Έγινε το εξείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42

    Έγινε το εξείς

    Έβαλα μία κάρτα να πάρω δύο ρούχα απο το ιντερνετ όμως δεν ρώτησα τους γονείς μου.Έτσι πείραν τηλέφονο τον πατέρα μου και τον ρώτησαν αν είναι αυτός μου χρησιμοποιεί τιν τραπεζική κάρτα.Τους ειπε οτι δεν ξέρει κάτι και πείρε τηλέφωνο εμένα να με ρωτήσει.Του ειπα οτι δεν είμουν εγώ.Και αυτη είπαν θα το ερευνήσουν το ποιος ήταν.Φυσικά οταν γύρισε απο τιν δουλιά του το είπα οτι εγώ ψώνισα δύο ρούχα με τιν κάρτα του.Τώρα τι θα κάνουν η άλλη; φοβάμαι μιν με πάνε μέσα ή γίνει τιποτα με κανα Δικαστήριο γιατί είμαι ενήλικας. ...

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Ναι βλακεία μεγάλη έκανα που δεν ρώτησα..
    Αλλά απο εδω και περα τι θα γίνει; ...έχω αγχωθεί φακκ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Pikook View Post
    Έβαλα μία κάρτα να πάρω δύο ρούχα απο το ιντερνετ όμως δεν ρώτησα τους γονείς μου.Έτσι πείραν τηλέφονο τον πατέρα μου και τον ρώτησαν αν είναι αυτός μου χρησιμοποιεί τιν τραπεζική κάρτα.Τους ειπε οτι δεν ξέρει κάτι και πείρε τηλέφωνο εμένα να με ρωτήσει.Του ειπα οτι δεν είμουν εγώ.Και αυτη είπαν θα το ερευνήσουν το ποιος ήταν.Φυσικά οταν γύρισε απο τιν δουλιά του το είπα οτι εγώ ψώνισα δύο ρούχα με τιν κάρτα του.Τώρα τι θα κάνουν η άλλη; φοβάμαι μιν με πάνε μέσα ή γίνει τιποτα με κανα Δικαστήριο γιατί είμαι ενήλικας. ...
    Εισαι πολύ έξυπνος βλεπω, σε παίρνει τηλέφωνο να σε ρωτησει και αντι να του πεις ναι του λες όχι, δηλαδή να τον χαλασεις και εκεινον γιατι η καρτα ανηκει στη τραπεζα και μπορεί να του τη δεσμευσει. Και εισαι και ενηλικας κιολας.....
    Ας παρει τηλέφωνο ο πατερας σου την τραπεζα και να τους πει οτι ειχα ξεχασει πως εκανα αυτες τις αγορες και να προχωρησουν την συναλλαγη σταματώντας την έρευνα....

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πήραν τηλέφωνο τον πατέρα σου να ρωτήσουν αν αυτός παράγγειλε τα ρούχα. Έβαλες διαφορετικό όνομα; Δεν μου έχει τυχει ποτέ σε αγορές από ίντερνετ. Καταρχάς ποιος τον πήρε τηλέφωνο; Η τράπεζα; Το σάιτ; Δεν έχω καταλάβει. Και ο πατέρας σου τι σου είπε όταν του είπες ότι τα παράγγειλες εσύ; Το αν θα κινηθούν διαδικασίες εξαρτάται από τον πατέρα σου κατά βάση.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εισαι πολύ έξυπνος βλεπω, σε παίρνει τηλέφωνο να σε ρωτησει και αντι να του πεις ναι του λες όχι, δηλαδή να τον χαλασεις και εκεινον γιατι η καρτα ανηκει στη τραπεζα και μπορεί να του τη δεσμευσει. Και εισαι και ενηλικας κιολας.....
    Ας παρει τηλέφωνο ο πατερας σου την τραπεζα και να τους πει οτι ειχα ξεχασει πως εκανα αυτες τις αγορες και να προχωρησουν την συναλλαγη σταματώντας την έρευνα....
    Ναι βλακεία μου που δεν του το είπα οτι είμουν εγώ εκείνη τιν στιγμή .Ήθελα να πάρω κάτι και να του το πω μετά.. δεν έπρεπε ουτε να το σκεφτώ..
    Τιν ακύρωσαν τιν κάρτα και ειπαν θα το ερευνήσουν.Δεν ξέρω τι θα γίνει..αν μαθευτεί οτί εγώ αγόρασα με τιν κάρτα; Επειδή είμαι ενήλικας.

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πήραν τηλέφωνο τον πατέρα σου να ρωτήσουν αν αυτός παράγγειλε τα ρούχα. Έβαλες διαφορετικό όνομα; Δεν μου έχει τυχει ποτέ σε αγορές από ίντερνετ. Καταρχάς ποιος τον πήρε τηλέφωνο; Η τράπεζα; Το σάιτ; Δεν έχω καταλάβει. Και ο πατέρας σου τι σου είπε όταν του είπες ότι τα παράγγειλες εσύ; Το αν θα κινηθούν διαδικασίες εξαρτάται από τον πατέρα σου κατά βάση.
    Τον πείρε η τράπεζα και του είπε οτι κάποιος προσπάθησε να αγοράσει απο το ιντερνετ κάτι και τον ρώτησαν αν ειναι αυτός που αγοράζει.Άμεσος πείρε τηλέφωνο εμένα και με ρώτησε.Ετσι του είπα όχι ,γιατι σκεφτόμουνα να του το πώ οταν επιστρέψει απο τιν δουλειά.
    Και ετσι έκλεισαν τιν κάρτα - τιν έσβησαν για να μιν χρησιμοποιηθή άλλο.Και του είπαν θα το ερευνήσουν να δούν ποιος ήταν.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Ναι, εσύ λες το είπες στον πατέρα σου, ο πατέρας σου τι σου είπε; Το θέμα μπορεί να λυθεί αν ο πατέρας σου πάρει τηλέφωνο την τράπεζα. Αλλά από όσο ξέρω νομικές διαδικασίες για κλοπή μπορεί να κινήσει μόνο ο κάτοχος της κάρτας.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Τι να μου πεί ο πατέρας μου?Μου φώναξαν.αλλά δεν ξέρω αν έχει πάρει τηλέφωνο τιν τράπεζα να τους ενημερώσει.Αλλά αν τους πεί οτι ο γιός μου αγόραζε με τιν κάρτα; είμαι ανήλικος τι θα γίνει; ή να τους κάτι άλλο..

  9. #9
    Αυτό που έκανες ήταν εντελώς παιδιάστικο. Θα πρέπει να μάθεις να αναλαμβάνεις τις ευθύνες των πράξεών σου. Διαφορετικά, θα μπλέκεις περισσότερο τις καταστάσεις και οι άλλοι θα σε αντιμετωπίζουν ως ανεύθυνο και αναξιόπιστο για οτιδήποτε.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εισαι πολύ έξυπνος βλεπω, σε παίρνει τηλέφωνο να σε ρωτησει και αντι να του πεις ναι του λες όχι, δηλαδή να τον χαλασεις και εκεινον γιατι η καρτα ανηκει στη τραπεζα και μπορεί να του τη δεσμευσει. Και εισαι και ενηλικας κιολας.....
    Ας παρει τηλέφωνο ο πατερας σου την τραπεζα και να τους πει οτι ειχα ξεχασει πως εκανα αυτες τις αγορες και να προχωρησουν την συναλλαγη σταματώντας την έρευνα....
    Τι εννοείς να του τιν δεσμεύσει; Η καρτα και τα χρήματα είναι κομπλέ απλά πρέπει να βγάλουμε απο τιν αρχή αλλη κάρτα. Αυτο

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Αυτό που έκανες ήταν εντελώς παιδιάστικο. Θα πρέπει να μάθεις να αναλαμβάνεις τις ευθύνες των πράξεών σου. Διαφορετικά, θα μπλέκεις περισσότερο τις καταστάσεις και οι άλλοι θα σε αντιμετωπίζουν ως ανεύθυνο και αναξιόπιστο για οτιδήποτε.
    Δεν εχω ξανακανει ποτέ κάτι τέτοιο, να αγοράσω κριφά κατι.Και για ένα ευρώ τους Ρωτούσα, ή δούλευα και έβγαζα δικά μου λεφτά.Ναι αυτό που έχω κανει είναι ανευθυνότητα και λυπάμαι που εβαλα τους γονείς μου σε μπελάδες. Έπρεπε ούτε καν να το σκεφτώ.

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Απλά λυπάμαι τους γονείς μου γιατί κάνουν τα πάντα για εμένα και εγώ πείρα τιν κάρτα.......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Pikook View Post
    Τι εννοείς να του τιν δεσμεύσει; Η καρτα και τα χρήματα είναι κομπλέ απλά πρέπει να βγάλουμε απο τιν αρχή αλλη κάρτα. Αυτο
    Η καρτα ναι μεν είναι προσωποποιημένη αλλά δεν ανήκει τυπικά στον κάτοχο της αλλά στην ίδια την τράπεζα. Αυτό σημαίνει πως η τράπεζα έχει το δικαίωμα αν το επιθυμεί να αρνηθεί την επανέκδοση κάρτας για διάφορους λόγους, ένας από αυτούς είναι επειδή η κάρτα χρησιμοποιείται από έτερο άτομο όπως εσύ για παράδειγμα. Φυσικά και θα μαθουν από που προήλθε η αγορά από ποιο σημείο, αυτή είναι η δουλειά της. Οταν αγοράζει καποιος πράγματα απο το διαδίκτυο από σάιτ που δεν έχει συνηθίσει η τράπεζα να γίνεται από το κάτοχο της, τότε μπλοκαρει τη συναλλαγή καο την κάρτα μέχρι να αποδεχθεί ο κάτοχος την αγορά και το κάνει για να τον προστατεύσει

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    42
    Κατάλαβα ευχαριστώ.. έκανα ένα λάθος και έμαθα απο αυτό ενα καλό μάθημα.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Στο πρώτο ποστ λες ότι είσαι ενήλικος, σε άλλο ανηλικος. Πόσο ετών είσαι εντέλει;

    Δεν νομίζω να φτάσει η τραπεζα να κάνει κάτι, βλακείες. Αλλά από τη στιγμή που ο πατέρας σου έμαθε ότι είσαι εσύ, θα πρέπει να ενημερώσει ότι εντέλει γνωρίζει για την αγορά και έγινε ένα μπέρδεμα. Δεν χρειάζεται να δώσει και πολλές εξηγήσεις, ας πει ότι έκανε ο ίδιος την αγορά τελικά και δεν το θυμάται. Σιγά μην δώσει λογαριασμό στην τράπεζα. Αλλά αυτό προυποθέτει ο πατέρας σου να συμφωνήσει με αυτό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παιρνει κανεις τα εξεις φαρμακα?
    By GewrgiA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-09-2016, 23:48
  2. Τι έγινε με τώρα? ?,??
    By fleur* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 07-02-2016, 20:04
  3. Τι έγινε;
    By Θεολόγος in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 22-08-2012, 15:44
  4. ΜΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ????????????
    By olga_soul in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 15
    Last Post: 09-07-2006, 23:59
  5. Η Τιτι ΤΙ ΕΓΙΝΕ????
    By DOMENICA_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 16-03-2006, 12:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •