Μάνα- κόρη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12

    Μάνα- κόρη

    Μάνα 73 ετων.
    Μισεί την κόρη της (μοναχοπαίδι) εδω και 6 χρόνια.
    Μέχρι τότε συζούσανε, ενω η κόρη (με τον άνδρα της)ειχε αναλάβει ολα τα έξοδα του σπιτιού....
    Προσπάθησε να την προκάλεσει .....ωστε να καταφέρει να την αποκληρώσει...η κόρη έπαθε κατάθλιψη απο την συμπεριφορά της μάνας.
    Εφερνε την αστυνομία στο σπίτι δηθεν οτι θελει η κορη να της κανει κακο...(μάλλον συμβουλή δικηγόρου, που της τα έτρωγε...)
    Η κόρη αναγκάστηκε να φύγει απο το σπίτι, μαζι με την οικογένεια της για να μην ζεί σε αυτη τη κόλαση...και να ριξει μαύρη πέτρα πίσω της...
    Η μάνα ζήτησε απο τον γαμπρό ( άνδρα της κόρης) ενοίκιο για τα χρόνια που έμεναν μαζί της......
    Η μάνα αγόραζε τρόφιμα και τα έκρυβε, καθόταν πανω στην τσάντα της, νόμιζε οτι ολοι κατι θάλουν απο αυτήν....
    Τώρα...
    Η μάνα: τρεχει σε διάφορους δικηγόρους ή συμβολαιογράφους και αλλάζει διαθήκες (κανενας δεν ειναι αξιος εμπιστοσυνης)
    Μονο τον εγγονο της βλεπει, αλλα και αυτον μαλλον τον βαρεθηκε....και αρχιζει τωρα να προσκολατε στην εγγονη , ενω ουτε που ηθελε να την ξερει....
    Την κορη της οταν την αναφερει την χαρακτηρίζει κλέφτρα.....
    Χανει πραγμάτα (ευτελούς αξιας) και τα βάζει με την κόρη...που δεν εχει πατήσει σπιτι της εδω και 4 χρονια...ουτε κλειδι εχει...
    Δεν εχει φιλους, ειναι αντικοινωνική, εχει μανία καθαριότητας με το σώμα της (2 ωρες μπάνιο την ημέρα) για το σπιτι αδιαφορεί, εκτος απο την πολυθρόνα που καθεται....
    Δεν μαγειρευει, (ΠΟΤΕ) αλλα μαζευει μετα μανιας συνταγες....
    Ειναι τσιγκουνα, εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτο της, αλλα εχει τρομερες ανασφαλειες....
    Συνέχεια λεει ΑΝ ...αν δεν ειχα παντρευτει...αν δεν ειχα παιδι...αν ειχα αλλον πατερα....αν ειχα λεφτα...αν ...αν αν......ζει με το αν...
    Κοιταει τον εαυτό της στον καθρευτη και ρωταει αν χρειαζεται πλαστικη.....οποια απαντηση και αν δωσει καποιος ... εχασε.....γινετε εχθρός της....
    Μαζευει βαζα για να φτιαξει μαρμελαδες.... (ειναι τοσα πολλα που μαλλον το καρφουρ θα προμηθευσει...)... :) ΔΕΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ ΠΟΤΕ
    Ειναι τεμπέλα απίστευτη (πάντα ήτανε)....ζει με ονειρα, με γλυκά.....ενω εχει προβλημα υγειας.
    Εχει καταράχτη και δεν πάει να χειρουργηθεί, γιατι δεν εχει εμπιστοσύνη σε κανέναν γιατρό....
    Το σαλόνι της το εχει σκεπασμενο με σεντόνια....για να μη χαλασει (ΠΑΝΤΑ)
    Παιζει τζοκερ, πιστεύοντας οτι θα γινει πλούσια και τότε θα την παρακαλάνε.....
    Οταν ήταν νεα ηταν υστερική και νευρική...τώρα ειναι απαθής και διασκεδάζει να βλέπει τους άλλους να εκνευρίζονται.....με αυτα που τους λεει.....
    Π.Χ.
    Γιαγια σε παρακαλώ θα ήθελα....
    Απαντηση στον εγγονο της: κατι βρωμαει εδω μεσα, σαν λετσος εισαι, πηγαινε παιδακι μου να πλυθεις και μετα αμα εχω ορεξη τα λεμε....
    Ασπεργκερ; σχιζοφρενεια;συνδυασμός αλζχαιμερ με κάποια διαταραχή;........

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    Και κατι ακομα..
    Οταν μιλαει δεν κοιταει ποτε τον συνομιλητη της στα ματια......μιλαει μονο για τον εαυτο της...
    Οταν η κορη της ηταν μικρη την κακοποιουσε με το παραμικρο...(ξεσπαγε επανω της τα νευρα της)
    Η κορη με τον πατερα ειχανε παρα πολυ καλη σχεση.....Οταν αρρωστησε ο πατερας η μανα εξαφανιστηκε και αφησε την κορη να τον φροντιζει για 8 μηνες που ηταν στο νοσοκομειο....(σκοτωνουν τα αλογα οταν γερασουν)...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Edin καλως ηλθες.Μονος ενας ειδικος θα βοηθουσε ωστε να ξερετε απο τι πασχει η μητερα.Υποψιαζομαι οτι η γυναικα αυτη εζησε καταπιεσμενη ολα της τα χρονια ,σε ενα γαμο που δεν ηθελε .Αδυναμη να αντιδρασει ερριξε ολη την ευθυνη κ το μισος στα 2 ατομα που θεωρουσε υπαιτια για την αδεια της ζωη.Θελει να δει γιατρο?
    Κατι αλλο που θεωρω πολυ σημαντικο ειναι να μην αφηνει η κορη τα παιδια να ερχονται σε απαφη με την γιαγια τους οσο ειναι σε αυτη την κατασταση.Μονο προβληματα θα τους δημιουργησει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    Ευχαριστω για το ενδαφερον.
    Δεν θελει να δει γιατρο, πιστευει οτι δεν εχει τιποτα, αντιθετα πιστευει οτι ολοι οι αλλοι εχουν προβλημα.....Τα εγγονια ειναι 24 και 19, αρα ειναι επιλογη τους να την βλεπουν......(χαρτζιλικι το θαυματουργο!!!!!)
    Και ισως..... η μονη επαφη για να ξερει η κορη τη κατασταση της..... Αν τα πραγματα δυσκολεψουν (να βλαψει τον εαυτο της) τοτε ισως θα πρεπει να την δει, εστω με τη βια, καποιος γιατρος...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Δεν πιστευω οτι θα κανει κακο στον εαυτο της ,θα το ειχε ηδη κανει.Επισης κατηγορωντας κ ξεσπωντας σε ολους τους αλλους καταφερνει να διωχνει τις οποιες ενοχες απο τον εαυτο της για την ασχημη συμπεριφορα της.Σιγουρα ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχουν κ οι αλλοι ,δεν πρεπει να μεγαλωσε σε ιδανικο περιβαλλον.
    Τα εγγονια της ισως να μπορουσαν να την προτρεψουν να δει ειδικο.Επισης να δουν τα ιδια καποιο ειδικο για να ξερουν πως θα της φερονται κ να προλαβουν καποια επιδεινωση.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    Αν εχει Αλζχαιμερ...ειναι πολυ ευκολο να βαλει φωτια ή να ξεχασει την βρυση και να πλυμηρισει....
    Αλλα σε γιατρο δεν παει.....Ειναι καλυτερα απο ολους.........
    Ο εγγονος της προσπαθησε ....αλλα ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by edin
    Και κατι ακομα..
    Οταν μιλαει δεν κοιταει ποτε τον συνομιλητη της στα ματια......μιλαει μονο για τον εαυτο της...
    Οταν η κορη της ηταν μικρη την κακοποιουσε με το παραμικρο...(ξεσπαγε επανω της τα νευρα της)
    Η κορη με τον πατερα ειχανε παρα πολυ καλη σχεση.....Οταν αρρωστησε ο πατερας η μανα εξαφανιστηκε και αφησε την κορη να τον φροντιζει για 8 μηνες που ηταν στο νοσοκομειο....(σκοτωνουν τα αλογα οταν γερασουν)...
    Τι εννοείς \"κακοποιούσε\"? Λεκτικά ή ...και σωματικά?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Οπότε edin εσένα τι είναι αυτό που σε απασχολεί? Από τι ακριβώς πάσχει η μητέρα σου και πώς θα την πείσετε να δει κάποιον ειδικό? Ή να εκφράσεις την απογοήτευση και το θυμό που έχεις συσσωρεύσει όλα αυτά τα χρόνια από τη μεταξύ σας σχέση? Γιατί παρόλο που έχεις κόψει κατά το δυνατόν επαφές μάλλον υπάρχει πικρία και βέβαια εκνευρισμός κάθε φορά που γίνεται αισθητή η παρουσία της στη ζωή σου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    Και τα δυο.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by edin
    Και τα δυο.....
    Αυτό είναι απάντηση στην ερώτηση της μαρίνας ή στη δική μου? μπερδεύτηκα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    Την κακοποιουσε λεκτικα και σωματικα.....
    Αλλα και στην αλλη ερωτηση....η απαντηση ειναι και τα δυο....
    Μιλαω στο 3ο προσωπο γιατι ειναι πιο ευκολο...
    Πρωτα με ενδιαφερει να παει σε ενα γιατρο αλλα φυσικα και με ενδιαφερει απο τι πασχει.
    Οσον αφορα το αν με εχει πληγωσει το ολο θεμα .... φυσικο δεν ειναι? Περισσοτερο απο περιεργεια πλεον, παρα για να κανω εγω ψυχαναλυση..... για κατι που δεν φταιω.
    ΑΡΚΕΤΑ....την πληρωσα...τωρα κοιταω την οικογενεια μου (τον ανδρα μου και τα παιδια μου) και φυσικα τον εαυτο μου. Γιατι αν εγω δεν ειμαι καλα, δεν μπορω να προσφερω αγαπη σε κανεναν....
    Σας ευχαριστω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    edin

    καλως ήρθες:)

    θα θελα να πω και γω μερικα πραγματα που προσεξα στα οσα εγραψες...

    Λες \"τώρα κοιτταω τον εαυτο μου και την οικογενεια μου\". Ομως ειναι ξεκαθαρο οτι νοιαζεσαι και τη μαμα σου, πολυ.

    Μιλας στο 3ο προσωπο γιατι σου ειναι πιο ευκολο: πώς ετσι?

    Φυσικο και ειναι να εχεις πληγωθει καταφορα απο ολα αυτο το θεμα...Τουλαχιστον στα δικα μου ματια. Αλλωστε προκειται για τη μαμα σου.

    Αναφερεις πώς επασχες απο καταθλιψη. Καταλαβα καλα?Αν ναι τί εκανες γι αυτο?εισαι καλα τώρα?

    Τελος ηθελα να σου πω πως πολλοι ανθρωποι μπορει να παθουν κατι, και να κανουν ψυχαναλυση για πραγματα που δεν επελεξαν να τους συμβουν. Αλλα τους συνεβησαν. Και ενα απο αυτα ειναι τοσο η ψυχικη οσο και η λεκτικη κακοποιηση. Ειδικα σε παιδικη ηλικια.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    Οταν η μητερα μου, ...για τριτη φορα με εδιωξε απο το σπιτι ....και προσπαθησε να με αποκληρωσει...τοτε περασα καταθλιψη....
    ΓΙΑΤΙ? αναρωτιομουνα γιατι? τι εκανα, που εφταιξα?
    Επι εναμιση χρονο, ο γιατρος μου εδωσε εφεξορ και εγινα καλα. Μονη μου το καταλαβα και με την συμφωνη γνωμη του γιατρου μου σιγα σιγα εκοψα το φαμακο. Εχουν περασει σχεδον 4 χρονια απο τοτε και ειμαι παρα πολυ καλα.
    Εκτος απο τα φαρμακα, αυτο που με βοηθησε να δω τα πραγματα σωστα, ηταν η αυτοκριτικη που εκανα και η καλοσυνη και η υπομονη του ανδρα μου.
    Οταν καταλαβα οτι η ζωη ειναι μικρη αλλα ωραια, αποφασισα οτι την θεραπεια δεν την χρειαζομουνα πλεον (παντα με την παρακολουθηση του γιατρου μου).
    Και κατι αλλο ισως σημαντικο...οταν επαθα καταθλιψη, εγω ζητησα απο τον ανδρα μου να με παει σε εναν γιατρο.....Μια ζωη γελαγα....αγαπαω τους ανθρωπους με χιουμορ...και ομως ειχα φτασει στο σημειο να κλαιω και να μην μπορω να σταματησω..
    Η ζωη ειναι πολυ ωραια.....
    Γιατι μιλαω στο τριτο προσωπο? δεν ξερω, ισως γιατι ηταν ενας εφιαλτης που δεν με ακουμπαει πλεον...ειναι σαν να εχει συμβει σε καποιον αλλον.....Η μανα αυτη ειναι οπως ειναι, η φυση ξεχασε ισως να την προικησει με το μητρικο ενστικτο...τι αλλο να πω..εκεινη ειναι πραγματικα δυστυχισμενη οχι εγω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Σε μερικά από αυτά που ανέφερες η μητέρα σου μου θυμίζει τη δική μου δυστυχώς. Συμφωνώ με την τελευταία σου πρόταση. Δεν πρέπει να αφήνουμε μία διαταραγμένη προσωπικότητα έστω και αν είναι η μητέρα μας να μας χαλάει τη ζωή. Η συμβουλή μου είναι να μείνεις μακρυά της. Επίσης να θωρακίσεις τα παιδιά σου γιατί με πρόσχημα το χαρτζηλίκι που ανέφερες μπορεί να τους ρίχνει δηλητήριο για σένα. Εστω και αν είναι ενήλικα, δεν παύουν να είναι νεαρά άτομα χωρίς μεγάλη εμπειρία και λόγω του συναισθηματισμού απέναντι στη γιαγια, μπορεί να μπερδευτούν και υποσυνείδητα να αποκτήσουν μία εικόνα για σένα που δεν θα σου αξίζει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    Ο χρόνος ειναι πάντα υπερ του δικαίου....
    Τα παιδιά εχουν σχηματισει γνωμη, χωρις να μιλαω εγω εναντιον της. Κανένα παιδί δεν αντεχει να ακουει την γιαγια να μιλαει για την μάνα ασκημα...και να την αποκαλεί κλέφτρα...
    Οσο για το δικό σου πρόβλημα...τι κάνεις; πως την αντιμετωπιζεις;
    Καλο κουραγιο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •