Παιδια help me plz
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164

    Παιδια help me plz

    Καλησπέρα παιδιά. Καταρχάς να πω πως είμαι 24χρ κ διαγνώστηκα με αγχωδεις διαταραχή πριν 1 μήνα περίπου. Είχα τάση για εμετό τις πρωινές ώρες, τώρα υποχώρησαν μεν δεν έχω εδώ κ μια βδομάδα αλλά μου έμεινε μια ταραχή ότι κάτι θα συμβεί. Το αγόρι μ να τονίσω έχει σπουδάσει ψυχολογία κ με βοήθησε να δω λίγο πιο θετικά τα πράγματα. Γενικά κάνω αρνητικές σκέψεις τώρα τελευταία, έχω πολύ συσωρευμενο άγχος μέσα μου ότι ο πατέρας μ θα πεθάνει. Είναι μεγάλος σε ηλικία έχει ζάχαρο, κάνει ινσουλινες, έχει αδυνατίσει σε φάση νευρικής ανορεξίας κ σκέφτομαι πολύ αρνητικά. Γενικά μικρή δεν πέρασα κ την καλύτερη παιδική ηλικία, γιατί από τα 11 που ο πατέρας μ σταμάτησε το μαγαζί διαγνώστηκε κ εκείνος με αγχωδεις διαταραχή κ κατάθλιψη. Η μάνα μ είναι όλα αυτά τα χρόνια μέσα στην γκρίνια κ την απελπισία, ο αδερφός μ είναι μικρός κ τα σπασμένα τα έβγαζε κ τα βγάζει όλα σε εμένα. Νομίζει πως η γη γυρίζει γύρω της, γενικά η κατάσταση της οικογένειας μ είναι μίζερη τα τελευταία 13 χρόνια. Δεν ξέρω παιδιά είμαι απελπισμένη. Δεν βγαίνω έξω, δηλαδή πάω σούπερ μάρκετ, κάνω δουλειές στο σπίτι (μένω με τον αρραβωνιαστικο μ), φοβάμαι ότι ανά πάσα στιγμή θα χτυπήσει το ρημάδι το τηλ κ θα μ πουν τα κακά μαντάτα. Θέλω μια καλή κουβέντα ρε παιδια να πάρω θάρρος.
    Last edited by Ariel96; 21-06-2020 at 23:11. Reason: Αγχος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Να ζεις την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία και να προγραμματίζεις σαν να είναι να ζήσεις για πάντα.

    Μην ανησυχείς προκαταβολικά, δεν πρόκειται να έρθει το τέλος του κόσμου.
    Είσαι πολύ τυχερή που ο αρραβωνιαστικός σου είναι ψυχολόγος και ζήτα τη βοήθειά του.

    Οπωσδήποτε το άσχημο ιστορικό σου κάνει τη κατάσταση ακόμα πιο μαύρη.

    Βγες λίγο έξω να ξεσκάσεις και μην ανησυχείς όλα στο τέλος θα γίνουν καλά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Να ζεις την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία και να προγραμματίζεις σαν να είναι να ζήσεις για πάντα.

    Μην ανησυχείς προκαταβολικά, δεν πρόκειται να έρθει το τέλος του κόσμου.
    Είσαι πολύ τυχερή που ο αρραβωνιαστικός σου είναι ψυχολόγος και ζήτα τη βοήθειά του.

    Οπωσδήποτε το άσχημο ιστορικό σου κάνει τη κατάσταση ακόμα πιο μαύρη.

    Βγες λίγο έξω να ξεσκάσεις και μην ανησυχείς όλα στο τέλος θα γίνουν καλά
    ευχαριστω για το θαρρος μου γεμιζεις ελπιδες κ αισιοδοξια. πραγματικα. ναι βγαινω εξω δειλα-δειλα, θα το παλεψω. το παρελθον μου με ισοπεδωσε η αληθεια ειναι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Κορίτσι μου όλες οι φοβίες προέρχονται από τη θέση που έχει εσύ μέσα σου σε σχέση με τους υπόλοιπους στην οικογένεια σου. Χωρίς να ξέρω η να έχω μελετήσει την οικογένειά σου ή απλές κουβέντες παλεψε το και όλα θα πάνε καλά δεν θα βοηθήσουν. Θα λύσουν επιφανειακά το πρόβλημα. Δες βαθειά μέσα σου τον αληθινό εαυτό σου και εδραιώσε τα θέλω σου. Βρες τι θέλεις εσύ αληθινά και από δέξου το μέσα σου. Έτσι θα σταματήσεις σιγά σιγά να νιώθεις ασταθής γιατί αυτό προκαλεί τις φοβίες και θα φύγει και το άγχος για τον πατέρα σου. Χωρίς να το ξέρεις με ασυνείδητο τρόπο έχεις της ευθύνη της οικογένειας σου γι αυτό έχεις και τόσο αχγος για τον μπαμπά σου. Τους κουβαλάς όλους. Να είσαι συνειδητή σε ότι κάνεις να αναγνωρίσεις κάθε σου συναίσθημα κάθε άρνηση κάθε σου θέλω η δεν θέλω. Να γκαλιασεις τον εαυτό σου. Έτσι θα φύγουν σιγά σιγά όλα τα συμπωματα. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αυτό έκανα εγώ και μου πέρασαν όλα. Και υπέφερα πολλά χρόνια από κρίσεις πανικού και φοβίες και άχνη που δεν ήταν δικά μου. Κάθε φορά που έχεις κάποιο συναίσθημα πρώτα αναγνωρίσε το και ύστερα δες γιατί το έχεις. Γιατί έχεις αχγος για τον πατέρα σου? Μήπως αισθάνεσαι ευθύνη μην πεθάνει μήπως αισθάνεσαι ευθύνη για το πως νιώθει? Μήπως δεν είσαι επικεντρωμενη στον εαυτό σου αλλά στους άλλους? Αυτά είναι η δική μου γνώμη και γνώση μετά από πολλά χρόνια παρατήρησης.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Κορίτσι να σου πω το εξής. Οσο ο λόγος του άλλου σε επηρεάζει τόσο θα χειροτερέυεις. Και θα χιεροτερευεις άσχημα. Γιατι θα πιστευεις πράγματα που δεν είναι δικά σου. Σχεδόν σαν mind control. Αυτή είναι μια μεγάλη αλήθεια. Eγώ όταν το κατάλαβα αυτό άρχισα να να ξεφευγω και από αυτό. Και στο λέω με παόλυτη ειλικρίνει ότι το κατάλαβα, δεν περιέχει κανένα ψέμα και καμία τπερβολή. Οταν συνειδητοποιείς τι σου συμβαίνει τότε το διορθώνεις κι αυτό στο λέω με όλη την ειλκρίνια μου και χωρίς καμία υπερβολή. Πρέπει να ακούς μόνο ότι λες εσύ μόνο το μέσα σου. Οσο αυτά που σου λένε οι άλλοι κάθονται μέσα σου και δεν μπορείς να τα βάλεις στην άκρη τόσο θα αχγώνεσαι και θα υποφέρεις. Γιατί με αυτό τον τρόπο οι άλλοι σε καθορίζουν. Αυτό είχα πάθει εγώ. Και όλες οι διαταραχές που είχα προερχόντουσαν από αυτό. Ακου αυτά που σου λεω και θα γίνεις γρήγορα καλά. Κι αν κάποιος σου έχει πει ότι δεν έχει το δικαίωμα ν απάρχεις και ο εαυτός ου το έχει δεχτεί και δεν υπάρχει το εγώ σου η λεγόμενη αποπροσοποιήση να ξέρεις ότι αυτό είναι ψέμα, είναι κάτι που είναι επιπλαστο. Εχοντας αυτή τη γνώση δεν του δίνεις σημασία και το ξεπερνάς. Σε κάθε κατασταση σε ότι κι αν αντιμετωπίζεις πάντα υπάρχει μια θέση μέσα σου η δική σου θέση. Αυτό πρέπει ν ακούς πάντα. Σου δίνω το λόγο μου ότι θα πετύχει. Φαντάσου ότι εμένα με πείσανε ότι δεν έχω το δικαίωμα να υπάρχω κι όμως το ξεπέρσασα. Και σου λέω την απόλυτη αλήθεια και με απόλυτη ειλικρίνια. Εσύ πρέπει να δυναμώσεις. Και ο μόνος τρόπος είναι να δίνεις σημασία και αξία στον ευατό σου με το τρόπο που σου είπα.
    Last edited by Aeon; 26-08-2020 at 13:38.

Similar Threads

  1. Παιδιά SOS
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 72
    Last Post: 03-04-2019, 00:01
  2. για σας παιδια
    By pavlosla in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-01-2018, 02:30
  3. Παιδιά SOS !!!!
    By christakis220 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 20-09-2015, 13:10
  4. ΠΑΙΔΙΑ HELP
    By athens1404 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 20-11-2010, 20:19
  5. παιδια help
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 08-04-2009, 14:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •