Το χρήμα είναι το παν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242

    Το χρήμα είναι το παν;

    Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς εάν ο κόσμος είναι τόσο παραλογος και το μοναδικό πραγμα που θεωρούν σημαντικό στη ζωή είναι το χρήμα ή εγω ειμαι χαζη και δεν ξέρω τι μου γίνεται; Εχει βαρεθεί η ψυχή μου να ακουω "ο άντρας πρεπει να έχει πολλα λεφτά ή να λιώνει στη δουλειά κάθε μέρα για είναι ικανός να συντηρήσει μια γυναίκα". Γιατί όλοι το έχουν στο μυαλό τους ετσι βρε παιδιά; Εάν αγαπήσεις έναν φτωχό που δεν έχει μια και η καρδιά σου τον θέλει πραγματικά πρεπει να τον αφήσεις και να βρεις κάποιον που να στα ακουμπάει και να τρέχει η τσέπη του; Στο τέλος τέλος τα λεφτά ερωτευόμαστε η τον άνθρωπο; εχω μπερδευτεί..... Κάθε φορά προσωπικά που δεν έχω λεφτά να παρω τσιγάρα παραδειγμα μου λένε "αρραβώνες θέλεις αλλά δεν έχει να σου παρει ένα πακετο τσιγάρα, γιατί δεν βρήκες κανέναν που να έχει λεφτά αυτόν τι θα τον κάνεις;" Ενώ δεν είναι κανένας τεμπέλης γιατί από 13 χρονών δουλευε και εφυγε απο το σπίτι του ποτε κανένας δεν τον βοήθησε απλώς αυτόν τον καιρο δεν μπορεί να βρει μια σταθερή δουλειά... Μα εγώ δεν τον διάλεξα για τα λεφτά του, είμαι μαζί του επειδή είναι ένα παιδί ξεχωριστό για εμένα, εξαθλιομενος ψυχολογικά από όσα έχει περασει στην ζωή του, καλο παιδι και με αγαπάει και με νοιάζεται αληθινά... Όταν τον γνώρισα δεν είχε μια στην τσέπη του.. Ουτε σκέφτηκα ποτε να τον αφήσω επειδή δεν είναι κανενα πλουσιοπαιδο. Αν ηθελα να κάνω ζωή με τσαμπανιες νυχάκι στην εντέλεια κάθε εβδομάδα και να μου σκάει 500ρικα κάθε εβδομάδα σε πραγματα που ονειρευονται οι περισσοτερες γυναίκες θα πηγαινα να έβρισκα έναν τετοιο! Μα ουτε στραβή είμαι ουτε καμια που δεν είναι εμφανισημη. Είχα γνωρίσει πολλα "πλουσιοπαιδα" που θέλανε να κάνουμε σχέση αλλά ποτε δεν με προσελκυσε το χρήμα ουτε τιποτα απο όσα έχουν. Το μόνο που θέλω εγώ προσωπικά είναι έναν αληθινό ανθρωπο που να με αγαπάει και να με σέβεται και ας κοιμόμαστε και στα παγκακια δεν με νοιάζει....Ειμαι παραλογη βρε παιδιά; πειτε μου την γνώμη σας σας παρακαλω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Εγώ διάβασα κάπου εδώ μέσα μία συμβουλή του τύπου δάγκωσε τα δόντια σου όσο κι αν πονάς και πήγαινε στη δουλειά. Φυσικά, γιατί δε μετράω για όποιον θέλει το χρόνο μου στη διάθεσή του. Δεν έχουμε καλύτερα πράγματα να κάνουμε από το να δαγκώνουμε την ψυχή μας και το σώμα μας για τα λεφτά; Φυσικά και θα στο ωραιοποιούν, εφόσον η ωραιοποίησή του το κάνει θελκτικό, πρέπει να το αποζητάς για να το κυνηγήσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    ...Ειμαι παραλογη βρε παιδιά; πειτε μου την γνώμη σας σας παρακαλω...
    ναι, εισαι παραλογη. γιατι εαν κοιμαστε στα παγκακια εκει θα κοιμουνται και τα παιδια σας.
    ο σκοπος καθε γυναικας σε ολες τις κοινωνιες ειναι να βρει εναν αντρα που θα μπορει να τιης παρεχει ολα τα υλικα αγαθα που χρειαζονται για να μεγαλωσουν οι απογονοι της

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    οχι, δεν χρειαζεται να σε ταιζει ο ανδρας σου.
    πρεπει και οι δυο μαζι να βρειτε τροπο να τρωτε και να μην κοιμαστε στα παγκακια. μπορεις κι εσυ να δουλευεις αν δεν εισαι ανημπορη. γιατι πρεπει να δουλευει μονο εκεινος;
    επισης, μακαρι να ειστε μαζι για παντα, αλλα ΑΝ ποτε χωρισετε, εσυ πως θα ζησεις αν εισαι με εναν ανδρα που σε ταιζει; πρεπει να μπορεις να σταθεις στα ποδια σου. τον ανδρα δεν τον εχουμε για να μας ταιζει, αλλα για συμπορευση...
    εσυ, δουλευεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ναι, εισαι παραλογη. γιατι εαν κοιμαστε στα παγκακια εκει θα κοιμουνται και τα παιδια σας.
    ο σκοπος καθε γυναικας σε ολες τις κοινωνιες ειναι να βρει εναν αντρα που θα μπορει να τιης παρεχει ολα τα υλικα αγαθα που χρειαζονται για να μεγαλωσουν οι απογονοι της
    σε ολες τις κοινωνιες μεχρι το 1910...
    εσυ ανθρωπε μου ζεις πισω απ τον ηλιο και θελεις να μας πεισεις οτι εκει ζουνε ολοι..
    προσπαθεις με τον μισογυνισμο σου να καλυψεις την προσωπικη σου ανεπαρκεια..

  6. #6
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ναι, εισαι παραλογη. γιατι εαν κοιμαστε στα παγκακια εκει θα κοιμουνται και τα παιδια σας.
    ο σκοπος καθε γυναικας σε ολες τις κοινωνιες ειναι να βρει εναν αντρα που θα μπορει να τιης παρεχει ολα τα υλικα αγαθα που χρειαζονται για να μεγαλωσουν οι απογονοι της
    Τα σκέφτεσαι αυτά που λες;

    Στην σημερινή κοινωνία πάντως χιλιάδες μόνες γυναίκες εργάζονται, μεγαλωνουν τα παιδιά και κρατάνε όλο το σπίτι. Δεν ξέρω σε ποια κοινωνία ζεις εσύ.. Σε αυτήν που ζω εγω οι γυναίκες είναι ανεξάρτητες και δεν εχουν ανάγκη κανέναν να τις συντηρεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ναι, εισαι παραλογη. γιατι εαν κοιμαστε στα παγκακια εκει θα κοιμουνται και τα παιδια σας.
    ο σκοπος καθε γυναικας σε ολες τις κοινωνιες ειναι να βρει εναν αντρα που θα μπορει να τιης παρεχει ολα τα υλικα αγαθα που χρειαζονται για να μεγαλωσουν οι απογονοι της
    Αν είχαμε παιδιά ναι θα ήταν ένα προβλημα, όμως δεν είπα ότι είναι κανένας ανίκανος να δουλέψει απλώς υπάρχουν αυτόν τον καιρό προβλήματα με τη ψυχολογία του και εκείνος στεναχωριέται που δεν μπορεί να μου προσφερει πολλα πραγματα μα εμένα δεν με νοιάζει καθόλου αυτό το χρήμα για εμένα μπροστα στην αγάπη δεν με αγγίζει. Επίσης εγώ σπουδάζω και μόλις παρω το πτυχιο μου θελω πολυ να δουλέψω θα δουλευουμε και οι δυο φυσικά..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Τα σκέφτεσαι αυτά που λες;

    Στην σημερινή κοινωνία πάντως χιλιάδες μόνες γυναίκες εργάζονται, μεγαλωνουν τα παιδιά και κρατάνε όλο το σπίτι. Δεν ξέρω σε ποια κοινωνία ζεις εσύ.. Σε αυτήν που ζω εγω οι γυναίκες είναι ανεξάρτητες και δεν εχουν ανάγκη κανέναν να τις συντηρεί.
    Απο ότι καταλαβαίνεις ο καθένας έχει την δικιά του γνώμη και άποψη σε αυτό θέμα αν και εγώ δεν συμφωνώ καθόλου με αυτήν την άποψη... Βλέπουν τον άντρα σαν να είναι μεταμφιεσμένο χρήμα. Ο άντρας πρεπει να τα πληρωνει όλα να αγωνίζεται και να δουλεύει σαν σκυλί για να μη λείψει τίποτα στη γυναίκα. Δεν ξέρω... Κρίμα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Απο ότι καταλαβαίνεις ο καθένας έχει την δικιά του γνώμη και άποψη σε αυτό θέμα αν και εγώ δεν συμφωνώ καθόλου με αυτήν την άποψη... Βλέπουν τον άντρα σαν να είναι μεταμφιεσμένο χρήμα. Ο άντρας πρεπει να τα πληρωνει όλα να αγωνίζεται και να δουλεύει σαν σκυλί για να μη λείψει τίποτα στη γυναίκα. Δεν ξέρω... Κρίμα..
    πες τα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!
    αντε, γιατι με πηραν φαλαγγι τα κοριτσια του φορουμ!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, δεν χρειαζεται να σε ταιζει ο ανδρας σου.
    πρεπει και οι δυο μαζι να βρειτε τροπο να τρωτε και να μην κοιμαστε στα παγκακια. μπορεις κι εσυ να δουλευεις αν δεν εισαι ανημπορη. γιατι πρεπει να δουλευει μονο εκεινος;
    επισης, μακαρι να ειστε μαζι για παντα, αλλα ΑΝ ποτε χωρισετε, εσυ πως θα ζησεις αν εισαι με εναν ανδρα που σε ταιζει; πρεπει να μπορεις να σταθεις στα ποδια σου. τον ανδρα δεν τον εχουμε για να μας ταιζει, αλλα για συμπορευση...
    εσυ, δουλευεις;
    Αν χωρισει θα παιρνει διατροφη. Οσο πιο πλουσιος ο πρωην τοσο πιο παχυλη. Για να ζει σε μια καλυτερη γειτονια, για να πηγαινουν τα παιδια σε ενα καλυτερο σχολειο, για να μπορουν να πληρωσουν ιδιωτη γιατρο και οδοντιατρο, να πανε σε ενα ταβρρνακι το σκ και σε ενα ταξιδακι. Φτωχια σημαινει μιζερια.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Δεν είναι το παν ....αλλα είναι ένα απαραίτητο μέσο για να κινηθείς

  12. #12
    Αυτό που είπαν και προηγουμένως. Πρέπει να έχεις χρήματα για να διεκπεραιώσεις τα πάντα.. να πληρώνεις λογαριασμούς, να φας, να φάνε τα παιδιά σου, φροντιστήρια κτλ. Τώρα αν κάποιος οικονομικά είναι εντάξει, δηλαδή έχει έναν αξιοπρεπή μισθό και μπορεί να βγαίνει και μια φορά τη βδομάδα για καφέ, τα παραπάνω χρήματα δε θα του φέρουν την ευτυχία. Γιατίσε τελική ανάλυση, τι θέλεις για να περάσεις όμορφα; Να μαζέψεις 2 φίλους και να φάτε ένα φαγάκι όμορφα ή να πάτε ένα σινεμά. Πολύ οικονομικά πράγματα τα οποία όμως χρειάζονται κάποια λίγα λεφτά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Τα λεφτα δειχνουν το χαρακτηρα σου πωσ τα χρησιμοποιεισ θελει 20 χρονια για να σε μαθει καποιοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

    Υπάρχουν τεμπέλες γυναίκες που είναι πρώτη μούρη στο Instagram που θέλουν έτοιμα λεφτά από το σπόνσορα, υπάρχουν και γυναίκες σαν αυτές που βλέπετε στα σούπερμαρκετ που δουλεύουν τίμια και σκληρά και γίνονται λάστιχο για 12 ώρες και 600 ευρώ.

    Τα λεφτά είναι το μέσο για να υλοποιήσεις κάποια όνειρα αλλά δε σου αγοράζουν τα πάντα και για πάντα γιατί πάντα θα είναι λίγα αν το δεις έτσι.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Εξαρταται τι ανθρωποσ εισαι οταν εχεισ φαινεται ο χαρακτηρασ σου οταν δεν εχεισ παλι φαινεται ο χαρακτηρασ σου αυτο ειπεσ τωρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχέσεις και χρήμα!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-11-2013, 00:16
  2. Χρήμα και Ευτυχία.
    By Gothly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 14-09-2011, 23:41
  3. Εύκολο χρήμα πατώντας επί πτωμάτων (Ντοκιμαντέρ)
    By TasosAthens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-2011, 15:44
  4. Χρήμα & ο Θεός από την έναρξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2010, 15:34
  5. Ψέματα, χρήμα και Seroxat: Ένα νέο ιατρικό σκάνδαλο;
    By decipher in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 11-01-2008, 05:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •