Πως μπορώ να αποκτήσω υψηλή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Πως μπορώ να αποκτήσω υψηλή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση?

    Γεια σε όλους!
    Εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση.
    Ρωτησα την ψυχολογο μου πως μπορω να αποκτησω υψηλη αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση και μου ειπε οτι για αυτο παλευουμε καθημερινα και οτι οταν το καταφερουμε, παλευουμε να το διατηρησουμε δηλαδη ΔΕΝ ειναι κατι που οταν το καταφερουμε το εχουμε και τελειωσε. Μαλιστα ειχαμε κανει ολοκληρη συζητηση για αυτο αλλα ΔΕΝ θυμαμαι τιποτα.
    Εντωμεταξυ μπορει να εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση γιατι εχω αποτυχει σε παρα πολλες προσπαθειεςνα κοινωνικοποιηθω και να κανω φιλους. Μαλιστα οταν πηγαινα λυκειο, ειχα αποφασισει να σταματησω καθε προσπαθεια να κανω φιλους και να το προσπαθησω στο μερος που θα πηγαινα φοιτητης κι οταν πηγα φοιτητης, Αμελητεα πραματα καταφερα. Ακομα δυσκολευομαι φοβερα.
    Η αδερφη μου, μου λεει οτι μονο αμα νιωσω καλα με τον εαυτο μου, θα θελουν οι αλλοι να με κανουν παρεα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Από την άλλη, μια χαρά τη βλέπω την αυτοπεποίθησή σου για να είσαι "ενάντια στους γκέι, στους μπάι και στα τρανς άτομα". Θες κι εσύ να γίνεις δικαστής.

  3. #3
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Από την άλλη, μια χαρά τη βλέπω την αυτοπεποίθησή σου για να είσαι "ενάντια στους γκέι, στους μπάι και στα τρανς άτομα". Θες κι εσύ να γίνεις δικαστής.
    Τι εννοεις οτι θελω να γινω δικαστης?

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Η αυτοπεποίθηση δεν είναι ένα πράγμα εύκολο....παιζει ρόλο το πως βλέπεις τον εαυτό σου....τι εμπειρίες έχεις μέχρι τώρα και γενικά πολλά άτομα δεν έχουν αυτοπεποιθηση......

    (Όχι ....τα ψώνια και όσοι δειχνονται δεν έχουν αυτοπεποιθηση....κομπλεξ είναι....ουτε και αυτοί που θέλουν να δειχνονται.....)

    Όσοι τα έχουν καλά με τον εαυτό τους ξέρουν τι θέλουν από τους γύρω τους...δίνουν αγάπη και ενδιαφέρον...δεν ζηλεύουν...δεν φθονουν....δεν ανταγωνίζονται....δεν χρησιμοποιούν ανθρώπους για να επιβεβαιωθούν...

    Οπότε κοίτα γύρω σου και σκέψου....αν κρινεις από ότι γίνεται οι περισσότεροι δεν τα πάνε καλά με τον εαυτό τους...

    Για να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση λένε πήγαινε σε ψυχολόγο.....εμενα προσωπικά δεν με βοήθησε και πολύ

    Όμως μπορείς να αλλάξεις κάποιες απόψεις σου από αρνητικές σε θετικές...
    Σταματά να εστιαζεις στα αρνητικά..
    Και σε ότι δεν έχεις καταφέρει....Και σκέψου τα θετικά σου και τις επιτυχίες σου...(Όλοι έχουμε τέτοια)

    Μην σκέφτεσαι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.....ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΕΦΕΡΩ...ΔΕΝ ΑΞΙΖΩ ...

    Να σκέφτεσαι ΜΠΟΡΩ....ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ....ΑΞΙΖΩ

    Σκέψου τι θες στη ζωή σου....και διεκδίκησε το...προσπάθησε έστω....Απλά σκέψου ότι στο τέλος θα τα καταφέρεις ότι και να γίνει.....Και τολμα

    Αν διστάζεις και βάζεις τον φόβο ότι δεν θα τα καταφέρεις....κλείνεσαι όλο και περισσότερο και η ανασφάλεια από την αδράνεια μεγαλωνει

    Αν θες πιο πρακτική δουλειά πάρε ένα βιβλίο αυτοβοήθειας και δούλεψε τις ασκήσεις που θα βρεις μέσα

  5. #5
    Σε ευχαριστω πολυ!
    Οι συμβουλες σου ηταν ιδιαιτερα χρησιμες

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    σε λαθος ψυχολογο πηγες.Μην νομιζεις οτι επειδη εχουν τον τιτλο του ψυχολογου εχουν και την χαρη.εδω λυνονται σοβαροτερα θεματα το δικο σου με την αυτοπεποιθηση ειναι απ τα ευκολα.οσο κερδιζεις μαχες τοσο αυξανεται.απο τις πιο μικρες εως τις πιο μεγαλες.οι γνωσεις τα ταξιδια οι φιλοι ο συντροφος ολα αυτα ανεβαζουν την αυτοπεποιθηση.ο χορος επισης.μικρα κα μεγαλα αποκτηματα μικρες και μεγαλες επιτυχιες την ανεβαζουν.παντως ειδικα ενας αντρας μπορει να σου ανεβασει πολυ γρηγορα την αυτοπεποιθηση σε χρονο ρεκορ

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    ααα σορυ.επειδη εγω ειμαι γυναικα ειπα αντρας.

Similar Threads

  1. Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα.
    By JohnyK33 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 125
    Last Post: 12-03-2023, 17:51
  2. Αυτοπεποίθηση- Αυτοεκτίμηση
    By Ermis65 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 5
    Last Post: 27-04-2015, 16:55
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  5. Αυτοπεποίθηση και Αυτοεκτίμηση
    By zanazan in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 09-06-2011, 03:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •