Νευρολογικό εκτός ελέγχου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113

    Νευρολογικό εκτός ελέγχου

    Το νευρολογικό δεν το κόβω καλά
    Να ανακεφαλαίωσω. Τελευταία με τρόμαξαν αρκετά εμβοές και επισκέφτηκα γιατρό. Έκανα ακουογραμμα και τύμπανογράμμα και όλα ήταν καλά και με έδιωξε.
    Εκ τότε:
    Πόνος στο αριστερό κυρίως αυτι αλλά και στο δεξί συχνά (σαν σουβλια) έρχεται και φεύγει
    Πόνος στο μέτωπο (σαν πονοκέφαλος) έρχεται και φεύγει
    Μυϊκοί σπασμοί στο αριστερό μάτι (πάνω βλέφαρο γιατί τόσο καιρό με την ΓΑΔ όταν έπιανε ήταν μόνο στο κάτω)
    Εμβοές κυρίως στο αριστερό αυτί (η έτσι νομίζω και είναι και στα 2)
    Πόνος στο αριστερό μάτι (στο κάτω βλέφαρο) έρχεται και φεύγει. Πάει ο πόνος και στο αριστερό μάγουλο (λίγο πιο κάτω από το μάτι καμία φορά)
    Και διάσπαρτοι πόνοι που έρχονται και φεύγουν κυρίως αριστερά αλλά και λίγες φορές δεξιά (πχ χέρι η και σώμα)
    Αύριο θα πάρω αίμα αποτελέσματα. Αν είναι κάτι κακό θα φανεί λέτε; Η θέλει νευρολόγο και μαγνήτη; Πόσες πιθανότητες είναι να είναι από το άγχος ΟΛΑ αυτά; Περνάω δύσκολη περίοδο οκ το παραδέχομαι. Έχει κάποιος κάτι παρόμοιο;

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Εγώ έχω σταθερά εμβοές και μείωση ακοής στο ένα αυτί, η μαγνητική μου ήταν καθαρή, αλλά μου είπε ο ΩΡΛ ότι πιθανόν είναι ωτοσκλήρυνση και θα χρειαστώ εγχείρηση. Πρέπει να ξαναπάω να δούμε αν μειώθηκε και άλλο.



    Τρίπλεξ καρωτιδών έχεις κάνει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εγώ έχω σταθερά εμβοές και μείωση ακοής στο ένα αυτί, η μαγνητική μου ήταν καθαρή, αλλά μου είπε ο ΩΡΛ ότι πιθανόν είναι ωτοσκλήρυνση και θα χρειαστώ εγχείρηση. Πρέπει να ξαναπάω να δούμε αν μειώθηκε και άλλο.



    Τρίπλεξ καρωτιδών έχεις κάνει;
    Περαστικά σου φίλε μου. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά. Εμένα το ακουογραμμα πήγε φουλ καλά αν θυμάσαι. Καρφίτσα να πέσει θα την ακούσω. Δεν έχω μειωθεί καθόλου 6 μέρες με τις εμβοές.
    Όχι δεν ξέρω καν τι είναι αυτό. Δεν έχω κάνει ποτέ τριπλεξ. Θα πάρω αύριο αποτελέσματα αίματος και αν είναι όλα καλά σε 1 βδκαμδα που έχω παθολόγο θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να προτείνω μαγνήτη αν δεχτεί.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Ο παθολόγος σε τι θα σε βοηθήσει; Νευρολόγο θέλει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Αυτό βλέπω και γω. Ότι θέλει νευρολόγο. Θα επισκεφτώ έναν σύντομα. Αν και στο παρελθόν που είχα παραπλήσια θέματα (μουδιάσματα θολή όραση τσιμπήματα κτλπ) είχα πάει σε πόσους και δεν μου βρίσκανε τπτ...... Όλα καθαρά έβγαιναν

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Διότι όλα αυτά που γράφεις είναι αόριστα και δεν μπορεί να τα αξιολογήσει ένας γιατρός. Δεν σου λέω ότι δεν μπορεί να έχεις κάτι, φυσικά και μπορείς, αλλά δεν πας στους σωστούς γιατρούς και δεν κάνεις τις σωστές εξετάσεις. Όλα αυτά μπορεί να είναι και αυχενικό. Οι πόνοι στο αυτί, αν είναι συνεχείς, είναι κάτι που πρέπει να δεις. Από κει και πέρα οι εμβοές, μπορεί να είναι και κυκλοφορικό, για αυτό σου είπα για τρίπλεξ καρωτιδών.

    Αλλά είναι τόσο ενοχλητικό που θες να το ψάξεις; Τι αιματολογικές έκανες; Τι δείκτες κοίταξες δλδ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Διότι όλα αυτά που γράφεις είναι αόριστα και δεν μπορεί να τα αξιολογήσει ένας γιατρός. Δεν σου λέω ότι δεν μπορεί να έχεις κάτι, φυσικά και μπορείς, αλλά δεν πας στους σωστούς γιατρούς και δεν κάνεις τις σωστές εξετάσεις. Όλα αυτά μπορεί να είναι και αυχενικό. Οι πόνοι στο αυτί, αν είναι συνεχείς, είναι κάτι που πρέπει να δεις. Από κει και πέρα οι εμβοές, μπορεί να είναι και κυκλοφορικό, για αυτό σου είπα για τρίπλεξ καρωτιδών.

    Αλλά είναι τόσο ενοχλητικό που θες να το ψάξεις; Τι αιματολογικές έκανες; Τι δείκτες κοίταξες δλδ;
    Ναι είναι. Γιατί νιώθω (νευροπονους) μάλλον συχνά πυκνά σε όλα αυτά τα σημεία. Θα είναι αριστερό χέρι, αριστερός βραχίονας, σουβλιά στομάχι. Αλλά και δεξιά συχνά. Πχ στην κοιλιά κτλπ. Πιο πολύ στο πρόσωπο όταν συμβαίνει με ενοχλεί
    Εξετάσεις έκανα τα πάντα. Γενικές βιοχημικες τκε θυρεοειδή κτλπ. Σε 2 ώρες θα πάρω αποτέλεσματα

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Νομίζω ότι ένας ρευματολογος θα σου έγραφε πιο ειδικές εξετασεις. Γενικά θεωρώ πως αν μπεις στη διαδικασία να ψαξεις κάτι, να το ψαξεις ενδελεχως. Ενας νευρολόγος ή ένας ρευματολογος θα αξιολογουσε καλύτερα την κατάσταση σου και αν δεν βρισκόταν κάτι, ίσως να πηγαινες σε έναν ορθοπεδικο. Και ίσως οφθαλμιατρο.

    Αλλά αυτά που περιγραφεις είναι ατυπα συμπτωματα,είναι δύσκολο να κατευθύνουν έναν γιατρό οποτε σίγουρα θα ακουσεις το "άγχος είναι" Που όντως μπορει και να είναι άγχος, αλλά ακομα κι αν υποθεσουμε οτι έχεις κατι που δεν έχουν βρει ακόμα, το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι ένα γενικό τσεκ απ, τυπου καρδιά, πνευμονες, άνω κοιλιά κλπ, και αν εκεί βρεθεί ότι όλα λειτουργούν καλά, απλως περιμενεις να δεις πώς θα εξελιχθεί ενώ παράλληλα πας σε ψυχιατρο και ίσως ξεκινας καποια αγωγή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Νομίζω ότι ένας ρευματολογος θα σου έγραφε πιο ειδικές εξετασεις. Γενικά θεωρώ πως αν μπεις στη διαδικασία να ψαξεις κάτι, να το ψαξεις ενδελεχως. Ενας νευρολόγος ή ένας ρευματολογος θα αξιολογουσε καλύτερα την κατάσταση σου και αν δεν βρισκόταν κάτι, ίσως να πηγαινες σε έναν ορθοπεδικο. Και ίσως οφθαλμιατρο.

    Αλλά αυτά που περιγραφεις είναι ατυπα συμπτωματα,είναι δύσκολο να κατευθύνουν έναν γιατρό οποτε σίγουρα θα ακουσεις το "άγχος είναι" Που όντως μπορει και να είναι άγχος, αλλά ακομα κι αν υποθεσουμε οτι έχεις κατι που δεν έχουν βρει ακόμα, το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι ένα γενικό τσεκ απ, τυπου καρδιά, πνευμονες, άνω κοιλιά κλπ, και αν εκεί βρεθεί ότι όλα λειτουργούν καλά, απλως περιμενεις να δεις πώς θα εξελιχθεί ενώ παράλληλα πας σε ψυχιατρο και ίσως ξεκινας καποια αγωγή.
    Eχεις δίκιο θα πάω σε νευρολόγο
    Τον ψυχίατρο τον αποφεύγω γενικά γτ δεν θέλω από τα 24 μου να πάρω αγωγή.
    Έχω περάσει και πιο δύσκολα με φουλ ψυχοσωματικά. Και το ξεπέρασα με ψυχοθεραπεία. Θα ξεκινήσω πάλι συνεδρίες αυτή τη βδομάδα. Έκλεισα
    Πήρα τώρα το αίμα. Όλα καλά γενικά.
    Σε σχέση με πριν 1 χρόνο είχα μόνο:
    Εύρος κατανομής αιμοπεταλίων (PDW) με όριο 12-17 είχα 10
    Και λεμφοκύτταρα είχα λιιιγο πεσμένα (πολύ κοντά στην κατώτερη φυσιολογική τιμή)
    Και λίγο τα μακροκυτταρα των ερυθρών ήταν λιιιιγο πεσμένα και αυτά αλλα πολύ κοντά στην κατώτερη φυσιολογική τιμή.

Similar Threads

  1. Αγχος ή νευρολογικο πρόβλημα?
    By μπαμπης in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2022, 07:15
  2. SOS...Νευρικό σύστημα εκτός ελέγχου.
    By Earl Grey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-06-2019, 15:32
  3. MANA - ΚΟΡΗ ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ!
    By anxious4ever in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 28-07-2014, 13:54
  4. Πολύτεκνη οικογένεια εκτός ελέγχου
    By jkostop in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 05-11-2013, 02:07
  5. Γονεικές συμπεριφορές ελέγχου
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 02-12-2009, 07:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •