Η υπεραναλυση δε βοηθάει - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 67 of 67
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Δυστυχως καποια πραγματα,θελουν χαπια.Καλως η κακως.Ειναι σοφο να τα αποφευγουμε και να εξαντλουμε τα περιθωρια,αλλα καποιες φορες ειναι απαραιτητα.Έγω τα ζω καθημερινα με τη μητερα μου που εχει σοβαροτατη ανοια.Αν δεν παρει ηρεμιστικα ,ουρλιαζει.Μου προτειναν αντιψυχωσικα,δεν της τα εδωσα λογω παρενεργειων.Τουλαχιστον τα λεξοτανιλ δεν της προκαλουν καμια παρενεργεια.Δεν την πιανουν βεβαια 100%,αλλα προκειμενου να εχω αλλα θεματα λεω ας φωναζει και λιγο παραπανω.Τα νευρολογικα-ψυχιατρικα φαρμακα γενικα ειναι πολυ δυστροπα γενικα.Αλλα καποιες φορες δεν μπορεις να κανεις αλλιως.

  2. #62
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Δυστυχως καποια πραγματα,θελουν χαπια.Καλως η κακως.Ειναι σοφο να τα αποφευγουμε και να εξαντλουμε τα περιθωρια,αλλα καποιες φορες ειναι απαραιτητα.Έγω τα ζω καθημερινα με τη μητερα μου που εχει σοβαροτατη ανοια.Αν δεν παρει ηρεμιστικα ,ουρλιαζει.Μου προτειναν αντιψυχωσικα,δεν της τα εδωσα λογω παρενεργειων.Τουλαχιστον τα λεξοτανιλ δεν της προκαλουν καμια παρενεργεια.Δεν την πιανουν βεβαια 100%,αλλα προκειμενου να εχω αλλα θεματα λεω ας φωναζει και λιγο παραπανω.Τα νευρολογικα-ψυχιατρικα φαρμακα γενικα ειναι πολυ δυστροπα γενικα.Αλλα καποιες φορες δεν μπορεις να κανεις αλλιως.
    Έχεις δίκιο αυτό εννοώ και εγώ....Δυστυχώς υπάρχουν κάποιες ασθένειες που αν δεν υπήρχαν τα φάρμακα η ζωή μερικών ανθρώπων αλλά και των οικογενειών τους θα ήταν πραγματικός Γολγοθάς....
    Άλλωστε αυτό που αναζητούν οι περισσότεροι είναι ποιότητα ζωής και όχι ποσότητα.....

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Νέοι άνθρωποι να προτιμουν τα ματζούνια απο την επιστημη.

    "Η αμάθεια είναι το καλύτερο φάρμακο" Ξέρεις νευρώσεις υπηρχαν ανέκαθεν, πολυ πριν το ίντερνετ.

    Και όχι, δεν είναι μονο η διπολική ή η σχιζοφρένεια για φάρμακα,όταν πχ ένας με ocd έχει ψυχαναγκασμους που καταλαμβάνουν το 90% της ημέρας του δεν μπορεί να ζήσει χωρίς φάρμακα.

    Επίσης ξέρω και ψυχίατρο και γιατρό που λαμβάνει αγωγή. Είναι σεβαστό να επιλεγεις παραιατρικους κλάδους για τον εαυτό σου, αλλά μην εκφραζεσαι αρνητικά για όσους επιλεγουν τη λογική.

    Ασκοπη βέβαια η συζήτηση,τα δικά σας θα λέτε.
    Ακριβως επειδή ειναι νέα δεν θελω να βαλω μεσα μου χημεία. Καο επισης εγω δεν πιστεύω σρην επιστήμη πιστεύω στο Θεο, δεν θεοποιω κανεναν επιστήμονα. Τα φαρμακα για μενα βοηθανε πολύ αλλα κανουν και πολυ κακο. Εδω εσυ εισαι νεος άνθρωπος και νομιζεις οτι εχεις ασθενείες που εχουν οι ηλικιωμένοι. Τι να σου πω ο καθενας διαλεγει το δρομο του. Ολα αυτα αν τα παρεις μια γερή αποφαση κ αλλαξεις τη ζωη σου φεύγουν αλλα περιμένουμε απ τα χαπια να μας αλλάξουν τη ζωη αυτο δεν γινεται. Νευρωσεις μπορεί να υπηρχαν αλλα οι ανθρωποι δεν καθοντουσαν να δωσουν τοση σημασια στο καθετι οπως εμεις τώρα. Αυτο ειναι η δικη σου λογικη που για μενα δεν ειναι λογική αυτο που κανεις, αλλα οπως κ να χει δεν σε ξερω προσωπικα για να εκφερω άποψη, ομως με βαση τα οσα διαβαζω αυτην την εικονα μου δίνεις οτι εχεις πεισει τον εαυτο αου πως εισαι άρρωστος και ψαχνεις διακαως να βρεις οτι κατι εχεις, ολη μερα σε νοιαζει μόνο το τι νιώθεις και ασχολεισαι μονιμως με το σώμα σου. Εμενα αυτό μου δειχνει βαρια υποχονδρια. Σίγουρα κατι την πυροδοτεί και ακομα και η παλινδρόμηση συνδέεται αμεσα με το άγχος, σήμερα ακουγα μια ψυχίατρο να το λεει. Τωρα, αν η δικη σου λογική ειναι να τρέχουμε στους γιατρούς με το παραμικρό παω πασο. Δοκη σου ζωη ειναι ζηστην οπως θες

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 22-06-2020 at 15:56.

  5. #65
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ε τώρα δεν μιλάμε για βαριές περιπτωσεις εδω μιλάμε για φοβιες και κατά φαντασίαν ασθενείς οχι για αληθινούς, τωρα μερικοι μπορει να θιχτουν επειδη λεω πως δεν ειναι άρρωστοι. Αυτο πρωτη φορα το βλέπω εδω άρρωστοι σοβαρα δεν θελουν να λενε πως ειναι άρρωστοι κ το κρύβουν κι εδω μεσα αν πεις σε κάποιον οτι δεν ειναι άρρωστος παρεξηγείται και προσπαθεί να σε πείσει οτι ειναι. Οκ παραδινομαι...
    Θα θιγομουν αν τα έλεγε κανένας σοβαρός ανθρωπος. Μια κοπέλα που δηλώνει ξεκάθαρα ότι δεν πιστευει στην ιατρική και ανοίγει το ένα τοπικ μετά το άλλο για καρκινους και όγκους, όχι δεν είναι σοβαρό άτομο για να με κανει να θιχτω. Να τη λυπηθω, ναι.

    Δεν έχω παλινδρομηση κοπέλα μου, έχω οισοφαγιτιδα, ΕΛΚΗ ,έλκη στον οισοφάγο, δεν έχει καμία σχέση η απλη παλινδρομηση που έχεις εσυ και το υπόλοιπο 80% του πληθυσμου. Ασε με ήσυχο επιτελους με τις διπολικες εκρήξεις σου και τις ενορασεις σου. Και διάβασε προσεκτικά αυτά που θα πω παρακατω για να τελειώνει το θέμα μαζί σου:

    Ναι Βικυ,το βρηκες παλι , "θέλω να είμαι άρρωστος" (δεν ντρεπεσαι να τα λες αυτά;) για αυτό άλλωστε ψαχνω την αιτία της ορθοστατικης και να λυσω το θέμα,οπως κάνουν εκατοντάδες αλλα άτομα με αυτό το σύνδρομο ανά τον κοσμο. Εσυ που οντως εισαι κατα φαντασιαν ασθενης και εχεις παει σε τοσους γιατρους που δεν σου βρηκαν τιποτα, μπορεις σιγουρα να τα νικησεις ολα με τη δυναμη της θελησης (λολ) εγω ο χαζος όχι.

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και αρχικα,εχοντας ηδη ιστορικο αγχους, τα αντιμετωπισα ολα ΠΡΩΤΑ ως αγχος και κρίσεις πανικού και μετα διαγνώστηκα με θεματα υγειας. Δεν ειστε τα ξεφτερια εδω μεσα, ουτε μου λετε κατι καινουργιο, απλως μου πρηζετε τις μπαλες με κατι που εχω δοκιμασει ηδη,δεν περιμενα εσας για να μου ανοιξετε τα ματια.

    Δεν εχουν καμια σχεση με αγχος τα θεματα υγειας μου,το εχω συζητησει και με τον ψυχιατρο μου, αλλα μαλλον μια μη καταρτισμενη κοπελα σε ενα φορουμ. που δεν με γνωριζει καν προσωπικα,ξερει καλυτερα. Ακουτε τι λετε; Εχετε ξεφυγει.

    Και ο λόγος που σαφώς και με ενοχλεί όλη αυτη η επίθεση είναι γιατί είναι πολύ προσβλητικο και ενοχλητικο, να έχεις τα θέματα σου ,να ψαχνεις υποστηριξη και παράλληλα να έχεις και μια κατά φαντασιαν ασθενή να σου λέει "αχ εγώ νικησα την ορθοστατικη". Δεν ειχες ποτε ορθοστατικη, πρεπει να το έχεις έξι μήνες για να διαγνωστεις αυτό που ειχες και έχεις κατά καιρούς ακόμα είναι κλασικά συμπτώματα αγχους λόγω αγοραφοβιας. Δεν ειχες ποτε οισοφαγιτιδα, οισοφαγιτιδα σημαίνει έλκος και εμενα έχει επιβεβαωθει και απο γαστρεντερολογο και ωρλ. Δεν έχεις σοβαρή αναιμία,είσαι απολυτα φυσιολογική για κοπέλα ανάπαρωγικης ηλικίας. Εγώ χανω την ακοή μου και είμαι 30 ετών. Και αυτό φανταζομαι μπορεί να το λύσει ο βελονιστης και αν ηταν τόσο απλο δεν θα το κάναμε όλοι,μόνο εσύ ειδες το φως το αληθινό. Κρίμα νέα κοπέλα να λέει αυτές τις σκοταδιστικες ανοησιες.

    Και η υγεία δεν είναι ασπρο/μαύρο, δεν είναι "αν δεν πεθαινω δεν παω στο γιατρό" αυτά που λες είναι νευρωτικά και παραλογα, ενώ την ίδια στιγμή ανοιγεις θέματα για καρκινους. Τον καρκίνο που φοβάσαι,του οισοφάγου,μου έχει πει ξεκάθαρα ο γιατρός μου ότι μπορεί να τον παθω. Εχω ήδη αλλοιώσεις στον οισοφάγο. Με ειδες να ανοιγω τοπικ για αυτά τα θέματα; Και κατά τη γνώμη σου πρεπει να μην λαβω αγωγή και να μην κοιταω το θέμα και να προσπαθησω να λυσω το έλκος με βελονισμο, γιατι δεν είναι έμφραγμα ή εγκεφαλικό. Ακους τι λες κοπέλα μου; Αυτά που λες είναι ακρότητες ενός νευρωτικου μυαλού τίποτε αλλο.

    Θέλεις να σου περιγραψω εγώ πώς νικησα την αρρωστοφοβια και κρίσεις πανικού και πως έχουν ανέβει οι παλμοι μου λόγω άγχους και το κατανικησα; Είσαι πεντε χρόνων και στα αλήθεια δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά;

    Εχω νικήσει αρρωστοφοβια στο παρελθον , παθαινω ακόμα κρίσεις πανικού περιστασιακα και ξέρω πολυ καλά να ξεχωρισω τι ειναι συμπτωμα αγχους και τι όχι. Πρωτα τα αντιμετωπισα όλα αυτά ως αγχος και μετά διαγνωστηκα. Δεν με ενδιαφέρει πώς αντιμετωπιζεις τις ιδεοληψίες σου (όχι πολυ πετυχημενα προφανως γιατί βρίσκεται σε υστερικη κρίση συχνά πυκνα) εγώ εκτός του ΙΔΨ έχω και θέματα υγείας που δυσχαιρενουν την κατάσταση και στο καπακι μπαινω σε ένα φόρουμ για υποστήριξη και βιωνω αναιτιολογητες επιθεσεις και χλευασμο απο το πουθενα.

    Ζω μια χαρά στην καθημερινότητα μου, αυτό που τριγκαρει το άγχος μου είναι τα συμπτωματα των παθησεων μου. Στο παρελθον που δεν είχα θέματα υγείας μου ήταν πολυ εύκολο να νικησω κρίσεις πανικού και άγχος.

    Αλλα εισαι τοσο χαμηλης αντιληψης που θεωρεις οτι ανακαλυψες την Αμερικη τη στιγμη που δεν εχεις κανει την παραμικρη προοδο. Εγω αντιθετως εχω κανει προοδους με τον ψυχιατρο μου.
    Η διάγνωση γενικά είναι σημαντική σε όλες τις παθήσεις, σωματικές ή ψυχικές,γιατί γνωρίζεις πώς να αντιμετωπισεις το πρόβλημα.
    Πρεπει παντως να είσαι πολυ φρικτος και μνησικακος χαρακτήρας για να επιλεγεις να επιτιθεσαι σε ένα άγνωστο σου άτομο που έχει διαφορά θέματα υγείας και μπαίνει σε αυτό το φόρουμ για να τα διαχειριστεί. Πρωτη φορά συναντω τόσο εμμονικα άτομα (εσύ και ένα ακομα μέλος κυρίως) και μου κάνει εντυπωση γιατί αγγίζει τα όρια της κοινωνικοπαθειας και έχει εντελώς παρενοχλητικη διάθεση.

    Εισαι το λιγότερο αδαης με όσα λες,αγενης και καταδικασμένη να μεινεις στα ιδια. Με αυτές τις αμπελοφιλοσοφίες δεν θα γιατρευτεις. Ούτε με το να προσβαλλεις εμένα.

    Οσον αφορά την χρήση αγωγής, σε αντίθεση με σένα παλι, εγώ έχω διαγνωστεί απο ψυχίατρο με ιδψ το οποιο μπορει να γίνει πολυ σοβαρό και με οδήγησε σε αποπειρα αυτοκτονίας καποτε, δεν γνωριζω αν τη διάγνωση του κατά φαντασιαν ασθενή στην εκανε ο βελονιστης σου, αλλά κρατα τον τοξικο κομπλεξισμο σου για τον εαυτό σου.
    Last edited by Antonis8; 21-06-2020 at 14:32.

  6. #66
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 22-06-2020 at 15:55.

  7. #67
    Antonis8
    Guest
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 22-06-2020 at 15:55.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 12-12-2016, 22:55
  2. Overthinking-Υπεραναλυση-Γενικευσεις κλπ κλπ.
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2014, 15:53
  3. Σκεψεις, υπεραναλυση, ανασφαλεια!!!
    By filanma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 30-04-2013, 23:03
  4. υπεραναλυση-ανχος
    By lizbet in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-01-2011, 02:15
  5. Εθισμός ; ή ιδέα μου; ή υπερανάλυση;
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 20-09-2010, 03:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •