Πανικός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: Πανικός

  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    33

    Πανικός

    Χαίρεται Καλησπέρα Γεια σας.
    Λοιπόν να πω και γω την ιστορία μου γιατί πραγματικά το χω ανάγκη να την διαβάσουν δύο άνθρωποι...Είμαι 31 χρ....1.78 130 κιλά μάλλον γιατί έχω καιρό να ζηγιστω....Έχω απογοητευτεί εντελώς σε σημείο να μου έρχονται συνέχεια αυτοκτονικές ιδεες.Μενω μόνος μου μακριά από τους δικούς μου και δουλεύω σε μια εταιρία...Μόλις σχολάσω πάω σπίτι τρώω τον αμπακα και πέφτω στο κρεβάτι βλέποντας youtube....Αυτό κάθε μέρα τα τελευταία 2 χρόνια με ελάχιστες εξαιρέσεις....Όρεξη για έξω καθόλου....Για καφέ να βγω σπάνια...Με περνούν τηλέφωνο οι γνωστό φίλοι μου και τους γράφω γιατί δεν έχω το κουράγιο να βγω...και να βγω θα έχω πανικό και αγχος χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο αλλά από σκέψεις στο μυαλό μου....Αυτό έχει συνέπεια να με έχουν ξεκόψει οι φίλοι και να ειμαι ολομόναχος....και να βρεθώ καμιά φορά μαζί τους με ρωτάνε τι κάνεις λέω καλά...αλλά φυσικά και είμαι χάλια....Για σχέση ούτε συζήτηση.... αισθάνομαι από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου τόσο απομονωμένο, ντροπαλό,να μην μπορώ να εκφράσω τα συναισθήματα μου ,να με κάνουν ότι θέλουν οι άλλοι έως και σήμερα....Και κοπέλα να με κοιταξει εγώ θα αισθανθώ ότι με κοιταει ειρωνικά για την εξωτερική μου εικόνα....Σε τέτοιο βαθμό απαξίωσης....Και στη δουλειά μου όσο προχωράει ο καιρός τόσο λάθη κάνω ....και ηθελημένα...σαν να έχω βαρεθεί εντελως και να μη με νοιάζει τπτ...Η μάνα μου να στεναχωριέται να ρωτάει αν έχω καμία κοπέλα....και γω τι να της πως της έρμης...
    .Παιδιά δε ξέρω θέλω οπωσδήποτε βοήθεια ..έχω πάει σε ψυχιάτρους σε διαιτολόγους...για λίγο καιρό ανεβαίνω και μετά πάλι στο πάτο...Αλλά το εχω καταλάβει....είμαι πλέον 31 ...αν δε κάνω κάτι τώρα τελείωσα....Μακάρι να είχα ένα σωστό κύκλο από φίλους να με υποστήριζαν να με ενθάρρυναν αλλά δυστυχώς και κει ατύχημα...και φταίω εγώ......

    Βοήθεια!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Ποσο σε καταλαβαινω. Το παχος σου καταστρεφει τη ζωη. Κοινωνικα, ερωτικα και τελικα ψυχικα. Υπηρξα υπερβολικα παχυσαρκος μεταξυ 12-18. Στο πικ σε κιλα στα 18 μου ημουν σιγουρα πανω απο 110 κιλα με το δικο σου υψος. Μπορει και 115. Τα εχασα σταδιακα. Στα 20 ημουν γυρω στα 90. Στα 25 ειχα φτασει 68. Σταθεροποιηθηκα για αρκετα χρονια μεταξυ 75-80. Μετα αρχισα να ανεβαινω. Εφτασα μεχρι 93 κιλα. Τωρα ειμαι 89. Να βαλεις προγραμμα. Μη ψωνιζεις παχυντικα φαγητα. Μη παιρνεις πολλα πραγματα. Αν δεν εχει το ψυγειο τοτε δεν μπαινεις σε πειρασμο να τα φας. Ξεκινα περπατημα. Καθε μερα. Κανω καθημερινα 10 χλμ περπατωντας και ειμαι σχεδον 47 χρονων. Ξεκινα σιγα σιγα. Οσο σε παιρνει. Εσυ που εχεις σταθερο ωραριο εργασιας ειναι ευκολο να φτιαξεις προγραμμα. Βγες κατα τις 9 που εχει πεσει ο ηλιος και περπατα. Θα βελτιωσεις την φυσικη σου κατασταση και την ψυχολογια σου. Οταν περασει καποιος καιρος και εχεις χασει καμια 10ρια κιλα μπορεις να ξεκινησεις και γυμναστηριο. Απαραιτητα ομως διατροφη. Κομμενα τα ταχυφαγεια και τα σκατολοιδια. Μονος θα κανεις αυτο που πρεπει για τον εαυτο σου. Οι ψυχιατροι δεν σε αδυνατιζουν.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Σε καταλαβαίνω σε πολλά σημεία από αυτά που έγραψες... Θα σου πω μια γνώμη όσο μπορείς να ζητάς βοήθεια από ειδικούς.. Να φτιάξεις ένα δίχτυ ασφαλείας γύρω σου που μπορεί να σου δώσει δυνάμεις να προχωρήσεις... Και μην σκέφτεσαι ότι είσαι 31 ετών και τώρα όλα πρέπει να αλλάξουν.. Μην βάζεις τέτοια όρια η ζωή άλλωστε δεν είναι μια ευθεία γραμμή θα έχεις και πισωγύρισματα κλπ. Το ότι καταλαβαίνεις ότι δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση είναι το πρώτο βήμα και μπράβο σού όλα μπορούν να αλλάξουν ζητά βοήθεια από ειδικούς (και αν δεν σου κάνει η προσέγγιση αυτών που είχες ως τώρα βρες άλλους) και το forum βοηθάει και αυτό.
    Καλή συνέχεια

Similar Threads

  1. Πανικος
    By Afroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 26-04-2020, 21:44
  2. Πανικός!!
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-07-2018, 18:25
  3. Πανικός!
    By pokemongo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 15-09-2016, 01:24
  4. Πανικός
    By gl08 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 13-08-2016, 02:23
  5. πανικός
    By jison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2008, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •