Πως επηρεάστηκε η ζωή σας από τον κορονοιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Πως επηρεάστηκε η ζωή σας από τον κορονοιο

    Καλησπέρα, δυστυχώς ζουμε ιστορικές στιγμές αλλιώς θα ήταν η ζωή μας τώρα αν τίποτα δεν είχε γίνει και αλλιώς θα είναι τώρα γενικά το μέλλον μας άλλαξε.. Φέτος είχα σχεδιάσει ν κάνω πολλά δουλειές εδώ δουλειές στο εξωτερικό σχέδια σχέδια σχέδια και κατέληξα στο 0 να περιμένω τι θα γίνει με τα επιδόματα αχγος για τον χειμώνα με αυτά που λένε πάλι είναι γενικά μια χαμένη χρόνια που είτε θα σε πάρει από κάτω είτε θα το εκμεταλλευτεις σωστά και θα βγάλεις κάτι άλλο από αυτό εγώ προσωπικά φιλίες δεν έχω γνωστούς από δουλειές κυρίως αλλά εδώ Αθήνα είμαι μόνη προσπαθώ ν κρατήσω τ λογικά μ γτ η δουλειά γέμιζε το κενό της μοναξιάς ως γνωστόν για να γνωρίσεις κ κόσμο πρέπει ν βγεις κιόλας εγώ για διάφορους λόγους δεν έχω την πολυτέλεια αυτή τώρα οπότε κλεισμένη στο σπίτι μιας και δεν θ πάω γ δουλειά.. Γενικά πίστευα φέτος ότι θ τ ρίξω με τ μουτρα στο φαγητό ή στα παιχνίδια αλλά έγινε ακριβώς τ αντίθετο έγινα δημιουργική ξεκίνησα σκίτσα ξεκίνησα γυμναστική ν χάσω όλα τ κιλά που με βαραίνουν κάνω διάφορα γενικά αλλά κυρίως άλλαξα σαν άνθρωπος γτ η μόνη λύση αυτή την χρονιά είναι να γίνουμε πιο δυνατοί δεν ειν μια χρονιά χαμένη εν τέλη είναι μια χρονιά γεμάτη δοκιμασίες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Me καταστρεψε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Έγινε καλύτερη. Τα πάντα είναι στο πώς τα διαχειριζόμαστε. Ανέδειξε πλευρές που μπορεί να παρέμεναν αθέατες, οπότε άδραξα την ευκαιρία να τις καταλάβω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,751
    ξεμεινα απο λεφτα, εχει αρχισει και με κουραζει πολυ ο εαυτος μου εκτος απο το οτι τον βαριεμαι κιολας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Αν και δεν πιστεψα ούτε πιστεύω όχι τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό ότι υπάρχει κορονοιο το θετικό που μπορώ να σκεφτώ είναι η επανένωση όλης της οικογένειας στο σπίτι

  6. #6
    blackcrow
    Guest
    Ευτυχώς δεν έχασα τη δουλειά μου. Άλλαξε όμως η μορφή γιατί κάποιες φορές δουλεύω απ' το σπίτι. Πάλι καλά. Ψυχολογικά όμως μου κόστισε πολύ. Όταν άρχισε η καραντίνα, πες από άμυνα, από άρνηση, άκουγα για τις ψυχολογικές επιπτώσεις και τις έδιωχνα πέρα. Ήθελα να επικεντρωθώ στο τώρα. Να τα βγάλω πέρα. Τώρα όμως νιώθω ότι η αρρωστοφοβία που με ταλανίζει χρόνια τώρα, επιστρέφει δυναμικά. Πρώτη φορά μετά την καραντίνα παρουσίασα κάποια συμπτώματα και μια εβδομάδα το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο. Άγχος και θλίψη πάντα είχα και το "φάρμακο" ήταν η αλληλεπίδραση με ανθρώπους, οι αγκαλιές, τα χτυπήματα στην πλάτη, οι μεγάλες μαζώξεις σε εστιατόρια και καφέ. Τώρα αραιώσαμε και νιώθω ξεκρέμαστος. Άλλος φοβάται, άλλος δε βγαίνει τόσο συχνά. ο καθένας με τα δικά του. Δεν ξέρω. Για εμάς του ψυχικά ευαίσθητους δεν ήταν ότι καλύτερο. Έτσι λέω. Δεν ξέρω που θα με βγάλει. Φοβάμαι μη τυχόν και γυρίσω σε μια μεγάλη κρίση που πέρασα το καλοκαίρι του 2016. Ήδη κλεισμένος σπίτι μια εβδομάδα τώρα και πιάνω τον εαυτό μου να ταυτίζει στιγμιότυπα, χρονικές στιγμές, εικόνες, συναισθήματα με εκείνη την καταραμένη για εμένα περίοδο. Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα.

  7. #7
    blackcrow
    Guest
    Και κάτι άλλο που με αγχώνει έχει να κάνει με το που θα πάει αυτή η κατάσταση; Δηλαδή κάθε φορά που νιώθουμε υψηλή θερμοκρασία ή μας πονάει λίγο ο λαιμός, θα τρέχουμε; Δεν το αντέχω αυτό. Έχω που 'χω το χάλι μου με τις φοβίες και τέτοια, ήρθε κι αυτό κι έδεσε το γλυκό. Δεν ξέρω. Δηλαδή τον Σεπτέμβρη, Οκτώβρη που οι ιώσεις θα κάνουν πάρτι τι θα κάνω; Θα τρέχω τρεις και λίγο; Σκεφτόμουν ότι προ κορωνόιου το μόνο που δεν με άγχωνε ήταν οι ιώσεις, γρίπες και τα λοιπά. Η καλύτερη μου. Άραζα, έπαιρνα και καμιά άδεια και μια χαρά. Ως και σε ουζερί πήγαινα Τώρα; Προβληματίζομαι...

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Ιστορικές στιγμές είναι κάπως σχετικό, η ανθρωπότητα έχει αντιμετωπισει και πρόσφατα πολλές πανδημίες, απλώς το γεγονός ότι αυτή τη φορά αφορά το κέντρο του δυτικού κόσμου έχει φέρει σε υστερία του περισσότερους. Δεν με έχει αλλάξει, ως λογικός άνθρωπος θεωρώ πιθανό και το καταστροφικό σενάριο, δεν αποτελεί έκπληξη ούτε με έχει φέρει σε κατάσταση πανικού. Η περιοδος της καραντίνας ήταν υπέροχη γιατί δεν κυκλοφορούσαν ενοχλητικοί στο δρόμο, μπορούσες να απολαύσεις έναν περιπατο και υπήρχε μια όμορφη ηρεμία. Εξίσου υπέροχο ήταν που δεν έγιναν οι συνηθισμένες ακρότητες των χριστιανών κατά τη διάρκεια του εορτασμού του Πάσχα. Με βοηθησε επίσης πάρα πολύ στο πώς διαχειρίστηκα κάποιες κρίσεις πανικού γιατί απέφυγα να πάω στο νοσοκομείο. Ή τη φορα που κάλεσα ασθενοφόρο, ήρθαν αμέσως γιατί δεν έχει πολλή κίνηση στα νοσοκομεία. Τέλος, στα θετικά είναι πως μιας και αρρώστησα πρόσφατα από την ορθοστατική και τα συμπτώματα εντείνονται το καλοκαίρι, είχα το έναυσμα να μείνω τις πρωινές/μεσημεριανές ώρες που σε κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να δουλεύω. Κατά την διάρκεια της καραντίνας πάντως που ήταν ακομα κρύο, ήμουν ιδιαίτερα δραστήριος.


    Στον αντίποδα, με επηρέασε αρνητικά σε οικονομικό επίπεδο μιας και το ξενοδοχείο θα ανοίξει για πολύ λιγότερο και γενικά δεν θα κινηθούμε όπως άλλες χρονιές και αυτό μπορεί να συνεχιστεί και του χρόνου. ΄
    Ένα άλλο αρνητικό είναι ο τομέας των εκδόσεων σίγουρα θα πληγεί και γενικά νιώθω πλήγμα και στη συγγραφικη μου δραστηριότητα γιατί όσο η επικαιρότητα στρέφεται στον ιό, δύσκολα μπορείς να δουλέψεις και να εντρυφήσεις σε άλλο θέμα.

    Όσον αφορά τον ίδιο τον ιό, είμαι ευπαθής ομάδα και έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι θα είναι δύσκολα αν κολλήσω, ωστοσο επειδή ο επιπολασμός στην Ελλάδα είναι σε χαμηλά επίπεδα, δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξει αυτό. Από κει και πέρα ο ιός δυσχεραίνει εμάς με τις χρόνιες ασθένειες γιατί αναβλήθηκαν πολλά ιατρικά ραντεβού σε νοσοκομεία.
    Στα θετικά όσον αφορά γενικότερα το κρατικό σύστημα είναι η ψηφιοποίηση πολλών υπηρεσιών, κάτι που διευκολύνει αρκετά τους πολίτες. Το ίδιο και σε ακαδημαικό επίπεδο. Είχα σκοπό να δώσω εξετάσεις για δεύτερο πτυχίο κάποιο στιγμή και το ανέβαλα λόγω της ορθοστατικής επειδή μου είναι δύσκολο να ταξιδέψω, αλλά τώρα πολλά μαθήματα προσφέρονται ονλάιν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και σου δίνεται η δυνατότητα να σπουδάσεις από απόσταση και να δώσεις ακόμα και μαθήματα ονλάιν, όπως συμβαίνει και στο εξωτερικό. Αυτό με γεμίζει αισιοδοξία γιατί μπορώ να πραγματοποιήσω διάφορα σχέδια μου.

    Δυστυχώς ομως οι κυβερνήσεις παγκοσμίως, όσο επικίνδυνος ή μη επικίνδυνος είναι τελικά ο ιος, θα εκμεταλλευτούν οπωσδήποτε την κατάσταση και ήδη έχουν σπείρει μια στιβαρή τρομοκρατία που βασίζεται στον ιό και την αβεβαιότητα.
    Last edited by Antonis8; 20-06-2020 at 00:15.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Που θα καταλήξει όμως όλο αυτό και μιας και το αναφέρατε το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το οικονομικό και εγώ σε ξενοδοχείο εργάζομαι όπου δεν θα ανοίξει φέτος μέχρι και αναστολή αρνούνται να κάνουνε αντέ εγώ είμαι μόνη μου τώρα άλλες οικογένειες φαντάζομαι που να τα βρουν τα λεφτά να ζήσουν η ξαδέρφη μου είναι έγκυος άνεργη τόσος κόσμος πεινάει κανέναν δεν ενδιαφέρει όμως οπότε δεν είναι και τόσο η πανδημία που έχει φέρει υστερία αλλά η αφραγκια και ο φόβος για το τι θα γίνει αύριο

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Που θα καταλήξει όμως όλο αυτό και μιας και το αναφέρατε το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το οικονομικό και εγώ σε ξενοδοχείο εργάζομαι όπου δεν θα ανοίξει φέτος μέχρι και αναστολή αρνούνται να κάνουνε αντέ εγώ είμαι μόνη μου τώρα άλλες οικογένειες φαντάζομαι που να τα βρουν τα λεφτά να ζήσουν η ξαδέρφη μου είναι έγκυος άνεργη τόσος κόσμος πεινάει κανέναν δεν ενδιαφέρει όμως οπότε δεν είναι και τόσο η πανδημία που έχει φέρει υστερία αλλά η αφραγκια και ο φόβος για το τι θα γίνει αύριο

    Ναι, δεν διαφωνώ.

    Αυτό με την αναστολή πώς δουλεύει και γιατί αρνούνται να το κάνουν;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν θέλουν να μπλέξουν με το σύστημα δεν έχω καταλάβει είναι πολλά ξενοδοχεία που αρνούνται λες και εκείνοι θα πληρώσουν και που θα πάει τόσος κόσμος να δουλέψει που που ζούμε από τον τουρισμό;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Κοροδοιος όχι κορονοιος κάτι άλλο κρύβεται από πίσω, μας κάνουν πόλεμο με όπλο τον φόβο, θα σου λανσάρουν και το εμβόλιο που θα είναι και υποχρεωτικό και ποιος ξέρει τι θα μπει στο οργανισμό σου ακούγεται για μικρό τσιπ για να σε ελέγχουν, πριν από αυτό θα μπούμε σε νέα καραντίνα κάποια στιγμή ίσως το φθινόπωρο, και μη ξέροντας τι γίνεται στον έξω κόσμο βλέποντας μόνο ειδήσεις να λένε τόσα κρούσματα εδώ τόσα εκεί, και χωρίς να το ξέρεις να σου φέρουν άλλους 100 πρόσφυγες στην περιοχή σου και άλλους 100 και άλλους 100 και μετά η ξένη θα γίνουν πιο πολύ από μας!! Υπερβολή ίσως μακάρι να βγω ψεύτης μακάρι...

  13. #13
    Κ πες ότι σου βάζουν μικροτσίπ, ποιο ακριβώς είναι το όφελος? Τι θα κερδίσουν αν ξέρουν ποτε πας να χ@σεις η πας βόλτα με τη φίλη σου? Όλα αυτά ήδη τα ποσταρουν τόσοι κ τόσοι απο μόνοι τους
    Ωραίες όλες οι συνομωσίες κ εξαιρετικά λογικές πάνω από όλα χαχα

  14. #14
    Γιατί μην ξεχνάμε ότι όλος ο κόσμος καημό μας έχει εμάς τους Έλληνες κ τους πρόσφυγες, την πρώτη του έννοια αποτελουμε κ όλα για εμάς γινονται

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    φοβαμαι τον κοροναιο, και δεν βγαινω , καθολου ......................αυτο εχει επηρεασει την ψυχολογια μου τα μαλλα..................ειμαι νταουν . οσο δεν ημουνα ποτε ........και δεν φοβαμαι τον θανατο , τα νοσοκομεια φοβαμαι ......

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο με το κορονοϊό
    By stavrinafly in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2020, 16:34
  2. Φόβος για τον κορονοιο.
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-03-2020, 22:28
  3. πόσο επηρεάστηκε η libido σας από τα φάρμακα?
    By ferro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 29-10-2009, 18:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •