Δεν ξέρω τι να κάνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Δεν ξέρω τι να κάνω

    Όπως έχω ξαναπεί δίνω πανελλήνιες για δεύτερη φορά γιατί πέρσι έχασα την σχολή μου για λίγα μορια.Εχω διαβάσει πάρα πολύ,στο φροντιστήριο γράφω σε όλα πάρα πολύ καλά,Παρ όλα αυτά έχω άγχος ίσως και πολύ περισσότερο από πέρσι.Αυτη η χρονιά ήταν γενικά μια πολύ δύσκολη χρονιά γιατί δεν μπορούσα να συμβιβαστώ με το γεγονός ότι δεν πέρασα πέρσι εκεί που ήθελα και παίζει να πέρασα μια μορφή κατάθλιψης.Χθες λοιπόν έγραφα το δεύτερο μου μάθημα ,για το οποίο είχα προετοιμαστεί για 18, και έπαθα κάτι που δεν το έχω ξαναπάθει ποτέ,ούτε πέρσι ούτε στο σχολείο,ούτε ποτε.Εγραφα ότι να ναι ακόμη και πράγματα που ήξερα τα έκανα λάθος,δεν ξέρω πραγματικά τι έπαθα.Ετσι απογοητεύτηκα πάρα πολύ από χθες είμαι πολύ χάλια,δεν τρώω,δεν κοιμάμαι καλά,μου έχουν στείλει 100 μυνήματα από το φροντιστήριο για το πώς έγραψα και φυσικά δεν έχω απάντησει σε κανένα,και δεν θέλω καν να πάω να γράψω τα επόμενα μαθηματα.Ειμαι πραγματικά χάλια.Οι γονείς μου αν και δεν το περίμενα με στηρίζουν πολύ,μου λένε να κάνω ότι θέλω αρκεί να είμαι καλά στην υγεία μου.Ειμαι πολύ χάλια,έχω συνέχεια δύσπνοια,κλαίω συνεχεια,δεν τρώω,δεν μπορώ να κοιμηθω,δεν μπορώ καν να διαβάσω για τα επόμενα μαθήματα.Εστειλα στον ψυχολόγο μου χθες εξηγώντας την κατασταση(ποτέ δεν του έχω ξαναστείλει μύνημα εκτός συνεδρίων παρόλο που μου έχει πει αν δεν είμαι καλά να τον παίρνω) ότι είμαι χάλια και του ζήτησα να κάνουμε μια συνεδρία και απλά μου απάντησε πως δεν έχει συνεδρία.Δεν ξέρω τι να κανω μέχρι και ηρεμιστικά σκέφτομαι να πάρω για να μπορέσω λίγο να κοιμηθώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Όπως έχω ξαναπεί δίνω πανελλήνιες για δεύτερη φορά γιατί πέρσι έχασα την σχολή μου για λίγα μορια.Εχω διαβάσει πάρα πολύ,στο φροντιστήριο γράφω σε όλα πάρα πολύ καλά,Παρ όλα αυτά έχω άγχος ίσως και πολύ περισσότερο από πέρσι.Αυτη η χρονιά ήταν γενικά μια πολύ δύσκολη χρονιά γιατί δεν μπορούσα να συμβιβαστώ με το γεγονός ότι δεν πέρασα πέρσι εκεί που ήθελα και παίζει να πέρασα μια μορφή κατάθλιψης.Χθες λοιπόν έγραφα το δεύτερο μου μάθημα ,για το οποίο είχα προετοιμαστεί για 18, και έπαθα κάτι που δεν το έχω ξαναπάθει ποτέ,ούτε πέρσι ούτε στο σχολείο,ούτε ποτε.Εγραφα ότι να ναι ακόμη και πράγματα που ήξερα τα έκανα λάθος,δεν ξέρω πραγματικά τι έπαθα.Ετσι απογοητεύτηκα πάρα πολύ από χθες είμαι πολύ χάλια,δεν τρώω,δεν κοιμάμαι καλά,μου έχουν στείλει 100 μυνήματα από το φροντιστήριο για το πώς έγραψα και φυσικά δεν έχω απάντησει σε κανένα,και δεν θέλω καν να πάω να γράψω τα επόμενα μαθηματα.Ειμαι πραγματικά χάλια.Οι γονείς μου αν και δεν το περίμενα με στηρίζουν πολύ,μου λένε να κάνω ότι θέλω αρκεί να είμαι καλά στην υγεία μου.Ειμαι πολύ χάλια,έχω συνέχεια δύσπνοια,κλαίω συνεχεια,δεν τρώω,δεν μπορώ να κοιμηθω,δεν μπορώ καν να διαβάσω για τα επόμενα μαθήματα.Εστειλα στον ψυχολόγο μου χθες εξηγώντας την κατασταση(ποτέ δεν του έχω ξαναστείλει μύνημα εκτός συνεδρίων παρόλο που μου έχει πει αν δεν είμαι καλά να τον παίρνω) ότι είμαι χάλια και του ζήτησα να κάνουμε μια συνεδρία και απλά μου απάντησε πως δεν έχει συνεδρία.Δεν ξέρω τι να κανω μέχρι και ηρεμιστικά σκέφτομαι να πάρω για να μπορέσω λίγο να κοιμηθώ.
    Ηρέμησε, δεν υπάρχει λόγος να αρρωστήσεις από της πανελλαδικές εξετάσεις δεν αξίζει!! Ξέρω έβαλες στόχο να περάσεις στην σχολή που θέλεις και διεκδικεισετο μέχρι τέλους μην σε παίρνει από κάτω, έβαλες ένα στόχο και τελείωσε το άσχετα με ποιο θα είναι το αποτέλεσμα και εύχομαι να είναι καλό. Αλλά εάν δεν περάσεις στην σχολή που θέλεις, ψάξε την ειδικότητα μήπως υπάρχει σε κανένα ΙΕΚ δεν είναι άσχημα. Και κάτι τελευταίο που δεν μαρεσε είναι η συμπεριφορά του ψυχολόγου, και να μην μπορούσε να κάνει συνεδρία, έπρεπε τουλάχιστον να σε πάρει ένα τηλέφωνο να ενδιαφερθεί λίγο να μιλούσατε να χαλαρώσεις λίγο πέντε λεπτά μπορούσε να διαθέσει όση δουλειά και να είχε. Τέλος πάντων ηρέμησε και καλή επιτυχία στα επόμενα μαθήματα!!

  3. #3
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Όπως έχω ξαναπεί δίνω πανελλήνιες για δεύτερη φορά γιατί πέρσι έχασα την σχολή μου για λίγα μορια.Εχω διαβάσει πάρα πολύ,στο φροντιστήριο γράφω σε όλα πάρα πολύ καλά,Παρ όλα αυτά έχω άγχος ίσως και πολύ περισσότερο από πέρσι.Αυτη η χρονιά ήταν γενικά μια πολύ δύσκολη χρονιά γιατί δεν μπορούσα να συμβιβαστώ με το γεγονός ότι δεν πέρασα πέρσι εκεί που ήθελα και παίζει να πέρασα μια μορφή κατάθλιψης.Χθες λοιπόν έγραφα το δεύτερο μου μάθημα ,για το οποίο είχα προετοιμαστεί για 18, και έπαθα κάτι που δεν το έχω ξαναπάθει ποτέ,ούτε πέρσι ούτε στο σχολείο,ούτε ποτε.Εγραφα ότι να ναι ακόμη και πράγματα που ήξερα τα έκανα λάθος,δεν ξέρω πραγματικά τι έπαθα.Ετσι απογοητεύτηκα πάρα πολύ από χθες είμαι πολύ χάλια,δεν τρώω,δεν κοιμάμαι καλά,μου έχουν στείλει 100 μυνήματα από το φροντιστήριο για το πώς έγραψα και φυσικά δεν έχω απάντησει σε κανένα,και δεν θέλω καν να πάω να γράψω τα επόμενα μαθηματα.Ειμαι πραγματικά χάλια.Οι γονείς μου αν και δεν το περίμενα με στηρίζουν πολύ,μου λένε να κάνω ότι θέλω αρκεί να είμαι καλά στην υγεία μου.Ειμαι πολύ χάλια,έχω συνέχεια δύσπνοια,κλαίω συνεχεια,δεν τρώω,δεν μπορώ να κοιμηθω,δεν μπορώ καν να διαβάσω για τα επόμενα μαθήματα.Εστειλα στον ψυχολόγο μου χθες εξηγώντας την κατασταση(ποτέ δεν του έχω ξαναστείλει μύνημα εκτός συνεδρίων παρόλο που μου έχει πει αν δεν είμαι καλά να τον παίρνω) ότι είμαι χάλια και του ζήτησα να κάνουμε μια συνεδρία και απλά μου απάντησε πως δεν έχει συνεδρία.Δεν ξέρω τι να κανω μέχρι και ηρεμιστικά σκέφτομαι να πάρω για να μπορέσω λίγο να κοιμηθώ.
    Αριανα μου σε σκεφτομαι αυτες τις μερες !
    Σου εστειλα και καλη επιτυχια στο τσατ.......
    Κοριτσακι μου καλο επαθες ακριβως το ιδιο που επαθε η κορη μου την Δευτερα στην Εκθεση...Ειμασταν προετοιμασμενοι για ενα 17 τουλαχιστον αλλα με το που μπηκε στην αιθουσα και ειδε το θεμα παγωσε μιας και οπως ξερεις ηταν στα μη αναμενομενα ....
    Εγραψε οσο μπορουσε τα κειμενα και οταν ειδε οτι δεν μπορουσε να διαχειριστη τον χρονο της και ενοιωθε οτι ειχε μαθει μεχρι τωρα δεν μπορουσε να τα εφαρμοσει, την επιασε τρεμουλα και σκοτοδινει...
    Βγηκε απο την αιθουσα και με πηρε τηλ.και ακουγα ενα παιδι μεσα στα κλαματα και στον πανικο ...να μην βγαζεις νοημα απο αυτα που ελεγε .....αμεσως πηγα εκει και μαζι με εμενα και ο καθηγητης της...

    Αντικρισαμε ενα παιδια χαμενο ,ταραγμενο να λεει πως απετυχε και οτι απο εδω και περα δεν προκειται να γραψει ουτε στα επομενα....
    Μια κατασταση πρωτογνωρη για εμενα κια φυσικα οτι και να της ελεγα δεν ηρεμουσε ...
    Γυρισαμε σπιτι μαζι με τον καθηγητης της ....Ανελαβε εκεινος γιατι εγω πλεον δεν ειχα κατι αλλο να πω...

    Ειπαν πολλα που εγω δεν μπορουσα ουτε καν να τα φανταστω ,βλεπεις εχει μεγαλη πειρα σε παιδια ο συγκεκριμενος...
    Το κυριοτερο ηταν οτι δεν καθησαν να αναλυσουν τα θεματα, δηλαδη τι εγραψε και πως και αν ειναι σωστα ...τις ειπε αυτα θα τα δουνε αφου γραψει ολα τα μαθηματα ...
    και φυσικα μου ειπε πως να μην καθησει να το κανει σε κανενα μαθημα παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην ψυχολογια του παιδιου....

    Που θελω να καταληξω ?
    Οταν εφυγε ο καθηγητης απο το σπιτι ηταν αρκετα πιο ηρεμη και ειχε φυγει τελειως ο πανικος απο το προσωπο της ...
    Η ψυχολογια της αρχισε να αλλαζει και μεχρι την Τριτη το βραδυ ηταν αλλο παιδι ....
    Την τεταρτη πηγε να γραψει μαθηματικα ενα μαθημα που το φοβοταν και βγηκε με ενα τεραστιο χαμογελο γιατι τα πηγε ανελπιστα καλα και φυσικα ολο αυτο αφειλεται σε ενα μεγαλο ποσοστο στηνη ψυχολογια που πηγε.....
    Θα σου προτεινα εφοσον οι γονεις σου ειναι κοντα να πας και μια βολτα να μιλησεις απο το φροντηστηριο ,εκεινοι ξερουν τι θα σου πουν και πως θα το διαχειρηστης ολο αυτο.
    Μην απομωμονονεσαι και το κυριοτερο ενα μαθημα ηταν και παει περασε...

    Πεισμωσε σε παρακαλω δωσε φορα για τα επομενα αλλα δυο και μην πεταξεις στα σκουπιδια οτι προσπαθεια εχεις κανει αυτα τα δυο χρονια.....

    Εισαι μοναδικη και σπουδαια μονο και μονο που παλεψες τοσο καιρο και εφτασες μεχρι εδω .

    Οτι σε προβληματιζει μην το κρατας μεσα σου και εφοσον δεν μπορει να γινει η συνεδρια μιλα με τους καθηγητες σου θα δεις θα σε βοηθησουν.
    Πρι παρεις ηρεμιστικο θα σου ελεγα να πιεις χαμομηλη με μελι ,εμας μας βοηθησε ,πινει και το πρωι και το βραδυ και την βοηθησε και στο στομαχι της γιατι απο το ανχγος της το κατεστρεψε και αυτο....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ariana, πρώτον αν γράψεις καλά στα υπόλοιπα μαθήματα μπορεί και να πετύχεις τον στόχο σου, δεν ξέρεις από πριν τι γίνεται. Αφού έχεις μπει σε αυτή τη διαδικασία, προσπάθησε να επικεντρωθείς στα υπόλοιπα μαθήματα και να δεις τι θα γίνει. Από εκεί και πέρα όμως, ξεκόλλα με τις κωλοεξετάσεις!

    Έχω μία ξαδέρφη που σκιζόταν στο διάβασμα, πραγματικά. Ήθελε να περάσει σώνει και καλά νομική αλλά μάλλον κάτι πάθαινε στις εξετάσεις και μπλόκαρε, δεν εξηγείται αλλιώς, γιατί πες άγνωστο θέμα ή κάτι που δεν το έπιασε τη μία, πες τη δεύτερη, ε, 4 φορές που έδωσε με τόσο διάβασμα που είχε ρίξει, μάλλον το άγχος έφταιγε. Σου μιλάω για πριν χρόνια, είχαμε το σύστημα με τις δέσμες ακόμα και μετά με το 10% πως ήτανε, δε θυμάμαι.

    Το λογικότερο ήταν ότι πράγματι, δεν τα κατάφερε την πρώτη, δεν τα κατάφερε τη δεύτερη, ε, στην τρίτη θα τα κατάφερνε. Κι όμως, 4 φορές δεν... Ήταν και πεισματάρα πολύ, ενώ είχε εναλλακτικές είχε φαγωθεί να παλεύει εκεί. Ε, κι έχασε τόσο χρόνο για το τίποτα τελικά. Ξέρεις τι έκανε μετά; Το πήρε απόφαση ότι κάτι δεν της βγαίνει, στρώθηκε και βελτίωσε τα Ιταλικά της και πήγε και σπούδασε νομική στην Ιταλία. Και τα πράγματα πήταν τον δρόμο τους. Και είναι σήμερα από τις καλές δικηγόρους κυρίως σε οικονομικά θέματα, με δικό της γραφείο πλέον, χωρίς να είχε και κανέναν δικηγόρο στο σόι ή κάτι να πεις ότι έχει άκρες.

    Δεν τελειώνουν οι επιλογές και η ζωή σου με τις Πανελλήνιες, κατάλαβέ το. Ψυχολογία νομίζω ήθελες, μπορείς να σπουδάσεις και αλλού. Και εμένα επειδή ήμουν καλή μαθήτρια και μου έκοβε μου είχαν ζαλίσει τα φρύδια σε όλη την εφηβεία μου με τα μαθήματα και τα φροντιστήρια, η μαλακία της προηγούμενης γενιάς να έχουν παιδιά πτυχιούχους και δεν συμμαζεύεται! Ποτέ δεν διάβαζα ιδιαίτερα, αλλά από το Γυμνάσιο και μετά με τόσο πίεση σε αυτό το θέμα μου έβγαινε το αντιδραστικό, τόσο που σε όλο το λύκειο δεν διάβαζα σχεδόν τίποτα, καθόμουν στο δωμάτιό μου κι έκανα ότι διάβαζα. Κι εγώ ήξερα τι θέλω να σπουδάσω, αλλά δεν κόλλησα ότι υπάρχει μόνο ένας τρόπος. Πανελλήνιες έγραψα πολύ κάτω από τις δυνατότητές μου, αλλά αξιοπρεπώς και μάλιστα εκεί που δεν το περίμενα πέρασα σε ΤΕΙ σχετικό με αυτό που ήθελα. Ε, και δεν πήγα. Ξέρεις γιατί; Διότι βρήκα ιδιωτική πολύ καλύτερη και ας μην αναγνωρίζεται η συγκεκριμένη από το κράτος. Δίνει γνώσεις και προσόντα και αναγνωρίζεται από τους επαγγελματίες στον κλάδο. Και όχι, δεν τα είχαμε πολλά τα λεφτά στην οικογένεια, αλλά ήταν πολύ συνειδητή επιλογή να πάω εκεί. Μετά την πρώτη ψυχρολουσία οι γονείς μου το καταλάβανε και αυτοί. Σε σημείο που πήγαν να κάνω εγγραφή στο ΤΕΙ έτσι για να υπάρχει, πήγα να μιλήσω στην ιδιωτική και κρυφά από εμένα οι γονείς μου παρακαλούσαν να διαλέξω την ιδιωτική τέτοια χάλια που είδαν στη δημόσια. Χρόνια μετά μου το είπαν. Προσωπικά για την επιλογή μου ποτέ δεν το μετάνιωσα, ποτέ δεν κοίταξα πίσω. Μόνο που δεν είχα το θάρρος να παλέψω περισσότερο να καταλάβουν νωρίτερα οι γονείς μου ότι οι πανελληνιες δεν είναι τόσο σημαντικές μετανιώνω. Εγώ το είχα καταλάβει πολύ νωρίτερα, αλλά όσες φορές άνοιγα κουβέντα ήταν αρνητικοί. Ίσως αν επέμενα να είχα ξοδέψει χρόνο και χρήμα πολύ πιο επικοδομητικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Να κρίνεις το σύστημα που σε αναγκάζει να ανταγωνιστείς με το ζόρι για μία θέση εργασίας, για έναν μισθό, για ένα ξεπούλημα στο βωμό του καθήκοντος, να βάλεις εσένα πάνω από τα θέλω των άλλων, να μην σε αρρωσταίνεις για στημένα παιχνίδια. Δεν ξέρω κανέναν να είναι χάλια όταν κάνει πραγματικά αυτό που θέλει, ξέρω πολλούς να γίνονται χάλια για να χωρέσουν στα οράματα άλλων. Βάζουμε τους έφηβους να γίνονται θυσία, θυσία χρόνου, θυσία παιχνιδιού, θυσία όσων πραγματικά γουστάρουν, πραγματικά θα χαίρονταν αν είχαν την επιλογή καθαρή, πέρα από εμφυτευμένες αξίες και παραγωγικά ιδεώδη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν ξέρω σε τι σχολή θέλεις να περάσεις αλλά γενικά δεν χρειάζεται να στρεσάρεσαι. Εγώ σαν κάτοχος μεταδιδακτορικού στην οργανική χημεία αυτό που έχω να σου πω είναι πως δεν χάλασε ο κόσμος αν δεν περάσεις στη σχολή που θέλεις στα 19 αλλά περάσεις στα 22. Και στη μία και στην άλλη περίπτωση πάλι θα είσαι πολύ νέα και θα έχεις άπλετο χρόνο για να πετύχεις τους στόχους σου. Είτε πάρει καποιος μεταδιδακτορικό στα 29 είτε στα 32 δεν έχει διαφορά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω φίλη με παιδιά, 40τόσο χρονών που παίρνει τώρα πτυχίο από το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Το αστείο είναι ότι κάθε φορά λέει κόλλησα, έγραψα χάλια και μετά λέει βρήκαν τα αποτελέσματα, 9.5/10 πήρα και κάτι τέτοια. Έχει γίνει ανέκδοτο στην παρέα, όλο αγχώνεται και υποτιμάει τον εαυτό της. Μη σε δω ariana να έρθεις να πεις έγραψα κάνα 19 στο τέλος : )

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Αριάνα, πρέπει να πιστέψεις το εξής: αυτό που νιώθεις ότι τώρα είναι το παν - δηλαδή η επιτυχία στις πανελλήνιες - όταν θασαι 30 κάτι θα το βλέπεις σαν ανέκδοτο. Πραγματικά μπορείς να κάνεις τα πάντα, πόσο μάλλον στη μικρή ηλικία που είσαι τώρα. Μπορείς να μπεις σε ΤΕΙ, να το τελειώσεις και μετά να δώσεις κατατακτήριες για τη σχολή που θες. Μπορείς να πας σε ιδιωτική σχολή. Μπορείς να πας σε ιεκ, να ειδικευτείς σε ένα επάγγελμα, να αποκτήσεις οικονομική ανεξαρτησία και να σπουδάσεις αργότερα ό,τι θες. Μπορείς να βρεις δουλειά στο εξωτερικό και να σπουδάσεις αργότερα εκεί. Επίσης, αν σε αγχώνουν οι πανελλήνιες, μπορείς να δώσεις gce ή sat και να πας ΗΠΑ, Βρετανία και σε οποιοδήποτε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο σε οποιαδήποτε χώρα, πχ Ιρλανδία, Σουηδία, Γερμανία, Βέλγιο. Εγώ ας πούμε, είμαι 34, έχω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, παρακολουθώ κάτι σεμινάρια τώρα και έχω βρει 4 (!) διαφορετικά επιπλέον μάστερ σε Ελλάδα και εξωτερικό που με ενδιαφέρουν. Οπότε μην αποθαρρύνεσαι από ένα μάθημα που έγραψες άσχημα. Εντάξει, το να νιώσεις απογοήτευση ένα διάστημα είναι φυσιολογικό, αλλά μην το παίρνεις τόσο βαριά

  9. #9
    ntinti
    Guest
    Αριανα ,κοριτσακι μου πως εισαι?

    Τωρα που τελειωσε ο γολγοθας σας ελπιζω καλο μου να ηρέμησες!!!

    Λιγο υπομονη ακομα μεχρι τις 10 Ιουλιου και μετα ειμαι σιγουρη πως οτι επιθυμεις θα γινει πραγματικοτητα!

  10. #10
    Πολύ καλά, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον,πήγα και έγραψα πιστεύω πάνω από 19 λατινικά και ιστορία.προσπαθω να μην αγχώνομαι για τα αποτελέσματα,εύχομαι καλά αποτελέσματα και στην κόρη σας

  11. #11
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Πολύ καλά, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον,πήγα και έγραψα πιστεύω πάνω από 19 λατινικά και ιστορία.προσπαθω να μην αγχώνομαι για τα αποτελέσματα,εύχομαι καλά αποτελέσματα και στην κόρη σας
    Τέλεια κοριτσακι μου και ευχαριστούμε πολύ!!
    Μακάρι να πάτε όλοι καλά γιατί πέραν της Έκθεσης που φέτος σας ταλαιπωρησε τα υπόλοιπα Μαθήματα, για εμάς τουλάχιστον με το νέο σύστημα ήταν βατά ,για εσάς δεν ξέρω εύχομαι το ίδιο.

  12. #12
    ntinti
    Guest
    Αριανα μου οτι και να δεις σημερα να το αντιμετωπισεις με ψυχραιμια !!!!

    οποτε μπορεσεις περιμενω νεα σου κοριτσακι μου σε σκεφτομαι!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    9
    Κορίτσι μου αρχικά σου εύχομαι καλή επιτυχία!! Προσπάθησε να απομυθοποιησεις τις πανελλαδικές πραγματικά και εγώ το πέρασα πριν 3 χρόνια και ήταν μια άθλια χρόνια και για μένα. Προσπάθησε να καταλάβεις ότι η ζωή σιυ δεν εξαρτάται καθόλου από αυτές και μπορείς να κάνεις αυτό που αγαπάς και με άλλους τρόπους!! Επίσης, τα λεφτά για τα ιεκ αν υπάρχει εκεί σαν ειδικότητα είναι πραγματικά τα μισά από όσα δίναμε στα φροντιστήρια!! Κι εγώ δεν πέρασα στην πρώτη επιλογή μου αλλά τελικά είμαι πάρα πολύ ευγνώμων και χαρούμενη και η σχολή μου μου αρέσει πολύ. Μπορεί να σιυ έρθει από εκεί που δεν το περιμένεις! Μην τα παρατάς και μην ακούς τους ανθρώπους που θέλουν να σου βάλουν στο μυαλό σου κουτάκια! Χαλάρωσε δώσε βάση στην υγεία σου ψυχική και μη, και θα δεις ότι όλα γίνονται!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    ariana καλή επιτυχία!!

  15. #15
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την στήριξη.Τελικα όλα πήγαν πολύ καλά.Εγραψα 17.204,περνάω σίγουρα ψυχολογία επαρχεία σύμφωνα με τις περσινές βάσεις και ελπίζω και για ψυχολογία Αθήνας που πέρσι είχε 17.285 καθώς λένε ότι θα υπάρξουν πτώσεις.Ειμαι πολύ χαρούμενη,περίμενα πολύ λιγότερα μόρια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. Δεν ξέρω τι να κανω
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-03-2020, 03:34
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξέρω τι να κάνω
    By thetis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 02-12-2011, 00:02
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!
    By loopoftime in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 29-08-2010, 20:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •