο οι δυνατοί κλαίνε ...μάλλον είχε δίκιο γιατί τελικά είσαι και μπορεί να μην θέλω να το διώξω αυτό άλλα τους φόβους σου????

    Ίσως γιατί πλέον είσαι 18 και οι οι φόβοι σου ,οι απόψεις σου ,οι προβληματισμοι σου παύουν να είναι πια παιδικοί ....έχουν πλέον βάσεις αληθινές ...ο λόγος σου πλέον είναι δομημένος και οι συζητήσεις μας πλέον είναι συζητήσεις ενηλίκων και όπως πολύ καλά κατάλαβες ο κοσμος αυτός είναι πολύ δύσκολος και καθημερινά γεννάει ανανταπάντητα ερωτήματα και φόβους......

    Ίσως πλέον γιατί έχεις σταματήσει να είσαι άλλα και να σε βλέπω σαν το μικρο μου κοριτσάκι ,που ήταν μονίμως χωμένο στο δωμάτιο του, στα παιχνίδια του και τώρα τελευταία στα αμέτρητα τετράδια του με τους ακατανόητους αριθμούς ,μουντζούρες ,σημάδια ,στις άπειρες σημειώσεις διπλά στα ποτηριά με τους χυμούς που μια ζωή σε έπρηζα όπως μου λες να τους πίνεις πριν χαθούν οι βιταμίνες τους ....

    Ναι !Όντως το κοριτσάκι μου ρε φίλε ,η μονάκριβη μου
    !Το μοναδικό πλάσμα στη γη που που έδωσε για πρώτη φορά αυτή την απίστευτη ευλογιά που ονειρευόμουν πάντα ,αυτή την ευλογιά που δεν συγκρίνεται με καμιά άλλη στον κόσμο!
    Η μικρή μου πριγκιπέσα !!!
    Που τον τελευταίο καιρό έπεφτε ξερή από την κούραση για ύπνο και εγω ειδικά τις δυο τελευταίες νυχτες μπαίνω κρυφά στο δωμάτιο της να δω αν ειναι καλα....
    Οπως τότε που ήταν 3 ή τεσσάρων χρόνων και καθόμουν και την χάζευα να ακουμπάει το κεφαλιακι της στο μαξιλάρι της και καμιά φορά άνοιγαν διάπλατα τα ματάκια της τρομαγμένα από ένα όνειρο που είχε δει .....
    Χθες το βράδυ συνηδειτοποίησα πλέον πως αυτό το μικρο κοριτσάκι έγινε ολόκληρη γυναικά και ετσι και αυτή ην φορά άνοιγε τα μάτια της μόνο την αγκαλιά μου και τα λογία μου δεν θα αναζητούσε ....θα άρχιζε τα γνωστά τα εφηβικά που λέω εγώ,οπότε έφυγα στις μύτες όπως μπήκα και ξενύχτησα πλέον μονή μου...


    Πόσες σκέψεις ,εικόνες μου έρχονται τώρα διάσπαρτα και μπερδεμένες στο μυαλό ...όπως μπερδεμένη ειναι και η γραφή μου σε αυτό το κείμενο......
    χαμένη στο τότε και το τώρα με πολλές αλλαγές άλλα με κοινό παρονομαστή .......

    Και ναι τελικά το καταλαβαίνω μεγαλώνει !!!!!!!
    Μπορώ να το γράφω μέχρι αύριο ......
    λες αν το γράψω όπως γράφαμε παλιά στο δημοτικό καμιά φορά την πρόταση ¨το κοριτσάκι μου έγινε 18 χρόνων" να το καταγράψει πιο καλά ο εγκέφαλος?
    Θα φανεί αν χρειαστεί θα το κάνω και αυτό....


    Που λες κοριτσάκι μου αύριο ξεκινάει ένας νέος αγώνας,αλλά συναμα τελειώνει και ένας άλλος που κράτησε περίπου δυο χρονιά...
    Ελπίζω από εδώ και πέρα να κοιμάσαι πιο ήρεμη και να μην ξανααντικρισω το προσωπάκι σου κουρασμένο από το διάβασμα ,το ξενύχτι και το κυριότερο με την ίδια απορία "Μαμά λες να περάσω?Λες τελικά να καταφέρω ?


    Ένα θα σου πω μονάκριβη μου ...
    Ότι για την μαμά σου θα είσαι πάντα το αστέρι μου ,το πιο φωτεινό μου ,το πιο λαμπρό αστέρι που υπάρχει στον ουρανό ...
    Θυμάσαι όπως ήταν το πρώτο ποιηματάκι σου που είπες την πρώτη χρονιά σου στον παιδικό σταθμό ..
    Ναι ναι ,εκεινο το ¨Λαμπρο μου αστερι¨που ανέβηκες για πρώτη φορά επάνω στην σκηνή και για έμενα έλαμψε ολόκληρος ο κόσμος ,πόσες φορες έχω δει εκείνο το dvd το έχω λιωσει πια ......

    Όπως και να γράψεις ψυχή μου για έμενα δεν έχει καμιά σημασία ....Όλα τελείωσαν και όχι είμαι απλός περήφανη για εσένα ,είναι πολυ φτωχή η λέξη,για την τοσο μεγαλη προσπάθεια που εκανες ...
    Άλλωστε αυτό πιστεύω πως είναι αυτή την στιγμή κάθε μανούλα που το μόνο που παρακαλάει-ελπιζει, να ειναι ηρεμα τα παιδια τους και ας οι ιδιες ξερω σημερα οτι θα ξενυχτησουμε παρεα ,ολες μαζι ελπιζοντας προσέχοντας ή ότι κάθε μια νομίζει ότι θα δώσει θεία φώτιση στο παιδάκι της !

    Ενα να ξέρεις και μαζί με εσένα και όλα τα παιδιά ...
    Ήταν τεράστιος φέτος ο αγώνας σας ...Σας έριξαν σε μια μάχη που έπρεπε να επιστρατευσετε ολα σας τα όπλα ....ο φετινός αντίπαλος ήταν σαν την λερναία ύδρα ..
    μόλις καταφέρναμε και κοβαμε το ένα κεφάλι της και λέγαμε εντάξει πάμε παρακάτω θα τα καταφέρουμε ,τσουπ ξαφνικά φύτρωνε ένα άλλο πιο μεγάλο και πιο ύπουλο από το προηγούμενο.....
    Εσύ ,εσείς όμως να ξέρετε πως ειστε ηδη νικητές !
    Και ξέρετε γιατί, γιατί καταφέρατε και φτάσατε μέχρι εδώ ,καταφέρατε και πολεμήσατε και βγήκατε νικητες σε ένα αγώνα ύπουλο....

    Βεβαία όπως σου λέω πάντα σε ένα πρόβλημα που έχεις να αντιμετωπισεις θα βλέπεις και τις δυο πλευρές και θα κρατάς πάντα την θετική ........
    Μάθατε από πολύ νωρίς από την πρώτη κιολας μάχη σας, πως κανένας αγώνας δεν είναι δίκαιος ή άδικος .
    Κράτα το αυτό και να θυμάσαι απο εδώ και πέρα θα ερεθεις αντιμέτωπη με πολλές τέτοιες ...
    Γι αυτό το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μαζευεις όπλα ,πολλά όπλα απο παντού και να είσαι σιγουρη οτι κάποια στιγμή όλα θα σου χρειαστούν......


    Αυτό εδώ θα το διαβάσεις όταν όλα αυτά τελειώσουν....
    δεν ξέρω πότε πραγματικά Θα είναι ,ευχομαι να ειναι σύντομα...
    οταν πλέον τα καταφέρεις ή όχι στον συγκεκριμένο στόχο ή όταν επιτελούς η ζωή σου δείξει τι θα ακολουθήσεις...
    θα σου εχω γραμμενα τα παντα ....να μπεις να τα διαβαζεις για να δεις πραγματικα οτι ολα τα εννοω αν και παρόλο τους καγαυδες που ειχαμε(ευτυχως φαση ηταν και περασε)κρατησες πολλα απο αυτα που σου ελεγα και ειμαι περηφανη για εσενα !!!!
    Ηθελα να ειναι δημοσια ,ανωνυμα γιατι εστω και ενα παιδι να το διαβασει καταλαβαινει τι αγωνιες εχουν οι γονεις και ας φωναζουν και ας μαλωνουν ...αλλωστε για εμενα πλεον οι σχεσεις πρεπει να περνανε απ ολα τα σταδια οποιες να ειναι αυτες ...ετσι δυναμωνουν και αντεχουν ....

    Να ξέρεις πως καρδιά μου εγώ θα είμαι εδώ!

    ούτε μπροστά να σου δείχνω τον δρόμο μιας και πλέον εισαι ενήλικη και είναι δικό σου , άλλα ουτε και πισω σου για να κρίνω-υποδεικνύω τις κινήσεις σου.
    Θα είμαι διπλά σου πλέον ,κοντά σου αμίλητος φύλακας άγγελος !
    Άλλα να ξέρεις όποτε απλώνεις το χέρι σου ή ζητάς μια αγκαλιά θα είμαι εδώ όπως τότε !!!!


    Μεγάλωσες, ανοιξε τα φτερα σου !!
    Θα σου ευχηθώ όπως και σε όλα τα παιδια να ειστε καλοφωτισμενα και οι φτερούγες σας να ειναι τοσο μεγαλες και δυνατες για να σας φτασουν οσο μακρυα θελετε !
    Τιποτα δεν τελειωνει και αν τελειωσει να ειστε σιγουροι οτι κατι αλλο καλυτερο θα ξεκινησει!


    Καλη επιτυχία σε όλα τα παιδια και καλη δυναμη σε ολους τους γονεις !

    και ναι αυτο νομιζω το θυμασαι ακομα και σημερα που θα το ξανακουσεις !

    https://www.youtube.com/watch?v=1B2_ebEeAFA

    οπως και αυτα ,θυμασαι ε?ποσες φορες τα σιγοτραγουδουμε οταν ησουν μικρουλα

    https://www.youtube.com/watch?v=MqPd...PtCvas&index=6
    https://www.youtube.com/watch?v=j2Rw...PtCvas&index=7
    https://www.youtube.com/watch?v=LLOXlhdxDMc
    Last edited by ntinti; 14-06-2020 at 20:55.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Καλά αποτελέσματα εύχομαι! Να την χαίρεσαι και να σε χαίρεται! Πολύ συγκινητικό το κείμενό σου

  3. #3
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Καλά αποτελέσματα εύχομαι! Να την χαίρεσαι και να σε χαίρεται! Πολύ συγκινητικό το κείμενό σου
    Ευχαριστούμε πολύ !!!!!

Similar Threads

  1. αμα αυτα τα φαρμακα....
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 15-05-2020, 17:54
  2. Αυτά....
    By Atzougia in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 17:50
  3. αν όλα αυτά
    By giang in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 27-03-2016, 11:18
  4. ολα αυτα που θελω να φωναξω, γτ με πνιγουν..
    By dominiki in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 17-07-2011, 22:31
  5. γιατι όλα αυτά??
    By davidofff in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 29-07-2009, 15:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •