καταλαθος προσευχες στον Θεό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    καταλαθος προσευχες στον Θεό

    το ocd μου λεγε να προσευχηθω για καποιες σκεψεις που εγιναν, χωρις την θεληση μου, και ειχαν σχεση με το γνωστο θεμα περι τιμωρίας απο τον Θεό.



    αρχισα, οπως παντα, να προσευχομαι. επειδη, ομως, βιαζομουν και δεν ηθελα να κανω κάποιο λάθος, Αρχισα να ψιθυριζω την προσευχη εντονα. σε repeat.



    - Δεν θελω τιμωρία. Δεν θελω τιμωρία.Δεν θελω τιμωρία. Δεν θελω τιμωρία.



    Μετα απο 2 λεπτά, δεν ειχα ηρεμησει. Αισθανομουν, οτι κατι δεν εγινε σωστα. Αμέσως, άρχισα να ανησυχώ μήπως, εκανα καποιο λάθος στην προσευχη και παρελειψα το "δεν" με αποτελεσμα να μοιαζει σαν να ζηταω τιμωρια.



    Εχω κανει παρομοια λάθη αρκετες φορες αλλα τα θυμαμαι και τα διορθωνω. Μερικες φορες, ξερω οτι δεν εκανα λαθος αλλα ο φοβος με αναγκαζει να τα διορθωσω για να ειμαι σιγουρος. Τωρα, βιαζομουν και προσευχηθηκα πολυ γρηγορα με αποτελεσμα να μην θυμαμαι αν εκανα λαθος ή οχι, Το υποσυνειδητο μου επιμενει οτι 50% πιθανοτητες, να εκανα λαθος και να παρελειψα το "δεν"



    Προσπαθω να θυμηθω αλλα δεν θυμαμαι. Ανησυχω επειδη, προσευχομουν ψιθυριστα και εντονα. oi λεξεις που χρησιμοποιησα με φοβιζουν αν εκανα καποιο λαθος. ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εκανα. αλλα, για καποιο λογο, το ocd, μου λεει "μπορει να εκανες λαθος επειδη βιαστηκες και επειδη, ψιθυριζες την προσευχη εντονα, μπορει να μετρησε σαν κανονικη προσευχη, παρολο που δεν το ηθελες. εχεις κανει αρκετες φορες λαθος οποτε για να ανησυχεις τοσο πολυ, μαλλον εκανες λαθος αλλα δεν το θυμασαι. το θυμαται ομως το υποσυνειδητο σου"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    το ocd μου λεγε να προσευχηθω για καποιες σκεψεις που εγιναν, χωρις την θεληση μου, και ειχαν σχεση με το γνωστο θεμα περι τιμωρίας απο τον Θεό.



    αρχισα, οπως παντα, να προσευχομαι. επειδη, ομως, βιαζομουν και δεν ηθελα να κανω κάποιο λάθος, Αρχισα να ψιθυριζω την προσευχη εντονα. σε repeat.



    - Δεν θελω τιμωρία. Δεν θελω τιμωρία.Δεν θελω τιμωρία. Δεν θελω τιμωρία.



    Μετα απο 2 λεπτά, δεν ειχα ηρεμησει. Αισθανομουν, οτι κατι δεν εγινε σωστα. Αμέσως, άρχισα να ανησυχώ μήπως, εκανα καποιο λάθος στην προσευχη και παρελειψα το "δεν" με αποτελεσμα να μοιαζει σαν να ζηταω τιμωρια.



    Εχω κανει παρομοια λάθη αρκετες φορες αλλα τα θυμαμαι και τα διορθωνω. Μερικες φορες, ξερω οτι δεν εκανα λαθος αλλα ο φοβος με αναγκαζει να τα διορθωσω για να ειμαι σιγουρος. Τωρα, βιαζομουν και προσευχηθηκα πολυ γρηγορα με αποτελεσμα να μην θυμαμαι αν εκανα λαθος ή οχι, Το υποσυνειδητο μου επιμενει οτι 50% πιθανοτητες, να εκανα λαθος και να παρελειψα το "δεν"



    Προσπαθω να θυμηθω αλλα δεν θυμαμαι. Ανησυχω επειδη, προσευχομουν ψιθυριστα και εντονα. oi λεξεις που χρησιμοποιησα με φοβιζουν αν εκανα καποιο λαθος. ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εκανα. αλλα, για καποιο λογο, το ocd, μου λεει "μπορει να εκανες λαθος επειδη βιαστηκες και επειδη, ψιθυριζες την προσευχη εντονα, μπορει να μετρησε σαν κανονικη προσευχη, παρολο που δεν το ηθελες. εχεις κανει αρκετες φορες λαθος οποτε για να ανησυχεις τοσο πολυ, μαλλον εκανες λαθος αλλα δεν το θυμασαι. το θυμαται ομως το υποσυνειδητο σου"
    Υπάρχει μια πολύ απλή λύση: σταμάτα να προσεύχεσαι. Όπως και πεις την προσευχή, είτε παραλείψεις κάποιες λέξεις, είτε προσθέσεις περισσότερες, δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα επειδή δεν σε ακούσει κανείς. Όλα είναι στο μυαλό σου. Η προσευχή είναι ίσως η μόνη κοινωνικά αποδεκτή μορφή παράνοιας, να μιλάς σε κάποιον που δεν βλέπεις/ δεν υπάρχει. Απελευθέρωσε τον εαυτό σου από αυτή την άχρηστη συνήθεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Δηλαδη το διαλεγεισ τι θα σου στειλει δεν το διαλεγεισ αυτοσ στελνει εσυ δεχεσαι οτι στειλει καλοδεχουμενο η κακοδεχουμενο δεν εχει κτ αλλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    φιλε συνεχισε να προσευχεσαι.
    θα αρχισεις να εχεις προβλημα μονο εαν ο Θεος αρχισει να σου απανταει.
    η προσευχη ειναι ΔΥΝΑΜΗ
    για ολους τους ανθρωπους που πιστευουν στον Θεο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Sorry, σου γράφει ο άλλος ότι βασανίζεται από την Ιδέα της Τιμωρίας, κι εσύ του απαντάς προσευχήσου κι άλλο; Συμφωνώ με τον Nikola73, δεν υπάρχει κανένας εκεί οπότε ό,τι λάθος λέξη νομίζεις ότι λες ή ξεχνάς δεν έχει καμιά σημασία. Γάμα το θεό κι όσους στον φύτεψαν στο κεφάλι.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Sorry, σου γράφει ο άλλος ότι βασανίζεται από την Ιδέα της Τιμωρίας, κι εσύ του απαντάς προσευχήσου κι άλλο; Συμφωνώ με τον Nikola73, δεν υπάρχει κανένας εκεί οπότε ό,τι λάθος λέξη νομίζεις ότι λες ή ξεχνάς δεν έχει καμιά σημασία. Γάμα το θεό κι όσους στον φύτεψαν στο κεφάλι.
    Αυτό είναι προσβλητικό για εμάς που πιστεύουμε, κάνεις δεν έχει το δικαίωμα να μιλάει έτσι, για τον Θεό, απορώ πως ο διαχειριστής το δεχτείτε αυτό είναι δυνατόν!! Δεν πιστεύεις μην ασχολείσαι, μην βρίζεις, εγώ δεν μπορώ να σε βρίσω γιατί ο Θεός δεν θα το ήθελε πρόσεχε τα λόγια σου άλλη φορά, καλύτερα εμένα να βρίζεις έχεις το ελεύθερο! Εύχομαι να σε φωτίσει ο Θεός να δεις τα λάθη σου και να διορθωθεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Θα σου μιλήσω τρυφερά και συναισθηματικά όπως το κάνω πάντα. Χέστηκα αν σου θίγω τα ιερά σου. Ό,τι πρέπει να πεθάνει το σκοτώνουμε, δεν το χαιδεύουμε μαζί με τ'αυτιά των πλανεμένων. Αν θες να είσαι οσιομάρτυρας, καλά κάνεις. Και εγώ καλά κάνω να σου τη λέω. Τώρα, πάω να ανάψω λαμπάδα ίσα με το μπόι σου. χαχααααχα Θα διορθωθώ, θα γίνω χειρότερη.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    το ocd μου λεγε να προσευχηθω για καποιες σκεψεις που εγιναν, χωρις την θεληση μου, και ειχαν σχεση με το γνωστο θεμα περι τιμωρίας απο τον Θεό.



    αρχισα, οπως παντα, να προσευχομαι. επειδη, ομως, βιαζομουν και δεν ηθελα να κανω κάποιο λάθος, Αρχισα να ψιθυριζω την προσευχη εντονα. σε repeat.



    - Δεν θελω τιμωρία. Δεν θελω τιμωρία.Δεν θελω τιμωρία. Δεν θελω τιμωρία.



    Μετα απο 2 λεπτά, δεν ειχα ηρεμησει. Αισθανομουν, οτι κατι δεν εγινε σωστα. Αμέσως, άρχισα να ανησυχώ μήπως, εκανα καποιο λάθος στην προσευχη και παρελειψα το "δεν" με αποτελεσμα να μοιαζει σαν να ζηταω τιμωρια.



    Εχω κανει παρομοια λάθη αρκετες φορες αλλα τα θυμαμαι και τα διορθωνω. Μερικες φορες, ξερω οτι δεν εκανα λαθος αλλα ο φοβος με αναγκαζει να τα διορθωσω για να ειμαι σιγουρος. Τωρα, βιαζομουν και προσευχηθηκα πολυ γρηγορα με αποτελεσμα να μην θυμαμαι αν εκανα λαθος ή οχι, Το υποσυνειδητο μου επιμενει οτι 50% πιθανοτητες, να εκανα λαθος και να παρελειψα το "δεν"



    Προσπαθω να θυμηθω αλλα δεν θυμαμαι. Ανησυχω επειδη, προσευχομουν ψιθυριστα και εντονα. oi λεξεις που χρησιμοποιησα με φοβιζουν αν εκανα καποιο λαθος. ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εκανα. αλλα, για καποιο λογο, το ocd, μου λεει "μπορει να εκανες λαθος επειδη βιαστηκες και επειδη, ψιθυριζες την προσευχη εντονα, μπορει να μετρησε σαν κανονικη προσευχη, παρολο που δεν το ηθελες. εχεις κανει αρκετες φορες λαθος οποτε για να ανησυχεις τοσο πολυ, μαλλον εκανες λαθος αλλα δεν το θυμασαι. το θυμαται ομως το υποσυνειδητο σου"
    Μην βασανιζεσαι φίλε μου άδικα ο Θεός είναι παντογνώστης, πανταχού παρών, ξέρει πόσες είναι η τρίχες της κεφαλής μας και δεν θα ξέρει την καρδιά σου, τι πραγματικά ήθελες να πεις, και να έφαγες να μην είπες το δεν τι έγινε, δεν ξέρει ο δημιουργός σου ότι άλλο εννοούσες είναι δυνατόν!! Και ο θεός δεν είναι τιμωρός, απλός δίνει κάποιες δοκιμασίες στην ζωή μας που στο τέλος πάντα, μα πάντα βγαίνουν σε καλό! Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε έναν πνευματικό και να του τα πεις όλα αυτά, γενικός να εξομολογηθεις, δοκίμασε να κάνεις και αυτό. Και να πας και στο ψυχίατρο σου, ψυχολόγο εάν πηγαίνεις δεν ξέρω κι όλας εάν και που πηγαίνεις!! Αυτά από εμένα και να θυμάσαι ο Θεός είναι μόνο αγάπη και τίποτα άλλο τέλεια και παύλα, όλα αυτά είναι ψυχαναγκασμοί και εγώ το παθαίνω, μήπως δεν αυτό το άλλο, αλλά δεν βλέπουμε την αλήθεια, ότι ο Θεός, ο Χριστός το ίδιο είναι, είναι αγάπη και παρακαλώ και πάλι σε όσους δεν πιστεύουν, να μην βλασφημανε δεν έχουν αυτό το δικαίωμα!! Καληνύχτα από εμένα και καλό αγώνα φίλε μου να συνεχίσεις την προσευχή με ηρεμία!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Από μένα θα ακούσεις την εξής παράνοια,

    Να μιλάς στο υποσυνείδητό σου θετικά, χωρίς το ΔΕΝ, να του λες όχι "δεν θέλω τιμωρία" αλλά "Θέλω Να μην τιμωρηθώ"

Similar Threads

  1. Καταλάθος αντικαταθλιπτικό - cipralex
    By eleni96feel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-2020, 00:18
  2. καταλάθος πήρα xanax σε συνδυασμό με ρινικό spray με Αλκοολ.....
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-11-2019, 23:49
  3. Πιστεύετε στον Θεό;
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 20-10-2016, 18:11
  4. ΖΩΗ ΣΤΟΝ ΑΡΗ!!
    By Deleted-member-250416b in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2015, 00:48
  5. Πόνοι στον ώμο!!!!
    By DOMENICA_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 07-03-2006, 09:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •