Ολανζαπινη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Ολανζαπινη

    Έχει πάρει κανείς αυτό το φάρμακο; το πήρα πρώτη φορά χθες των 10 και νιώθω μια απάθεια λες και δεν μπορώ να πάρω χέρια και πόδια πολύ αδυναμη γενικά και πάρα πολύ ήρεμη σε σημείο να με εκνευρίζει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Παίρνω Ολανζαπίνη πολλά χρόνια και δεν έχω προβλήματα.

    Ίσως επειδή είναι αρχή να έχεις αυτά τα αποτελέσματα. Μέσα σε μια μέρα το φάρμακο δεν έχει προλάβει να κάνει τίποτα. Δώστου λίγο χρόνο!

    Αν σε εκνευρίζει η ηρεμία ποιά κατάσταση θέλεις να νιώθεις; Εκνευρισμό; Να έχεις τα νεύρα σου; Για ποιο λόγο παίρνεις αυτό το φάρμακο;

  3. #3
    Όταν λέω ηρεμία εννοώ απάθεια τελείως. Σε σημείο να μην αισθάνομαι... Αλλα ναι ίσως να χεις δίκιο να θέλει τον χρόνο του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Κατερινάκι τι διάγνωση έχεις αν επιτρέπεται?

  5. #5
    Ψυχική συνδρομή μου είπαν.

  6. #6
    Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να παίρνω κανένα φάρμακο γιατί πλέον νιώθω καλά, επίσης νιώθω πως τα φάρμακα με αλλάζουν, είναι σαν να μουδιαζουν τα συναισθήματα και οι αισθήσεις μου. Θυμάμαι πολύ καλά πως ήμουν παλιά και δεν έχει καμία σχέση με το τώρα. Το έχω εξηγήσει στους γιατρούς όμως επιμένουν στα φάρμακα και δεν ξέρω τι να κάνω είμαι πολύ μπερδεμένη. Πήγα και σε ιδιωτική ψυχίατρο και μου είπε να μειώσουμε την ολανζαπινη σε 5 mg γιατί των 10 μου έκανε όλες τις παρενέργειες. Έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε όλα τα φάρμακα. Θέλω απλά να είμαι ο εαυτός μου, εκείνη που ήμουν παλιά. Χωρίς φάρμακα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Κι εγώ των 5 παίρνω

    Χωρίς φάρμακα οδηγήθηκες σε απόπειρα αυτοκτονίας, εκεί θέλεις να ξαναγυρίσεις;

    Τα φάρμακα βοηθούν προς υγιέστερες σκέψεις και τρόπο ζωής.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Η ολανζαπίνη αρχικά σε κάνει απαθή και να σέρνεσαι, αλλά στη συνέχεια βοηθάει να ηρεμείς και να κοιμάσαι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Εμένα η ολανζαπίνη μου "μαζεύει" το μυαλό, με βοηθάει στη σκέψη να είναι πιο σωστή, πιο συγκροτημένη.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    22
    Παίρνω κι εγώ ολανζαπίνη των 10mg , ξεκίνησα για 3 βδομάδες με 5mg μαζί με το tavor και αργότερα αφαίρεθηκε το tavor και αυξήθηκε η ολανζαπίνη στο 10. Τις πρώτες μέρες είχα αδιαθεσία αλλά με τον καιρό έφυγα. Μάλιστα, παίρνω και άλλο φάρμακο που έχει σχέση με την ψύχωση και την κατάθλιψη (minitran 4-25, 3 φορές τη μέρα) και μπορώ να πω ότι είμαι σαφέστατα πιο ήρεμος από πριν (με λίγη υπνηλία μιας και πριν λίγο καιρό ξεκίνησα τo minitran). Για να απλουστεύσω, να μην φοβάσαι, με τον καιρό θα το συνηθίσεις. Πρόσεχε μόνο τη διατροφή σου διότι θα σου ανοίξει η όρεξη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    παιδια μην κανετε τη βλακεια και κοβεται τα φαρμακα, να ξερεται οτι η ασθενεια εχει το χαρακτηριστικο να μειωνει την αναγέννηση των εγκεφαλικών κυττάρων, τα φάρμακα αυτο το ανατρέπουν και σιγά σιγά επανερχόμαστε, αν κοψεις τα φαρμακα σταδιακα θα χαζέψεις........ δειτε τα βιντεακια πολυ επιμορφωτικά https://www.youtube.com/channel/UCT3...jiJ2qdhuosHPvg

  12. #12
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Όχι και γω τώρα το μείωσα στα 5mg κια δεν έχω καμία παρενέργεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Θέλω να επισημάνω την σημασία που έχουν και άλλοι θεραπευτές, όπως κοινωνικοί λειτουργοί και ψυχαναλυτές στην επιτυχή έκβαση της θεραπείας.

    Μαζί με τα φάρμακα πρέπει να βλέπεις κάθε 15 μέρες περίπου, έναν ψυχοθεραπευτή. Κάποιον με πείρα στην ασθένεια να συζητάς τις σκέψεις σου. Μην είσαι μόνη με το "θηρίο"

    Υπάρχουν πολλές δομές σε όλη την Ελλάδα που προσφέρουν ψυχολογική στήριξη δωρεάν. Έρχονται εκείνοι στο σπίτι σου.

    Λέγονται κινητές μονάδες ψυχικής υγείας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ξεκινησα με ολανζαπινη 20mg αλλα το αλλαξα στην πορεία

  15. #15
    Πηγαίνω πλέον σε ιδιωτική ψυχίατρο και εκείνη μου είπε προς το παρόν των 5 και σιγά σιγά να κοπεί. Αλλά προς το παρόν το χρειάζομαι. Ρώτησα εδώ γιατί των 10 μου έκανε όλες τις παρενέργειες όπως ανέφερα και μου το είπε και εκείνη ότι χρειάζεται να μειωθεί, αλλά όταν έκανα την ερώτηση δεν είχα δοκιμάσει ακόμα των 5. Γνωρίσω πως τα φάρμακα δεν λειτουργούν απ την μια μέρα στην άλλη και πως θέλουν τον χρόνο τους αλλά όσο να ναι μπορείς να δεις την διαφορά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ολανζαπίνη διακοπή
    By Elendar123 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 44
    Last Post: 17-05-2023, 21:23
  2. ολανζαπινη?
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 21-03-2020, 14:27
  3. Ολανζαπίνη διακοπή
    By Elendar123 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-11-2019, 15:05
  4. Ερωτηση lapenza ολανζαπινη
    By Darcy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2019, 01:12
  5. Strattera+zyprexa(ολανζαπινη)
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 08-07-2012, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •