Απώλεια βάρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    blackcrow
    Guest

    Απώλεια βάρους

    Τους τελευταίους τρεις μήνες, από τις 15 Μάρτη και μετά, έχω χάσει τρία κιλά. Είμαι αδύνατος και χάνοντας κι αυτά νιώθω ότι θα... εξαφανιστώ. Ανησυχώ. Ανησυχώ ότι έχω κάτι. Καρκίνο ή κάτι άλλο. Εξετάσεις ως τις 26 Ιουνίου δεν μπορώ να κάνω γιατί (όπως έχω γράψει σε άλλο ποστ) είμαι μέσα για 14 μέρες λόγω του ότι εμφάνισα πριν τρεις μέρες δέκατα (δυο μέρες τώρα δεν έχω τίποτα αλλά το μέσα, μέσα).

    Το περίεργο είναι ότι μέσα στην καραντίνα, ενώ όλοι λέγανε ότι τρώνε και το ένα και το άλλο, εγώ δεν είχα όρεξη. Μη σας πω ότι μπορούσα να μη φάω και καθόλου όλη μέρα (που λέει ο λόγος). Βέβαια προσπαθώντας να το εκλογικεύσω ίσως και να υπήρχαν λόγοι.

    Ένας βασικός ήταν το άγχος. Αγχώθηκα, βίωσα μεγάλες θλίψεις, κλάματα και διάφορα άλλα. Μπορώ να πω και κατάθλιψη (αν και ο ψυχολόγος διαφωνούσε σ' αυτό). Έτσι είμαι και τώρα. Και πολλές φορές πέρα από τη θλίψη φθάνω στα όρια του πανικού. Η επιστροφή στην καθημερινότητα με είχε βοηθήσει λίγο.

    Ένα άλλο είναι ότι είχα πρόβλημα με το έντερο. Κολίτιδα, κολικό κάτι τέτοιο. Ο γιατρός μου είπε να τρώω συγκεκριμένα πράγματα. Δεν έκανα τεράστιες αλλαγές. Πήρα φάρμακα και με το που τελείωσε η καραντίνα έκανα αξονική. Όλα φυσιολογικά είπαν. Άγχος...

    Επίσης κάτι άλλο που άλλαξε είναι ότι προ καραντίνας έβγαινα τουλάχιστον δυο φορές για φαγητό έξω. Φυσικά μες την καραντίνα δεν έβγαινα.

    Ένα άλλο είναι ότι μη πηγαίνοντας στη δουλειά είχα αποφασίσει να τρώω όποτε πεινάω, για παράδειγμα δεν έτρωγα πρωινό παρά μόνο όταν ένιωθα ότι το ήθελα. Πριν απ' το Μάρτη είχα πρόγραμμα. Πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδινό.

    Και κάτι άλλο. Άλλαξε δραματικά ο μεταβολισμός μου και οι επισκέψεις στην τουαλέτα. Και λόγου του εντέρου αλλά κυρίως λόγω του ότι ήμουν όλη μέρα σπίτι πήγαινα πιο συχνά.

    Τώρα είμαι σε πανικό. Ζυγίζομαι κάθε μέρα. Βλέπω τα γραμμάρια να πέφτουν συνέχεια και ανησυχώ. Πήρα τον παθολόγο για να κάνω γενικές εξετάσεις και γνωρίζοντας τα άγχη μου, μου έβαλε τις φωνές. Να καθίσω μέσα μου είπε κι όταν ξεμπερδέψουμε με την απομόνωση θα δούμε τι θα κάνουμε. Εγώ όμως ανησυχώ.

  2. #2
    Αγαπητέ blackcrow, καλησπέρα.
    Το πιο πιθανό είναι, από αυτά που περιγράφεις, πολύ απλά όλο αυτό τον καιρό να έτρωγες λιγότερο λόγω άγχους καταθλιψης και αλλαγής προγράμματος. 3 κιλά μέσα σε 3 μήνες με όλα αυτά που περιγράφεις δεν είναι πολλά, γιατί σκέψου ότι εγώ την πρώτη εβδομάδα της καραντίνας έχασα 2 κιλά από την τρομάρα και από το άγχος για τον κορωνοιο. 2 κιλά μέσα σε μια εβδομάδα μόνο! Επειδή όμως ήξερα ότι εάν έχανα περισσότερα θα άρχιζα να σκέφτομαι όπως εσύ, μήπως εχω κάτι σοβαρό, εγώ πιεζα τον εαυτό μου να τρώει με το ζόρι κι έβαλα πίσω και τα 2 που έχασα κι άλλα 3! Θα έλεγα μήπως να πιέσεις τον εαυτό σου να φάει λίγο παραπάνω μέχρι να τελειώσει η απομόνωση σου και να δεις ότι θα βάλεις ίσως μισό κιλό ή ότι θα σταματήσεις να χάνεις κι έτσι να ηρεμήσεις... Και μετά πας με το καλό να κάνεις και το τσεκάπ σου ειδικά εάν έχει περάσει καιρός από τότε που έκανες τελευταία φορά εξετάσεις. Δεν είμαι γιατρός ούτε κάνω διάγνωση αλλά νομίζω ότι όλα καλά θα είναι...

  3. #3
    blackcrow
    Guest
    Ευχαριστώ για το μοίρασμα και την ενθάρρυνση. Έτσι θα 'ναι. Όπως τα λες. Όντως από το στρες και την κατάθλιψη ένιωσα να μου κόβεται η όρεξη. Αυτό θα κάνω. Ήδη χθες έβαλα ένα πρόγραμμα γευμάτων κι έτρωγα με το ζόρι. Παρήγγειλα κι απ' έξω ώστε να φάω κάτι νόστιμο, κάτι στο οποίο δεν θα μπορέσω να αντισταθώ. Θα κάνω υπομονή. Σ' ευχαριστώ πολύ :) Εύχομαι όλα να πάνε καλά

  4. #4
    Δε χρειάζεται να με ευχαριστείς. Χαίρομαι αν σε βοήθησα να ηρεμήσεις έστω και λίγο... Να είσαι καλά!

  5. #5
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Ευχαριστώ για το μοίρασμα και την ενθάρρυνση. Έτσι θα 'ναι. Όπως τα λες. Όντως από το στρες και την κατάθλιψη ένιωσα να μου κόβεται η όρεξη. Αυτό θα κάνω. Ήδη χθες έβαλα ένα πρόγραμμα γευμάτων κι έτρωγα με το ζόρι. Παρήγγειλα κι απ' έξω ώστε να φάω κάτι νόστιμο, κάτι στο οποίο δεν θα μπορέσω να αντισταθώ. Θα κάνω υπομονή. Σ' ευχαριστώ πολύ :) Εύχομαι όλα να πάνε καλά

    Φίλε blackcrow πως είσαι? Αισθάνεσαι καλύτερα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν κανει να ζυγίζεσαι καθε μερα καλο ειναι να το κανεις μια φορά την εβδομάδα και η καλύτερη ημέρα καθαρά για ψυχολογικούς λόγους ειναι η Τετάρτη. Εντάξει θες να βάλεις κιλά αλλά τι κιλα θες να βάλεις μυικό βάρος η λίπος; Το να βάλεις λίπος ειναι πολύ εύκολο αν καταναλώνεις περισσότερες θερμίδες απο όσες καις θα βάλεις βάρος το οποίο θα ειναι λίπος. Το να βάλεις μυικό ειναι το δύσκολο γιατι θέλει αφοσιωση

Similar Threads

  1. Απωλεια βαρους.
    By Νικος Κ. in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 17-01-2014, 00:42
  2. απωλεια βαρους
    By kardoula in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 30-06-2011, 13:33
  3. απώλεια βάρους
    By chr1986 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 57
    Last Post: 25-04-2010, 02:19
  4. Απωλεια βαρους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 26-10-2009, 22:57
  5. Για την απώλεια βάρους
    By eatdis-admin in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 02-08-2003, 18:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •