Δώστε μού κουράγιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31

    Δώστε μού κουράγιο

    Καλησπέρα παιδιά !!!! Έχω καιρό να γράψω ... Τα ψυχοσωματικά με έχουν γονατίσει πάλι. Καιρό προσπαθώ να το αγνοώ άλλα έρχονται μερες πού δεν αντέχεται. Με παρακολουθεί ο νευρολόγος όποιος με λέει ότι δεν έχω τίποτα , αλλα στο μυαλό μου κάνω διάφορα σεναρια . Μπορεί κάποιος να μού κουράγιο η να μοιραστούμε παρόμοιες εμπειρίες.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Καλησπέρα παιδιά !!!! Έχω καιρό να γράψω ... Τα ψυχοσωματικά με έχουν γονατίσει πάλι. Καιρό προσπαθώ να το αγνοώ άλλα έρχονται μερες πού δεν αντέχεται. Με παρακολουθεί ο νευρολόγος όποιος με λέει ότι δεν έχω τίποτα , αλλα στο μυαλό μου κάνω διάφορα σεναρια . Μπορεί κάποιος να μού κουράγιο η να μοιραστούμε παρόμοιες εμπειρίες.....
    τι να σου κανει νευρολογος;;; ψυχοθεραπευτη χρειαζεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Καλησπέρα παιδιά !!!! Έχω καιρό να γράψω ... Τα ψυχοσωματικά με έχουν γονατίσει πάλι. Καιρό προσπαθώ να το αγνοώ άλλα έρχονται μερες πού δεν αντέχεται. Με παρακολουθεί ο νευρολόγος όποιος με λέει ότι δεν έχω τίποτα , αλλα στο μυαλό μου κάνω διάφορα σεναρια . Μπορεί κάποιος να μού κουράγιο η να μοιραστούμε παρόμοιες εμπειρίες.....
    Πες μας λίγο τί αισθάνεσαι, τί περνάς τί σενάρια φτιάχνεις

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Πιο πολύ με ενοχλεί το κεφάλι. Μια νιώθω να μου μουδιαζει , μια μορμιγιαζμα κάτι περίεργα τραβήγματα. Εξετάσεις και μαγνητική έχω κάνει. Είχα πάει και σε ψυχίατρο οποία μου έδινε μόνο αντικαταθλιπτικά .Δυστυχώς δεν έχουμε άλλο στην περιοχή μάς. Στο νευρολογο έκατσα γιατί έκανα βελονισμο και είναι και φίλος μου. Συνέχεια τριγυρνάει στο μυαλό μου ότι έχω κάτι σοβαρό .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Καλησπέρα.... δεν είσαι μόνη σου, κι εγώ τα ίδια περνάω.... μούδιασμα παροδικό σε διάφορα σημεία του δεξιού ποδιού και κυρίως χεριού, παθολόγος και νευρολόγος το κατατάσουν ως ψυχοσωματικό, λόγω άγχους κλπ, μαγνητική καθαρή την προηγούμενη εβδομάδα, και το μυαλό τα δικά του παιχνίδια, να εξακολουθεί...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Απο νευρολογικα αλλο τιποτα ,2 χρονια και βαλε τωρα...Μυικες συσπασεις,μουδιασματα,βελο νες,καρφιτσες καψιματα,μυοκλονιες,αυπνιε ς,υπνοβασια,εκρηξεις οργης μεχρι λιποθυμιας,κενα μνημης...διαγνωση:Περιφερικ η νευρικη υπερδιεγερσιμοτητα(Ρeripheral Nerve Hyperexcitability)και αυχενικη ριζιτιδα με πιεση α6 ριζας στον αυχενα.Αν εχεις κατι νευρολογικο πιστεψε με θα εκδηλωθει με ασχημο τροπο.Απλως υπαρχουν διαφορα νευρολογικα συνδρομα αγνωστα στους γιατρους,που ακομα δεν υπαρχει καποια λυση για αυτα,και ετσι τα βαφτιζουν αγχος και δινουν ψυχοφαρμακα.Σιγουρα τα νευρολογικα συμπτωματα σχετιζονται αρκετα με το στρες παντως,χωρις αυτο να ειναι πανακεια.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Καλησπέρα παιδιά !!!! Έχω καιρό να γράψω ... Τα ψυχοσωματικά με έχουν γονατίσει πάλι. Καιρό προσπαθώ να το αγνοώ άλλα έρχονται μερες πού δεν αντέχεται. Με παρακολουθεί ο νευρολόγος όποιος με λέει ότι δεν έχω τίποτα , αλλα στο μυαλό μου κάνω διάφορα σεναρια . Μπορεί κάποιος να μού κουράγιο η να μοιραστούμε παρόμοιες εμπειρίες.....
    οσο ποιο γρηγορα το ξεχασεις και ασχολείσαι με πραγματα τοσο ποιο γρήγορα θα φυγει!!! μπορει να παρει καιρο αλλα μην το βαζεις κατω!!!! ειχα και εγω σφιξιμο στο στηθος και σφικτους μυες στην κοιλιά οσο το σκεφτομουν δεν εφευγαν με τιποτα οταν το ξεχασα και ασχολιομουν με αλλα πραγματα τοτε εφυγαν ολα!!!! πες μας τι ψυχοσωματικα εχεις εσυ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Καλησπέρα.... δεν είσαι μόνη σου, κι εγώ τα ίδια περνάω.... μούδιασμα παροδικό σε διάφορα σημεία του δεξιού ποδιού και κυρίως χεριού, παθολόγος και νευρολόγος το κατατάσουν ως ψυχοσωματικό, λόγω άγχους κλπ, μαγνητική καθαρή την προηγούμενη εβδομάδα, και το μυαλό τα δικά του παιχνίδια, να εξακολουθεί...
    ειναι ακριβως αυτο...το μυαλο τα προκαλει ολα αυτα... οσο ποιο γρήγορα το καταλαβουμε και πουμε στον εαυτο μας φιλε τπτ δεν εχεις στην υγεια σου. εαν το πουμε αυτο και ξεχασουμε οτι εχουμε ψυχοσωματικα τοτε θα φυγει μονο του

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    16
    Αχ πως σας καταλαβαίνω! Πριν μια εβδομάδα ειχα εναν πόνο κάτω χαμηλά στο κεφάλι, στη βάση του κρανίου.. Εντάξει πανικός.. Το σαββατο το πρωί λοιπόν, μετά από μια εφιαλτική νύχτα άγχους και googlαρισμα στο ίντερνετ, πιστεύοντας ότι έχω όγκο στο κεφάλι, φωναξα ειδικό παθολόγο στο σπίτι να με δει. Με κοίταξε στο κεφάλι με ψιλαφησεις στον αυχένα στους ώμους και τελικά αποφάσισε ότι είναι έντονο πιάσιμο πολύ άσχημο απο κακή στάση σώματος και επειδή από φύσης μου έχω αδύναμο μυοσκελετικο. Του εξήγησα ότι η κακή στάση οφείλετε στο ότι κοιμάμαι με τουλάχιστον 2 μαξιλάρια λόγω του ότι δεν αναπνέω καλά. Είμαι συνέχεια μπουκωμένη. Μου πρότεινε να κάνω αξονική για να δούμε τα ιγμορια το λαιμό κτλ. Προχθές το βράδυ ξύπνησα με μια αίσθηση έντονου καψιματος στον αυχένα και στη βάση του κεφαλιού. Πάλι πανικός.. Μετά από λίγο τρίψιμο πέρασε βέβαια..φρικαρω και εγώ πολύ με τις σκέψεις που κάνω. Με πιάνει τρέμουλο, συσπάσεις μυών... Έντονο άγχος.. Πολυ αγωνία ρε παιδί μου

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Ευχαριστώ παιδιά που διαβάσατε το post. Τελικά καταλαβαίνω ότι ο καθένας περνάει το Γολγοθά του . Όμως όταν αρχίζουν και σε πιάνουν νιώθω πολύ μόνη. Όλοι λένε το ίδιο αρχίζω από τον άνδρα μού μέχρι τον γιατρό -Μην δίνεις σημασία !!!! Στη πράξη είναι πολύ δύσκολο. Σε λίγες μέρες πιάνω δουλειά μη πως να με βοηθήσει .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Ευχαριστώ παιδιά που διαβάσατε το post. Τελικά καταλαβαίνω ότι ο καθένας περνάει το Γολγοθά του . Όμως όταν αρχίζουν και σε πιάνουν νιώθω πολύ μόνη. Όλοι λένε το ίδιο αρχίζω από τον άνδρα μού μέχρι τον γιατρό -Μην δίνεις σημασία !!!! Στη πράξη είναι πολύ δύσκολο. Σε λίγες μέρες πιάνω δουλειά μη πως να με βοηθήσει .
    Να σκέφτεσαι ότι δεν είσαι μόνη και ότι υπάρχουν πολλοί που αντιμετωπίζουν τα ίδια και ίσως και χειρότερα ψυχοσωματικα προβλήματα. Το μεγαλύτερο λάθος είναι να ψάχνεις στο ίντερνετ όταν έχεις κάποια συμπτώματα. Προσωπικά το άγχος και ο πανικός κάποιες φορές με γονατίζει. Και με ενοχλεί πολύ.

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 07-01-2013, 10:26
  2. ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
    By lavie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2012, 12:33
  3. Δώστε μας λιγη απο την δύναμή σας!!!
    By ΛΟΡΑ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 30-10-2011, 17:11
  4. σας παρακαλω, δωστε μου καποια συμβουλη
    By mairh1985 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 51
    Last Post: 24-09-2009, 14:24
  5. πανικός - δώστε μου ελπίδα
    By stagona in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-01-2006, 19:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •