Το χρήμα είναι το παν; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

    Υπάρχουν τεμπέλες γυναίκες που είναι πρώτη μούρη στο Instagram που θέλουν έτοιμα λεφτά από το σπόνσορα, υπάρχουν και γυναίκες σαν αυτές που βλέπετε στα σούπερμαρκετ που δουλεύουν τίμια και σκληρά και γίνονται λάστιχο για 12 ώρες και 600 ευρώ.

    Τα λεφτά είναι το μέσο για να υλοποιήσεις κάποια όνειρα αλλά δε σου αγοράζουν τα πάντα και για πάντα γιατί πάντα θα είναι λίγα αν το δεις έτσι.
    Έτσι είναι

    Το θέμα είναι ο καθένας τι επιλέγει στη ζωή του ......και μέχρι ποιο σημείο επιτρέπει η ηθική του να κάνει πράγματα με στόχο τα λεφτά

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    To παν δεν ειναι την υγεια ζδεν την αγοραζουν, αλλα την καλοπεραση ναι την αγοραζουν. Πχ βαριεσαι αν εχεις λεφτα αυτοματως εχεις 3000 επιλογες για να σπασεις την βαρεμαρα σου, αν δεν έχεις λεφτά δεν μπορεις.
    Αλλο παραδειγμα αν εχεις λεφτα τα παιδια πανε σε ιδιωτικο και ετσι η ανετη οικονομικά μαμα κανει οτι θελει αφου τα παιδια της βρισκονται σε ασφαλες μερος και θα της γυρισουν το αππγευμα η το βραδυ, αν ομως δεν εχει λεφτά η μαμα θα τρεξει να τα παρει απο το δημοσιο....

    Τα λεφτα απλως βελτιωνουν την καθημερινοτητα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Έτσι είναι

    Το θέμα είναι ο καθένας τι επιλέγει στη ζωή του ......και μέχρι ποιο σημείο επιτρέπει η ηθική του να κάνει πράγματα με στόχο τα λεφτά
    Μα εκεί είναι το κλειδί. Από ένα οριακό σημείο και μετά κάθε ένα ευρώ που κερδίζεις, δεν είναι απότοκο άξιας δουλειάς αλλά απότοκο της ζημιάς που προκαλείς αδίκως σε άλλους.

    Παράδειγμα: ακούσαμε για τον ψευτογιατρό που ήταν μανούλα στις απάτες από μικρή ηλικία. Αν αυτή την ενέργεια και ευφυΐα την επένδυε για καλό του και καλό μας, αντί να πουλά παπάντζα και να ζημιώνει χρηματικά έως και με τη ζωή τους τα θύματά τους.

    Αλλά φαίνεται πως η απουσία ηθικής τους δίνει παραπάνω κέρδη.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Μα εκεί είναι το κλειδί. Από ένα οριακό σημείο και μετά κάθε ένα ευρώ που κερδίζεις, δεν είναι απότοκο άξιας δουλειάς αλλά απότοκο της ζημιάς που προκαλείς αδίκως σε άλλους.

    Παράδειγμα: ακούσαμε για τον ψευτογιατρό που ήταν μανούλα στις απάτες από μικρή ηλικία. Αν αυτή την ενέργεια και ευφυΐα την επένδυε για καλό του και καλό μας, αντί να πουλά παπάντζα και να ζημιώνει χρηματικά έως και με τη ζωή τους τα θύματά τους.

    Αλλά φαίνεται πως η απουσία ηθικής τους δίνει παραπάνω κέρδη.
    Για καντο μια μεταφραση αυτό το αδικως που αναφέρεις. Εχουμε δηλαδη ενα παιδί που στα 15-18 δεν γουσταρε να διαβασει, δεν γουσταρε να παει πανεπιστημιο, δεν γουσταρε να κανει μετα πτυχιακο, δεν γουσταρε να κανει διδακτορικό και μεταδιδακτορικό και του φταιει ο άλλος που το έκανε και έγινε διευθυντης τμηματος και αμοιβεται με 300 χιλιαρικα το χρονο συμπεριλαμβανομενου του μπονους. Και φυσικά υποθέτω το βλεπεις ως αδικία γιατι δεν χρειάζεται κάποιος 300 χιλιαδες το χρονο για να ζήσει, θα μπορουσε να ζησει και με τα μισα λεφτά οπότε είναι αδικο να καρπωνεται λεφτά που δεν έχει το χρονο να τα ξοδέψει αφου η εταιρία που εργάζεται του δίνει και οτι αυτοκίνητο θελει και του πληρώνει και τα καύσιμα. Ετσι ο καλοπερασάκιας καρπώνεται άδικα λεφτά που αποταμιεύονται γιατί δεν έχει που να τα χαλάσει. Ετσι δεν το σκέφτεσαι;

    Για πες μου όμως κάτι άλλο αυτός που νιώθει τάχα αδικημένος δεν είχε το δικαίωμα να χαράξει μια αναλογη πορεία του είπε καποιος νομος ή αξιωματούχος του κράτους σου το απαγορεύω;

    Για πες μας τι έκανε στα 15 του στα 16 του στα 17του στα 18του ή στα 23του ή στα 25του ή στα 30του;

    Αραλίκι γήπεδο γκομενες μαυρο κοκες χαπια και playstation? Και έτσι φτανουμε στα 40 και λέμε ο κακός καβατζόπουστας διευθυντης που παίρνει 20 χιλιαρικά καθαρά το μήνα που θα του περίσσευαν ακόμα και αν εβγαινε με βιζιτουδες κάθε μέρα και ο δόλιος χάμαλης που τον αδικησε η ζωή γιατι δεν καταφερε να και κουβαλάει κλουβες στη λαχαναγορά για 800 ευρώ;

    Βρε το δολιο τον χαμαλη που γνωριζε ολες τις καφετεριες της Αττικής απο τα 18 του οταν ο αλλος ο καβατζοπουστας το μονο που ήξερε μεχρι τα 18 του ηταν ο δρομος σχολειο σπιτι και μέχρι τα 30 του πανεπιστημιο σπιτι. Και όταν στα 30 του αρχισε επιτελους να καρπώνεται τους κοπους του έγινε καβατζοπούστας.

    Παιδια συνέλθετε ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του και των επιλογων του. Αντι να ψάχνεται και να κρινει τη ζωη των αλλων ας κρινει αποκλειστικα τη δικη του.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Το θεμα ειναι οτι ο ενασ ακολουθησε το δρομο σχολειο πανεπιστημιο κλπ ουτε αυτοσ ειναι καθαροσ γτ ειναι απο καλο σπιτι κλπ ποτε του δεν αντεδρασε σε τιποτα εκατσε στα αυγα του για τα λεφτα αρα ειναι ψευτησ συμβιβασμενοσ κ ωφελιμιστησ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Δεν ξέρω γιατί το βλέπεις λες και απευθυνόμουν προσωπικά σε σένα.

    Αλλά υπάρχουν άτομα εκεί έξω που διαπράττουν γενοκτονίες για να πάρουν παραπάνω λεφτά, ζημιώνοντας ζωές άλλων.

    Χώρες όπως η Λιβύη σήμερα είναι σε απίστευτη φτώχεια επειδή κύκλοι συμφερόντων του Τραμπ, του Πούτιν, του Ερντογαν, του Μακρόν και του Νετανιάχου θέλουν να πάρουν για ένα κομμάτι ψωμί τα πετρέλαια.

    Η δική τους ευημερία δηλαδή στηρίζεται στην απώλεια ευημερίας ενός κράτους και ενός λαού.

    Όσο για τους διευθυντές μη μας τους λες λες και είναι Διαφωτιστές. Έχουμε δει τι κουμάσια είναι και δε χρειάζονται αγιογραφία. Ο κάθε ένας με τα κόμπλεξ του και την μεγαλομανία του.

    Στη ζωή να θυμάστε όλοι την ιστορία του Ίκαρου. Μια μέρα θα λιώσουν τα φτερά σας αν φτάσετε πολύ ψηλά από υπέρμετρη φιλοδοξία.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  7. #22
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

    Υπάρχουν τεμπέλες γυναίκες που είναι πρώτη μούρη στο Instagram που θέλουν έτοιμα λεφτά από το σπόνσορα, υπάρχουν και γυναίκες σαν αυτές που βλέπετε στα σούπερμαρκετ που δουλεύουν τίμια και σκληρά και γίνονται λάστιχο για 12 ώρες και 600 ευρώ.

    Τα λεφτά είναι το μέσο για να υλοποιήσεις κάποια όνειρα αλλά δε σου αγοράζουν τα πάντα και για πάντα γιατί πάντα θα είναι λίγα αν το δεις έτσι.
    Eδω ειναι καθαρα θεμα ηθικων αξιων που εχει ο καθε ανθρωπος .......
    Το γεγονος οτι αναφερεις μονο γυναικες θα το παρω μονο σαν τυχαιο περιστατικο .....γιατι η ηθικη αξια δεν εχει φύλο....

    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Μα εκεί είναι το κλειδί. Από ένα οριακό σημείο και μετά κάθε ένα ευρώ που κερδίζεις, δεν είναι απότοκο άξιας δουλειάς αλλά απότοκο της ζημιάς που προκαλείς αδίκως σε άλλους.

    Παράδειγμα: ακούσαμε για τον ψευτογιατρό που ήταν μανούλα στις απάτες από μικρή ηλικία. Αν αυτή την ενέργεια και ευφυΐα την επένδυε για καλό του και καλό μας, αντί να πουλά παπάντζα και να ζημιώνει χρηματικά έως και με τη ζωή τους τα θύματά τους.

    Αλλά φαίνεται πως η απουσία ηθικής τους δίνει παραπάνω κέρδη.
    σ
    Πραγματικα αναρωτιεμαι αν τα σκεφταισε αυτα που λες ή απλα σου ηρθε μια ανοησια στο μυαλο και την ξεφουρνησες......

    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Δεν ξέρω γιατί το βλέπεις λες και απευθυνόμουν προσωπικά σε σένα.

    Αλλά υπάρχουν άτομα εκεί έξω που διαπράττουν γενοκτονίες για να πάρουν παραπάνω λεφτά, ζημιώνοντας ζωές άλλων.

    Χώρες όπως η Λιβύη σήμερα είναι σε απίστευτη φτώχεια επειδή κύκλοι συμφερόντων του Τραμπ, του Πούτιν, του Ερντογαν, του Μακρόν και του Νετανιάχου θέλουν να πάρουν για ένα κομμάτι ψωμί τα πετρέλαια.

    Η δική τους ευημερία δηλαδή στηρίζεται στην απώλεια ευημερίας ενός κράτους και ενός λαού.

    Όσο για τους διευθυντές μη μας τους λες λες και είναι Διαφωτιστές. Έχουμε δει τι κουμάσια είναι και δε χρειάζονται αγιογραφία. Ο κάθε ένας με τα κόμπλεξ του και την μεγαλομανία του.

    Στη ζωή να θυμάστε όλοι την ιστορία του Ίκαρου. Μια μέρα θα λιώσουν τα φτερά σας αν φτάσετε πολύ ψηλά από υπέρμετρη φιλοδοξία.
    Πραγματικα μου θυμιζεις κατι μιζερους ανθρωπους που αντι να προσπαθουν να καλυτερεψουν την ζωη τους καθονται και κρινουν με τον πιο ανοητο τροπο ανθρωπους που εχουν μοχθησει στην ζωη τους και εχουν φτασει σε ενα σημειο...

    Δεν μου κανει εντυπωση πλεον γιατι εδω σε εμας ισχυει η γνωστη παροιμια που λεει ¨οτι αν ψοφησει η κατσικα του γειτονα μην χαιρεσαι γιατι ερχεται και της δικη σου η σειρα¨...

    κοινώς μην δειτε ανθρωπους να προοδευουν και μεσα απο την δουλεια τους να βγαζουν λεφτα βγαζεται απιστευτο μενος...

    Το γεγονος οτι εχεις παρει ενα πραγμα απο το μηδεν ,εχεις κοπιασει εχεις ματωσει στην κυριολεξια και το εχεις φτασει στην κορυφη με αποτελεσμα να το διευθυνης και φυσικα να κερδιζεις παραπανω χρηματα εμενα μονο θαυμασμο μου προκαλει σε αυτους τους ανθρωπους.....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το θεμα ειναι οτι ο ενασ ακολουθησε το δρομο σχολειο πανεπιστημιο κλπ ουτε αυτοσ ειναι καθαροσ γτ ειναι απο καλο σπιτι κλπ ποτε του δεν αντεδρασε σε τιποτα εκατσε στα αυγα του για τα λεφτα αρα ειναι ψευτησ συμβιβασμενοσ κ ωφελιμιστησ αυτα
    Ναι η ντιντι για παραδειγμα που εχει καλο σπιτι και συνεπως η κορη της προερχεται απο καλό σπιτι έβαλε την ύλη των μαθημάτων στο κεφάλι της κόρης της με λοβοτομή, όχι ότι η κόρη της έκατσε και έδωσε όλο της το είναι για να την μάθει.

    Και έτσι τους βαφτιζουμε ψευτες βολεμενους εκμεταλλευτες και συμβιβασμένους. Ακου να σου πω κατι φιλε μου το παιδί που έχει νεύρο και κότσια μέσα του ακόμα και αν δεν καταφέρει να περάσει στο πανεπιστημιο που θέλει αλλά θα περάσει σε κάτι παρεμφερές είναι ικανό να δουλεύει part time να τρωει φακες για χρονια για να περάσει στο πανεπιστημιο που θέλει και να πετυχει τους στοχους που θέλει. Αυτή η γυναικα που είναι διευθυντρια ποιοτικού ελέγχου στην χ εταιρια και κυκλοφορεί με διθεσια μερσεντες σημερα καο την βαφτιζουν απο στριπερ μεχρι βιζιτου βολεμενη ψευτικη εκμεταλλεύτρια και συμβιβασμενη μπορει να ζουσε σε υπογειο τρωγοντας φακες χωρις ψωμι και να έκανε τη σερβιτορα σε καφετερια για να τελειωσει δυο πανεπιστημια, να κανει μεταπτυχιακα, διδακτορικά και μεταδιδακτορικά. Και όχι δεν θα λυπηθει κανεναν που θα συναντησει στο διαβα της γιατι ξεκινησε απο το απολυτο μηδεν για να φτασει εκει που έφτασε. Οποτε το μοναδικο που θα πει και θα έχει και δικιο ειναι, κρατηστε τις δακρυβρεχτες δικαιολογιες για τον εαυτο σας

  9. #24
    hlias1988
    Guest
    εγω αυτην την στιγμη νιωθω υποδιερστερος. δεν εχω καταφερει τιποτα στην ζωη μου. και οτι κανω το παραταω... να παω να αυτοκτονησω?

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    τα βιωματα του καθενος δεν τα παιρνει κανενας χαμπαρι?

  11. #26
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω αυτην την στιγμη νιωθω υποδιερστερος. δεν εχω καταφερει τιποτα στην ζωη μου. και οτι κανω το παραταω... να παω να αυτοκτονησω?
    τι σχεση εχει τωρα αυτο που λες ρε Ηλια?

    Εχουμε μπερδεψει τη σαλτσα με την καλτσα.....

    Δηλαδη ενας ανθρωπος που προσπαθει και δεν τα καταφερνει τον ονομαζουμε αποτυχημενο?
    ειδικα την σημερων ημερα που υπαρχουν πολυ αξιολογα παιδια με πολλα πτυχια και μεταπτυχιακα και δεν μπορουν να βρουν δουλεια στο αντικειμενο τους .......

    Εδω καποιο ακυρωνουν τους κοπους και τις θυσιες ανθρωπουν που εκτος απο αξιοι ηταν και τυχεροι ,γιατι παιζει και αυτο ρολο, και καταφεραν και εφτασαν εκει που εφτασαν .......

    Εδω λεμε αντι να χαιρομαστε με την επιτυχια καποιων φτασαν να μυζεριαζουν θαρρεις και φταιει ο αλλος για την δικη τους κατασταση....

    Στην ζωη μου λεω παντα δωσμου το χερι σου να σε σηκωσω ,αλλα προσεχε μην μου το δωσεις με σκοπο να με τραβηξεις στο πατο που εισαι ......

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Ρε λιακο βρε αγορι μου το μυαλο σου να κοιτασ αν ειναι καλο οχι καλα καλο κι ασε τι εκανεσ εγω εχω γνωρισει σερβιτορεσ με καταπληκτικα μυαλα τισ θαυμασα επειδη ηταν σερβιτορεσ δηλαδη τι εγινε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    8
    Εάν υπάρχουν προβλήματα με τα χρήματα και δεν ξέρετε πώς να τα λύσετε, τότε θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα να προσπαθήσετε να στρέψετε την προσοχή σας σε αυτόν τον ιστότοπο https://cryptouniverse.io/ , ονομάζεται επίσης κορυφή ​bitcoin τοποθεσίες εξόρυξη. Εδώ μπορείτε να προσπαθήσετε να ξεκινήσετε την κατανόηση της κρυπτογράφησης. Είναι πολύ πιθανό ότι θα πετύχετε.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    8
    Όλοι κυνηγούν χρήματα σήμερα και αν δεν ξέρετε πού να τα βρείτε, τότε θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα να προσπαθήσετε να δώσετε προσοχή σε αυτόν τον ιστότοπο sStoiximatikesetairies TV , αφού εδώ σίγουρα θα μπορείτε να βρείτε την καλύτερη λύση για σήμερα. Είμαι βέβαιος ότι σίγουρα θα είστε ικανοποιημένοι, όπως και εγώ

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by AleksShamles View Post
    Όλοι κυνηγούν χρήματα σήμερα και αν δεν ξέρετε πού να τα βρείτε, τότε θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα να προσπαθήσετε να δώσετε προσοχή σε αυτόν τον ιστότοπο sStoiximatikesetairies TV , αφού εδώ σίγουρα θα μπορείτε να βρείτε την καλύτερη λύση για σήμερα. Είμαι βέβαιος ότι σίγουρα θα είστε ικανοποιημένοι, όπως και εγώ
    Όλο μες στη βλακία. Θα μπλέξουμε με τον τζόγο για να γίνουμε καλύτεροι! Μπράβο ρε! Πού το ήξερες αυτό και εμείς δεν το είχαμε σκεφτεί!!! Να πίνετε και ποτά παιδιά να περνάτε καλά, αυτή η συμβουλή από εμένα, ξέρετε, κι όλα θα πάνε κάλα! (Το [ποστ είναι ειρωνικό φυσικά και δεν ενδείκνυται για ακουλούθηση με καμία Παναγία).

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σχέσεις και χρήμα!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-11-2013, 00:16
  2. Χρήμα και Ευτυχία.
    By Gothly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 14-09-2011, 23:41
  3. Εύκολο χρήμα πατώντας επί πτωμάτων (Ντοκιμαντέρ)
    By TasosAthens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-2011, 15:44
  4. Χρήμα & ο Θεός από την έναρξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2010, 15:34
  5. Ψέματα, χρήμα και Seroxat: Ένα νέο ιατρικό σκάνδαλο;
    By decipher in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 11-01-2008, 05:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •