Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    33

    Διακοπή Αντικαταθλιπτικών

    Αυτό το τοπικ, αφορά στη διακοπή αντικαταθλιπτικών. Για εμένα τα αντικαταθλιπτικά ξεκίνησαν το 2017 μετά από ένα θέμα υγείας και έναν χωρισμό. Σήμερα λοιπόν είμαι στη 1 εβδομάδα και 1 μέρα χωρίς cipralex. Υπάρχει καποιος άλλος που προσπαθεί και τα καταφέρνει ? Η ακόμα καλύτερα που τα νίκησε. ? Αυτό με ενδιαφέρει να το προσπαθησουμε και να το ξεπερασουμε. Εμένα οι παρενέργειες μέχρι στιγμής σωματικές αλλά έχουμε και το κλάμα που μπορεί να βγει εύκολα. Πάνω από όλα να εστιάσουμε στα θετικά ...να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας!!

    ΥΓ. Με ειδική παρακολούθηση τα διακόψαμε όχι απότομα... :Ρ

  2. #2
    blackcrow
    Guest
    Το ζήτημα είναι κατά πόσο κάποιος που θα διακόψει θα "ξαναπέσει" στην κατάθλιψη.

    Πήρα πρώτη φορά τον Μάρτιο του 2015 μετά από έντονο στρες που με έριξε σε ήπια κατάθλιψη. Ήμουν λειτουργικός αλλά ήθελα να έχω ενέργεια. Πήρα τα cymbalta. Με βοήθησαν πάρα πολύ. Μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα είδα αλλαγή στη διάθεση.
    Τα σταμάτησα τον Δεκέμβριο του 2015. Μετά από εννέα μήνες αν και κανονικά έπρεπε στους έξι αλλά δεν ένιωθα δυνατός. Ίσως να ήταν και η ανασφάλεια.

    Όμως μετά από τρεις μήνες, τον Μάρτη του 2016, αντιμετώπισα ένα πρόβλημα υγείας που σχεδόν με καθήλωσε μέσα στο σπίτι. Πόνος μεγάλος, δύο επεμβάσεις, νοσηλεία στο νοσοκομείο. Παρόλες τις δυσκολίες, έως και τον Ιούνιο του 2016 η διάθεση μου ήταν καλή. Μετά όμως απ' την πρώτη επέμβαση κλάταρα ψυχολογικά. Παρόλα αυτά έκανα το λάθος και δεν πήρα αγωγή και πάλι. Χειροτέρευα. Κι έτσι τον Δεκέμβρη του 2016 μπήκα και πάλι στο Cumbalta. Και πάλι δούλεψε σύντομα και πολύ καλά. Αλλά τη δεύτερη φορά δεν αποφάσιζα να το διακόψω. Το πήρα για σχεδόν δύο χρόνια. Το έκοψα πάρα πολύ σταδιακά. Μειώνοντας τη δόση κατά 10% κάθε εβδομάδα.

    Παρενέργειες. Είχα έντονο τρίξιμο δοντιών στον ύπνο. Ο οδοντίατρος μου είχε πάθει πλάκα. Τα δόντια μου φαγώθηκαν. Μίκρυναν σε μέγεθος. Με τη διακοπή το τρίξιμο εξαφανίστηκε. Κάτι άλλο. Παρατήρησα ότι το cymbalta κάποιες φορές με ανέβαζε πάρα πολύ. Είχα διαβάσει ότι μπορεί να προκαλέσει μανία ακόμη και σε ασθενείς με χωρίς καμιά προδιάθεση και αγχώθηκα πολύ. Μέσα στην προσπάθεια διακοπής εμφάνισα έντονη νευρικότητα.

    Καταλήγοντας: Αν πάρω πάλι (πράγμα που το σκέφτομαι αυτή την περίοδο) θα ψαχτώ για κάτι άλλο. Για κάποιο πιο "ασφαλές" μιας και για το εν λόγω υπάρχουν φόρα στο διαδίκτυο με πολλά παράπονα όσον αφορά τις παρενέργειες μετά την διακοπή. Αναγνωρίζω βέβαια ότι ο κάθε άνθρωπος, ο κάθε οργανισμός, είναι διαφορετικός στο χιλιοστόγραμμο και αντιδρά διαφορετικά σε κάθε ουσία.

    Ελπίζω να μη χρειαστεί να πάρω ξανά αν και δεν βλέπω να τη γλιτώνω. Είμαι 45 σχεδόν και σκέφτομαι ότι αν έβρισκα κάτι χωρίς πολλές παρενέργειες θα το έπαιρνα συνέχεια. Κάτι σαν το χάπι της χοληστερίνης ή της πίεσης ένα πράμα.

    Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να μην χρειαστεί ποτέ να πάρεις ξανά
    Last edited by blackcrow; 22-06-2020 at 00:07.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Δεν ισχύει για ολα τα αντικαταθλιπτικά
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Πρώτα απ' όλα τα αντικαταθλιπτικά ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΕΘΙΣΜΟ! Δεν είναι xanax ή οτιδήποτε σχετικό.
    Από εκεί και πέρα το ζήτημα είναι κατά πόσο κάποιος θα "ξαναπέσει" στην κατάθλιψη.

    Πήρα πρώτη φορά τον Μάρτιο του 2015 μετά από έντονο στρες που με έριξε σε ήπια κατάθλιψη. Ήμουν λειτουργικός αλλά ήθελα να έχω ενέργεια. Πήρα τα cymbalta. Με βοήθησαν πάρα πολύ. Μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα είδα αλλαγή στη διάθεση.
    Τα σταμάτησα τον Δεκέμβριο του 2015. Μετά από εννέα μήνες αν και κανονικά έπρεπε στους έξι αλλά δεν ένιωθα δυνατός. Ίσως να ήταν και η ανασφάλεια.

    Όμως μετά από τρεις μήνες, τον Μάρτη του 2016, αντιμετώπισα ένα πρόβλημα υγείας που σχεδόν με καθήλωσε μέσα στο σπίτι. Πόνος μεγάλος, δύο επεμβάσεις, νοσηλεία στο νοσοκομείο. Παρόλες τις δυσκολίες, έως και τον Ιούνιο του 2016 η διάθεση μου ήταν καλή. Μετά όμως απ' την πρώτη επέμβαση κλάταρα ψυχολογικά. Παρόλα αυτά έκανα το λάθος και δεν πήρα αγωγή και πάλι. Χειροτέρευα. Κι έτσι τον Δεκέμβρη του 2016 μπήκα και πάλι στο Cumbalta. Και πάλι δούλεψε σύντομα και πολύ καλά. Αλλά τη δεύτερη φορά δεν αποφάσιζα να το διακόψω. Το πήρα για σχεδόν δύο χρόνια. Το έκοψα πάρα πολύ σταδιακά. Μειώνοντας τη δόση κατά 10% κάθε εβδομάδα.

    Παρενέργειες. Είχα έντονο τρίξιμο δοντιών στον ύπνο. Ο οδοντίατρος μου είχε πάθει πλάκα. Τα δόντια μου φαγώθηκαν. Μίκρυναν σε μέγεθος. Με τη διακοπή το τρίξιμο εξαφανίστηκε. Κάτι άλλο. Παρατήρησα ότι το cymbalta κάποιες φορές με ανέβαζε πάρα πολύ. Είχα διαβάσει ότι μπορεί να προκαλέσει μανία ακόμη και σε ασθενείς με χωρίς καμιά προδιάθεση και αγχώθηκα πολύ. Μέσα στην προσπάθεια διακοπής εμφάνισα έντονη νευρικότητα.

    Καταλήγοντας: Αν πάρω πάλι (πράγμα που το σκέφτομαι αυτή την περίοδο) θα ψαχτώ για κάτι άλλο. Για κάποιο πιο "ασφαλές" μιας και για το εν λόγω υπάρχουν φόρα στο διαδίκτυο με πολλά παράπονα όσον αφορά τις παρενέργειες μετά την διακοπή. Αναγνωρίζω βέβαια ότι ο κάθε άνθρωπος, ο κάθε οργανισμός, είναι διαφορετικός στο χιλιοστόγραμμο και αντιδρά διαφορετικά σε κάθε ουσία.

    Ελπίζω να μη χρειαστεί να πάρω ξανά αν και δεν βλέπω να τη γλιτώνω. Είμαι 45 σχεδόν και σκέφτομαι ότι αν έβρισκα κάτι χωρίς πολλές παρενέργειες θα το έπαιρνα συνέχεια. Κάτι σαν το χάπι της χοληστερίνης ή της πίεσης ένα πράμα.

    Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να μην χρειαστεί ποτέ να πάρεις ξανά
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    105
    Κι εγώ θέλω να διακόψω το λαντοζ μιας κ πλέον μετά από 9 μήνες δε νομίζω ότι κάνει κ τίποτα..Οπότε μου είπε για δύο βδμ μισό χάπι κ μετά τέλος.Σκεφτηκα ότι αν είναι να ειμαι χάλια..ας είμαι χωρίς χάπια.Για αλλαγή αγωγής δε το συζητώ..είχα μεγάλες προσδοκίες από αυτό το χάπι κ απογοητεύτηκα.

  5. #5
    blackcrow
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Δεν ισχύει για ολα τα αντικαταθλιπτικά
    Δεν το ήξερα αυτό. Κακώς το έγραψα έτσι απόλυτα. Θα το διορθώσω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    105
    Να ανανεώσω το θέμα λέγοντας ότι είμαι στη 10η μέρα με μισό λαντοζ και έχω λίγο πονοκέφαλο κ λίγη ζαλαδα.Επισης θέλω να πω ότι εδώ κ δύο βδμ περίπου έχω μια έντονη αποστροφή προς οτιδήποτε γλυκό (ενώ πήρα περίπου 8κιλα μέσα σε 8 μήνες από την αύξηση επιθυμίας για γλυκά κ υδατάνθρακες).

Similar Threads

  1. Διακοπή αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:37
  2. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:33
  3. Διακοπη αντικαταθλιπτικων
    By Stasy89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2018, 03:29
  4. Replies: 3
    Last Post: 05-06-2015, 18:39
  5. Διακοπή αντικαταθλιπτικών χαπιών
    By podikoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2012, 01:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •