Πονάω αλλά φοβάμαι να ξαναπάω στο γιατρό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Πονάω αλλά φοβάμαι να ξαναπάω στο γιατρό...

    Πονάνε τα κόκαλα της λεκάνης όταν κάθομαι... Επίσης πονάνε οι φτερνες μου όταν περπατάω... Πήγα τη Δευτέρα σε Ορθοπεδικο και μου είπε ότι έχω τενοντίτιδα... Μου έδωσε μόνο ακτινογραφιες για τις πτερνες(για την λεκάνη καμία εξέταση ούτε καν είδε που πονάω) και αντιφλεγμονωδη με μυοχαλαρωτικά τα οποία δεν έκαναν τίποτα! Έχω αγχωθεί έχω πέσει σε τρελή κατάθλιψη και μαλωσα με τον άντρα μου σήμερα όπου μου ειπε να πάω σε ψυχίατρο και μετά μου είπε να πάω στο νοσοκομείο να με δούνε αφού δεν συμφωνώ με τη διάγνωση του γιατρού... Όμως φοβάμαι να πάω... Φοβάμαι ότι θα μου κάνουν εξετάσεις και μου βρουν κάτι κακό στα κοκκαλα... Φοβάμαι να πάω μόνη μου και ο άντρας μου δεν με πηγαίνει γιατί λέει το πρόβλημα είναι στο κεφάλι μου και δεν υπάρχουν χίλιες δύο άλλες εξηγήσεις που μπορεί να πονάω και πρέπει να έχω αυτό το κακό που σκέφτομαι... Είχε εκνευριστεί γιατί είχα πάθει τα ίδια με ένα εξόγκωμα που είχα στο στερνο... Αλλά εκείνο δεν πονούσε... Τι να κάνω.... Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

  2. #2
    Σήμερα έκανα ακτινογραφία στα πέλματα και είναι μια χαρά...Πως θα βρω το θάρρος να πάω να κάνω ακτινογραφία και στη λεκανη που με φοβίζει πιο πολύ ένας θεός ξέρει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Καντο.,,,,,,,,,

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    18
    Όταν έχεις καρκίνο στα οστά δεν έχεις αυτά τα συμπτώματα.
    Ξεκόλλα, όλα στο μυαλό είναι και περνάνε τα χρόνια και χάνεις ζωή χωρίς να ζεις από μια ιδέα στο μυαλό.
    Τα έχω περάσει και ξεκολλησα!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Μην αγχώνεσαι άδικα..... Δεν είναι τοσο απλοικα τα πράγματα στον καρκίνο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας... Η αλήθεια είναι ότι έιμαι ακόμα σε κατάσταση σοκ μετά τον θάνατο του μπαμπά μου, τον κορονοϊο και το άγχος για τις εξετάσεις στο στηθος που τελικά βγήκαν αρνητικές. Έχω αύριο ραντεβού με ψυχίατρο να δούμε τι θα μου πει... Καλημέρα σε όλους...

  7. #7
    picama ΔΕΝ έχεις τίποτα στο σώμα!
    Το έχω πάθει, πήγα σε όλες τις ειδικότητες των γιατρών, γιατί πέρασα ένα διάστημα 5-6 μηνών που ήμουν τρομερά φοβισμένη και πεπεισμένη πως έχω κάποια αρρώστια. Είναι ψυχολογικό.

  8. #8
    Μπορείς να πας να κάνεις την εξέταση και θα διαπιστώσεις πως είσαι εντάξει!
    Αυτό με τις αρρώστιες το περνάει αρκετός κόσμος. Να σταυρωνεσαι με ένα Άγιο Λαδάκι και με προσευχή, θα δεις θα το ξεπεράσεις!

  9. #9
    Καλησπέρα σε όλους!
    Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! Πήγα έκανα χθες την ακτινογραφία γιατί κοντευα να τρελαθώ από το άγχος μου και βγήκε πεντακάθαρη! Το πρόβλημα είναι ότι η ψυχίατρος ακύρωσε το ραντεβού λόγω ασθένειας και πρέπει να περιμένω μέχρι την Τρίτη για να μου δώσει θεραπεία! Προσπαθώ να μην σκέφτομαι και να εκλογικεψω κάτι αλλά συμπτώματα που έχω (κάτι εξογκώματα κάτι πόνους σε άλλα σημεία κάτι προληπτικές εξετάσεις που έχω να κάνω... ) γιατί θα καταντήσω να τρέχω όλη μέρα στους γιατρούς! Είμαι ήδη στο τσακ να αρχίσουν οι κρίσεις πανικού. Το επίπεδο άγχους μου υποσυνειδητα έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που μια απλή ταινία δράσης να δω αναστατωνομαι! Έχει κανείς καμιά συμβουλή διαχείρισης του άγχους μέχρι να περάσουν οι μέρες για να πάω στον ψυχίατρο;

  10. #10
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    picama ΔΕΝ έχεις τίποτα στο σώμα!
    Το έχω πάθει, πήγα σε όλες τις ειδικότητες των γιατρών, γιατί πέρασα ένα διάστημα 5-6 μηνών που ήμουν τρομερά φοβισμένη και πεπεισμένη πως έχω κάποια αρρώστια. Είναι ψυχολογικό.
    Είχες κι εσύ πόνους σε διάφορα σημεία του σώματος; ο φόβος σου ξεκίνησε μετά από κάποιο στρεσογονο γεγονός; Το ξεπεράσες μόνη σου ή με θεραπεία (φαρμακευτική ή ψυχοθεραπεία;) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

  11. #11
    Quote Originally Posted by picamama View Post
    Είχες κι εσύ πόνους σε διάφορα σημεία του σώματος; ο φόβος σου ξεκίνησε μετά από κάποιο στρεσογονο γεγονός; Το ξεπεράσες μόνη σου ή με θεραπεία (φαρμακευτική ή ψυχοθεραπεία;) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!
    Καλησπέρα!
    Ναιι ναι ειχα και εγώ πόνους, πρώτα είχα πονοκέφαλο για αρκετό καιρό, έκανα εξετάσεις, μαγνητική και παρακέντηση, μετά πέρασε ο πονοκέφαλος είχα πόνο στον λαιμό, έπιανα εξογκώματα στον λαιμό, επισκέφτηκα ωτορινολαρυγγολογο, μετά είχα πόνο στα οστά πήγα σε ορθοπεδικο πάλι δεν μου βρήκε τίποτα, πήγα σε γαστρεντερολογο για άλλο λόγο, πάλι τίποτα... Είχα πόνους και υποψίες έντονες πως κάτι έχω..ημουν σίγουρη..
    Το ξεπέρασα μόνη μου χωρίς φάρμακα αλλά με τη βοήθεια Του Θεού.. Να σταυρωνεσαι με Άγιο Λαδάκι πάρε τηλέφωνο σε κάποιο Μοναστήρι, ή στον Άγιο Εφραίμ στην Νέα Μάκρη (ψάξε στο ίντερνετ για τηλέφωνο) για να σου γράψουν παράκληση ή Στον Άγιο Ραφαήλ στο Άνω Σούλι, και να προσεύχεσαι!
    Ο Γιατρός των ψυχών και των σωμάτων είναι ο Θεός!

    Ναι ο φόβος μου ξεκίνησε όταν ξαφνικά άρχισα να έχω πονοκεφάλους επίμονους και όταν πήγα στις πρώτες βοήθειες και με φόβισε ο γιατρός, ενώ δεν είχα τίποτα. Τότε ξεκίνησε το στρεσσογονο γεγονός και μετά ακολούθησε η νοσοφοβια για αρκετό καιρό.. Όλα τώρα πέρασε!

    Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

  12. #12
    Δεν έκανα τίποτα! Μην με ευχαριστας, όφειλα να σου απαντήσω γιατί καταλαβαίνω τι περνάς και πως το περνάς..

  13. #13
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Δεν έκανα τίποτα! Μην με ευχαριστας, όφειλα να σου απαντήσω γιατί καταλαβαίνω τι περνάς και πως το περνάς..
    Να σε έχει ο Θεός καλά εύχομαι, σου είμαι ευγνώμων για τις απαντήσεις σου

  14. #14
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by picamama View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! Πήγα έκανα χθες την ακτινογραφία γιατί κοντευα να τρελαθώ από το άγχος μου και βγήκε πεντακάθαρη! Το πρόβλημα είναι ότι η ψυχίατρος ακύρωσε το ραντεβού λόγω ασθένειας και πρέπει να περιμένω μέχρι την Τρίτη για να μου δώσει θεραπεία! Προσπαθώ να μην σκέφτομαι και να εκλογικεψω κάτι αλλά συμπτώματα που έχω (κάτι εξογκώματα κάτι πόνους σε άλλα σημεία κάτι προληπτικές εξετάσεις που έχω να κάνω... ) γιατί θα καταντήσω να τρέχω όλη μέρα στους γιατρούς! Είμαι ήδη στο τσακ να αρχίσουν οι κρίσεις πανικού. Το επίπεδο άγχους μου υποσυνειδητα έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που μια απλή ταινία δράσης να δω αναστατωνομαι! Έχει κανείς καμιά συμβουλή διαχείρισης του άγχους μέχρι να περάσουν οι μέρες για να πάω στον ψυχίατρο;
    Σωστές αναπνοές, γυμναστική και σωστη διατροφή. Αυτά βοηθάνε πολύ.
    Όπως επίσης βόλτες, καμια ταινία, μουσική, βιβλίο, ότι σε χαλαρώνει πιο πολυ..

  15. #15
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Καλησπέρα!
    Ναιι ναι ειχα και εγώ πόνους, πρώτα είχα πονοκέφαλο για αρκετό καιρό, έκανα εξετάσεις, μαγνητική και παρακέντηση, μετά πέρασε ο πονοκέφαλος είχα πόνο στον λαιμό, έπιανα εξογκώματα στον λαιμό, επισκέφτηκα ωτορινολαρυγγολογο, μετά είχα πόνο στα οστά πήγα σε ορθοπεδικο πάλι δεν μου βρήκε τίποτα, πήγα σε γαστρεντερολογο για άλλο λόγο, πάλι τίποτα... Είχα πόνους και υποψίες έντονες πως κάτι έχω..ημουν σίγουρη..
    Το ξεπέρασα μόνη μου χωρίς φάρμακα αλλά με τη βοήθεια Του Θεού.. Να σταυρωνεσαι με Άγιο Λαδάκι πάρε τηλέφωνο σε κάποιο Μοναστήρι, ή στον Άγιο Εφραίμ στην Νέα Μάκρη (ψάξε στο ίντερνετ για τηλέφωνο) για να σου γράψουν παράκληση ή Στον Άγιο Ραφαήλ στο Άνω Σούλι, και να προσεύχεσαι!
    Ο Γιατρός των ψυχών και των σωμάτων είναι ο Θεός!

    Ναι ο φόβος μου ξεκίνησε όταν ξαφνικά άρχισα να έχω πονοκεφάλους επίμονους και όταν πήγα στις πρώτες βοήθειες και με φόβισε ο γιατρός, ενώ δεν είχα τίποτα. Τότε ξεκίνησε το στρεσσογονο γεγονός και μετά ακολούθησε η νοσοφοβια για αρκετό καιρό.. Όλα τώρα πέρασε!

    Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
    Εφόσον ο γιατρός των σωμάτων και των ψυχών είναι ο Θεός γιατί έτρεχες σε ολους τους γιατρούς;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. η κοπελα μου αλλα λεει και αλλα κανει..και αλλα ενοει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-06-2013, 01:24
  2. πονάω φοβάμαι υποφέρω.....
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 23-07-2012, 05:38
  3. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 13-12-2011, 02:47
  4. Replies: 7
    Last Post: 27-05-2011, 22:49
  5. χωρισα αλλα οσο περναει ο καιρος ποναω περισσοτερο
    By arxigos? in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-2007, 21:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •