Ολανζαπινη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ηταν το 1ο αντιψυχωτικο που επαιρνα μαζι με seroxat. ηταν η 1η μου αγωγη. πηρα 10 κιλα σε 5-6 μηνες αλλα μετα ξεφουσκωσα.επαιρνα 20mg. δε με βοηθησε καθολου. τι το επαιρνα τι δεν το επαιρνα ο ιδιο και το αυτο.οποτε μετα απο 1 χρονο ληψης σεδον μου το αλλαξανε..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να παίρνω κανένα φάρμακο γιατί πλέον νιώθω καλά, επίσης νιώθω πως τα φάρμακα με αλλάζουν, είναι σαν να μουδιαζουν τα συναισθήματα και οι αισθήσεις μου. Θυμάμαι πολύ καλά πως ήμουν παλιά και δεν έχει καμία σχέση με το τώρα. Το έχω εξηγήσει στους γιατρούς όμως επιμένουν στα φάρμακα και δεν ξέρω τι να κάνω είμαι πολύ μπερδεμένη. Πήγα και σε ιδιωτική ψυχίατρο και μου είπε να μειώσουμε την ολανζαπινη σε 5 mg γιατί των 10 μου έκανε όλες τις παρενέργειες. Έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε όλα τα φάρμακα. Θέλω απλά να είμαι ο εαυτός μου, εκείνη που ήμουν παλιά. Χωρίς φάρμακα
    αφου θελεις να εισαι ετσι κάντο τοτε! σε πολλα ποστ εχω πει να μην παίρνουν ψυχοφάρμακα οσο μπορούν οι άνθρωποι να τα αποφεύγουν! ειναι ΟΛΑ εθιστικά και εχουν καταστροφικές συνέπειες για τα συναισθήματα. εισαι πολυ εξυπνη που καταλαβες οτι σου αλλαζουν την ψυχοσυνθεση σου προσπαθησε να ξεπερασεις το ψυχολογικο σου ΧΩΡΙΣ φαρμακα! οσο ειναι νωρίς γιατι μετα θα καταστραφούν τα συναισθήματα σου και θα εθιστεις κιολας. υπάρχουν φυσικοι τρόποι να νικήσεις! πολλα βοτανα κανουν καλο με φυσικό τροπο...ψαξστο. ειναι κριμα να καταστραφεί η συναισθηματική φυση σου πολλα παιδια εχουν καταστραφεί απο αυτα και δεν μπορουν να τα κόψουν κιολας και ειναι λογικο,καταντανε εξαρτημένοι τελειως μετα απο ενα σημείο. υπαρχουν βοτανα που αναιβαζουν την χαρα και την ευτυχία σου και την σεροτονίνη στον εγκεφαλο σου δεν γινεται να στα πω ποια βοτανα ειναι γιατι θα φαω μπαν παλι. ψαξστο παντως και γυμναστική κανει καλο και αραγμα η κουβέντα με καλη παρεα... να εισαι καλα Κατερίνα μην παρεις φάρμακα αφου το σκέφτεσαι! ακου με που σου λεω επειδη στα χορήγησαν δεν σημαίνει οτι δεν θα γινεις καλα με αλλους τροπους.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Last edited by Aeon; 22-06-2020 at 15:44.

  4. #19
    Quote Originally Posted by celestial psyche View Post
    με τα φάρμακα χαζεύεις και καίγονται κύτταρα δεν ισχυει ολο αυτο που ειπες φιλε. μεγαλο λαθος κανεις ειναι εθιστικά και σε κανουν πρεζακια τα φαρμακα αυτα ολοι το λενε και το νιωθουν μεσα τους. Επίσης σου χαλανε τα συναισθήματα σου αυτα τα φαρμακα. λαθος κάνεις στο οτι οποιος τα κόψει εχει προβλημα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ υπάρχουν άνθρωποι που τα εκοψαν και ειχαν μια φυσιολογική ζωη και ενιωσαν καλυτερα! κάποιοι ιατροί με ανοικτο μυαλο λενε τις καταστροφές που προκαλούν στον εγκέφαλο πολλα ψυχοφάρμακα! ειναι πλεον αποδεδειγμένα ολα αυτα!
    Και εγώ το ίδιο πιστεύω και χαίρομαι που επιτέλους βλέπω μια στήριξη. Κάπως έτσι νιώθω, νιώθω πως έχω χάσει τον εαυτό μου....

  5. #20
    Quote Originally Posted by celestial psyche View Post
    με τα φάρμακα χαζεύεις και καίγονται κύτταρα δεν ισχυει ολο αυτο που ειπες φιλε. μεγαλο λαθος κανεις ειναι εθιστικά και σε κανουν πρεζακια τα φαρμακα αυτα ολοι το λενε και το νιωθουν μεσα τους. Επίσης σου χαλανε τα συναισθήματα σου αυτα τα φαρμακα. λαθος κάνεις στο οτι οποιος τα κόψει εχει προβλημα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ υπάρχουν άνθρωποι που τα εκοψαν και ειχαν μια φυσιολογική ζωη και ενιωσαν καλυτερα! κάποιοι ιατροί με ανοικτο μυαλο λενε τις καταστροφές που προκαλούν στον εγκέφαλο πολλα ψυχοφάρμακα! ειναι πλεον αποδεδειγμένα ολα αυτα!
    Έχω χάσει όλα μου τα συναισθήματα και το μόνο που προσπαθώ να αισθάνομαι και μπορώ είναι το από που μου έρχεται. Επίσης δεν μπορώ να εκφραστώ καθόλου και γενικά χάλια. Απλά υπάρχω. Έχω χάσει πλέον όλες μου τις ελπίδες και είμαι μόλις 17.

  6. #21
    Τέλος πάντων δεν θέλω λύπηση και προπάντων δεν θέλω αλλά φάρμακα αλλά και όταν τα είχα κόψει δεν μπορώ να πω πως είδα μεγάλη διαφορά. Απλά ελπίζω να μην είναι μονιμο. Αυτό είναι που με νοιάζει, να γίνω καλά σύντομα και να είναι παροδικό

  7. #22
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by celestial psyche View Post
    με τα φάρμακα χαζεύεις και καίγονται κύτταρα δεν ισχυει ολο αυτο που ειπες φιλε. μεγαλο λαθος κανεις ειναι εθιστικά και σε κανουν πρεζακια τα φαρμακα αυτα ολοι το λενε και το νιωθουν μεσα τους. Επίσης σου χαλανε τα συναισθήματα σου αυτα τα φαρμακα. λαθος κάνεις στο οτι οποιος τα κόψει εχει προβλημα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ υπάρχουν άνθρωποι που τα εκοψαν και ειχαν μια φυσιολογική ζωη και ενιωσαν καλυτερα! κάποιοι ιατροί με ανοικτο μυαλο λενε τις καταστροφές που προκαλούν στον εγκέφαλο πολλα ψυχοφάρμακα! ειναι πλεον αποδεδειγμένα ολα αυτα!


    Εσενα πραγματικα καποιος πρεπει να σε μαζεψει απο εδω μεσα.....

    Αυτο που κανεις καταρχην απαγορευεται απο τους νομους του φορουμ....
    το να κανεις τον γιατρο εδω μεσα και να τους παροτρινεις να κοβουν τα φαρμακα ειναι ακρως επικυνδινο για την υγεια τους....


    Ας σοβαρευτουμε επιτελους και να μη παιζουμε με την υγεια εδω μεσα καποιων μελων γραφοντας ο καθενας την δικη του κοσμοθεωρια ακυρωνοντας ετσι τους γιατρους ....

    Και ποια ειναι η ουσια εδω μεσα?

    Εγω χαιρομαι πραγματικα οταν βλεπω να ξαναμπαινουν παλια μελη εδω μεσα και να λενε οτι καταφεραν και ξεπερασαν την οποια ψυχικη ταλαιπωρια ειχαν ειτε με φαρμακα ,ειτε με βοτανα ειτε μονο με ψυχοθεραπεια ,ειτε οπως τελοσπαντων τα καταφερε ο καθενας...
    μου δινει απιστευτει ελπιδα και πιστευω σε ολους αυτους που ψαχνουν να βγουν απο τον λαβυρινθο που ζουν....
    Σημασια εχει ο ανθρωπος να γινεται καλα και να ηρεμει με οποιο δρομο του δειξουν μονο οι ειδικοι που θα επιλεξη αυτος ...

    τι σημασια εχει αν ειναι καλα με ή χωρις φαρμακα ,επιτελους σταματηστε και αφου σας αρεσει να βρισκεσται σε ενα φορουμ ψυχολογιας δωστε στηριξη και ενθαρρυνση στα μελη εδω μεσα σε οποιον δρομο και αν βρισκονται...

    Να ξερετε οταν δινεται χαρα και ελπιδα σε καποιον αυτη θα εισπαρξετε!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Δείτε αυτό το βίντεο που μας έδωσε το παιδί να δούμε, είναι Αγγλικά και περιγράφει την χημεία της ψύχωσης από γιατρό

    Καταστρέφει τους εγκεφαλικούς ιστούς η Ασθένεια

    https://www.youtube.com/watch?v=sIvSoSjKRi0

    Επίσης προτείνει να συνεχίσουμε να ψάχνουμε με τον ιατρό μας για το καλλίτερο φάρμακο για εμάς, με τις λιγότερες παρενέργειες

  9. #24
    hlias1988
    Guest
    εδω και 8 χρονια παιρνω αυτο το φαρμακο 20mg. το τελευταιο τριμινο το εκανα 15mg. μαλλον θα το παιρνω για παντα...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ολανζαπίνη διακοπή
    By Elendar123 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 44
    Last Post: 17-05-2023, 22:23
  2. ολανζαπινη?
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 21-03-2020, 15:27
  3. Ολανζαπίνη διακοπή
    By Elendar123 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-11-2019, 16:05
  4. Ερωτηση lapenza ολανζαπινη
    By Darcy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2019, 02:12
  5. Strattera+zyprexa(ολανζαπινη)
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 08-07-2012, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •