Η υπεραναλυση δε βοηθάει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Κι εσύ μιλάς συνεχώς για προβλήματα που ανεκαλυπτεις λες κ εδώ μέσα είναι ιατρικό φόρουμ.. Δεν γίνεται κάθε μέρα να έχεις κάτι άλλο.. Δεν γίνεται να σε πονάει κάτι κι αμέσως να νομίζεις ότι έχεις κατι καινούργιο. Δεν είμαι προσβλητική αλλά ξέρουμε πως είναι αλήθεια αυτό που λέω. Ναι κ βέβαια η υπνικη άπνοια είναι σοβαρή αλλά εσύ έχεις πρόβλημα με την καρδια, έχεις προβλήμα στο έντερο, στο στομάχι, στα πνευμονια, στους λεμφαδένες και πρσγματικα ένας γιατρός δεν σε ειπε να μπεις σε μια πολυκλινικικη να σε ψάξουν για κάνα μήνα να δουν την περιεργη ασθένεια σου; η οποία σίγουρα πιστευεις πως είναι κάποια τόσο σπάνια που την έχεις εσύ κι άλλα 2 άτομα στον πλανήτη. Το άγχος μιμείται όλες τις ασθένειες κλείσε το ιντερνετ κ θα γίνεις καλά. Όλο σε βλέπω να λες διάβασα αυτή την περίπτωση κ την άλλη. Όσα διαβάζεις τόσα θα παθαίνεις. Ναι είναι σκληρό κ απιστευτο αλλά είναι η αλήθεια. Όντως έχεις καποια προβλήματα υπαρκτα το ξέρω γιατί τα νιώθεις. Κι εγώ είχα πάρα πολλά είχα κι εγω ορθοστατικη κ μ έστειλαν για tilt test αλλά δεν πήγα κ είπα δεν με νοιάζει ότι είναι να γίνει θα γίνει και ξες τι έγινε; Εξαφανιστηκε ως δια μαγείας, το ίδιο κ η παλινδρόμηση, το ίδιο κ η δυσπνοια, και ο πονοκέφαλος. Αλλά στην ιδέα και μόνο ότι κάτι έχεις τρέχεις στους γιατρούς. Εμείς είμαστε οι γιατροί του ευατου μας, έμεις οι ευαίσθητοι, οι πληγωμένοι που όλες οι πλήγες μας βγαίνουν στο σώμα. Αν δούμε τη ζωή αλλιώς όλα θα αλλάξουν κι ολα γιατρευονται. Οι γιατροι Θεοί δεν είναι, θαύματα δεν κάνουν. Θα ακούς πολλά, μπορεί να σε στείλουν για χειρουρργεια η για εξετασεις χωρίς λόγο. Τα νεκροταφεία είναι γεματα από λάθη γιατρών. Μην τους εμπιστεύεσαι με κλειστα ματιά πιστεύοντας πως θα σου δώσουν λύση στο πρόβλημα. Δες βαθιά μέσα σου κ σκέψου μήπως αναζητάς απ τους γιατρούς το ενδιαφερον και τη φροντίδα που δεν είχες απ τους γονείς σου; πως είναι πάντα εκεί για σένα; μήπως αυτό σου αρέσει; η μήπως θες να είσαι άρρωστος για να αποφύγεις ευθύνες η για να είσαι ευάλωτος; πως πραγματικά φαντάζεσαι τη ζωή σου; στα νοσοκομεία με νοσοκόμες πάνω σου να σε φροντίζουν η να βρεις τη έσωτερικη σου σου δύναμη κ ευτυχία να σταθείς στα πόδια σου και να φροντίσεις ο ίδιος τον εαυτό σου ; ίσως να έρθει κάτι στη ζωή σου να στη γεμίσει κ να τα ξεχάσεις όλα αυτά. Το εύχομαι σε όλους μας.

  2. #17
    blackcrow
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Κι εσύ μιλάς συνεχώς για προβλήματα που ανεκαλυπτεις λες κ εδώ μέσα είναι ιατρικό φόρουμ.. Δεν γίνεται κάθε μέρα να έχεις κάτι άλλο.. Δεν γίνεται να σε πονάει κάτι κι αμέσως να νομίζεις ότι έχεις κατι καινούργιο. Δεν είμαι προσβλητική αλλά ξέρουμε πως είναι αλήθεια αυτό που λέω. Ναι κ βέβαια η υπνικη άπνοια είναι σοβαρή αλλά εσύ έχεις πρόβλημα με την καρδια, έχεις προβλήμα στο έντερο, στο στομάχι, στα πνευμονια, στους λεμφαδένες και πρσγματικα ένας γιατρός δεν σε ειπε να μπεις σε μια πολυκλινικικη να σε ψάξουν για κάνα μήνα να δουν την περιεργη ασθένεια σου; η οποία σίγουρα πιστευεις πως είναι κάποια τόσο σπάνια που την έχεις εσύ κι άλλα 2 άτομα στον πλανήτη. Το άγχος μιμείται όλες τις ασθένειες κλείσε το ιντερνετ κ θα γίνεις καλά. Όλο σε βλέπω να λες διάβασα αυτή την περίπτωση κ την άλλη. Όσα διαβάζεις τόσα θα παθαίνεις. Ναι είναι σκληρό κ απιστευτο αλλά είναι η αλήθεια. Όντως έχεις καποια προβλήματα υπαρκτα το ξέρω γιατί τα νιώθεις. Κι εγώ είχα πάρα πολλά είχα κι εγω ορθοστατικη κ μ έστειλαν για tilt test αλλά δεν πήγα κ είπα δεν με νοιάζει ότι είναι να γίνει θα γίνει και ξες τι έγινε; Εξαφανιστηκε ως δια μαγείας, το ίδιο κ η παλινδρόμηση, το ίδιο κ η δυσπνοια, και ο πονοκέφαλος. Αλλά στην ιδέα και μόνο ότι κάτι έχεις τρέχεις στους γιατρούς. Εμείς είμαστε οι γιατροί του ευατου μας, έμεις οι ευαίσθητοι, οι πληγωμένοι που όλες οι πλήγες μας βγαίνουν στο σώμα. Αν δούμε τη ζωή αλλιώς όλα θα αλλάξουν κι ολα γιατρευονται. Οι γιατροι Θεοί δεν είναι, θαύματα δεν κάνουν. Θα ακούς πολλά, μπορεί να σε στείλουν για χειρουρργεια η για εξετασεις χωρίς λόγο. Τα νεκροταφεία είναι γεματα από λάθη γιατρών. Μην τους εμπιστεύεσαι με κλειστα ματιά πιστεύοντας πως θα σου δώσουν λύση στο πρόβλημα. Δες βαθιά μέσα σου κ σκέψου μήπως αναζητάς απ τους γιατρούς το ενδιαφερον και τη φροντίδα που δεν είχες απ τους γονείς σου; πως είναι πάντα εκεί για σένα; μήπως αυτό σου αρέσει; η μήπως θες να είσαι άρρωστος για να αποφύγεις ευθύνες η για να είσαι ευάλωτος; πως πραγματικά φαντάζεσαι τη ζωή σου; στα νοσοκομεία με νοσοκόμες πάνω σου να σε φροντίζουν η να βρεις τη έσωτερικη σου σου δύναμη κ ευτυχία να σταθείς στα πόδια σου και να φροντίσεις ο ίδιος τον εαυτό σου ; ίσως να έρθει κάτι στη ζωή σου να στη γεμίσει κ να τα ξεχάσεις όλα αυτά. Το εύχομαι σε όλους μας.
    Είμαι αρρωστοφοβικός. Χρόνια τώρα. Το μήνυμα σου θα το εκτυπώσω και θα το βάλω πάνω στο γραφείο μου. Να είσαι καλά.

  3. #18
    Antonis8
    Guest
    Για δώσε μου ένα παραδειγμα ποτε ειπα εγώ οτι έχω κάθε μέρα κάτι καινούργιο; Δεν ειχες ποτε ορθοστατικη, ειχες άγχος, ορθοστατικη πρεπει να έχεις πάνω απο έξι μήνες για να διαγνωστεις επισημα. Είσαι η κλασική ασθενής με άγχος. Σε αντίθεση με σένα δεν ανοιγω θέματα που λέω "έχω καρκίνο στον οισοφάγο" αντιθέτως ως λογικός άνθρωπος έκανα εξετάσεις οι οποιες επιβεβαιωσαν το πρόβλημα, έχω,σε αντίθεση με σένα,διαγνωστεί με οισοφαγιτιδα πρωτου βαθμού με αλλοιώσεις στον οισοφάγο,έχω διαγνωστεί με ορθοστατικη ταχυκαρδία, ευερεθιστο, υποταση , σοβαρη αναιμια και πολλα αλλα για τα οποια αλλωστε μου εδωσαν και τις αντιστοιχες αγωγες.

    Είσαι εξαιρετικά προσβλητικη αν οχι ανευθυνη για να μιλάς για το ιατρικό ιστορικο ανθρωπων που δεν γνωρίζεις. Ανοιγω θέματα για υποστηριξη στα ιατρικά μου θέματα γιατί μου ειναι δύσκολο να τα διαχειριστω. Σε αντίθεση με σένα παλι,έχω διαγνωστεί και ψυχιατρικα και το οτι έχω θέματα υγείας, δεν εχει καμία σχέση με αυτό. Εχω περασει αρρωστοφοβια στο παρελθον,δεν ανακαλυψατε εσείς την Αμερική.

    Επισης έχω υποπνια που εχει διαπιστωθει σε χολτερ με πολυ χαμηλους αριθμους για αυτό και μου εχουν συστήσει πάνω απο τρεις γιατροι να κάνω τη μελέτη. Το πρόβλημα σου ποιο είναι και μου επιτιθεσαι; Επειδη εσένα ειναι όλα στο κεφαλι σου και δεν βρίσκεις ακρη βγάζεις το αχτι σου σε τρίτους; Μπηκα εγώ σε κανένα θέμα σου να σου επιτεθω; Μαζεψου σε παρακαλω.


    Ουδέποτε έχω διαγνωσει κάθε μέρα με ένα ασθένεια τον εαυτό μου, αυτά τα βγαζεις απο το μυαλό σου . Μονο στην αρχή της ορθοστατικης φοβομουν οτι είχα καρδιακη ανεπάρκεια γιατί δεν ήξερα τι ειναι αυτά τα συμπτωματα και τα αντιμετωπιζα για πρωτη φορά.
    Απο κει και περα ανοιγω θεματα οταν έχω συμτωματα των παθήσεων μου που με αγχωνουν γιατί με βοηθάει να το συζηταω.

    Δεν είσαι γιατρός και αυτό που κάνεις ειναι το λιγότερο ανευθυνο, δεν μπορεις να μιλάς για ανθρωπους που δεν γνωρίζεις και να παίζεις με την υγεία στους κάνοντας ιατρικές παραινεσεις για θέματα που δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις.

    Οσον αφορά το ίντερνετ ουδέποτε γκουγκλαρω συμπτωματα, δεν είμαι αγγραμματος, έχω μελετήσει ιατρικά θέματα και στο παρελθον γιατί με ενδιαφέρουν απο απόψη γνώσεων. Αυτά λοιπόν για το ίντερνετ,πες τα στον εαυτό σου, μπας και ησυχασεις.
    Πηγαινε και σε έναν ψυχίατρο επιτελους,να σου δώσει κάποια αγωγή, μηπως σταματήσει και η επιθετικότητα σου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Είμαι αρρωστοφοβικός. Χρόνια τώρα. Το μήνυμα σου θα το εκτυπώσω και θα το βάλω πάνω στο γραφείο μου. Να είσαι καλά.
    Ναι να το κάνεις κι εγώ ή ίδια θα το κάνω γιατί κι εγώ βασανίζομαι κ βασανιζω κ τους δικους μου; γιατί; ποσες φορές κλαιω κ λέω γιατί τι έχω κάνει κ περνάω έτσι δύσκολα και δεν θα γίνω καλά κ. Είμαι τρελή κτλ.. Γιατί οι άλλοι εινσι ευτυχισμένοι κ εγώ όχι.. Γτ οι άλλοι και οι καρκίνοπαθεις και οι καρδιακοι συνεχίζουν να ζουν γιατί τόυς αρέσει η ζωή.. Εμας για να δούμε την αλήθεια κατάματα μας αρέσει η κλάψα και η μιζέρια,, να λέμε είμαι άρρωστος κ να μας λυπούνται σαν τις γιαγιαδες που κλαίγονται για να τους πάρουν τα παιδιά τους σπίτι τους... Ξες ποσοι καρδιακοι πάνε γυμναστήριο και για περπάτημα;; Γιατί πρέπει να γυμναζονται το λένε κ οι γιατροι. Εμείς, αν πάμε για γυμναστική θα τα παρατήσουμε κ θα πιασουμε το πιεσόμετρο κ θα μετράμε τους σφυγμους κ θα λέμε τώρα ήρθε το τέλος μας, θα πάθουμε κρίση πανικού κ παει λέγωντας.. Έτσι δεν ειναι Αντώνη;;.. Ανά 2 βήματα μετράμε σφυγμο.. Απλά εμείς δεν έχουμε όρεξη για ζωή δεν μας αρέσει η ζωή μας κ την κάνουμε ακόμα χειρότερη..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Για δώσε μου ένα παραδειγμα ποτε ειπα εγώ οτι έχω κάθε μέρα κάτι καινούργιο; Δεν ειχες ποτε ορθοστατικη, ειχες άγχος, ορθοστατικη πρεπει να έχεις πάνω απο έξι μήνες για να διαγνωστεις επισημα. Είσαι η κλασική ασθενής με άγχος. Σε αντίθεση με σένα δεν ανοιγω θέματα που λέω "έχω καρκίνο στον οισοφάγο" αντιθέτως ως λογικός άνθρωπος έκανα εξετάσεις οι οποιες επιβεβαιωσαν το πρόβλημα, έχω,σε αντίθεση με σένα,διαγνωστεί με οισοφαγιτιδα πρωτου βαθμού με αλλοιώσεις στον οισοφάγο,έχω διαγνωστεί με ορθοστατικη ταχυκαρδία, ευερεθιστο, υποταση , σοβαρη αναιμια και πολλα αλλα για τα οποια αλλωστε μου εδωσαν και τις αντιστοιχες αγωγες.

    Είσαι εξαιρετικά προσβλητικη αν οχι ανευθυνη για να μιλάς για το ιατρικό ιστορικο ανθρωπων που δεν γνωρίζεις. Ανοιγω θέματα για υποστηριξη στα ιατρικά μου θέματα γιατί μου ειναι δύσκολο να τα διαχειριστω. Σε αντίθεση με σένα παλι,έχω διαγνωστεί και ψυχιατρικα και το οτι έχω θέματα υγείας, δεν εχει καμία σχέση με αυτό. Εχω περασει αρρωστοφοβια στο παρελθον,δεν ανακαλυψατε εσείς την Αμερική.

    Επισης έχω υποπνια που εχει διαπιστωθει σε χολτερ με πολυ χαμηλους αριθμους για αυτό και μου εχουν συστήσει πάνω απο τρεις γιατροι να κάνω τη μελέτη. Το πρόβλημα σου ποιο είναι και μου επιτιθεσαι; Επειδη εσένα ειναι όλα στο κεφαλι σου και δεν βρίσκεις ακρη βγάζεις το αχτι σου σε τρίτους; Μπηκα εγώ σε κανένα θέμα σου να σου επιτεθω; Μαζεψου σε παρακαλω.


    Ουδέποτε έχω διαγνωσει κάθε μέρα με ένα ασθένεια τον εαυτό μου, αυτά τα βγαζεις απο το μυαλό σου . Μονο στην αρχή της ορθοστατικης φοβομουν οτι είχα καρδιακη ανεπάρκεια γιατί δεν ήξερα τι ειναι αυτά τα συμπτωματα και τα αντιμετωπιζα για πρωτη φορά.
    Απο κει και περα ανοιγω θεματα οταν έχω συμτωματα των παθήσεων μου που με αγχωνουν γιατί με βοηθάει να το συζηταω.

    Δεν είσαι γιατρός και αυτό που κάνεις ειναι το λιγότερο ανευθυνο, δεν μπορεις να μιλάς για ανθρωπους που δεν γνωρίζεις και να παίζεις με την υγεία στους κάνοντας ιατρικές παραινεσεις για θέματα που δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις.

    Οσον αφορά το ίντερνετ ουδέποτε γκουγκλαρω συμπτωματα, δεν είμαι αγγραμματος, έχω μελετήσει ιατρικά θέματα και στο παρελθον γιατί με ενδιαφέρουν απο απόψη γνώσεων. Αυτά λοιπόν για το ίντερνετ,πες τα στον εαυτό σου, μπας και ησυχασεις.
    Πηγαινε και σε έναν ψυχίατρο επιτελους,να σου δώσει κάποια αγωγή, μηπως σταματήσει και η επιθετικότητα σου.
    Εσύ δεν είπες ΔΥΣΤΥΧΏΣ η δυσαυτονομια προκαλεί αιφνίδιο θάνατο είναι πολύ σπάνιο κι έτυχε σε μένα τον νο1 καρδιοφοβικο... Κ είπες πως το διάβασες. Ορίστε το παράδειγμα βγάζει μάτι.

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Οχι καμία σχέση με τους λαικισμους που λες, εγώ πριν αρρωστησω με την δυσαυτονομια,έχοντας ήδη την διαταραχή πανικου και το άγχος με τη βραδυκαρδια έκανα καθημερινά χιλιόμετρα,έκανα γυμναστική και ήμουν πάρα πολύ δραστήριος σε σωματικό επιπεδο, σε σημείο να κάνω δέκα χιλιόμετρα την ημέρα. Μετά την ορθοστατικη δυστυχώς δεν γίνεται μέχρι να ρυθμιστούν οι παλμοι μου. Σε μια μέρα άλλαξε αυτό,είχα ήδη μήνες στο φορουμ όταν αρρωστησα.

    Το ότι λέω δυστυχώς η δυσαυτονομια αυξάνει τα ποσοστα για αιφνίδιο θάνατο και ο αιφνίδιος θάνατος είναι μέσα στις φοβίες μου, τι σχέση έχει με διάγνωση; Μιλα σωστά ελληνικά.

    Σταμάτησε επιτελους να κρινετε τους παντες με βάση τον εαυτό σας και να θεωρείτε ότι όλοι είμαστε ίδια περιπτωση.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Οχι καμία σχέση με τους λαικισμους που λες, εγώ πριν αρρωστησω με την δυσαυτονομια,έχοντας ήδη την διαταραχή πανικου και το άγχος με τη βραδυκαρδια έκανα καθημερινά χιλιόμετρα,έκανα γυμναστική και ήμουν πάρα πολύ δραστήριος σε σωματικό επιπεδο, σε σημείο να κάνω δέκα χιλιόμετρα την ημέρα. Μετά την ορθοστατικη δυστυχώς δεν γίνεται μέχρι να ρυθμιστούν οι παλμοι μου. Σε μια μέρα άλλαξε αυτό,είχα ήδη μήνες στο φορουμ όταν αρρωστησα.

    Το ότι λέω δυστυχώς η δυσαυτονομια αυξάνει τα ποσοστα για αιφνίδιο θάνατο και ο αιφνίδιος θάνατος είναι μέσα στις φοβίες μου, τι σχέση έχει με διάγνωση; Μιλα σωστά ελληνικά.

    Σταμάτησε επιτελους να κρινετε τους παντες με βάση τον εαυτό σας και να θεωρείτε ότι όλοι είμαστε ίδια περιπτωση.
    Καλά Αντώνη εσύ ξες δεν είμαστε ειδημωνες εδώ μέσα. Μια χαρά ελληνικά μιλάω εσύ μιλάς με επιστημονικούς όρους συνεχώς κ ξέχασες να μιλάς κανονικά.

  8. #23
    Antonis8
    Guest
    Μα δεν καταλαβαινω γιατί επιμενεις στο θέμα. Αν θες σου στελνω τις εξετάσεις μου να το διαπιστωσεις.

    Ναι, μιλάς καλά ελληνικά αλλά ο όρος "διάγνωση" σημαινει κάτι συγκεκριμένο κι εγώ στο τοπικ που αναφερεις,δεν έκανα καμία διάγνωση στον εαυτό μου απλως ανεφερα τι φοβαμαι.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Για δώσε μου ένα παραδειγμα ποτε ειπα εγώ οτι έχω κάθε μέρα κάτι καινούργιο; Δεν ειχες ποτε ορθοστατικη, ειχες άγχος, ορθοστατικη πρεπει να έχεις πάνω απο έξι μήνες για να διαγνωστεις επισημα. Είσαι η κλασική ασθενής με άγχος. Σε αντίθεση με σένα δεν ανοιγω θέματα που λέω "έχω καρκίνο στον οισοφάγο" αντιθέτως ως λογικός άνθρωπος έκανα εξετάσεις οι οποιες επιβεβαιωσαν το πρόβλημα, έχω,σε αντίθεση με σένα,διαγνωστεί με οισοφαγιτιδα πρωτου βαθμού με αλλοιώσεις στον οισοφάγο,έχω διαγνωστεί με ορθοστατικη ταχυκαρδία, ευερεθιστο, υποταση , σοβαρη αναιμια και πολλα αλλα για τα οποια αλλωστε μου εδωσαν και τις αντιστοιχες αγωγες.

    Είσαι εξαιρετικά προσβλητικη αν οχι ανευθυνη για να μιλάς για το ιατρικό ιστορικο ανθρωπων που δεν γνωρίζεις. Ανοιγω θέματα για υποστηριξη στα ιατρικά μου θέματα γιατί μου ειναι δύσκολο να τα διαχειριστω. Σε αντίθεση με σένα παλι,έχω διαγνωστεί και ψυχιατρικα και το οτι έχω θέματα υγείας, δεν εχει καμία σχέση με αυτό. Εχω περασει αρρωστοφοβια στο παρελθον,δεν ανακαλυψατε εσείς την Αμερική.

    Επισης έχω υποπνια που εχει διαπιστωθει σε χολτερ με πολυ χαμηλους αριθμους για αυτό και μου εχουν συστήσει πάνω απο τρεις γιατροι να κάνω τη μελέτη. Το πρόβλημα σου ποιο είναι και μου επιτιθεσαι; Επειδη εσένα ειναι όλα στο κεφαλι σου και δεν βρίσκεις ακρη βγάζεις το αχτι σου σε τρίτους; Μπηκα εγώ σε κανένα θέμα σου να σου επιτεθω; Μαζεψου σε παρακαλω.


    Ουδέποτε έχω διαγνωσει κάθε μέρα με ένα ασθένεια τον εαυτό μου, αυτά τα βγαζεις απο το μυαλό σου . Μονο στην αρχή της ορθοστατικης φοβομουν οτι είχα καρδιακη ανεπάρκεια γιατί δεν ήξερα τι ειναι αυτά τα συμπτωματα και τα αντιμετωπιζα για πρωτη φορά.
    Απο κει και περα ανοιγω θεματα οταν έχω συμτωματα των παθήσεων μου που με αγχωνουν γιατί με βοηθάει να το συζηταω.

    Δεν είσαι γιατρός και αυτό που κάνεις ειναι το λιγότερο ανευθυνο, δεν μπορεις να μιλάς για ανθρωπους που δεν γνωρίζεις και να παίζεις με την υγεία στους κάνοντας ιατρικές παραινεσεις για θέματα που δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις.

    Οσον αφορά το ίντερνετ ουδέποτε γκουγκλαρω συμπτωματα, δεν είμαι αγγραμματος, έχω μελετήσει ιατρικά θέματα και στο παρελθον γιατί με ενδιαφέρουν απο απόψη γνώσεων. Αυτά λοιπόν για το ίντερνετ,πες τα στον εαυτό σου, μπας και ησυχασεις.
    Πηγαινε και σε έναν ψυχίατρο επιτελους,να σου δώσει κάποια αγωγή, μηπως σταματήσει και η επιθετικότητα σου.
    Είδαμε κι εσύ που πήγες στον ψυχίατρο πόσο σε βοήθησε.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μα δεν καταλαβαινω γιατί επιμενεις στο θέμα. Αν θες σου στελνω τις εξετάσεις μου να το διαπιστωσεις.

    Ναι, μιλάς καλά ελληνικά αλλά ο όρος "διάγνωση" σημαινει κάτι συγκεκριμένο κι εγώ στο τοπικ που αναφερεις,δεν έκανα καμία διάγνωση στον εαυτό μου απλως ανεφερα τι φοβαμαι.
    Εγώ θέλω να σε ταρακούνησω γιατί βλέπω ότι τυρρανιεσαι. Τέλος πάντων δεν θα ασχοληθώ άλλο με τα θέματα σου εφόσον είμαι λάθος. Συγγνώμη για την επίθεση μου καλή συνέχεια και περαστικά ότι κι αν έχεις.

  11. #26
    Antonis8
    Guest
    Ξαναλεω, δεν ανακαλυψατε την Αμερικη. Αντιμετωπιζω ΙΔΨ απο μικρό παιδί καθως και ιδεοληψίες με την υγεία μου. Εχω ξεπερασει αρρωστοφοβια στο παρελθον χωρίς χαπια και χωρίς χαπια μειωσα και το 80% των ψυχαναγκασμων μου που ήταν πολλοι και επικινδυνοι, σε σημειο να μην τρωω τίποτα για έξι μήνες εκτός απο μερικά μπισκοτα καθημερινά. Είμαι αρκετά λογικός για να ξεχωρισω τι είναι αρρωστοφοβια και τι υπαρκτο προβλημα,ειδικά δε οταν συνοδεύεται απο εργαστηριακά ευρήματα που το επιβεβαιωνουν. Και παράλληλα έχω ψυχιατρικά θέματα που επιβαρυνονται απο τα θέματα υγείας μου. Το ότι ανοιγω θέματα που λέω τα συμπτώματα μου δεν σημαινει οτι κάνω καποια διάγνωση,διάγνωση μου έχει γίνει, βοήθεια στο να τα διαχειριστω και να μην πανικοβαλλομαι θέλω. Κοιταω και το ψυχιατρικό κομμάτι δεν είμαι καποιος που δεν γνωριζει τις ψυχιατρικές διαταραχές του για να με "ταρακουνησεις" απο κάτι.

    Ισα ίσα, απο τοτε που επαθα την ορθοστατικη εχουν σταματήσει οι διαγνωσεις. Περυσι φοβομουν πολυ την ενδοκαρδιτιδα, φέτος έχει φύγει αυτός ο φόβος. Είχα και σωματομορφα σε μια φάση,τυπου μουδιασματα άκρων, έχουν φύγει.

    Επισης δεν φοβαμαι αλλες ασθένειες,δεν εχω φοβίες για καρκίνο ,για όγκους στο κεφάλι κλπ, έχω σταθερά φοβία με την καρδιά για αυτο και μόλις επαθα την ορθοστατικη με τσακισε,θα προτιμουσα να μου έχει κοπει το χέρι πάρα να έχω οτιδηποτε αφορά την καρδιά.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ξαναλεω, δεν ανακαλυψατε την Αμερικη. Αντιμετωπιζω ΙΔΨ απο μικρό παιδί καθως και ιδεοληψίες με την υγεία μου. Εχω ξεπερασει αρρωστοφοβια στο παρελθον χωρίς χαπια και χωρίς χαπια μειωσα και το 80% των ψυχαναγκασμων μου που ήταν πολλοι και επικινδυνοι, σε σημειο να μην τρωω τίποτα για έξι μήνες εκτός απο μερικά μπισκοτα καθημερινά. Είμαι αρκετά λογικός για να ξεχωρισω τι είναι αρρωστοφοβια και τι υπαρκτο προβλημα,ειδικά δε οταν συνοδεύεται απο εργαστηριακά ευρήματα που το επιβεβαιωνουν. Και παράλληλα έχω ψυχιατρικά θέματα που επιβαρυνονται απο τα θέματα υγείας μου. Το ότι ανοιγω θέματα που λέω τα συμπτώματα μου δεν σημαινει οτι κάνω καποια διάγνωση,διάγνωση μου έχει γίνει, βοήθεια στο να τα διαχειριστω και να μην πανικοβαλλομαι θέλω. Κοιταω και το ψυχιατρικό κομμάτι δεν είμαι καποιος που δεν γνωριζει τις ψυχιατρικές διαταραχές του για να με "ταρακουνησεις" απο κάτι.

    Ισα ίσα, απο τοτε που επαθα την ορθοστατικη εχουν σταματήσει οι διαγνωσεις. Περυσι φοβομουν πολυ την ενδοκαρδιτιδα, φέτος έχει φύγει αυτός ο φόβος. Είχα και σωματομορφα σε μια φάση,τυπου μουδιασματα άκρων, έχουν φύγει.

    Επισης δεν φοβαμαι αλλες ασθένειες,δεν εχω φοβίες για καρκίνο ,για όγκους στο κεφάλι κλπ, έχω σταθερά φοβία με την καρδιά για αυτο και μόλις επαθα την ορθοστατικη με τσακισε,θα προτιμουσα να μου έχει κοπει το χέρι πάρα να έχω οτιδηποτε αφορά την καρδιά.
    Ούτε οι γιατροί ανακάλυψαν την Αμερική Αντώνη, εσύ τους θεοποιεις. Εδώ μεταξύ τους δεν μπορούν να συμφωνήσουν σε μια διάγνωση. Εγω μιλούσα με καρδιολογο κ μου λέει άπειροι έρχονται για εξέταση και συνήθως τους εκμεταλλευομαστε και δεν τους λεμε την αλήθεια. Άσε τωρα κλείσε τα μάτια κ κανε ότι σου πουν κάτσε να σε βάλουν κάτω να σε σκαλιζουν από παντού να σε κάνουν χειρουργεία ότι γουστάρεις φάε όλα σου τα λεφτά και καντους πλούσιους. Πάλι καλά δεν θα είσαι, πάλι θα φοβάσαι να πάρεις τα φάρμακα μη παθεις αλλεργία, μην αντιδράσουν με κάτι άλλο, μην πάθεις παρενέργειες κι ένα σωρό άλλα. Όταν λες ότι προτιμώ να είχα καρκίνο ή να σε μου είχε κοπεί το χέρι πάρα τη φοβία με την καρδια δεν ξέρεις τι λες πραγματικά. Είναι μια φοβία βαλτην κάτω κ ξεπέρασε την και σταμάτα να λες ανοησίες. Είναι πολύ σοβαρά και άσχημα αυτά που λες. Υπάρχουν άνθρωποι που υποφερουν πραγματικά που είναι καθηλωμένοι σε αναπηρικό καρότσι, είναι κατακοιτοι, έχουν επιζήσει από εγκεφαλικό, έχουν γεννηθεί χωρίς χέρια κ πόδια και θα εύχονταν να ήταν στη θέση σου. Γι αυτό άλλαξε το μυαλό σου και σταμάτα τις βλακειες. Άλλοι υποφερουν πραγματικά και συνεχίζουν και ζουν. Κι εσύ μ λες για μια φοβία, βρες τρόπο και πάλεψε την είναι μια φαντασία δεν είναι πραγματικότητα. Αν δεν είχες χέρια και είχες καρδιοφοβια να δω πως θα μετρούσες την πίεση και τους παλμους. Αν είχαμε αληθινά πραγματικά προβλήματα θα ήμασταν πιο δυνατοί και αισιόδοξοι. Τώρα λέμε βλακειες όλοι οι αρρωστοφοβικοι. Έχουμε καταστρέψει το μυαλό και τη ζωή μας εξ αιτίας του Google. Καθόμαστε μέσα στο σπίτι κι απλά φοβόμαστε μην πεθάνουμε λες και ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί. Όταν αποδεχτούμε ότι δεν μπορούμε να τα ελέγχουμε όλα τότε μόνο θα ζήσουμε. Είμαστε εγωιστές τα θέλουμε όλα υπό τον έλεγχο μας κ κάτι που δνε ξέρουμε τι είναι και πως να το ελέγξουμε μας τρομάζει. Σε όσους γιατρούς κ να πας κάνεις δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει ότι δεν θα πάθεις έμφραγμα η καρδιά. Που να ξέρουν τι μπορεί να γίνει στο μέλλον. Με τόσο άγχος έχουμε καταστρέψει τα όργανα μας όλα υπολειτουργουν.

  13. #28
    Antonis8
    Guest
    Παλι τα ιδια. Κοπέλα μου έχω διαγνωστεί με θέματα υγείας, άτομα με ορθοστατικη σε πληροφορω χρησιμοποιουν αναπηρικο καροτσάκι και σε σοβαρές χώρες βγαίνουν και σε σύνταξη αναπηριας. Η δυσαυτονομια επηρεαζει τα παντα, όλο το νευρικο σου σύστημα,στομάχι, έντερο, ισορροπια, καρδιά. Πριν λίγο αρχισα να ακούω διαστρεβλωμενο τον ήχο ενός βίντεο, κουφαινομαι εξακριβωμενα επισης, πιθανον λόγω της δυσαυτονομιας, ή ακουστικό ή εγχείρηση μου έχουν πει το πολυ σε πεντε χρόνια απο τώρα, δεν καταλαβαινω ποια είσαι εσύ για να αξιολογήσεις και να κρίνεις ποια ειναι σοβαρά προβλήματα και ποια όχι ή ποιος υποφερει και ποιος όχι. Λες απρεπειες γενικά, αλλά θα βρεις πολλους να συμφωνήσουν γιατί κοιτανε το θέμα με τα στενά τους διοπτρα.

    Θα πεταχτει καποιος και θα μου πει "εμβοες ειναι άγχος" έτσι μου έλεγαν και οταν τα έγραφα εδώ πριν παω σε ωρλ μέχρι που πηγα και μου βρήκε σοβαρό πρόβλημα. Γενικά ευτυχως που έχω λίγο μυαλό και εμπιστευομαι την κρίση μου γιατί και με το στομάχι τα ίδια μου έλεγαν και αν δεν είχα κάνε γαστροσκοπηση θα είχα πολυ πιό σοβαρό θέμα τώρα (που ήδη έχω)

    Σε εσένα και σε καποιον άλλο με παρομοια συμπτώματα μπορει να μην επιβεβαιωθηκε εργαστηριακά κάτι απο τα συμπτώματα σου,δεν καταλαβαίνω τι σχεση έχω εγω με αυτό και γιατί μου λες να αγνοησω τους γιατρούς μου και κάνεις λες και είμαι κανένας αφελής αγράμματος που μου δείχνει το σωστό δρόμο όταν ξαναλεω έχω αντιμετωπισει αρρωστοφοβια και την έχω καταπολεμησει στο παρελθον. Προφανως υπαρχουν εργαστηριακά ευρήματα που υποστηριζουν τη διάγνωση, ούτε γιατροί με κοροδιευουν ούτε έχω βρει κανεναν αιμοδοψη να μου τα τρώει.


    Εκτός του ότι οι ψυχικές παθήσεις είναι εξίσου θέματα υγείας,που σχετίζονται τις περισσότερες φορές με θέματα εγκεφάλου, οι συγκρίσεις που κάνεις είναι εντελώς ασκοπες και παιδαριωδεις.


    Οσον αφορά αυτό που ειπα για τον καρκίνο,στο έδωσα ως παραδειγμα για να καταλάβεις ότι δεν έχω αρρωστοφοβια και δεν έχουμε το ίδιο πραγμα,εγώ έχω συγκεκριμένα καρδιοφοβια και όσο έχω την ορθοστατικη η φοβία αυτή επηρεαζεται σε τεράστιο βαθμό οπως είναι λογικό.
    Το να λες δε σε ένα άτομο με ψυχιατρική παθηση "είναι απλα μια φοβία ξεπερασε το" ειναι το λιγότερο χαζο. Γενικά μου φαίνεται ότι όλα αυτά θες να τα πεις στον εαυτό σου, δεν καταλαβαινω γιατί εξισωνεις τις περιπτωσεις μας στο μυαλό σου.

    Ποιο γκουγκλ; Ειλικρινά δεν έχω γκουγκλαρει ασθενειες απο τα 18 μου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Κι εγω κοιτούσα τις εξετάσεις μου κ έκλαιγα κ έλεγα έχω σιδηροπενικη αναιμία, έχω παλινδρόμηση, έχω φύσημα στην καρδιά, όλα με διαγνώσεις γιατρών. Και μετά από τόση ταλαιπωρία κατάλαβα ότι σιγά τα αυγά. Βάζουν μια διάγνωση γιατί κάτι πρέπει να βάλουν, μου έβαλαν φυσημα στην καρδιά και πρόβλημα στην βαλβίδα επειδή είπα πως μου ζήτησαν χαρτί από το γυμναστήριο σου λέει άμα πάθει τπτ ας είμαστε καλυμμένοι. Ρώτησα τους πιο σπουδαίους καρδιολογους κ μου το ειπαν. Τα σοβαρά προβλήματα στην καρδιά είναι εκ γενετής και τα υπόλοιπα προκύπτουν από κληρονομικοτητα η προδιάθεση η από κάποια άλλη ασθςνεια. Έφαγα χρόνια να πιστεύω πως έχω πρόβλημα στην καρδιά. Μέχρι που σοριαστηκα στο δρόμο απ το φόβο μου η καρδιά μου χτυπούσε τόσο δυνατά πρωτη φορά στη ζωή μου και όμως δεν πέθανα. Η καρδιά είναι δυνατό όργανο δεν είναι ευαίσθητο που νομίζουμε. Οι παππούδες μου είναι 90 χρόνων δούλεψαν πολύ σκληρά στη ζωή τους πολύ σκληρά, ο ένας να κουβαλαει βάρη κ ο άλλος στα χωράφια μέχρι τώρα.. Χειρουργημενος για καρδιά κι ο άλλος με μεγάλοκαρδια. Και ζουν ακόμα δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η γιαγιά μου είχε μαρμαρυγη κ έζησε μέχρι τα 85 κ εν τέλη δεν πέθανε από καρδιά,η καρδιά της δούλευε κανονικά μέχρι τελευταία στιγμή. Η καρδιά είναι δυνατό όργανο. Κι εσύ μου λες φοβάμαι κι έχω 170 παλμους όχι έχω 49,οχι έχω 60. Έτσι δούλευει η καρδιά. Η φυσιολογική η άρρωστη καρδιά δεν ανεβάζει παλμους ούτε κατεβάζει με τέτοια ευκολία. Κούνα το κεφάλι σου και ξεπέρασε το.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    [QUOTE=Antonis8;1116969]Παλι τα ιδια. Κοπέλα μου έχω διαγνωστεί με θέματα υγείας, άτομα με ορθοστατικη σε πληροφορω χρησιμοποιουν αναπηρικο καροτσάκι και σε σοβαρές χώρες βγαίνουν και σε σύνταξη αναπηριας.
    Στο είπε γιατρός αυτό; Γιατί εδώ δεν την ξέρουν καν την ορθοστατικη. Σε είπε ο γιατρός ότι μπορεί να είσαι σε καροτσάκι;;

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 12-12-2016, 21:55
  2. Overthinking-Υπεραναλυση-Γενικευσεις κλπ κλπ.
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2014, 14:53
  3. Σκεψεις, υπεραναλυση, ανασφαλεια!!!
    By filanma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 30-04-2013, 22:03
  4. υπεραναλυση-ανχος
    By lizbet in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-01-2011, 01:15
  5. Εθισμός ; ή ιδέα μου; ή υπερανάλυση;
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 20-09-2010, 02:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •