Υπαρχει τροπος για...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112

    Υπαρχει τροπος για...

    Υπαρχει κανενας τροπος κανενα λινκ η καμια μεθοδος για το πως να ξεπερασεις φοβιες που σου προκαλουν οι κακες αναμνησεις.Μιλαω για το οτι πες οτι γνωριζεις τι συμβαινει,τι ειναι αυτο που σου προκαλει την ενταση στο νευρικο συστημα,ενα ειδος αναμνησης που επανερχετε σε συγκεκριμενες περιπτωσεις και καταστασεις και το οποιο συνοδευεται η προκαλει και αγχος.Γνωριζεις ποια αναμνηση ειναι ποια χρονικη περιοδο δημιουργηθηκε και απο ποιες καταστασεις και προσωπα προηλθε.Ωραια τωρα αυτο το προσωπο ειναι παρελθον,η αναμνηση εκει και δεν υπαρχει τροπος να τον ξανασυναντησω για να το χρησιμοποιησω.Αρα ποια μεθοδο ακολουθω?Αυτη η συγκεκριμενη αναμνηση μου δημιουργει πολυ προβλημα και επισης μου τρωει πολυ ενεργεια ενω καταλαβαινω οτι ερχεται στο μυαλο μου και εχω αντιληφτει πανω κατω ποσο πισω με παει σε πια περιοδο της ζωης μου ,παρολα αυτα δεν μπορω να ελεγξω τη φοβια και το αγχος που δημιουργει απο το ξεκαρφωτο.

    ΥΓ.Εαν γνωριζετε καποιον γνωσιακο θεραπευτη (φτηνο (-40°) please pm!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    17
    \"...πες οτι γνωριζεις τι συμβαινει,τι ειναι αυτο που σου προκαλει την ενταση στο νευρικο συστημα...\"

    Kάποιες φορές απλά νομίζουμε αλλά ίσως και να μην είναι έτσι.
    Λέω ίσως γιατί δεν ξέρω τίποτα από εσένα και σε τι αναφέρεσαι και φυσικά δεν είμαι και κάποιος ειδικός. Απλά το αναφέρω γιατί σε εμένα απ\' όσο έχω καταλάβει κάτι τέτοιο γίνεται.

    Για το θέμα του ψυχοθεραπευτή θα πρέπει να πεις και που είσαι αλλιώς δεν έχει νόημα αυτό που ρωτάς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Ναι νομιζω οτι ειναι ενας φοβος που δημιουργηθηκε καποτε απο συναισθηματικες διαταραχες σε καποιες σχεσεις...καθε φορα που κανω συγκεκριμενες σκεψεις ξυπναει αυτο το συναισθημα μεσα μου απο μια μακρινη ισως υποσυνειδητη πηγη αλλα το θεμα ειναι οτι το διαισθανομαι και το καταλαβαινω διοτι αυτο το συναισθημα με παει πολυ πισω και ακολουθοντας το μου ξυπναει αναμνησεις.Καλα το παω?Μου εχει δημιουργησει πολλα προβληματα και νομιζω οτι εχω φτασει εκει απομονωνοντας το μετα απο πολες αλλες περιπλοκες που μου δημιουργουσε οταν χανομουνα και αφηνομουνα
    μπερδεμενος στο φοβο.ΤΟ θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω τροπο να το κανω delete αφου εναι εγκατεστημενο σαν ιος τιθεται σε λειτουργια και αποσυντονιζει το συστημα σε συγκεκριμενες σκεψεις-καταστασεις.Θα χρειαστω καποιο βιβλιο απεγκαταστασης φοβων οι γιατροι ειναι ακριβοι και μεχρι να μου βρουν το κυριως προβλημα μου βρισκουν χιλια δυο μες την σαλατα που εχω φτιαξει στο μυαλο μου και θελουν και αυτοι το ψωμακι τους και γινονται ολα πολυ μακροπροθεσμα και μου φαινεται θα βγαλω ασπρα μαλλια.Χαιρετισμους απο Αθηνα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Εστω οτι αναγνωριζεις τον φοβο και την πηγη του που σου δημιουργει το προβλημα.Ειναι καπου κλεισμενος στο υποσυνειδητο και επανερχεται σε συγκεκριμενες καταστασεις αλλα με συναισθηματικο ξυπνημα.Σου τιναζει τα πεταλα,δεν σε αφηνει και σου περνειτον ελεγχο του νευρικου συστηματος,σου ξυπναει το φπβο αλλα και ταυτοχρονα ισως τον μηχανισμο αμυνας που εχεις δημιουργησει κανοντας σε καμια φορα επιθετικο βλεποντας πλασματικους εχθρους.Ειναι εκει και σε καθε παρομοια κατασταση η ενδομυχη σκεψη βρισκει το χωρο και το χρονο εμφανιζεται ολογυμνος μπροστα σου και σε αποπροσανατολιζει ολοκληρο=Ακολουθοντας την μορφη του φτανεις να πλησιασεις κοντα στην πηγη οπου εχει στησει αντισχηνο και παιζει μπαρμπουτι.Τι κανεις εκει?Συζητας μαζι του και του λες ποια ειναι τα σχεδια του,τι θελει απο σενα,απο που ξεφυτρωσε και γιατι δεν παει απο κει που ηρθε?Παρολα αυτα δεν συμφωνειτε.Τον δολοφονεις επιτοπου με ενα μαχαιρι?Του χαμογελας και του λες αντε γεια εφυγα εσυ απο δω και γω απο κει? Τον παιρνεις απτο χερι και του δειχνεις εναν αλλο δρομο(σκεπτομορφη) υπαρβατικοτερη αυτου,που ομως εμπεριεχει και αυτον μεσα. Τι κανεις ΟΕΟ? Τα χαπια τι λειτουργια κανουν πως σου διωχνουν τους φοβους? ισως εαν βρουμε τι κανουν τα χαπια και τη λειτουργια τους μπορεσουμε να βρουμε και καμια λυση μονοι μας χωρις γιατρους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Θα τολμησω να κανω μια προταση.Συζητας μαζι του,μαθαινεις τι θελει κ γιατι δεν φευγει.Θα σου δειξει καποιο αλυτο προβλημα δικο σου που τον συντηρει.Αντιμετωπισε τους φοβους σου μονο ετσι θα καταφερεις να τους νικησεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    17
    Originally posted by mariafound82
    ....Συζητας μαζι του,μαθαινεις τι θελει κ γιατι δεν φευγει.Θα σου δειξει καποιο αλυτο προβλημα δικο σου που τον συντηρει...
    Nομίζω πως αυτό που λες είναι αλήθεια. Όμως ακόμα κι αν μάθεις ποιό είναι αυτό το άλυτο πρόβλημα έχεις να κάνεις κι άλλο δρόμο μέχρι να το λύσεις.
    Και πιστεύω πως αν λύσεις αυτό το πρόβλημα ο φόβος θα χάσει τον λόγο ύπαρξής του και θα εξαφανιστεί.

    Μάλλον για να το θέσω καλύτερα το πρόβλημα είναι συνδυασμός διάφορων μικρών και μεγάλων προβλημάτων

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Εχεις να κανεις πολυ δρομο μεχρι την λυση του η των προβληματων που θα εμφανιστουν κ δεν ειναι παντα ευκολος.Ομως το αποτελεσμα αξιζει τον κοπο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •