Πόσοι έχετε facebook ή instagram ή και τα δύο; Και πόσοι όχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    YokoChoco
    Guest

    Πόσοι έχετε facebook ή instagram ή και τα δύο; Και πόσοι όχι;

    Ένα ερώτημα που τίθεται είναι αν έχετε φάτσαμπουκ και ίνσταγκραμ ή όχι και αν έχετε αν σας προκαλεί εθισμό ώστε να κάθεστε με τις ώρες στον Η/Υ. Προσωπικά ίνσταγκραμ είχα για ελάχιστο χρονικό διάστημα το θεώρησα βλακεία και το έκλεισα σχεδόν αμέσως, ενώ για καιρό είχα φάτσαμπουκ είδα ότι μου έτρωγε χρόνο δεν μου πρόσφερε και τίποτα και απέχω πλέον εδώ και 1,5 χρόνο και δεν έχω σκοπό να ξαναφτιάξω.
    Επίσης δεν έχω ούτε skype, ούτε viber(πολύ σπαστικό να έρχονται συνέχεια μνμ και να κάνει κλικ-κλικ το κινητό), έχω μόνο ε-μαιλ και γράφω σε αρκετά φόρουμ-όταν έχω χρόνο φυσικά. Και νοιώθω πολύ καλά μ'αυτό.

    Εσείς;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Έχω μόνο φέις και skype, το τελευταίο βοηθάει σε κάτι διαδικτυακά σεμινάρια και μαθήματα που έκανα. Γενικά το φέις με βοηθάει να περνάω το χρόνο μου τώρα με την ανεργία και την καραντίνα και να έρχομαι σε επαφή με διάφορους φίλους, δε θεωρώ ότι είναι άχρηστο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω αλλα δεν τα χρησιμοποιω γιατι δεν εχω φιλους.

  4. #4
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εχω αλλα δεν τα χρησιμοποιω γιατι δεν εχω φιλους.
    Φίλους/φίλες και εννοώ πραγματικούς, όχι φατσαμπουκικούς μπορείς να βρείς φτάνει να κοινωνικοποιηθείς. Άρχισε να δραστηριοποιείσαι σε συλλόγους, ομάδες, χόμπι κτλ και θα βρείς άτομα που θα ταιριάζεται και θα κάνετε παρέα. :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Έχω και facebook και instagram... Αν κάθομαι με τις ώρες στον υπολογιστή είναι επειδή δεν έχω κάτι άλλο να κάνω, όταν έχω μειώνεται η ενασχόληση μου... Δεν θεωρώ ότι έχω πρόβλημα εθισμού, έχω μείνει και μέρες χωρίς ίντερνετ σε διακοπές...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    29
    Εχω και facebook και instagram αν και το δευτερο το ανοιγω σπανια,με το facebook λιωνω ολη μερα και περναει η ωρα μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Ό,τι μπορώ να γίνει εργαλείο μου και να το χρησιμοποιήσω. Ό,τι μου δίνει ευχαρίστηση, όσο μου τη δίνει, όταν παύει, παύει κι αυτό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Έχω Facebook και Instagram, αλλά το Instagram έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω δεν θυμάμαι και τα στοιχεία μου για να μπω!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εχω και απο τα δυο αλλα χρονο μου τρωει το τικ τοκ βλέπω βίντεο με τις ωρες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κανενα εκ των δυο .......................το θεωρω χασιμο χρονου .....................

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κανενα εκ των δυο .......................το θεωρω χασιμο χρονου .....................
    συμφωνώ!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    έχω κ τα 2 το facebook το είχα φτιάξει τον Μάιο του 2013 κ το Instagram τον Ιανουάριο του 2014 μπαίνω βλέπω καμία φωτογραφία να περνάει η ώρα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Εσείς;
    Ούτε facebook ούτε instagram. Δε βλέπω το λόγο να αποκτήσω προσωπικά λογαριασμό εκεί. Μπορεί όμως να ασχοληθώ με το facebook και το twitter στα πλαίσια συγκεκριμένης επαγγελματικής δραστηριότητας.

    Έχω ένα λογαριασμό Skype για επαγγελματική χρήση και ένα κανάλι ειδικού σκοπού στο YouTube (που έχω εγκαταλείψει τα τελευταία χρόνια λόγω έλλειψης χρόνου). Γενικά απέχω από την κοινωνική δικτύωση σε προσωπικό επίπεδο. Μου φαίνεται ενοχλητική ως ενασχόληση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιδια πιστευω οτι ολα αυτα ειναι υπερβολες..παλια που εμεις οι πιο μεγαλοι δεν ειχαμε ιντερνετ λιωναμε στην τηλεοραση..ποια η διαφορα να βλεπεις τηλεοραση απο το να βλεπεις βιντεο στο τικ τοκ?
    δλδ κ η τηλεοραση παλια ηταν εξαρτηση..κ αν καποιος διαβαζει συνεχεια βιβλια παλι εξαρτηση ειναι...
    ο ανθρωπος εχει την αναγκη να εκτονωνεται με επαναληψη..ειτε ειναι γυμναστηριο ειτε ιντερνετ ειτε τιβι ειτε βιβλιο...η επαναληψη ειναι που δημιουργει την εξαρτηση..
    εχω ακουσει πολλους να λενε δεν αντεχω αν δεν διαβασω ενα βιβλιο την εβδ..
    θελω να πω με λιγα λογια οτι ειναι αναποφευκτο ο ανθρωπος να εχει εξαρτησεις.ετσι ειναι η φυση του..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14
    Έχω και τα δύο και Facebook και Instagram μου τρώνε αρκετό χρόνο από την μέρα μου. Αλλά και να μην τα είχα πάλι θα κολαγα σε κάτι στο internet το οποίο είναι για εμένα το μεγάλο πρόβλημα αν σου αρέσει να κάθεσαι σπίτι η να ασχολησε με το κινητό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνικά δίκτυα (facebook, instagram κλπ)
    By DelMem201217a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-2017, 09:44
  2. Ποσοι εχετε πει δημοσια οτι πασχετε απο καποιο ψυχικο νοσημα?
    By dkomodo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 42
    Last Post: 05-10-2017, 11:34
  3. Ποσοι απο σας εχετε βαλει πολλα κιλα και θελετε να τα χασετε;
    By λουλούδι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 104
    Last Post: 08-07-2017, 20:28
  4. Πόσοι από σας έχετε ακόμα συμπτώματα παρά τα φάρμακα;
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 31-03-2017, 18:59
  5. Πόσοι το μοιράζεστε?
    By voulimia065 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 22-11-2012, 08:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •