Μια απορία..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Μια απορία..

    Ισως το ερωτημα που θετω εδω να μην ειναι η θεση του εδω..αλλα επειδη ηθελα τη γνωμη ειδικων η εστω φοιτητων Ψυχολογιας σκεφτηκα να το τοποθετησω εδω.
    Η απορια μου ειναι αν μπορει καποιος που υποτιθεται οτι εχει κανει σπουδες Ψυχολογιας χρονια στο εξωτερικο να διαγνωσει ψυχολογικα προβληματα χωρις να εχει καμια οπτικη και αμεση επικοινωνια face to face,παρα μονο μεσα απο το γραπτο λογο και απο το ποσο γρηγορα γραφει,απο τα χρωματα γραφης που χρησιμοποιει και απο αλλες ισως λεπτομερειες.Και που φυσικα δεν εχει γνωρισει ποτε το ατομο που του απευθυνεται,παρα μονο απο λιγα λεπτα συζητησης.
    Ειναι δυνατον να μπορει καποιος να βγαλει τοσο ευκολα και ασφαλη συμπερασματα?
    Αυτο μου συνεβη εμενα προσωπικα,και παρολο που δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις Ψυχολογιας που φαινεται λιγο παραλογο αυτο και κυριως οταν ο αλλος που παριστανει τον ειδικο επιμενει κιολας πως εκεινος ξερει καλυτερα απο μενα για το τι νιωθω και το πως ειμαι ψυχολογικα.
    Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με αυτο.

    Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα.
    Butterfly

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Ifigeneia24
    Ισως το ερωτημα που θετω εδω να μην ειναι η θεση του εδω..αλλα επειδη ηθελα τη γνωμη ειδικων η εστω φοιτητων Ψυχολογιας σκεφτηκα να το τοποθετησω εδω.
    Η απορια μου ειναι αν μπορει καποιος που υποτιθεται οτι εχει κανει σπουδες Ψυχολογιας χρονια στο εξωτερικο να διαγνωσει ψυχολογικα προβληματα χωρις να εχει καμια οπτικη και αμεση επικοινωνια face to face,παρα μονο μεσα απο το γραπτο λογο και απο το ποσο γρηγορα γραφει,απο τα χρωματα γραφης που χρησιμοποιει και απο αλλες ισως λεπτομερειες.Και που φυσικα δεν εχει γνωρισει ποτε το ατομο που του απευθυνεται,παρα μονο απο λιγα λεπτα συζητησης.
    Ειναι δυνατον να μπορει καποιος να βγαλει τοσο ευκολα και ασφαλη συμπερασματα?
    Αυτο μου συνεβη εμενα προσωπικα,και παρολο που δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις Ψυχολογιας που φαινεται λιγο παραλογο αυτο και κυριως οταν ο αλλος που παριστανει τον ειδικο επιμενει κιολας πως εκεινος ξερει καλυτερα απο μενα για το τι νιωθω και το πως ειμαι ψυχολογικα.
    Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με αυτο.

    Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα.
    Αγαπητή Ιφιγένεια...δεν είμαι ψυχολόγος και δεν είμαι ειδικός...αλλά νομίζω οτι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει....Η διάγνωση γίνεται μόνο απο κοντά και πολλές φορές ίσως χρειαστεί ο ψυχολόγος ή ο ψυχίατρος να σε δεί παραπάνω απο μια φορές ώστε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.Ωστόσο υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι...που έχουν ας πούμε μια ειδική ικανότητα να σου εκμαιεύουν πληροφορίες....χωρίς να το παίρνεις είδηση....Μπορεί σε κάποιον τέτοιον να έπεσες...οπότε να του είπες εσύ τη διάγνωση...και όχι να την έβγαλε εκείνος.

  3. #3
    Οχι αυτο δε συνεβη..Εκεινος εβγαζε διαφορα συμπερασματα μονος του και μου ελεγε πχ..εσυ πασχεις απο αυτο σιγουρα,η εχεις περασει αυτο και του λεω οχι δεν ειναι ετσι και αυτος επεμενε και συνεχιζε.Και πως αποκλειεται λεει να πηγανε χαμενα 7 χρονια σπουδες..:o
    Butterfly

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Ifigeneia24
    Οχι αυτο δε συνεβη..Εκεινος εβγαζε διαφορα συμπερασματα μονος του και μου ελεγε πχ..εσυ πασχεις απο αυτο σιγουρα,η εχεις περασει αυτο και του λεω οχι δεν ειναι ετσι και αυτος επεμενε και συνεχιζε.Και πως αποκλειεται λεει να πηγανε χαμενα 7 χρονια σπουδες..:o
    Mη δίνεις σημασία Ιφιγένεια....οι σωστές διαγνώσεις γίνονται κατόπιν προσωπικής επαφής....

  5. #5
    Εχεις δικιο! Σ\'ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σου! Καλο απογευμα! :)
    Butterfly

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Ifigeneia24
    Εχεις δικιο! Σ\'ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σου! Καλο απογευμα! :)
    Eπίσης Ιφιγένεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    καλησπερα Ιφιγενεια.Ακομα κ να παρατηρησει κατι καποιος που εχει μια υποτιθεμενη γνωση ψυχολογιας,εφοσον δεν υπαρχει αμεση επαφη δεν μπορει να βγαλει ασφαλη συμπερασματα οποτε μην ανησυχεις.Ισως απλα ο συγκεκριμενος ανθρωπος βιαζεται να εφαρμοσει τις σπουδες του!;)

  8. #8
    Ευχαριστω Danay..εχεις δικιο σε οσα ειπες..Συμφωνω!:)
    Butterfly

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2
    Eimai sto irc 7 xronia kai kati...
    Synanta kaneis polu suxna anthrwpous pou exoun anagkh na milhsoun se kapoion h na zhthsoun th gnwmh tou, poso mallon an ekeinos spoudazei h exei teleiwsei psuxologia.

    Pisteyw asfalh symperasmata mporoun na vgoun, arkei kai oi 2 synomilhtes na xoun eksikoiwthei m aytou tou eidous thn epikoinwnia. Den einai kati pou ginetai amesws, alla me ton kairo mporei kaneis me to grapto logo na ekfrasei skepseis, synaisthimata kai diathesh ki o synomilhths tou mporei me megalh akriveia na katalavei ki o,ti allo...neyrikothta, distagmo klp, akoma ki an milane gia 1h fora mazi.

    To thema einai oti akoma, ligoi (ellhnes toulaxiston) users exoun tetoia eksikoiwsh me to irc, kai to na mpoun se foveres leptomeries einai kourastiko gi aytous, ki etsi kapoios de mporei eykola na xei mia safh eikona ths katastashs. S aytes tis periptwseis, de mporoun na vgoun symperasmata asfalh.

    Thelei megalh prosoxh to pws xrhsimopoiei kaneis tis gnwseis tou h to gegonos oti kapoios ton empisteyetai eykola epeidh spoudazei psuxologia, h einai psuxologos, ki edw tha symfwnhsw m ayto pou eipe h nikigirl18, oti o sygkekrimenos viazotan...

    Sto katw katw den yparxei logos oute na apodeikseis se kanena gia to pws aisthanesai, oute exei nohma na sou epivalei kapoios to pws aisthanesai h ti exeis perasei. H syneidhtopoihsh ginetai apo to idio to atomo ki eksypnhretei to idio...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ενδειξεις μπορει να δει ο ειδικος εκ του μακροθεν,αλλα διαγνωση μονο εκ του συνεγγυς!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •