ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΤΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΤΩ

    Καλησπέρα σε όλους και όλες. Θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου σχετικά με ένα θέμα προσωπικό. Νιώθω μεγάλη απογοήτευση..
    Είμαι ενθουσιασμενος με μια κοπέλα, την κυνηγισα, κατάφερα να της τραβήξω το ενδιαφέρον και αφού ας το πούμε κατάφερα να τη βάλω στη ζωή μου, τελικά αισθάνομαι πως μου έφυγε ο ενθουσιασμός και για άλλη μια φορά επιβεβαιωθηκα στο ότι δε μπορώ να ερωτευτώ.
    Δε μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, να κολλάω δηλαδή με ένα κορίτσι όταν μόνο αυτό με "γράφει" και δε μου δίνει σημασία.
    Μόνο όταν με χωρίσει καταλαβαίνω την αξία της και δυστυχώς αυτό με στεναχωρεί πάρα πολύ.
    Είμαι 26 χρόνων και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Balajohk View Post
    Καλησπέρα σε όλους και όλες. Θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου σχετικά με ένα θέμα προσωπικό. Νιώθω μεγάλη απογοήτευση..
    Είμαι ενθουσιασμενος με μια κοπέλα, την κυνηγισα, κατάφερα να της τραβήξω το ενδιαφέρον και αφού ας το πούμε κατάφερα να τη βάλω στη ζωή μου, τελικά αισθάνομαι πως μου έφυγε ο ενθουσιασμός και για άλλη μια φορά επιβεβαιωθηκα στο ότι δε μπορώ να ερωτευτώ.
    Δε μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, να κολλάω δηλαδή με ένα κορίτσι όταν μόνο αυτό με "γράφει" και δε μου δίνει σημασία.
    Μόνο όταν με χωρίσει καταλαβαίνω την αξία της και δυστυχώς αυτό με στεναχωρεί πάρα πολύ.
    Είμαι 26 χρόνων και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...
    λες οτι κολλας, κυνηγας, ενθουσιαζεσαι και επιμενεις οτι δεν ερωτευεσαι.
    αυτο το κολλημα και τον ενθουσιασμο που λες, αλλοι το λενε ερωτα.
    αλλα εσυ ξε-ερωτευεσαι γρηγορα, γιατι οπως λες, θελεις να σε φτυνει η αλλη.
    αρα, δεν ειναι οτι δεν ερωτευεσαι, ειναι οτι δεν σου κραταει...

    εφοσον θελεις να σε φτυνουν για να παραμενεις ερωτευμενος, καποιο θεμα με την αυτοπεποιθηση σου εχεις. αν θελεις να το διορθωσεις, νομιζω πρεπει να κανεις ψυχοθεραπεια..

  3. #3
    Δεν είναι έρωτας όταν κρατάει για 1 εβδομάδα για παράδειγμα.. Δεν κολλάω, αυτό είναι το πρόβλημα μου. Καταλαβαίνω την αξία και το τι μου είναι πραγματικά ο άλλος, όταν απομάκρυνεσαι από τη ζωή μου. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Είμαι πολύ μπερδεμένος και δεν ξέρω πως θα βρω μια άκρη σε όλο αυτό....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Balajohk View Post
    Δεν είναι έρωτας όταν κρατάει για 1 εβδομάδα για παράδειγμα.. Δεν κολλάω, αυτό είναι το πρόβλημα μου. Καταλαβαίνω την αξία και το τι μου είναι πραγματικά ο άλλος, όταν απομάκρυνεσαι από τη ζωή μου. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Είμαι πολύ μπερδεμένος και δεν ξέρω πως θα βρω μια άκρη σε όλο αυτό....
    οταν εισαι μπερδεμενος και δεν μπορεις να βρεις ακρη, κανεις ψυχοθεραπεια...

  5. #5
    Γεια σου Balajohk. Πάντα υπάρχει μια εξήγηση. Δεν ειμαι ψυχολόγος (δεν στο παίζω ειδική δηλαδή) αλλα έχω διαβάσει για παράδειγμα οτι στην ουσια μαθαίνουμε την αγάπη απο τους γονείς μας ή όποιους μας μεγαλώνουν. Αν πχ ενας γονιός ειναι δύσκολος ή απόμακρος μαθαίνουμε να συνδεουμε την αγάπη με την δυσκολία και αντιστοιχα με την αδιαφορία και έτσι αργότερα την ζωή υπάρχει μια τάση να κυνηγάμε το οικείο. Δηλαδή την δυσκολία. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες εξηγήσεις.

    Αυτο που φαίνεται οτι σε εξιτάρει ειναι το κυνηγητό. Και αυτο ονομάζεις έρωτα. Μόλις κατακτήσεις αυτό που θέλεις χάνεις το ενδιαφέρον σου. Χρειάζεται να το ψάξεις λίγο και να δώσεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να δοκιμάσει να μείνει σε μία σχέση λίγο παραπάνω για να δεις και άλλα πράγματα. Στην ουσία δεν βλέπεις τίποτα απο την κάθε κοπέλα που σου αρέσει παρα μόνο τον στόχο. Ισως αν αφεθεις να πας και λίγο παρακάτω θα βρεις και άλλες προκλήσεις. Άλλωστε συνήθως το πιο δυσκολο ειναι να κρατήσει κανείς μια σχέση στον χρόνο.

  6. #6
    Gala, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Είχα μέχρι πριν 7 μήνες σχέση με μια κοπέλα για 1 μιση χρόνο. Κατάλαβα πως την αγαπάω και πως την θέλω όταν αποφάσισε να χωρίσουμε. Από κει και πέρα σιγουρευτικα πως εκείνη κια μόνο θέλω.

    Μετά από 7 μήνες λοιπόν γνώρισα άλλη κοπελίτσα που μου άρεσε πολύ.
    Και στο τελευταίο μας ραντεβού μετά από 10 ημέρες συνεχούς επικοινωνίας, ένιωσα πως αυτό που έλεγα εγώ ενθουσιασμό, να εξασθαινει. Ξεκίνησα να μπαίνω γι αυτό το λόγο σε συγκρίσεις με την πρώην και τώρα είμαι σε ένα μεγάλο αδιέξοδο...
    Συγκρίνω πράγματα και καταστάσεις, έχω χάσει το ενδιαφέρον μου σχεδόν, δεν έχω όρεξη για να κάνω πράγματα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Balajohk View Post
    Gala, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Είχα μέχρι πριν 7 μήνες σχέση με μια κοπέλα για 1 μιση χρόνο. Κατάλαβα πως την αγαπάω και πως την θέλω όταν αποφάσισε να χωρίσουμε. Από κει και πέρα σιγουρευτικα πως εκείνη κια μόνο θέλω.

    Μετά από 7 μήνες λοιπόν γνώρισα άλλη κοπελίτσα που μου άρεσε πολύ.
    Και στο τελευταίο μας ραντεβού μετά από 10 ημέρες συνεχούς επικοινωνίας, ένιωσα πως αυτό που έλεγα εγώ ενθουσιασμό, να εξασθαινει. Ξεκίνησα να μπαίνω γι αυτό το λόγο σε συγκρίσεις με την πρώην και τώρα είμαι σε ένα μεγάλο αδιέξοδο...
    Συγκρίνω πράγματα και καταστάσεις, έχω χάσει το ενδιαφέρον μου σχεδόν, δεν έχω όρεξη για να κάνω πράγματα..
    ενταξει, οι σχεσεις που αναφερεις, ειναι πολυ λιγες. δεν σημαινει οτι την καθεμια που γνωριζεις θα την ερωτευεσαι κιολας...
    θα βρεθει κι αυτη που θα ερωτευθεις..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Balajohk View Post
    Καλησπέρα σε όλους και όλες. Θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου σχετικά με ένα θέμα προσωπικό. Νιώθω μεγάλη απογοήτευση..
    Είμαι ενθουσιασμενος με μια κοπέλα, την κυνηγισα, κατάφερα να της τραβήξω το ενδιαφέρον και αφού ας το πούμε κατάφερα να τη βάλω στη ζωή μου, τελικά αισθάνομαι πως μου έφυγε ο ενθουσιασμός και για άλλη μια φορά επιβεβαιωθηκα στο ότι δε μπορώ να ερωτευτώ.
    Δε μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, να κολλάω δηλαδή με ένα κορίτσι όταν μόνο αυτό με "γράφει" και δε μου δίνει σημασία.
    Μόνο όταν με χωρίσει καταλαβαίνω την αξία της και δυστυχώς αυτό με στεναχωρεί πάρα πολύ.
    Είμαι 26 χρόνων και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...
    Τυχερος εισαι που δε μπορεις να ερωτευτεις. Ο ερωτας ειναι αρρωστια του μυαλου. Ουτε εκεινη σε αγαπαει. Εχετε μια σχεση ισοτιμη.

  9. #9
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τυχερος εισαι που δε μπορεις να ερωτευτεις. Ο ερωτας ειναι αρρωστια του μυαλου. Ουτε εκεινη σε αγαπαει. Εχετε μια σχεση ισοτιμη.
    Ορεστη πραγματικα ωρες ωρες οι απαντησεις ειναι πολυ κατατοπιστικες ......

    Το οτι εσυ εχεις μια εικονα στο μυαλο σου για ολο αυτο δεν παει να πει οτι ειναι ετσι.....
    και το κυριοτερο το λες και σε ενα ανθρωπο που την δεδομενη στιγμη εκφραζει ενα προβληματισμο και ζηταει μια λογικη απαντηση απο ανθρωπους που πραγματικα εχουν ζησει πεντε πραγματα στη ζωη τους και μπορει να τον βοηθησουν...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γεία σου!

    Οταν ερωτεύεσαι δεν ξενερώνεις όταν την κατακτάς, κάθε άλλο φοβάσαι μην την χάσεις. Εφόσον δεν φοβάσαι μην την χάσεις τότε μάλλον δεν είσαι ερωτευμένος απλά σου αρέσει ένα κορίτσι.

    Όταν την χάνεις στεναχωριέσαι. Και πας στην επόμενη; Χμμμ κάπως ιδιαίτερο αυτό.

    Είσαι μόλις 26, μπορεί ακόμα να μην έχεις βρεί ακόμα εκείνον τον άνθρωπο που θα τον ερωτευτείς.

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Balajohk View Post
    Καλησπέρα σε όλους και όλες. Θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου σχετικά με ένα θέμα προσωπικό. Νιώθω μεγάλη απογοήτευση..
    Είμαι ενθουσιασμενος με μια κοπέλα, την κυνηγισα, κατάφερα να της τραβήξω το ενδιαφέρον και αφού ας το πούμε κατάφερα να τη βάλω στη ζωή μου, τελικά αισθάνομαι πως μου έφυγε ο ενθουσιασμός και για άλλη μια φορά επιβεβαιωθηκα στο ότι δε μπορώ να ερωτευτώ.
    Δε μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, να κολλάω δηλαδή με ένα κορίτσι όταν μόνο αυτό με "γράφει" και δε μου δίνει σημασία.
    Μόνο όταν με χωρίσει καταλαβαίνω την αξία της και δυστυχώς αυτό με στεναχωρεί πάρα πολύ.
    Είμαι 26 χρόνων και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...
    Γεια σου
    Ίσως έχεις πέσει στη παγίδα του να θες αυτό που δεν μπορείς να έχεις και να υποτιμάς αυτό που έχεις....

    Μπορεί επίσης να έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση να μειώνεις τα άτομα που βρίσκονται δίπλα σου και καταβαθος να αναρωτιέσαι "τι μου βρίσκει αυτή και έχει κολλήσει...μπα δεν αξίζει"

    Ίσως να φοβάσαι κιόλας να αφεθείς και σαμποτάρεις τις σχέσεις σου ως κατώτερες ή να μην τους δίνεις τη σημασία που πρέπει ....γιατι αν αφεθείς,επενδύσεις και επιτρέψεις να βάλεις προτεραιότητα τη σχέση σου ύστερα μπορεί να πληγωθεις....ή μπορεί αυτή η σχέση να καταλήξει σε κάτι πιο σοβαρό ....κι εσένα να σε τρομάζει (φοβία δέσμευσης)

    Ενώ αντίθετα σε αυτή που σε φτύνει δεν υπάρχει ο κίνδυνος της δέσμευσης γιατί ξέρεις ότι δεν θα είστε μαζί γτ δεν θέλει.....αρα safe επιλογή...

    Είναι και η επιβεβαίωση που παίρνεις όταν ένα άτομο δεν σου δίνει σημασία ....σου φαίνεται απόμακρο...και έπειτα καταφέρνεις και το κατακτάς..
    (Υπήρχε κάποιος πολύ κοντινός σου άνθρωπος στην οικογένεια...Ίσως η μητέρα σου που μα ήταν απόμακρη και να μην ένιωθες πάντα την αποδοχή που ήθελες από εκεινη;)

    Δεν ξέρω εν τελεί τι είναι ....εφόσον όμως τα καταλαβαίνουμε καλό είναι να τα ψάχνουμε

    Μπορεί να μην έχει έρθει ακόμα η μια που θα της ερωτευτείς

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mπορεί να σε φοβίζει υποσυνείδητα αυτο που θα ακολουθήσει, η προοπτική μιας σχέσης, συνύπαρξη με την κοπέλα κλπ και γι' αυτο αυτοακυρώνεσαι. Κατι ανάλογο πχ κοπέλες που λενε οτι θέλουν να κανουν σχέση και παντα ενθουσιάζονται με άνδρες που είναι παντρεμένοι, μένουν μακρυά, εχουν τρελή διαφορά ηλικίας κλπ γιατι ξέρουν μεσα τους οτι δεν μπορεί να προχωρήσει. Με αυτες τις κοπέλες πώς εχετε γνωριστεί?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ορεστη πραγματικα ωρες ωρες οι απαντησεις ειναι πολυ κατατοπιστικες ......

    Το οτι εσυ εχεις μια εικονα στο μυαλο σου για ολο αυτο δεν παει να πει οτι ειναι ετσι.....
    και το κυριοτερο το λες και σε ενα ανθρωπο που την δεδομενη στιγμη εκφραζει ενα προβληματισμο και ζηταει μια λογικη απαντηση απο ανθρωπους που πραγματικα εχουν ζησει πεντε πραγματα στη ζωη τους και μπορει να τον βοηθησουν...
    Λεω τη γνωμη μου. Οι γυναικες εντυπωσιαζονται απο τους αντρες, και ενθουσιαζονται με τους αντρες, αλλα δεν τους ερωτευονται. Δεν εχει γραφτει ερωτικη ποιηση απο γυναικα προς αντρα, ενω εχει γραφτει απο γκευ αντρα προς αντρα. Εσεις αγαπατε πραγματικα μονο τα παιδια σας. Εμας μας βλεπετε αναλωσιμους. Η σωστη στρατηγικη ειναι να λες ψεμματα στις γυναικες και να επιδεικνυεσαι σαν το παγονι για να κολλησουν μαζι σου. Οποια αλλη στρατηγικη ειναι εναντια στο συμφερον του αντρα που γην εφαρμοζει.

  14. #14
    Γειά σου. Σχετικά με την οικογένεια μου, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είχα τα πάντα, δε στερήθηκα συναισθηματικά τίποτα.
    Μπορεί και ο τίτλος του άρθρου να είναι λάθος διατυπωμένος..
    Κολλάω με τη σύντροφό μου, όταν γίνει πρώην. Τότε την εκτιμάω.. Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα. Τώρα έχω γνωριστεί με μια άλλη κοπέλα που μου αρέσει πολύ, αλλά εγώ κάθομαι και μπαίνω σε συγκρίσεις και δε μπορώ να την δω και τόσο ερωτικά τελικά..
    Αν την χάσω τότε θα την εκτιμήσω κι αυτή μου φαίνεται..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ειναι λογικο να κανεις συγκρισεις στην αρχη. Τα συναισθηματα εμας των αντρων ειναι σαν ενα βαρυ καραβι που αργει να αλλαξει πορεια. Πρεπει να δωσεις χρονο στον εαυτο σου να εντυπωθει μεσα σου η αλλη κοπελα, αν πιστευεις οτι αντικειμενικα το αξιζει, και δεν θα σε παρατησει μολις δει κατι καλυτερο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πως μπορώ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 19-06-2018, 08:04
  2. δεν μπορω να ερωτευτω
    By lena86 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 10-09-2016, 12:18
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
    By mariapap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2012, 23:59
  4. Replies: 3
    Last Post: 14-07-2010, 23:49
  5. Replies: 22
    Last Post: 06-04-2006, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •