Φιλιά ανάμεσα σε γυναίκα κ άντρα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 62
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Ό,τι δεν συμβαίνει σε εμάς δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει. Είναι κρίμα να ακυρώνουμε τόσο όμορφες σχέσεις. Και η φιλία είναι από τις ομορφότερες.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Μακαρι να έχεις δίκιο.απο τη δικη μου εμπειρια πάντως απογοητεύτηκα πλήρως
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Ό,τι δεν συμβαίνει σε εμάς δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει. Είναι κρίμα να ακυρώνουμε τόσο όμορφες σχέσεις. Και η φιλία είναι από τις ομορφότερες.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω μια φιλη στην Κυπρο αλλα δεν την εχω δει ποτε. Ειχα και κατι αλλες φιλες εξ αποστασεως αλλα σταματησαν να μου μιλανε. Γενικα προτιμω να εχω γυναικες φιλες.

    Ερωτευτηκα μια κοπελα (απο κοντα). Για εκεινη πιστεψα οτι θα ημουν ευτυχισμενος μονο να κανουμε παρεα και να ψωνιζουμε τροφιμα. Για μια στιγμη μου φανηκε οτι θα ηταν κι εκεινη, αλλα απογοητευτηκε τοσο πολυ την πρωτη φορα που βγηκαμε. Καμια φορα τη βλεπω στον υπνο μου. Καταφερε να φτασει στη θαλασσα και να γινει ευτυχισμενη. Θα ζηλευα αν την εβλεπα να αγαπαει αλλον αντρα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Καλύτερα να μη μπερδεύεις τη φιλια με τα ερωτικα σου..Πρεπει να τα ξεχωρισεις καπως γιατι θα σου ειναι ψυχοφθορο
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εχω μια φιλη στην Κυπρο αλλα δεν την εχω δει ποτε. Ειχα και κατι αλλες φιλες εξ αποστασεως αλλα σταματησαν να μου μιλανε. Γενικα προτιμω να εχω γυναικες φιλες.

    Ερωτευτηκα μια κοπελα (απο κοντα). Για εκεινη πιστεψα οτι θα ημουν ευτυχισμενος μονο να κανουμε παρεα και να ψωνιζουμε τροφιμα. Για μια στιγμη μου φανηκε οτι θα ηταν κι εκεινη, αλλα απογοητευτηκε τοσο πολυ την πρωτη φορα που βγηκαμε. Καμια φορα τη βλεπω στον υπνο μου. Καταφερε να φτασει στη θαλασσα και να γινει ευτυχισμενη. Θα ζηλευα αν την εβλεπα να αγαπαει αλλον αντρα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Καλύτερα να μη μπερδεύεις τη φιλια με τα ερωτικα σου..Πρεπει να τα ξεχωρισεις καπως γιατι θα σου ειναι ψυχοφθορο
    Εεεε... Ηταν ειδικη περιπτωση.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω δε θυμάμαι ποτε να έχω δει ερωτικα φιλο μου..το αντιθετο συνέβαινε συνέχεια
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εεεε... Ηταν ειδικη περιπτωση.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Πάντα είχα φίλες γυναίκες. Όχι πως δεν έχει συμβεί να αρχίσει μια φιλία και μετά να πάει στο ερωτικό είτε από δική μου μεριά, είτε από δική της. Δεν είναι αφύσικο να υπάρξει ερωτική έλξη μεταξύ δύο φίλων. Αφύσικο είναι να πιστεύει κάποιος πως ο φίλος του παύει να είναι άντρας όσο κανουν παρέα και η φίλη του παύει να είναι γυναίκα αντίστοιχα.
    Παίζουν και ρόλο τα στερεότυπα άντρα γυναίκας επίσης, δλδ τι περιμένει το ένα φύλο από το άλλο. Όταν σε μεγαλώνουν με σκεπτικό πως οι γυναίκες είναι για μπιπ και κουτσομπολιά και πως οι άντρες είναι αντρακλες και ποτέ δεν κλαίνε, βάζει και αυτό τροχοπέδη στην ανάπτυξη μιας φιλίας.
    Δεν ξέρω, υποθέτω πως μέσα στη γενική συναισθηματική ανωριμότητα που κυριαρχεί στην κοινωνία, είναι δύσκολες οι φιλίες αντρών και γυναικών. Αλλά το έχω δει να πετυχαίνει, και σε φιλίες πολλών χρόνων.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω άντρες φίλους. Φίλους πραγματικούς που η φιλία έχει δοκιμαστεί σε βάθος χρόνων.


    Έχω όμως μία εντύπωση πως η θεματοθέτρια ανοίγει μία γενική συζήτηση όταν την καίει κάτι το συγκεκριμένο. Το να γράφεις συνοπτικά μία αράδα για κάτι που σε απασχολεί, δεν βοηθάει στο να πάρεις πιο συγκεκριμένες και εύστοχες απαντήσεις.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Ίσως και να μπορεί να υπάρξει αλλά ο σύντροφος/η σου πως θα το ανεχτεί? Θέλω να πω πως οκ έχεις μια κολλητή/ο αλλά όταν κάνεις σχέση πρέπει να υπάρχουν όρια δεν μπορεί να σε παίρνει τηλέφωνο για να σου πει ότι σήμερα πχ έβρεχε, να σε πάρει τηλέφωνο για κάτι σοβαρό οκ και δεν λέω να κόψουν επαφή αλλά βρε παιδιά όταν κάνεις σχέση κάποια πράγματα πάνε λιγο στην άκρη εκτός κ αν θες μια ζωή να είσαι με παρέες και να το διασκεδαζεις
    (αυτη η απάντηση πάει για όλους απλά είδα πως όλοι λίγο πολύ απαντήσατε το ίδιο)


    Όταν μιλάμε για τους φίλους μας που κάνουν σχέση και χάνονται, πέφτουν σχόλια τύπου "Πάει, τον έβαλε στα βρακιά της αυτή" " Την μάντρωσε ο άλλος μην και ξεκουνήσει στιγμή από πλάι του" "Ωραίος/α φίλος/η , με το που βρει μια γκόμενα/ένα γκόμενο εξαφανίζεται από προσώπου γης" "Δεν μπορεί να σηκώσει το τηλέφωνο/έρθει για ένα ποτό/ κάνει βήμα χωρίς έγκριση πια, τόσο μαλάκας/μαλάκω"

    Όταν μιλάμε για την σχέση μας "Αφού δεν θέλουν κάτι σοβαρό, τι θέλουν και σε παίρνουν τηλέφωνο" "Πάλι θα ξεπορτίσεις" "Τι λέτε με αυτήν/αυτόν όλη την ώρα" κτλ κτλ

    Εγώ πιστεύω ότι τα πράγματα είναι κάπου στη μέση, δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις μία σχέση αποκόβεσαι από όλη την υπόλοιπη ζωή σου. Κάπου πρέπει να βρεθεί μία ισορροπία ώστε να είστε χαρούμενοι και οι δύο μέσα στη σχέση. Η αλήθεια είναι ότι ανθρώπους που πιάνονται πολύ από πάνω μου και δεν έχουν δική τους ζωή οι ίδιοι τους κάνω πέρα γιατί δεν ταιριάζουμε, ενώ αν έχει κι ο άλλος φίλους κι ενδιαφέροντα καταλαβαίνει καλύτερα ότι έχεις κι εσύ άλλες ανάγκες πέρα από την κοινή σας ζωή. Δεν λέω ότι είσαι έτσι σώνει και καλά, ωστόσο αυτό που λες κάτι τέτοιο μου βγάζει. Δηλαδή επειδή έχεις σχέση δεν θα έχεις παρέες και δεν θα διασκεδάζεις; Θα ξεγράψεις όλους σου τους φίλους; Δεν θα μιλάς με τον κολλητό/κολλητή;

    Από την άλλη αν ο άλλος θέλει να κάνει τη ζωή του ακριβώς όπως και πριν και δεν βρίσκει χώρο/χρόνο για εσένα και δεν υπολογίζει καθόλου τις ανάγκες σου, αν μετά από ένα διάστημα εξακολουθείτε να μην τα βρίσκετε σε αυτό το κομμάτι, τότε πάει να πει ότι κάνεις υποχωρήσεις πέρα από αυτές που σε κάνουν ευτυχισμένη μέσα στη σχέση. Δεν έχετε βρει μια ισορροπία να σας κρατάει και τους δύο ευχαριστημένους. Άρα δεν ταιριάζετε κι άντε γειά!
    Last edited by Sonia; 23-06-2020 at 09:36.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όταν μιλάμε για τους φίλους μας που κάνουν σχέση και χάνονται, πέφτουν σχόλια τύπου "Πάει, τον έβαλε στα βρακιά της αυτή" " Την μάντρωσε ο άλλος μην και ξεκουνήσει στιγμή από πλάι του" "Ωραίος/α φίλος/η , με το που βρει μια γκόμενα/ένα γκόμενο εξαφανίζεται από προσώπου γης" "Δεν μπορεί να σηκώσει το τηλέφωνο/έρθει για ένα ποτό/ κάνει βήμα χωρίς έγκριση πια, τόσο μαλάκας/μαλάκω"

    Όταν μιλάμε για την σχέση μας "Αφού δεν θέλουν κάτι σοβαρό, τι θέλουν και σε παίρνουν τηλέφωνο" "Πάλι θα ξεπορτίσεις" "Τι λέτε με αυτήν/αυτόν όλη την ώρα" κτλ κτλ

    Εγώ πιστεύω ότι τα πράγματα είναι κάπου στη μέση, δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις μία σχέση αποκόβεσαι από όλη την υπόλοιπη ζωή σου. Κάπου πρέπει να βρεθεί μία ισορροπία ώστε να είστε χαρούμενοι και οι δύο μέσα στη σχέση. Η αλήθεια είναι ότι ανθρώπους που πιάνονται πολύ από πάνω μου και δεν έχουν δική τους ζωή οι ίδιοι τους κάνω πέρα γιατί δεν ταιριάζουμε, ενώ αν έχει κι ο άλλος φίλους κι ενδιαφέροντα καταλαβαίνει καλύτερα ότι έχεις κι εσύ άλλες ανάγκες πέρα από την κοινή σας ζωή. Δεν λέω ότι είσαι έτσι σώνει και καλά, ωστόσο αυτό που λες κάτι τέτοιο μου βγάζει. Δηλαδή επειδή έχεις σχέση δεν θα έχεις παρέες και δεν θα διασκεδάζεις; Θα ξεγράψεις όλους σου τους φίλους; Δεν θα μιλάς με τον κολλητό/κολλητή;

    Από την άλλη αν ο άλλος θέλει να κάνει τη ζωή του ακριβώς όπως και πριν και δεν βρίσκει χώρο/χρόνο για εσένα και δεν υπολογίζει καθόλου τις ανάγκες σου, αν μετά από ένα διάστημα εξακολουθείτε να μην τα βρίσκετε σε αυτό το κομμάτι, τότε πάει να πει ότι κάνεις υποχωρήσεις πέρα από αυτές που σε κάνουν ευτυχισμένη μέσα στη σχέση. Δεν έχετε βρει μια ισορροπία να σας κρατάει και τους δύο ευχαριστημένους. Άρα δεν ταιριάζετε κι άντε γειά!
    Γενική ήταν η ερώτηση μου
    Απλά εσύ μπορεί να μην βλέπεις τον φίλο σου ερωτικά αλλά ο άλλος να σε βλέπει η να φοβάται να το παραδεχτεί
    Επίσης εννοείται πως δεν χρειάζεται να ξεκοψεις και ωραίο είναι να βγαίνουν και οι 2 με τις παρέες τους αλλά θεωρώ πως κ εδώ υπάρχει ένα όριο η εδώ υπάρχει κ το τι θέλει ο σύντροφος σου
    Αν πχ εγώ είμαι του ξενύχτιου πρέπει να βρω έναν παρόμοιο σύντροφο δεν χρειάζεται να με ανέχεται και το αντίστροφο
    Η αν έχεις κολλητες και κοιμάσαι μαζί τους πχ πρέπει να το ξεκαθαρίσεις με τον άνθρωπο σου γιατί δεν είναι υποχρεωμένος να το ανεχτεί απλά πάμε για άλλα
    Απλά ήθελα να μάθω αν υπάρχει πραγματική φιλιά η κρύβονται πράγματα και που φοβόμαστε να παραδεχτούμε στον ίδιο μας τον ευατο

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ δεν έχω ούτε φίλη γυναίκα ούτε σχέση εάν και θα ήθελα, μέχρι και για γάμο που λέει ο λόγος, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι με τα ψυχολογικά που έχω δεν είμαι για γάμους και για τέτοια. Πιστεύω πρώτα πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου, να περάσεις τα ψυχολογικά σου προβλήματα και έπειτα να προχωρήσεις σε σχέση, σε γάμο, τα χρόνια τρέχουν σα νερό όμως αυτό είναι πρόβλημα!!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω καταλάβει, αν ο ένας βλέπει τον άλλο ερωτικά και φοβάται να το παραδεχτεί, δεν μιλάμε για πραγματική φιλία. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μια χαρά πραγματική φιλία άντρα-γυναίκας. Αν εσύ δεν το πιστεύεις,ΟΚ.

  13. #43
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ δεν έχω ούτε φίλη γυναίκα ούτε σχέση εάν και θα ήθελα, μέχρι και για γάμο που λέει ο λόγος, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι με τα ψυχολογικά που έχω δεν είμαι για γάμους και για τέτοια. Πιστεύω πρώτα πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου, να περάσεις τα ψυχολογικά σου προβλήματα και έπειτα να προχωρήσεις σε σχέση, σε γάμο, τα χρόνια τρέχουν σα νερό όμως αυτό είναι πρόβλημα!!!!
    Μην το αποκλείεις ...
    Ξερω περιπτώσεις που ενω ηταν χαλια ψυχολογικά μια νεα γνωριμία τους βοηθησε να εξελιχθουν σε κατι πολυ καλυτερο ..
    Αρκει βεβαια ο ανθρωπος αυτος να γνωριζει απο την αρχη την ολη κατασταση σου και που ξερεις μπορει ολο αυτο να βγει σε κατι πολυ ομορφο!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Για τις γυναίκες υπάρχει
    Για τους άνδρες δεν υπάρχει

    Απλά τα πράγματα

  15. #45
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Για τις γυναίκες υπάρχει
    Για τους άνδρες δεν υπάρχει

    Απλά τα πράγματα
    Αφού δεν υπάρχει για τους άντρες η γυναίκα τότε με ποιον είναι φίλη? ???

    Πολύ μπερδεμένα μας τα λες ...

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. MOY ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΛΛΗ ΓΥΝΑΙΚΑ
    By LIZAR in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 101
    Last Post: 08-09-2017, 02:28
  2. Η διαφορες αναμεσα σε εναν ανδρα και μια γυναικα
    By giorgos35 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 118
    Last Post: 04-06-2017, 13:26
  3. τι ελκύει μια γυναικα σε εναν αντρα?
    By kostas87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 176
    Last Post: 14-05-2012, 14:39
  4. Γυναίκα εναντίον Αντρα !!
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 108
    Last Post: 14-11-2007, 17:57
  5. Επιτέλους πιστεύω στη φιλία άντρα με γυναίκα
    By Tασος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 126
    Last Post: 09-02-2007, 14:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •