Εξελιξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69

Thread: Εξελιξη

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234

    Εξελιξη

    Καλημέρα παιδιά.. καιρο εχουμε να τα πούμε!! Όλο αυτό το καιρο δουλεψα με τον εαυτο μου παρα πολυ!! Έχω καταφέρει πραγνατα αυτες τις μέρες που ουτε στα ονειρα μου δν πίστευα το προηγούμενο μήνα.. πηγαίνω σουπερ μαρκετ χωρις κρισεις πηγαίνω με τα μικρα μου βολτες ακομα κ στη θάλασσα σήμερα πήγα μονη μου για μια δουλειά στη τραπεζα..δν λεω με επιασε κριση οσο ημουν μεσα αλλα με τη σκέψη μου καταφερα να την ξεπερασω κ να κανω τη δουλεια μου..κοιμαμαι πια κανονικα κ τρωω οπως πριν..νιωθω οτι ολα αυτα περνανε σιγα σιγα..κ ολα αυτα με κάποιες επισκέψεις σε ψυχολογο κ με τη δική μου επιμονη κ πίστα!! Όλοι μπορείτε να τα καταφέρετε αρκει να το θέλετε πραγνατικα κ να το πιστεψε τε..δουλέψτε με τις σκέψεις σας κ κάντε τες θετικές...κάντε διαλογισμο καντε ομορφα όνειρα κ σιγα σιγα ολα αλλάζουν με τη δύναμη του μυαλού μας..αυτα απο μενα!! Να έχετε μια όμορφη μέρα κ οποιον μπορω να βοηθήσω θα χαρώ πολύ!! Σας φιλώ!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    9
    Μπραβο για την προοδο σου. Οι άνθρωποι που ξεπερνούν άγχη και κρίσεις πανικού, τουλάχιστον στον έντονο βαθμό που τα βιωνω εγώ, και τα ξεπερνούν μόνοι, εμένα μου φαίνονται εξωγήινοι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Lavender77 View Post
    Μπραβο για την προοδο σου. Οι άνθρωποι που ξεπερνούν άγχη και κρίσεις πανικού, τουλάχιστον στον έντονο βαθμό που τα βιωνω εγώ, και τα ξεπερνούν μόνοι, εμένα μου φαίνονται εξωγήινοι.
    Αφρουλα θες να μοιραστείς πως τα κατάφερες για να πάρουμε και μεις ιδέες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Αφρουλα θες να μοιραστείς πως τα κατάφερες για να πάρουμε και μεις ιδέες;
    Φυσικά!! Διαβασα πολύ..τόσο στο ίντερνετ οσο κ με βιβλια..αγόρασα ένα βιβλίο πως να νικήσεις τις κρισεις πανικου..ειδα πολλα βιντεο με ασκησεις..κνγενικα προσπάθησα να μάθω πολλά στο τι είναι αυτό που έχω κ το γιατί το επαθα παλι μετα απο 10 χρόνια απόλυτης ηρεμιας..αφου εκανα αυτα ξεκινησα σιγα σιγα να προσπαθώ καθε φορα που μου έρχεται κάτι αρνητικό στο μυαλο να το εκλογικευω εκεινη τη στιγμή.. για παράδειγμα ποναει η κοιλια μου η αρνητικη σκεψη ειναι εχω καρκινο αμεσως καθόμουν καπου ησυχα για 2 λεπτά κ ελεγα τι νιωθω πονο ποιανειναι η πιο λογική εξήγηση κατι εφαγα για παράδειγμα.. αυτό το έκανα σε καθε σκεψη καηε φορα..στην αρχη ηταν δυσκολο αλλα μερα με τη μερα γινόταν αυτόματο πια..μετα αρχισα να πηγαίνω στα μέρη που φοβόμουν με πολυ κοσμο..ξεκίνησα με το σουπερ μάρκετ στην αρχη ειχα κρισεις αλλα δν εφευγα έκανα βόλτες κ εκανα ανασες κ ολα όσα είχα μάθει.. σιγα σιγα σταμάτησαν στο σουπερ μαρκετ..μετά σε αλλα μερη καθε μερα κ ενα μικρό βήμα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Κατι ακομα που έκανα ειναο πριν τον ύπνο εκανα ονειρα κ ας είναι δύσκολο να γίνουν..σκεφτόμουν πως θελω να ειμαο σε 10 χρόνια τι θελω να εχω καταφερει..κ ετσι με επερνε ο ύπνος.. όπως επίσης αρχισα να φροντίζω τον εαυτο μου να κανω πραγνατα που μπυ αρεσαν πιο παλοα στην αρχη με το ζόρι μ σιγα σιγα με όρεξη..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Lavender77 View Post
    Μπραβο για την προοδο σου. Οι άνθρωποι που ξεπερνούν άγχη και κρίσεις πανικού, τουλάχιστον στον έντονο βαθμό που τα βιωνω εγώ, και τα ξεπερνούν μόνοι, εμένα μου φαίνονται εξωγήινοι.
    Με προσπάθεια ολα γίνονται.. το μυαλο μας εινακ παντοδύναμο να ξερεις..ολοι μπορουμε να τα καταφερουμε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Κατι ακομα που έκανα ειναο πριν τον ύπνο εκανα ονειρα κ ας είναι δύσκολο να γίνουν..σκεφτόμουν πως θελω να ειμαο σε 10 χρόνια τι θελω να εχω καταφερει..κ ετσι με επερνε ο ύπνος.. όπως επίσης αρχισα να φροντίζω τον εαυτο μου να κανω πραγνατα που μπυ αρεσαν πιο παλοα στην αρχη με το ζόρι μ σιγα σιγα με όρεξη..
    Συγχαρητήρια και χωρίς βοήθεια από ψυχολόγο, μπραβο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Συγχαρητήρια και χωρίς βοήθεια από ψυχολόγο, μπραβο
    Κνεσυ μπορείς να το ξέρεις!! Αρκεί να βαλεις ενα πρόγραμμα κ να κανεις καθε μερα τις ίδιες ασκησεις σκομα κ αν δν μπορεις να συνεχίζεις!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Μπράβο σου! Είναι ωραίο να περνάς μηνύματα αισιοδοξίας σε ανθρώπους που προσπαθούν να ορθοποδησουν και να αντιμετωπίσουν τα οποία προβλήματα άγχους η υγείας έχουν. Εάν θες γράψε πιο αναλυτικά τι έκανες και τι σκεφτόσουν και τα κατάφερες τόσο καλά! Θα ήταν νομίζω πολύ βοηθητικό για τους ανθρώπους που παλεύουν με τέτοιες καταστάσεις!

  10. #10
    ntinti
    Guest
    Μπραβο Αφρουλα!
    Το εχω ξαναπει και το λεω και τωρα ...
    Οταν βλεπω μελη εδω μεσα να ξαναμπαινουν και να λενε οτι καταφεραν και βγηκαν απο τον λαβυρυνθο τους πραγματικα χαιρομαι σαν να ειναι δικοι μου ανθρωποι!

    Να μεινεις εδω να βοηθησεις και αλλα ατομα τωρα που ξερεις τον τροπο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Μπραβο Αφρουλα!
    Το εχω ξαναπει και το λεω και τωρα ...
    Οταν βλεπω μελη εδω μεσα να ξαναμπαινουν και να λενε οτι καταφεραν και βγηκαν απο τον λαβυρυνθο τους πραγματικα χαιρομαι σαν να ειναι δικοι μου ανθρωποι!

    Να μεινεις εδω να βοηθησεις και αλλα ατομα τωρα που ξερεις τον τροπο!
    Ευχατιστω πολυ για τα λόγια σου!!! Ενοειτε θα βοηθήσω όποιον θέλει.. θα προσπαθήσω να κανω μια λίστα με αυτα που διάβασα κ ειδα κ με αυτα που έκανα για να ειναξ λιγακι πιο κατανοητα σε όλους κ ευκολα να τα ακολουθήσουν..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Μπράβο σου! Είναι ωραίο να περνάς μηνύματα αισιοδοξίας σε ανθρώπους που προσπαθούν να ορθοποδησουν και να αντιμετωπίσουν τα οποία προβλήματα άγχους η υγείας έχουν. Εάν θες γράψε πιο αναλυτικά τι έκανες και τι σκεφτόσουν και τα κατάφερες τόσο καλά! Θα ήταν νομίζω πολύ βοηθητικό για τους ανθρώπους που παλεύουν με τέτοιες καταστάσεις!
    Θα προσπαθήσω να τα γράψω οσο πιο αναλυτικά γινεται κ φυσικά οποίος θέλει την οποία βοηθεος με χαρα να την δώσω..
    Για αρχή να ξεκαθαρίσω πως αυτα που έκανα κ με βοήθησαν δν σημαινει οτι ειναι απολυτα σωστα δν ειμαι ψυχολογος απλα βοήθησαν εμενα..
    1.ψαξτε να καταλαβαιτε ακριβως το ειναι αυτο που έχετε.. μάθετε οσο πιο πολλά μπορείτε για αυτο..όταν κάτι το ξερεις δν το φοβασαι
    2.διαβασα βιβλια αυτοβοηθειας
    3.εκανα καθε μερα διαλογισμο πριν το υπνο από βιντεο στο YouTube
    4.καθε φορα που ειχα μια αρνητικη σκεψη σταματούσαν οτι εκανα κ απλα προσπαθούσα να ξεχωρίσω αν ειναι πραγματική ή όχι
    5.ξεκινησα να κανω οτι εκανα παλια στη μερα μου ..να ασχολουμε με το σπιτι πιο πολυ με τα παιδια με εμένα..στην αρχη με το ζόρι
    6.αρχισα να συναντάω φιλους κ να βγαινω
    7.σταματησα να βάζω θερμομετρα κ γενικα να ψάχνομαι
    8.εκοψα το ίντερνετ πολυ σημαντικό
    9.ξεκινησα σταδιακά να πηγαίνω μονη σε μερη που με έπιαναν κρίσης.οταν πηγα σουπερ μαρκετ με επιασε αλλα αντι να φύγω αρχισα να κανω βολτε1 κ να Χαζευω πράγματα να κάνω αναπνοες κ ολα όσα είχα διαβάσει.. η πρώτη φορά ήταν κόλαση νομιζα θα πεθάνω αλλα πηγα στο ταμείο μόλις ηρεμησα..οι επόμενες φορες ηταν καλύτερες κ πλέον παω ανετα
    10.ξεκινησα να πηγαίνω σε αλλα μερη που φοβόμουν πχ τράπεζα κ εκει τονιδιο αρχισε να με πιανει κριση αλλα την σταμάτησα πολυ ευκολα..
    Προς θεού δν θελω κανεις να πιστέψει ότι σηκώθηκα μια μερα εκανα αυτα κ ολα ειναο τελεια..οχι προσπαθησα πολυ καθε μερα προσπαθω κ θα προσπαθω..είμαι καλύτερα αλλα οχι τελειως καλα..υπάρχουν μερες που με.πιάνουν παλι ολες οι σκέψεις ειδικα πριν τη περιοδο οι γυναίκες θα καταλάβουν αλλα συνεχίζω να κανω τα ιδια..δν το βαζω κατω γτ παιδια η ζωή είναι μια κ ειναι κριμα να μν τη ζούμε ενώ είμαστε απόλυτα υγιείς!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    .....κ ολα αυτα με κάποιες επισκέψεις σε ψυχολογο κ με τη δική μου επιμονη κ πίστα!! Όλοι μπορείτε να τα καταφέρετε αρκει να το θέλετε πραγνατικα κ να το πιστεψε τε.!!
    Quote Originally Posted by Lavender77 View Post
    Μπραβο για την προοδο σου. Οι άνθρωποι που ξεπερνούν άγχη και κρίσεις πανικού, τουλάχιστον στον έντονο βαθμό που τα βιωνω εγώ, και τα ξεπερνούν μόνοι, εμένα μου φαίνονται εξωγήινοι.
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Συγχαρητήρια και χωρίς βοήθεια από ψυχολόγο, μπραβο
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Κνεσυ μπορείς να το ξέρεις!! Αρκεί να βαλεις ενα πρόγραμμα κ να κανεις καθε μερα τις ίδιες ασκησεις σκομα κ αν δν μπορεις να συνεχίζεις!!
    συγνωμη, εχω μπερδευτει.
    στην αρχη λες ξεκαθαρα οτι σε βοηθησε και καποιος ψυχολογος, κι απο κατω δεχεσαι συγχαρητηρια επειδη δεν απευθυνθηκες σε ψυχολογο,αλλα προσπαθησες μονη σου και το επιβεβαιωνεις.
    πηγες σε ψυχολογο τελικα, η δεν πηγες;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Θα προσπαθήσω να τα γράψω οσο πιο αναλυτικά γινεται κ φυσικά οποίος θέλει την οποία βοηθεος με χαρα να την δώσω..
    Για αρχή να ξεκαθαρίσω πως αυτα που έκανα κ με βοήθησαν δν σημαινει οτι ειναι απολυτα σωστα δν ειμαι ψυχολογος απλα βοήθησαν εμενα..
    1.ψαξτε να καταλαβαιτε ακριβως το ειναι αυτο που έχετε.. μάθετε οσο πιο πολλά μπορείτε για αυτο..όταν κάτι το ξερεις δν το φοβασαι
    2.διαβασα βιβλια αυτοβοηθειας
    3.εκανα καθε μερα διαλογισμο πριν το υπνο από βιντεο στο YouTube
    4.καθε φορα που ειχα μια αρνητικη σκεψη σταματούσαν οτι εκανα κ απλα προσπαθούσα να ξεχωρίσω αν ειναι πραγματική ή όχι
    5.ξεκινησα να κανω οτι εκανα παλια στη μερα μου ..να ασχολουμε με το σπιτι πιο πολυ με τα παιδια με εμένα..στην αρχη με το ζόρι
    6.αρχισα να συναντάω φιλους κ να βγαινω
    7.σταματησα να βάζω θερμομετρα κ γενικα να ψάχνομαι
    8.εκοψα το ίντερνετ πολυ σημαντικό
    9.ξεκινησα σταδιακά να πηγαίνω μονη σε μερη που με έπιαναν κρίσης.οταν πηγα σουπερ μαρκετ με επιασε αλλα αντι να φύγω αρχισα να κανω βολτε1 κ να Χαζευω πράγματα να κάνω αναπνοες κ ολα όσα είχα διαβάσει.. η πρώτη φορά ήταν κόλαση νομιζα θα πεθάνω αλλα πηγα στο ταμείο μόλις ηρεμησα..οι επόμενες φορες ηταν καλύτερες κ πλέον παω ανετα
    10.ξεκινησα να πηγαίνω σε αλλα μερη που φοβόμουν πχ τράπεζα κ εκει τονιδιο αρχισε να με πιανει κριση αλλα την σταμάτησα πολυ ευκολα..
    Προς θεού δν θελω κανεις να πιστέψει ότι σηκώθηκα μια μερα εκανα αυτα κ ολα ειναο τελεια..οχι προσπαθησα πολυ καθε μερα προσπαθω κ θα προσπαθω..είμαι καλύτερα αλλα οχι τελειως καλα..υπάρχουν μερες που με.πιάνουν παλι ολες οι σκέψεις ειδικα πριν τη περιοδο οι γυναίκες θα καταλάβουν αλλα συνεχίζω να κανω τα ιδια..δν το βαζω κατω γτ παιδια η ζωή είναι μια κ ειναι κριμα να μν τη ζούμε ενώ είμαστε απόλυτα υγιείς!!
    Σίγουρα δεν γίνεται η οποιαδήποτε μεγάλη αλλαγή με ένα κλικ αλλα θέλει χρόνο. Πιστεύω ότι βήμα-βήμα τη φορά και καταφέρνοντας να πραγματοποιήσεις τους ρεαλιστικούς στόχους που έθεσες η αυτοπεποίθηση σου και το κίνητρο σου μεγάλωνε περισσότερο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συγνωμη, εχω μπερδευτει.
    στην αρχη λες ξεκαθαρα οτι σε βοηθησε και καποιος ψυχολογος, κι απο κατω δεχεσαι συγχαρητηρια επειδη δεν απευθυνθηκες σε ψυχολογο,αλλα προσπαθησες μονη σου και το επιβεβαιωνεις.
    πηγες σε ψυχολογο τελικα, η δεν πηγες;
    Πηγα για λίγες συνεδρίες 8 στο συνολο..μετα η γιατρος χρειάστηκε να λείψει για ενα διάστημα εξωτερικό κ προτίμησα να συνεχίσω μονη μου κ να μν παω σε κάποιον αλλον

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εξέλιξη νέας γνωριμίας
    By Verde_32 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 02-12-2017, 12:29
  2. Σχέση χωρίς εξέλιξη
    By lullaby in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 11-06-2015, 11:44
  3. εξελιξη σαν ανθρωπος!
    By manosthess in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 24-03-2014, 08:43
  4. Ντοπαμίνη και εξέλιξη του ανθρώπου
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 31-08-2011, 03:22
  5. Εξέλιξη Υγείας
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 09-05-2009, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •