Η μητέρα μου έχει παρουσιάσει τα πρώτα σημάδια άνοιας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Η μητέρα μου έχει παρουσιάσει τα πρώτα σημάδια άνοιας.

    Γεια σας,

    Είμαι 36 άνεργος. Κάθομαι που κάθομαι όλη μέρα στο σπίτι και δεν έχω δική μου ζωή, έχω και την στεναχώρια για την μητέρα μου που έχει παρουσιάσει τα πρώτα σημάδια άνοιας.

    Ξεχνάει πολλά πράγματα και συνέχεια ρωτάει. Ρωτάει βασικά πράγματα. Εντάξει δεν είναι σε κατάσταση τελείως χάλια αλλά έχει δείξει τα πρώτα δείγματα. Επίσης κάνει σαν μικρό παιδί. Μυαλό μικρού παιδιού.

    Εγώ εν τω μεταξύ σκέφτομαι να φύγω στο εξωτερικό όπου ήμουν για έναν χρόνο και γύρισα αλλά και εδώ να μείνω δεν παύω από την μια να ανησυχώ για εκείνη από την άλλη να με απασχολεί τι θα γίνει αυτή η γυναίκα.

    Μια θεία μου μια πρότεινε άμα φύγω να πάρουμε γυναίκα να την κοιτάζει. Γιατί φύγω δεν φύγω θα έχω τις δουλειές μου πώς θα προσέχω συνέχεια γέρους ανθρώπους? Γιατί κι ο πατέρας βαδίζει στα 82 πλέον.

    Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο τι να κάνω?

    Ο γιατρός πρότεινε να γίνει παρακέντηση μυελού των οστών ώστε να σταλεί δείγμα παντού και να γίνει εξέταση αλλά η ίδια φοβάται να την κάνει.

    Νιώθω πως είμαι σε αδιέξοδο. Φοβάμαι μην είναι Αλτσχάιμερ.

  2. #2
    Tzimani σε καταλαβαινω απόλυτα. Η μητέρα μου έχει πάρκινσον και η μνήμη της ειναι χάλια. Δηλαδή και κινητικά προβλήματα απο πάνω. Εγω ειμαι στο εξωτερικο και με ζωνουν συνεχως οι τυψεις που δεν ειμαι κοντα να τους προσέχω. Ο πατερας μου ειναι καλα (ειναι νεώτεροι οι δικοί μου απο τους δικούς σου) αλλα παραπονιέται κι αυτος οτι τα εχει αναλάβει όλα συν ότι δεν ειναι και ο πιο στοργικός σύζυγός και η κατάσταση της μητέρας μου απαιτει ηρεμία. Την προσέχει μεν αλλα την αναστατώνει και συνέχεια. Οποτε καταλαβαίνω την αγωνία σου.

    Στην περιπτωσή σου πρεπει να πάρεις τα πράγματα με την σειρά. Η γυναικα που πρότεινε η θεία σου δεν ειναι κακή ιδέα. Εφόσον και ο πατέρας σου ειναι μεγάλος πια. Ταυτόχρονα πρεπει κι εσυ να δεις την ζωή σου. Δηλαδή να δεις αν θα πας εξω με τι προοπτικες ή αν μείνεις Ελλάδα τι δουλειά θα κάνεις κλπ. Μην αφήνεις την ζωή σου. Πρέπει να φροντίζεις τον εαυτό σου όσο φροντίζεις και τους δικούς σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Tzimani σε καταλαβαινω απόλυτα. Η μητέρα μου έχει πάρκινσον και η μνήμη της ειναι χάλια. Δηλαδή και κινητικά προβλήματα απο πάνω. Εγω ειμαι στο εξωτερικο και με ζωνουν συνεχως οι τυψεις που δεν ειμαι κοντα να τους προσέχω. Ο πατερας μου ειναι καλα (ειναι νεώτεροι οι δικοί μου απο τους δικούς σου) αλλα παραπονιέται κι αυτος οτι τα εχει αναλάβει όλα συν ότι δεν ειναι και ο πιο στοργικός σύζυγός και η κατάσταση της μητέρας μου απαιτει ηρεμία. Την προσέχει μεν αλλα την αναστατώνει και συνέχεια. Οποτε καταλαβαίνω την αγωνία σου.

    Στην περιπτωσή σου πρεπει να πάρεις τα πράγματα με την σειρά. Η γυναικα που πρότεινε η θεία σου δεν ειναι κακή ιδέα. Εφόσον και ο πατέρας σου ειναι μεγάλος πια. Ταυτόχρονα πρεπει κι εσυ να δεις την ζωή σου. Δηλαδή να δεις αν θα πας εξω με τι προοπτικες ή αν μείνεις Ελλάδα τι δουλειά θα κάνεις κλπ. Μην αφήνεις την ζωή σου. Πρέπει να φροντίζεις τον εαυτό σου όσο φροντίζεις και τους δικούς σου.
    Συμφωνώ σε ευχαριστώ για την απάντηση.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Πρέπει να βρεις να ψάξεις μια δουλειά να κοιτάξεις το μέλλον σου για να μπουν τα πράγματα σε σειρά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Πρέπει να βρεις να ψάξεις μια δουλειά να κοιτάξεις το μέλλον σου για να μπουν τα πράγματα σε σειρά!
    Πρέπει το ξέρω

Similar Threads

  1. η μητερα μου μου ειπε οτι εχει αποτυχει σαν μανα..
    By Lizakirg in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 16-10-2019, 22:56
  2. Νομιζω πως η μητερα μου εχει ΙΨΔ.....
    By b.m in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 08-03-2014, 16:04
  3. Η μητέρα μου έχει ψύχωση
    By Seas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-02-2014, 00:38
  4. ξερει κανεις πoια ειναι τα πρωτα σημαδια ψυχωσης?
    By souzero7 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 08-12-2011, 23:30
  5. πρωτα σημαδια...
    By astradenei in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 11-02-2008, 19:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •